'tis boog tijd voor do eerste stikstofgift op uw grasland LANDBOUWSCHAP kA^ In beweging vjMV? blijven I-JET in beweging blijven is zo een (on)heilig moe ten geworden, ja tot aan verwordenheid toe. Vóór de oorlog kwam in een bekend liedje de volgende zin voor: ,,dat zou je wel willen dat wil iedereen, maar juist het verlangen, dat houd je op de been". Welnu het liedje van verlangen wordt nog altijd gezongen, zij het in iet wat andere bewoordingen. Hoe dan ook, we willen op CSV VAN HET Kruispunt van veel wegen Kostenstijging in praktijk onrustbarend 4 Drs. J DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. T")IT hoofdkopje duidt al aan, dat we met aktie, met beweging van doen hebben. Ons bestaan is in feite een en al dynamiek, in beweging zijn. Hoe onge lukkig voelen we ons niet als we niet uit de voeten kun nen met wat dan ook maar. Het niet vooruit kunnen frus treert ons. We voelen ons belemmerd in ons mens zijn. Zeker als alles om ons heen zich in een hoog tempo voltrekt. Het decor wisselt met het uur, waardoor onze eigen vertragingen des te sterker naar voren springen. Vandaar dat gejaag om ook prestaties te leveren, want achterblijven is wel het ergste geworden wat een mens kan overkomen. En dan te weten, dat er zoveel achter blijvers zijn om diverse redenen. Velen voelen zich be slist niet gelukkig. VERLANGEN de been en daarmee in beweging blijven. Maar nu moe ten we daarvoor gemotiveerd zijn. ledereen moet gemo tiveerd zijn dat wil zeggen duidelijke redenen hebben voor z'n gedragingen. Zo zeggen we, dat iemand goed gemotiveerd is voor z'n werk als hij een juiste taakop vatting heeft. Heeft hij die niet dan kan hij ook z'n werk niet goed doen. Nu ligt het natuurlijk minder eenvoudig als we hier neerschrijven. Ook motivatie is geen kwestie van zwart of wit alleen. Hoe komen we aan onze motie ven? Soms weten we zelf nauwelijks wat ons beweegt, wat ons drijft. De achterliggende ,,in beweging zetters" komen meermalen uit grote diepten naar boven of blij ven geheel of grotendeels verborgen. MOTIEVEN ELD, macht, status, eer, invloed, vlucht (waaruit dan ook), aanzien zijn zo een aantal bekende drijven de krachten. De meesten zien er niet erg vleiend uit al thans ze worden niet of niet meer hoog aangeslagen. Integendeel ze worden als té ,,ik" gericht terzijde ge schoven als zijnde verkeerde en onzuivere motieven. Maar mensen die zich voor anderen inzetten zonder op zichzelf te letten worden ook gewantrouwd. Dat is ge woon té mooi om waar te zijn en aan verborgen bedoe lingen of bijbedoelingen wordt dan niet getwijfeld. IJdel heid hoort ook in het rijtje thuis. Toch zijn we hier niet mee klaar. Belangeloze inzet behoort gelukkig nog geens zins tot het verleden. In stilte wordt veel goeds gedaan. Meer dan we denken. En hoeveel mensen zetten zich niet in voor hun gemeenschap of hun groep in kleinere en grotere verbanden. VOOR ANDEREN KTOEMEN we de bestuurders van organisaties, co- operaties en vele andere instellingen. Ze worden door hun collega's niet altijd gunstig beoordeeld, maar desondanks zetten ze zich voor anderen in zonder dat daar veel tegenover staat als direkt voordeel. Bestuurs lid zijn is beslist geen lolletje in onze kritisch ingestelde samenleving. Schouderklopjes zijn naar ons gevoel wat al te schaars geworden. Toch is de voldoening over het geen voor de gezamenlijke belangen verricht wordt nooit weg te cijferen. Daar worden steeds weer mensen voor Landbouwkundig Bureau d«r Nederlandse Stikstofmeststoffen Industrie Thorbeckelaan 360 - Den Haag - Telefoon (070) 25 4000 gevoi.aen. En we blijven ze hard nodig houden. Mensen, die goed gemotiveerd in beweging blijven en dat doen om voor anderen en zichzelf verantwoordelijkheid te dra gen. Het betekent uit het stoeltje achter de kachel van daan komen en het pad opgaan. Altijd opnieuw worden mensen gegrepen door de gedachte zich met en voor anderen te kunnen inzetten. Wel dan kunnen we de moed erin houden. Mensen met inzet zijn doorgaans