C.T.V. aardappelafzet- organisatievoorlichting Op weg naar een betere prijsopbouw voor teler en afnemer DE AARDAPPELAFZET 17 QNDER leiding1 van de voorzitter van de aardappeltelers- vereniging „Zeeuws-Vlaanderen" de heer J. B Becu te Groede werd verleden week donderdag te Terneuzen een voorlichtingsmiddag over de aardappelafzetorganisatie ge houden. De heer Becu wees in zijn openingswoord erop dat in de aardappelorganisatie voor Zuid-West Nederland B.V., een zestal telersverenigingen, Cebeco-Handelsraad en Cebe- co Zuid-West als aandeelhouders deelnemen. Het vorig jaar werd een omzet van 100.000 ton behaald. Deze organisatie (BV) was echter te klein om van door slaggevende betekenis te zijn in de Nederlandse markt, laat staan de Europese. Dit heeft geleid t; samenwerking met Zuiderdel te Broek op Langedijk en Agrico te Emmeloord, door stichting, samen met. Cebeco-Handelsraad, van een centraal verkoopkantoor een marketing organisatie met als naam Agrico-Holland, die ongeveer een omzet van 350.000 ton heeft behaald. Zodra de aardappelen de sorteerinrichtingen verlaten heb ben zijn ze voor rekening van de marketing organisatie. Die verkoopt ze voor rekening van de partners (BV, Agrico Noord etc.) in een landelijke jaarpool. De uitkering van de eindprijs aan de partners geschiedt pro rata op basis van de ingebrachte' kilo's. Uitkering van de poolprijs aan de teler daarentegen is een zaak van de regionale organisatie, in ons geval de BV te Zierikzee. Deze trekt van de poolprijs de sorteerkosten, aanvoerkosten etc. af. Je hoort wel eens „ctv legt een zware verplichting op", aldus de heer Becu, maar onze taak is het dienen van het totale telersbelang, en dat moet beschermd tegen kwaadwil ligheid van individuele telers. Wij werken daarom met strak ke regels maar passen die soepel toe bij telers die door om standigheden en te goeder trouw niet kunnen voldoen aan de aangegane verplichting! 'Dan is dat lid geen nummer op de aandelenlijst m'aar beziet het bestuur die gevallen indi vidueel zodat niemand „in de tang" wordt genomen! Vaak wordt de vraag gesteld „Wordt zo'n landelijke or ganisatie niet te log". Het antwoord hierop is neen, want het kontakt met de teler blijft in de regio en zo'n grote orga nisatie maakt ons juist meer wendbaar. Denkt u maar eens aan deze oogst; toen het in het Zuid-Westen slecht ging en er voldoende aanleiding zou geweest zijn tot angst dat niet aan de kontraktuele leveringsverplichtingen zou kunnen worden voldaan. Omdat in een grote organisatie werdi sa mengewerkt konden de partners, die er gunstiger voor zaten bijspringen. Hetgeen de aardappelorganisatie Z.W. Neder land BV biedt is „niet alleen zalig makend", aldus de heer Becu. Vandaar dat ook anderen hun visie vanmiddag zullen geven. JE DOET HET OF JE DOET HET NIET! 0E heer W. J. M. M. Brooyman, Nieuw-Vossemeer, voor zitter van de telersvereniging „Brabant - Tholen St. Philipsland en zelf aardappelteler en uit dien hoofde spre kend gaf een uitvoerig overzicht over de aardappelsituatie in Nederland en in de E.E.G. en de eisen die in het kader van de afzet moeten worden gesteld. Nederland moet ca. 40 van zijn consumptieaardappeloogst exporteren. Het aantal aardappeltelers neemt af, de oppervlakte per bedrijf neemt toe, hetgeen voor de individuele teler een groter risico inhoudt. Want de aardappelteelt is kapitaalintensief, en de investeringen ervoor zijn voor meerdere jaren. Kon- tinuïteit in de afzet is voor de teler dan 90'k onontbeerlijk. De individuele teler staat wat dat betreft 'zwak en de vrije teler loopt het risico op de overschottenmarkt terecht te komen. Vandaar