KOSTENSTIJGING IN PRAKTIJK ONRUSTBAREND Y&m maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm land- en tuinbouwblad VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 63e Jaargang - No. 3270 In dit nummer o.m.: Harde akkerbouwcijfers - de belangrijkste gegevens uit het Noordbevelandse rapport Pagina 3-8-9 Stikstofbemesting in granen 1975 Pagina 5 ■fc Prijsvergelijking rundveevoeders en rondom het grasland Pagina 6-7 ■fc Aaltjes in de landbouw Pagina 11-13 L.E.I.-notitie over het arbeidsinkomen Pagina 15 Op weg naar een betere prijsopbouw voor teler en afnemer consumptie-aardappelen Pagina 17 Mechanisatie-nieuws Pagina 18 Tuinbouwklanken Pagina 19 Nieuwe C.A.O. tuinbouwlonen Pagina 21 van de interventieprijsverhogingen. Deze bedragen na aftrek van het reyaluatie-effekt over 1974 en 1975 in to taal ruim 12%. Wat 'de kg-opbrengsten betreft zien we een handha ving van hetzelfde niveau gedurende de laatste jaren voor suikerbieten en tarwe, terwijl de kg-opbrengst van de consumptieaardappelen over de laatste 10 jaar gere kend met 1 a 2 per jaar stijgt. Samenvattend kunnen we konstateren dat de kostprijs voor de aardappelen aanzienlijk sterker gestegen is dan de opbrengstprijs die de laatste jaren gemiddeld gerealiseerd werd. In feite ligt de kostprijs voor aardappelen vandaag de dag bij eigen opslag dan ook in de buurt van de 15 16 cenl per kg en niet meer op de 10 a 12 cent per kg van enige jaren terug. Van de gegarandeerde produkten hebben de suiker bieten nog het beste de kostprijsstijging kunnen bijhou den. Voor de tarwe met name moet evenwel gekonsta- teerd worden dat bij een normaal opbrengstniveau de boerenprijs zoals die ook na de 9 verhoging van het interventieniveau zonder extra aanvullende maatregelen zal gelden, zeker 15% lager ligt dan de werkelijke kost prijs van omstreeks 50 cent per kg. In feite blijkt de Ditmaal, ter afwisseling, een plaatje betrekking hebbende op de van 4 t/m 9 maart in de Amsterdamse R.A.I. te houden Hiswa zeil- en kampeershow. Dit wordt grootser dan ooit tevoren omdat dit jaar in tegenstelling tot vo rige tentoonstellingen de Hiswa motorshow afgesplitst is en van 18 t/m 23 maart gehouden zal worden. Een scheiding van zeil- en motorjachten die de exposanten meer mogelijkheden biedt en door de bezoekers op prijs zal worden gesteld mede omdat de kampeersektor meer mogelijkheden heeft gekregen. Beide tentoonstellingen zullen geopend zijn van 10 tot 17 en van 1£ tot 22 uur. Op zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. De toegangs prijs bedraagt voor elke tentoonstelling f 5, ONS COMMENTAAR TJEZE week zijn een aantal recente gegevens be schikbaar gekomen over het te verwachten kosten niveau in de akkerbouw in 1975 ten opzichte van twee jaar geleden. Het betreft hier de voorcalculatie 1975/76 van het L.E.I.een door de Kring Noord-Beveland opge steld rapport waaraan ook elders in dit blad aandacht is besteed, alsmede een aantal uitkomsten van bedrijfseco nomische boekhoudingen. Cijfers die op hoofdpunten een belangrijke mate van overeenkomst vertonen en dan ook zeker een goed beeld kunnen geven van 'de reali teit zoals die zich in 1975 voor de Zuid-Westelijke akker bouw. zal voordoen. Hopelijk, zullen ook voor de andere sectoren zo snel mogelijk dergelijke gegevens bekend zijn. Het leek ons waardevol deze kostprijsgegevens eens wat nader te bekijken, mede gezien tegen de achtergrond van de recente E.G.