ook goed gemotiveerd. Ze weten wat ze willen en zien het doel van hun inspanningen duidelijk voor zich. Zolang zulke mensen aantreden kunnen we doorgaan met in bewe ging te blijven. Wel moeten we ernstig proberen ze goed gemotiveerd te houden. Ik zie het niet meer zitten" moge een leuk liedje zijn, maar mag nooit de harde werkelijk heid worden! Dan blijven we beslist niet meer in bewe ging. En dat mag niet gebeuren! B. A. BOKMA Afdeling Voorlichting TUSSEN Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome, is ons in de kleuterjaren geleerd. Wat ouder gewor den, leer je dat het niet zo eenvoudig is. Dan blijken er vele wegen naar Rome te gaan, zoals het gezegde luidt. In de organisatiewereld van de land- en tuinbouw zijn er ook vele wegen. Hoe verschillend die ook mogen zijn, zij hebben gemeenschappelijk dat de aanleg ontstond uit de behoefte van een aantal mensen om gezamenlijk langs die weg een bepaald doel te bereiken. In de loop der jaren zijn wegen samengevoegd, opgebroken, verdwe nen of is er een snelweg van gemaakt. Zoals in een wegenstelsel gebruikelijk is, ontstonden er kruispunten. Na de laatste were.doorlog is een heel belangrijk kruispunt gebouwd in het wegenstelsel van de land- en tuinbouworganisaties: het Landbouwschap. In aansluiting op het kinderversje kun je zeggen dat de agrarische weg naar Rome via het Landbouwschap leidt. ZONDER SPELREGELS OPSTOPPINGEN AP een kruispunt gelden bepaalde afspraken en spel- regels waar ieder zich aan .te houden heeft, zeker bij een grote drukte. Voor het Landbouwschap zijn deze afspraken ook gemaakt. Dat hebben de belangrijkste verkeersdeelnemers zelf gedaan met goedvinden van de overheid. Een heel belangrijke afspraak is, dat het Landbouw schap een sterk samenwerkingsorgaan moet zijn van de drie ondernemersorganisaties en de drie werknemers organisaties in de land- en tuinbouw. Het betekent, dat op het kruispunt niet het recht van de sterkste geldt, maar dat met ieders belang rekening wordt gehouden, dat ieder gelegenheid heeft zijn inbrëng te leveren, waarna gezamenlijk een standpunt wordt bepaald. Met dat standpunt verlaat men het kruispunt op weg naar „huis", naar de collega-organisaties in de EG-landen, naar de plaatselijke overheid of die in Den Haag of Brussel. De spelregels bieden de mogelijkheid aan de onder nemingen in land- en tuinbouw hun wensen, verlangens en eisen op tafel te leggen. Via de organisaties kunnen zij hun inbreng leveren in de gespecialiseerde „vakgroe pen" van het Landbouwschap zoals een hoofdafdeling Akkerbouw, afdeling Pluimveehouderij, commissie Melk veehouderij, Belastingcommissie en dergelijke. Natuur lijk komt het voor dat op het kruispunt de meningen weieens heftig verschillen. Door overleg wordt dan ge probeerd een desastreuze botsing te vermijden. WEL OVERWOGEN DOOR deze afspraken lijkt het weieens, dat het ver keer op het kruispunt minder snel en doeltreffend wordt afgehandeld dan door anderen nodig wordt ge oordeeld. Om dan meteen maar man en paard te noe men (een uitdrukking stammend uit de tijd dat het ver- Keer nog minder jachtig was): men verbaasde zich er over, dat het Landbouwschap niet meteen fel reageerde op de laatste Brusselse prijsbesluiten en op de relatie nota landbouw en natuur- en landschapsbehoud. De beeldspraak in deze aflevering van de Landbouw schapsrubriek verder aanhoudend, veroorzaakt een plotseling alarm op een kruispunt paniek, opstoppingen en vertraging. De afspraken volgend heeft het Land bouwschap deze zaken aan de organisaties voorgelegd. In het geval van de Brusselse prijsbesluiten werd met een na de bekendmaking nagegaan wat er precies beslo ten was en hoe een en ander zou uitwerken op"de resul taten van de Nederlandse agrarische ondernemingen. Al dus van dokumentatie" voorzien, gingen de organisaties zich langs eigen wegen beraden op hun standpunt om daarna naar het Landbouwschap terug te keren en geza menlijk verder te trekken. In dat verband past precies een vergadering