dat de heer Brooymans wees op het samen werken in telersverenigingen, waarin poolen mogelijk is met als voordelen een gemiddelde jaarprijs, vermindert risico, verhoogde rentabiliteit en als gelijkwaardige partner tegen over de koper te staan. Vandaar de CTV's met inspraak van de teler en aansluiting bij een toporgaan, dat over de grenzen kan kijken. Ook de particuliere aardappelhandel groepeert telers om zich heen, maar daarbij gaat het in de eerste plaats om de commercie. Bij ons gaat het uiteraard ook om de commercie magr dan ten bate van de telers. We beschikken over 4 sor- teerbedrijven, Breskens, Middelburg, Zierikzee en Steenber gen. Omzet 2e jaar reeds meer dan 100.000 ton. De leden van een telersvereniging kiezen een eigen bestuur dat ledien kan aannemen en ontheffing van verplichtingen kan ver lenen. Voor leden-aandeelhouders met leveringsplicht is nor maal 1 aandeel per ha, maar het kan ook op bijv. basis van 80 zijn bijv. 5 ha - 4 aandelen. Dan geldt de verplichting tot leveren van 25 ton die voldoen aan de eisen van het aardappelreglement. D.i. dat de aarflappel dient te voldoen aan de PD-eisen voor West-Duitsland'. Valt de partij in de hogere aa-klasse dan is de toeslag 5 op de basisprijs; voor de beste aaa-klasse is de toeslag 10 Bij 100 levering mag echter alles geleverd worden. Waarom stellen we de verplichting zo hoog wordt wel gevraagd. Ons uitgangs punt is: „je doet het of je doet het niet!" KWALITEIT SCHIET TE KORT De heer J. Huige, direkteur MacCain Europ BV, die zich in dit gezelschap als vertegenwoordiger van industriële on dernemers zag, meende in de uitnodiging voor deze bijeen komst „Op weg naar een betere prijsopbouw voor teler en afnemer een enorme tegenstelling te ervaren. U bedoelt, zo zei hij, voor de afnemer de prijs zo laag mogelijk en voor U als producent zo hoog mogelijk! De consument is gebaat bij een prijs op redelijk niveau, waardoor de teelt wordt ge waarborgd en voor de teler (aanvaardbaar is. Moeilijker ligt dit bij de aardappelverwerkende industrie. Zodra de aard appel in de afzetkanalen is gekomen, wordt daar de prijs bepaald en heeft dan te lijden van een '«noords/.ia rentie! De mogelijkheden voor de teler liggen in het brengen van een betere kwaliteit, dus een betere tetLbego'.?i IJ praat, zo zei de heer Huige, over een araalinkrimping en verwacht daardoor een betere prijs. Tijdelijk wellicht kan dat juist zijn, maar de markt zal vlot reageren. Maak Uzelf niets wijs! Het bereiken van een nieuw niveau van even wicht tussen kosten en opbrengsten zal moeilijk zijn en offers vragen. Er zijn enkele lichtpunten omdat de industrie met de handel en de teler op weg is naar een betere struk- tuur. Niettemin zal de aardappel noch voor teler noch voor de industrie vetpot worden! KWALITEIT DIT OOGSTJAAR BEDROEVEND yw afzetorganisatie, zo zei de heer Huige, zie ik zake lijk als een zeer positieve bijdrage. Voor ons als in dustrie, om er mee kontrakten af te sluiten, speelt de finan ciële draagkracht dus kontinuïteit in de grondstoffenvoor- ziening, de kwaliteit (sorteercapaciteit, deskundigheid) en de betrouwbaarheid een grote rol. Daarom brengen wij in voorkomende gevallen liever een financieel offertje dan dat wij het zoeken in goedkope partijtjes hier en daar. Helaas, zo merkte de heer Huige op, is dit oogstjaar de kwaliteit in het algemeen bedroevend slecht! Boeren en or- Zuid-West Nederland doet in dit ongebruikelijke sei zoen nog steeds zijn best om aardappelen te rooien, maar erg vlotten deed het de laatste tijd beslist niet. Ruim een maand geleden zat er nog minstens zo'n 5.000 ha aardappelen