-prijsbesluiten en 'de door ons ge wraakte uitspraak van minister Van der Stee dat de kos tenstijgingen in de landbouw nu toch wel ruimschoots gedekt zijn. De voorcalculatie van het L.E.I. komt voor het Zuid- Westelijk akkerbouwbedrijf van gemiddeld 42 ha, met een normaal bouwplan, tot een kostentotaal voor 1975/76 van omstreeks 3600 gulden per ha. Dat is een stijging van 650 gulden per ha of ruim 22% ten opzichte 1973/ 74. Het rapport van de kring Noord-Beveland komt bij een wat intensiever, vereenvoudigd bouwplan voor een bedrijf van 30 ha tot een kostenstijging van ca. f 900, per ha in 1975/76 ten opzichte van 1973/74. Vergelij king tussen beide rapporten leert ons dat de verschillen ten aanzien van de kosten voor zaaizaad/pootgoed, be mesting, bestrijdingsmiddelen en toegerekende werktuig- kosten/werk door derden te verwaarlozen zijn. Uiteraard drukken de vaste kosten, met name 'de fak- toren arbeid en basisinventaris, omgerekend per ha, zwaarder op een bedrijf van 30 ha dan op 42 ha. Dat betekent dus ook dat een stijging van deze vaste kos ten op een kleiner bedrijf per ha altijd hoger zal uitval len. Daarentegen lijken ons de kosten voor pacht onderhoud van de gebouwen ten bedrage van bijna ƒ460 per ha voor het Zuid-Westen aanmerkelijk te laag! Al met al kan uit beide rapporten toch wel de conclu sie getrokken worden dat het doorsnee Zuid-Westelijk akkerbouwbedrijf van 30 a 40 ha zonder meer met een kostenstijging van 700 a 800 gulden per ha over de laat ste twee jaar heeft te maken. Dat is dan ruim 25 OPBRENGSTEN TATAT staat 'daar aan de opbrengstenkant tegenover? Gerekend over de periode 1965 t/m 1973 zijn de prijzen voor de vrije produkten met gemiddeld 2,6 per jaar gestegen. Houden we deze trend aan dan zou dit dus over de laatste twee jaar een stijging van ruim 5 betekenen. Wat de gegarandeerde produkten betreft kan voor de suikerbieten gesteld.worden dat de boerenprijs als ge volg van Brusselse verhogingen en met name de aanpas sing van het nationale prijsbeleid zoals het zich nu laat aanzien in 1975 omstreeks 25% hoger zal liggen dan in 1973. Een verhoging die dus met de waargenomen kos tenstijging overeenkomt. Ten aanzien van de tarweprijs moet bij het huidige marktbeleid wel uitgegaan worden kostprijs voor tarwe vandaag de dag ongeveer overeen te stemmen met het niveau van de richtprijs, als 'de door het COPA gevraagde 15% verhoging was verwezen lijkt! BOUWPLANVERSCHUIVINGEN QNGETWIJFELD heeft het achterblijven van de tarwe- prijs invloed op het gevoerde bouwplan. Met name is de laatste jaren een uitbreiding van vrije produkten op grotere akkerbouwbedrijven waar te nemen. Wat daar van de gevolgen voor de prijsvorming van deze produk ten zijn kunnen we dagelijks konstateren. Daarnaast wor den de mogelijkheden voor de kleine akkerbouwbedrij ven om een redelijk inkomen uit de zeer intensieve teel ten als uien, gladiolen en grove groenten te verkrijgen steeds minder, naarmate ook de grotere bedrijven zich gedwongen zien deze teelten in het bouwplan in te pas sen. Een algehele verbetering van de rentabiliteit in de ak kerbouw is vooral ook voor het Zuid-Westen naar onze mening alleen mogelijk indien de graanprijzen in dezelfde mate als de suikerbieten worden verhoogd. Dat zou on getwijfeld op vele grotere bedrijven een beperking van het areaal vrije produkten en zeer intensieve teelten met zich meebrengen, waardoor er ook weer meer mogelijk heden voor deze produkten komen om redelijke prijsver hogingen te verwezenlijken. Naar onze mening is dan ook een belangrijke verhoging van de bruto geldopbrengst per ha graan van het allergrootste belang. Zodanig zelfs (Zie verder pag. 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1