<^oor de <~Drouw EMANCIPADE Vrouwenakties te Brussel Verdwenen klederdracht op Schouwen-Duiveland 4. rouwhoedj'e onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant met een mooi zwart schortje afgezet met kant over een zwarte japon, geeft een prachtig aanzien. Door de weeks een jak 3 soorten) rokken, waarvan d4 bo venste met split om bij de zakte kunnen komen op de 2de onderjurk. Speciale mannenkleding hebben wij niet kunnen ontdekken. Zijn er dames die meer weten te verteilen dan wij gehoord en gezien hebben, dan houden we ons aanbevolen om daar wat meer over te horen. Renesse J. F. DOORN EKAMP-ROMMERTS *7OALS U waarschijnlijk al in de kranten hebt gele- zen, wordt er in het kader van het Jaar van de Vrouw een grote manifestatie gehouden in het Jaarbeurs gebouw in Utrecht (van 20 mei tot 8 juni). Oorspronkelijk een initiatief van de Interimstichting, het overkoepelend orgaan van de vrouwenverenigingen, is dit plan later overgenomen door het Nationale Comité voor het Jaar van de Vrouw. Het doel van de ,JEmancipade"zoals de manifestatie nu heet isa, is zoveel mogelijk aspecten van situaties, waar in de vrouw leeft, onder de aandacht te brengen: vrouw-en-huis-thuis-woonomgeving. arbeid school-scholing-vorming kerk politiek vrouwenverenigingen ontwikkelingssamenwerking De nadruk zal NIET liggen op een historisch overzicht van het bereikte al is dat ook belangwekkend maar op de stuatie van de vrouw nu en hoe die in de toekomst zou moeten worden Het geheel is groot opgezet. Op een oppervlakte van 10.000 m2 zullen de verschillende facetten van bovenge noemde onderwerpen op allerlei manieren tot uitdruk king worden gebracht Door middel van films, dia's, caba ret, poppenspel, Spelen met bezoekers hoopt men op speelse en serieuze wijze de bezoekers duidelijk te maken, wat men beoogt. JjOEWEL er in de Bond met enige terughoudendheid over de manifestatie werd en wordt) gedacht, heeft men toch gemeend, dat wij als een der grootste vrouwen verenigingen met een eigen stand aanwezig moeten zijn. Wij zullen de beschikking krijgen over 56 m2. Het hoofdbestuur geeft er zich terdege rekenschap van, dat het niet zo eenvoudig zal zijn om ons daar op ver antwoorde wijze als Nederlandse Bqnd van Plattelands vrouwen te presenteren. Op welke manier kunnen wij het wezenlijke van „het bondswerk" duidelijk maken? Hoe kunnen wij voor anderen ons „eigen gezicht", onze eigen identiteit zichtbaar maken? En hoe zien wij het werk in de volgende tien jaren? Wij leggen deze vragen aan alle leden voor, in de hoop, dat U met ons mee zult willen denken. Graag ideeën en suggesties, door te geven aan het lan delijk secretariaat (Jan van NassaiLstraat 63, Den Haag of Uw provinciaal sekretariaat (Grote Markt 28, Goes). Vrouwen zijn creatief van nature! Moge dat ook blijken in de stand van de Plattelands vrouwen op de Emancipade! Een foto van het onderhoud, dat minister Van der (Stee in Brussel gehad heeft met de boerinnen en tuindersvroowen uit Nederland. Het is al weer enige weken geleden dat eeni delegatie van 35 boerinnen en tuinders vrouwen in 3 CLO-verband uit heel Nederland naar Brussel togen om aan de bij de vrouwen van agrariërs bestaande onrust over het Brusselse landbouw(prijs)beleid kenbaar te maken en uiting te geven. De Nederlandse vertegénwoordigsters hadden een gesprek met de Nederlandse minister van Landbouw Van der Stee en de gezamen lijke agrarische delegaties uit alle EEG4anden een onderhoud met de voorzitter van de Europese ministerraad de heer Clinton en landbouwcommissaris van de Europese Cie ir. Lardinois. Ernstige ongerustheid werd uitgesproken over het steeds weer uitstellen van de EEG-prijsbeslissingen, en de achteruitgang van de landbouwinkomens. Als onvöard- baar wordt het ervaren dat als gevolg van de moeilijke en onzekere toestand in de landbouw in de EEG het vertrouwen in de miljoenen agrarische gezinnen in de Ge meenschap in hun eigen toekomst wordt