SP UIT DE PRAKTIJK Nog steeds bezig met oogst van vorig jaar Barre en boze woorden Rassenkeuze korrelmais 1975 Rassenberichten suikerbieten in beproeving M, KORTE WENKEN c.A.R. - Zevenberg 6 Op de, in hotel R.T.M. Station gehouden vergadering van de Coöp. Landbouwvereniging „Concordia et Confidentie" (ZLM afd. Burg-Haamstede) heeft de voorzitter, de heer W. P. de Vrieze het huidige landbouwbeleid in de regering fel veroordeeld. Hij zeide oan. dit: „We gaan het steeds moeilijker krijgen in de landbouw. Voor hogere personeelskosten moet weer minder uren ge werkt worden terwijl de kosten van bestrijdingsmiddelen, kunstmest, brandstof en machines onrustbarend omhoog gaan. Niets kan doorberekend worden in de .prijzen der pro- dukten. Waar moet dat heen? Lachwekkend! is het daarom ook dat minister Van der Stee durft te beweren dat de recente beloofde verhoging voor 1975 de kostenstijgingen zullen dekken. „Onze man" in .Den Haag komt o.i. in inter views over als iemand die met wat ongeïnteresseerd, non chalant en door geaffecteerd geleuter, lichtvoetig over de grote financiële problemen in de landbouw heen stapt. Wé kunnen ons daarom ook volledig scharen achter de uitlating van onze ZLM-voorzitter Ir. Luteijn die zei dat minister Van der Stee moet worden vervangen want er zijn genoeg men sen die onze belangen beter kunnen behartigen! Onze enige hoop op extra financiële tegemoetkomingen zullen vanuit Den Haag moeten komen. Daar zullen onze organisaties en aktiegroepen terecht moeten komen. Maar met Van der Stee daar is dat een ellendige zaak! Meer en meer wordt de landbouw in het nauw gedreven. We krijgeni te maken met een groeiende groep mondige, pro testerende jongeren, die hoewel niet op het platteland ge boren en getogen, doch er des zomers gaarne vertoeven en dan de plattelandsbevolking daar willen vertellen hoe te handelen. En in hun ogen zouden we voor onszelf maar vooral voor de mensen van de 3e wereld voor een appel en een ei voedsel moeten produceren maar natuurlijk zonder g-bruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Dit is de huidige mentaliteit van onze milieubewuste schreeuwers en hun wereld vol waanideeën. En er wordt nog naar hen ge luisterd ook. Ze halen zelfs de voorpagina's der kranten en de actualiteitenrubrieken van de t.v. Ze willen geen fruit dat bespoten is, geen suiker uit bieten, geen koffie uit Ango- Ook in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN zijn er de laatste weken nog heel wat aardappelen en uien ge rooid kunnen worden wat het voordeel heeft dat ze dan in elk geval van het land af zijn! Men komt er met het rooien van aardappelen wat de rooikosten betreft nog wel mee uit (over de overige kosten praten we maar niet eens!) door de gelukkige omstandigheid dat het produkt direkt door de aardappelmeelfabrieken kan worden verwerkt. Deze fabrieken zijn speciaal voor de verwerking van de niet meer voor consumptie geschikte aardappelen uit het Zuidwesten van het land een extra vroege campagne begonnen en wij zijn. er, doordat de aardappelen tenminste van het land zijn, mee geholpen. Zij zelf vermoedelijk ook! Die percelen die door omstandigheden niet meer ge rooid kunnen worden, zullen de nodige moeilijkheden met zich meebrengen wat opslag, enz. betreft, immers net oeetje vorst dat we tot nu toe gehad hebben is vol gens de mening van de praktijk onvoldoende en ook van weinig betekenis voor het zo hard nodige struktuur- herstei van onze grond. Het afgelopen jaar 1974 heeft al verschillende benamingen mee gekregen voor de geschiedenis, maar 1974 lijkt ook meer dan 12 maanden te hebben! De opmerking van een collega, dat hij nog niet over het voorjaar kon denken omdat hij nog steeds bezig was met de oogst van vorig jaar. spreekt voor zichzelf! De natuur zelf overigens toont ons maar al te duide lijk de realiteit. De fruitbomen, de b.oemen en planten zijn thans in een zodanige voorjaarsontwikkeling dat ze verre op de ka.ender voor zijn. Dit is een feit, maar de mogelijkheid zit er wel dik in dachten we, dat dit voor de toekomst voor de nodige problemen zal zorgen. De Praktijk heeft de Brusselse prijzen met afkeuring ontvangen. Het steeds weer hannessen met de door de boerenorganisaties op zeer redelijke gronden gevraagde verhogingen begint velen de keel uit te hangen. Uit dit alles blijkt dat de Brusse.se markt, zoals wij dit wel eens noemen, een consumptiemarkis, waartegen de producenten zich tevergeefs of met te gering resultaat kunnen verweren. Temeer daar de verhogingen die er vooral wat de granen betreft slechts papieren prijzen blijken te zijn in de praktijk niet gerealiseerd kunnen worden. Met voldoening konstateert de Praktijk de positieve houding van onze nieuwe algemeen voorzitter in dezen en mén hoopt dat hij met zijn medewerkers er in zal slagen alsnog in eensgezinde samenwerking met de zus terorganisaties in zal slagen de gestelde doelstellingen te bereiken. Op de steun van de Praktijk kan hij re kenen! la en geen