in de grond, naar schatting zal dit bègin deze week zo'n 4.500 ha hebben bedragen. De laatste weken kwamen er slechts enkele tientallen ha's uit, want het was voor rooiwerkzaamheden veel te nat. Daarin is sinds vorige week met wat nachtvorst en droog zonnig weer verandering in gekomen zodat, daar waar mogelijk, deze week er zeker weer de nodige ha's uit gehaald zullen zijn. De aardappelmeelindustrie in het noorden des lands heeft bereids in de afgelopen periode in een drietal fa brieken enkele tienduizenden tonnen consumptieaard appelen uit de wateroverlastgebieden in het westen en zuid-westen tot aardappelmeel verwerkt. Aardappelen, die door de ongunstige oogstomstandigheden niet (meer) voor de consumptie geschikt zijn. Toch blijkt de aanvoer naar de aardappelmeelindustrie onvoldoende te zijn en te stagneren. Vandaar dat de direktie van Aveebee besloten de aard appelmeelfabriek D.W.M. te Veendam met ingang van maandag 24 februari a.s. te sluiten. Voorlopig zal de aardappelmeelfabriek W.T.M. te Ter Apelkanaal de vermaling van aardappelen nog voortzet ten in afwachting van de verdere ontwikkeling. Mocht blijken, dat op korte termijn niet meer aardappelen be schikbaar komen dan tot nu toe het geval is, dan zal ook dit bedrijf de verwerking beëindigen. FORUMDISCUSSIE 1"IJDENS de op de inleidingen volgende discussie wer den vele schriftelijke en mondeling gestelde vragen van velerlei aard door tiet forum, waarin naast de sprekers o.m. ook de heren Siloos, Bakkum en Den Hamer zittng had den, beantwoord. De volgende keus werd daaruit door ons gedaan. vraag Doet U als afzetorganisatie mee op de termijn- markt? antwoord: Het verschil tussen inkoop -en verkooppositie moet gedekt gehouden worden. Je komt er niet onderuit op de termijnmarkt te opereren. Niet om lekker te speculeren maar juist om speculatie uit te sluiten. vraag Bij anderë aardappelverwerkingsbedrijven kan ge- KontraKteerd worden, waarom ujj do wV's nier? antwoord: De CTV's gaan ervan uit dat een boer voor een deel van zijn produkt wil kontrakteren. De CTV's kontrakteren tot een maximum van 50 in elke maat tegen een redelijke prijs voor de oogst. vraag Ben je als aandeelhouder van een CTV voor eeuwig daarmee verbonden? antwoord: Een CTV is geen kruiwagen met kikkers! Men kan twee jaar op het aantal aandelen doorgaan, daar na wordt het aantal aangepast. De CTV gaat niet op de stoel van de teler zitten; die behoud zijn Vrijheid bijv. om in zijn bouwplan om te schake len. Zolang hij aardappeltelers is, is hij gebonden, met dien verstande dat het individuele lid, mits te goedertrouw, kan rekenen op een soepele be handeling. vraag Kan de CTV ook voor de telers rooien? antwoord: Is in Zeeuws-Vlaanderen wel eens gebeurt. Geeft echter grote problemen, ook tussen de telers on derling. Doen het liiever niet. In een persbericht wijzen de gezamenlijke landbouw organisaties in het zuid-westen en westen er op dat, zo als ook wij in vorige berichten meldden, de indruk be staat dat er nog wel wat partijen gerooide aardappelen zijn, die niet of moeilijk konsumptiewaardig te maken zijn. Deze partijen zullen kunnen dienen om in de bestaan de behoefte bij de industrie te voorzien. Dit aanbod zal dan wel op korte termijn moeten loskomen. De organisaties geven daarom hun leden, die over kon- sumptieaardappelen beschikken in overweging, te bekij ken of zij nog aardappelen hebben, die voor levering aan de industrie in aanmerking komen. Daarbij dient overwogen te worden dat, alhoewel het verdere verloop van aardappelconsumptiemarkt niet te voorspellen is, volgens de thans beschikbare gegevens en weinig reden