ondermijnd. Ddt laat niet na zeer bedenke lijke gevolgen te hebben en dat op een' ogenblik dat het wereldvoedseltekort, de nood zaak de voedselvoorziening van de Gemeenschap en de stabiliteit van de Europese economie in het algemeen veilig te stellen, een welvarende en vakkundige landbouw die bereid is zijn produktie uit te breiden, onmisbaar maken. Zij kunnen geenszins aanvaarden dat boeren van welk land ook in hun inkomen zouden worden getroffen door het gebrek aan integratie op economisch, financieel of monetair gebied. Bij ge brek aan stabiele pariteiten zijn compensatiemaatregelen noodzakelijk. Zij vragen dat er vooruitgang wordt geboekt in de totstandkoming van de economische en mone taire unie. JTR werd door de vrouwen, die zelf zo nauw betrokken zijn bij de financiële situa tie op de agrarische bedrijven, bij minister Van der Stee gewezen op de sterke daling in de laatste jaren van het verteerbaar inkomen. Dit als gevolg van de sterke kostenstijging en de lage opbrengstprijzen van een groot aantal landbouwprodukten. De kosten van levensonderhoud en de kosten van de sociale lasten zijn echter sterk toegenomen, zodat voor de noodzakelijke gezinsuitgaven steeds minder overblijft. Met klem werd minister Van der Stee verzocht de voorstellen van de C.O.P.A. te vol gen of in ieder geval zo dicht mogelijk te benaderen. Indien er voor Nederland geen bevredigende resultaten worden bereikt, zal de minister dan met nationale maatrege len komen voor de landbouw zo was de vraag? Men kreeg van de minister de schrale troost mee, dat de landbouw altijd goede en magere jaren gekend heeft. Maar er werd niet bij gezegd, dat vroeger magere jaren opgevangen konden worden. Nu met deze zware belastingdruk weten wij vrouwen dat er op de bedrijven geen reserve meer is voor de magere jaren. Veel tijd! voor een gesprek met de minister was er niet 30 min., want om 16 uur zou de ministerraad beginnen. Als men dan de andere dag in de krant leest dat deze eerst om 20 uur begonnen is, voelt men zich op z'n zachtst uitgedrukt, beetgenomen! Zo voelde zich tenminste mevr. KloetEversdijk - Nieuw en St. Joosland, één der deelneemsters van de delegatie die ons een verslagje over het gebeurde toezond, waar aan wij e.ea. ontlenen. Redaktieadres: Ria Deurloo, Markt 1, Tholen, tel. 01660- 2504 (VET jaar is het alweer 27 jaar geleden dat wij voor het eerst in Renesse en op Schouwen kwamen. Altijd waren wij een beetje verbaasd geen klederdracht te zien, op een enkele muts na. Toch waren we benieuwd of er nog wat tevinden was op het gebied van de vroegere kleding. En ja hoor, na een beetje vragen en praten, kwamen we allerlei mooie dingen tegen, die vol liefde en zorg bewaard worden. Mevrouw Dusen en me vrouw Stoel in Renesse hebben van vroeger nog prach tige mutsen waarmee uitgegaan werd. Daarbij nog een beeldig hoedje met veren en linten. Een rouw- muts en rouwhoed en diverse mooie antieke sieraden. CIN mevrouw Stoel ging met ons ook naar een erg montere en kwieke vrouw van 87 jaar, die veel wist te vertellen over het wassen stijven en met karkas opmaken van mutsen. Zij doet dit werk nog steeds zelf. Prachtig is het ronde gedeelte in de muts voor de haarwrong, dat „boompje" genoemd wordt en de mooie kant, waarvan de breedte de kostbaarheid bepaalde. Van haar kreeg ik ook een haakmuts, die gedragen werd over 'het zwarte ondermutsje, bij het werk in huis of buiten, 's Middags klaar, dan de zoge naamde pijpjesmuts of platje over de ondermuts. Deze wordt op een speciale manier opgemaakt, met behulp van een rekje, om na het wassen en stijven opgezet te worden. Voor zondags en uitgaan, de mooie muts met kant en het beeldige hoedje met veren of bloemen en natuurlijk niet te vergeten het hoorntje bellen spel den kralen tas en omslagdoek. Dit alles te samen 1. uiïGAANS - OF KERKMUTS 2. PLATJE OF MiDDAGMUTS 3. HAAKMUTS VOOR DE MORGEN 5. BOOMPj'E 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 27