van de drie centrale landbouworganisa ties op 19 februari j.l. over de landbouwprijzen, waar be sloten werd in Landbouwschapsverband op zo kort mo gelijke termijn voorsteden te formuleren en die aan de minister van Landbouw voor te leggen. KOST DE NODIGE TUD IN het geval van de Relatienota wordt een soortgelijk werkschema gevolgd. De organisaties, bijgestaan door deskundigen, beoordelen deze nota. Er wordt over gesproken in de vakgroepen van het Landbouwschap, die bemand zijn met vertegenwoordigers uit de organisa ties van het landbouwbedrijfsleven. Na veel wikken en wegen bereikt het tenslotte het dagelijks bestuur en be stuur van hel Landbouwschap. Een dergelijke besluitvorming vergt enkele weken, soms een of twee maanden. Het grote voordeel ervan is, dat op deze wijze een zeer weloverwogen standpunt ont staat waar de „tegenpartijen" niet schouderophalend aan voorbij kunnen gaan. Op deze wijze werkt het Landbouwschap als een be langrijk kruispunt van veel organisatorische wegen in agrarisch Nederland. De bijenhouder en de tuinder, de akkerbouwer en de varkensmester, de werkgever en de werknemer, de praktische boer en de wetenschapper, zij allen ontmoeten elkaar op dat ene kruispunt. (Vervolg van pagina 1) dat wij ons afvragen of, indien via het Brusselse markt en prijsregiem op korte termijn geen verbetering te ver wachten valt, dan maar niet voor aanvullende nationale maatregelen gepleit moet worden. Desnoods via toesla gen zoals bijvoorbeeld nu bij vlas. OPSTELLING C.L.O.'S TA/IJ dachten dat de nu bekende gegevens omtrent de kostenontwikkeling voor 1975 ook een belang rijke rol dienen te spelen bij het opstellen van nieuwe te formuleren eisen als aanvulling op de ontoereikende Brusselse prijsbesluiten. Het is dan ook een goede zaak dat in het 3 C.L.O.-over leg van 19 februari j.l. daartoe duidelijk de mogelijkheid is opgelaten. Overigens zijn we toch van mening dat de nu gevolgde procedure om als georganiseerde landbouw tot een hernieuwd standpunt en formulering van een aan vullend eisenpakket te komen, een stap in de goede rich ting is. Op 19 februari zijn immers in een gezamenlijke ver gadering, waarbij alle gewestelijke landbouworganisaties aanwezig waren, de grote lijnen uitgestippeld en is be sloten dat definitieve, nader gepreciseerde, eisen in de komende tijd zullen worden opgesteld mede naar aan leiding van het binnen de gewestelijke organisaties ge voerde beraad. Daardoor moet het mogelijk zijn om meer direkt de praktische situatie in de aanvullende voorstel len te verwoorden. Zeker in dit stadium kunnen daarbij de laatste bekende kostprijsberekeningen van het L.E.I., aangevuld en zonodig gecorrigeerd met regionale bere keningen een goede basis vormen, waar de minister moei lijk omheen kan. De besluiten van het 3 C.L.O.-beraad komen in grote lijnen op het volgende neer: omstreeks 1 juni mede aan de hand van de laatste gegevens omtrent de kostenontwikkeling zonodig een eis tot tussentijdse prijsherziening opstellen. direkt maatregelen eisen om het marktbeheer te ver beteren, desnoods in nationaal verband. voor 12 maart aanvullende eisen aan de Nederlandse regering formuleren, waarbij naast een versnelde ver betering van het sociale en fiscale klimaat, zeker ook gedacht wordt aan maatregelen die direkt een inko men verhogend effekt hebben. Van verschillende zijden werd voorts tijdens dit over leg gekonstateerd dat indien in de komende tijd de land bouw èn in Brussel èn in Den Haag geen gehoor zou krij gen, ongetwijfeld met nieuwe vormen van aktie rekening moet worden gehouden. Tegen deze achtergrond zou het een goede zaak zijn inidïen ook onze regering tot het inzicht kwam dat de theoretische berekeningen van Brussel onvoldoende in de praktijk doorwerken om ook in de toekomst een ge zonde land- en tuinbouw te kunnen behouden en dat een daadwerkelijke verbeterig van de inkomensmogelijkhe den niet langer op zich mag laten wachten! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4