tot optimisme dienaangaande is. Nog af gezien van het feit dat er nu al partijen zijn met spruitvor- ming is het eveneens onzeker in hoeverre de veevoer- sektor aardappelen zal blijven afnemen. Tevens daalt bij langere bewaring het zetmeelgehalte, hetgeen de uitbe- talingsprijs van de zetmeeli"dustrie beïnvloed, terwijl bij levering nu men zich bewaarkosten (kiemremmingsmid- delen, ventilatie enz.) bespaart. Aardappelen met blauw en dergelijke afwijkingen, die voor consumptie-aardappe len niet geaccepteerd worden, kunnen bij de zetmeelin- dustrie zonder nadelige gevolgen verwacht worden. Wel geeft hoge tarra oponthoud bij het lossen, een slechte kwaliteit zetmeel en hogere produktie- en vrachtkosten. Zorgen voor een zo laag mogelijke tarra geeft beide par tijen dus het grootst mogelijke voordeel! Betaling naar kwaliteit! ganisaties schieten schromelijk tekort in kwaliteitsbewaking! Wij konstateren ca. 35 defekten, niet regionaal hier alleen, het speelt overal. Geef ons goede kwaliteit, dat is ook uw belang! Hoe die kwaliteit bepaald moet worden, daarover is overleg gaande. Als eerste resultaat is er een overeenkomst tussen uw afzet organisatie en McCain. De heer Huige wees er tenslotte op dat hij vermoedde dat Bintje verdrongen zal worden door andere rassen. Eén van die kwaliteitsaspekten is de grootte van de aardappel en er is sprake van een toenemende vraag van de verwerkende industrie naar grote aardappelen. Van Bintje is slechts de helft grof en groter vraag heeft een groot prijsverschil tussen fijn en grof tot gevolg. De indus trie zoekt zelf naar andere rassen, o.m. Engelse. McCain test nu op 50 ha een bepaald ras, aldus de heer Huige. vraag Zijn er in de toekomst geen mogelijkheden tot verwerking van aardappelen in de maten 35/50? antwoord: Ja, voor verwerking tot bijv. puree en chips. Frites is echter het belangrijkste produkt en daarvoor zijn grote aardappelen nodig. vraag Hoe wordt de tarra vastgesteld? antwoord: Tarra grond, rot ,ziek - wat aan kg resteert wordt betaald naar gelang kwaliteit en maat. Sorteerkosten worden berekend over geleverde kilo's. Vorig jaar waren die ƒ1,34 plus ƒ0,01 voor elk tarra en uitgesorteerd voer. vraag Kan de landelijke organisatie nog worden uit gebreid? is ons marktaandeel zodanig dat grootafne mers niet buiten ons om kunnen? kunnen afnemers voor langere tijd basisprij zen garanderen? hoe hoog kunnen die prijzen zijn? antwoorden: De omvang van de organisatie kan zeker nog worden uitgebreid, enerzijds bijv. door interne groei, anderzijds door verdere samenwerking met Nedato. Er is geen organisatie die zoveel „geor ganiseerde' aardappelen kan aanbieden. Dat grootafnemers niet zonder de afzetorganisatie zouden kunnen is echter weer teveel gezegd! Ons sterke punt is spreiding in de produktiegebieden. De heer Huige, de laatste twee vragen beant woordend, achtte een basisprijs over langere periode zeer zeker mogelijk, mede noodzakelijk voor de verwerkende industrie, i.v.m. een regel matige grondstofvoorziening en de daarmee sa menhangende produktieplanning en kostprijscal culatie. Hoe hoog die prijs zou kunnen wezen, wildo hij zich niet over uitlaten maar slechts ver melden dat (vandaag) de basisprijs 9 a 10 ct boven de dagprijs lag! En tenslotte werd de vraag of leveringsplicht aan een CTV ook de verplichting tot aankoop van bijv. pootgoed', kunstmest enz. inhoud ont kennend beantwoord. Aardappelafzetorganisatie en Cebeco-Zuid-West zijn afzonderlijke zaken al worden natuurlijk aankopen via Cebeco Zuid- West van die kant wel op prijs gesteld! BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17