Outspan-sinaasappelen uit Zuid-Afrika. Ze willen nog wel eten, maar dan moet het biologisch dynamisch ge groeid zijn. Een ander uitvloeisel hiervan kan men herkennen in het voorstel van het kabinet om nationale landschapsparken op te richten, wat een verdere beperking voor de daar wonende boeren zal zijn. Laten we toch als plattelandsbevolking één groen front maken en op onze zaak letten en als één man achter onze ZLM-organisatie staan, want de grote rode wals zal ons langzaam verpletteren! Wie hebben echter in onze nieuwe ZLM-voorzitter, Ir. Luteijn een slagvaardige voor man gevonden die we moeten steunen als hij straks de kas tanjes voor ons uit het vuur zal moeten halen." Aldus de heer De Vrieze. De heer De Vrieze zeide verder dat de prijsverhogingen (9 uit Brussel, niet in de zakken van de boeren terecht zullen komen. Ook de verhoogde tarweprijzen die op I augustus ingaan, zijn door valuta- en andere marktmanipu- laties ongeloofwaardig. Overigens speelt de lage prijszetting door onze Cebeco Zuid-West ook een rol in onze ontevre denheid wat betreft de graanprijzen, want Wemeldinge en de vrije handel Tholen betalen hogere prijzen! De suiker bietenteelt wordt door de vele propaganda te aantrekkelijk voorgespiegeld omdat toch slechts 1/5 van de bedrijven hiermede beteeld kan worden. Natuurlijk sprak de heer De Vrieze nog over de extreme klimaatsomstandigheden. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat -we op 1974 kunnen terugzien als een jaar met weersgesteldheden die maar eens in een halve eeuw voorkomen. De inleiding van de heer H. C. v. d. Maas uit Kats over: „De structuur van de landbouworganisaties en waarom- ak- ties voeren?" was een voortzetting van de 'klachtenreeks die de heer De Vrieze naar voren had gebracht. Hij, voorzitter van de Kring ZLM Noord-Beveland, bestuurslid Cebeco Zuid-West en hoofdbestuurslid ZLM was dan ook alle ver trouwen in Brussel kwijt en vond dat de E.E.G. een volko men mislukking is geworden. 'De hele ZLM-organisatie loopt dood tegen de vicieuze cirkel in Brussel waar meer des nachts wordt vergaderd dan overdag! En waarom? De boe- I.V.R.O. Wageningen Na een opleving tot 3700 ha in 1972 liep de verbauw van korrelmais in ons land. terug tot 2800 ha in 1973 en 1900 ha in 1974. Afgezien van zeer ongunstige jaren is de verbouw van korrelmais in het zuiden, midden en oosten van het land met redelijke kans van slagen mogelijk. Weliswaar kan, in dien door een ongunstig groeiseizoen de afrijping van korrel mais gevaar loopt, het gewas in verschillende gebieden als snijmais worden benut, doch de opbrengst is dan nogal wat lager dan van een geslaagd gewas snijmais. In de tabel zijn de resultaten weergegeven van de inter provinciale proefvelden in de jaren 1970 t/m 1974. Naast de opbrengsten zijn waarderingscijfers vermeld voor ver schillende eigenschappen. Vooral de vroegrijpheid is van groot belang. In verband met de machinale oogst zijn verder de stevigheid en de resistentie tegen fusarium belangrijk. Bij de opbrengstgetallen zijn vet de betrouwbaarheids- cijfers gedrukt. Deze zijn afgeleid van het aantal proefvel den en het aantal beproevingsjaren. Voor meer uitvoerige gegevens over de rassenlijstrassen wordt verwezen naar de Rassenlijst 1975. Van de in beproeving zijnde rassen maakte Funk's G 188 (Kweker: Coöpérative Agricole de Céréales du Bassin de l'Adour, Pau, Frankrijk. Geïmporteerd door Cebeco-Handels- raad, Rotterdam) een goede indruk, zowel in opbrengst als wat vroegrijpheid en stevigheid betreft. Rasnaam Zaadopbrengst (10 vocht) gem. 1970 t/m 1974 (100 72,6 kg/are) 4) g UI C i. "O SP 8-a c <y co x: Vroeg rijpende rassen On a 36 88 5 8 65 6 Middenlaat rijpende rassen LG 11 103 7 6 85 8 An jou 210 99 7 6 7 8 Leopard 95 7 6 8 7 Libon 103 5 7 85 8 Rassen in beproeving Funk's G 188 104 3 75 9 7 Warmond 96 4 6 8 7 Inraplus 100 4 55 6 6s 7,5 6 4,5 6 6,5 8 4,5 6,5 7 6,0 7,5 6,5 8 7 7,0 7 7,5 7,5 4,5 9,0 8 8,5 9 4 9,5 Warmond (Kweker: Pioneer International Inc., Des Moi nes, U.S.A. Geïmporteerd door: Kon. Kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. van der Have B.V., Kapelle 3615) gaf minder goede opbrengsten. Inraplus (Kweker: Institut National de la Recherche Agro. nomique, Paris, Frankrijk. Geïmporteerd door: Barenbrug Holland B.V., Arnhem) heeft voor korrelmais een late rijping en bleek ook in opbrengst geen verbetering. Zaadopbrengst in verhoudingsgetallen en waarderingscijfers voor de belangrijkste eigenschappen ren zijn volop aan het interen door de inflatie en we moeten maar afwachten wie als boer het eerst naar de knoppen gaat. Spreker voerde een aantal voorbeelden aan hoe erg het mo menteel met de boerenstand gesteld is en noemde prijzen voor enkele produkten die een redelijk bestaan nog zouden kunnen garanderen. Voor tarwe zou dit 55,/100 kg zijn en voor suikerbieten 125,/ton. Spreker was wel van oor deel dat dq structuur der landbouworganisaties zo moet blij ven. In deze vergadering werden de aftredende bestuurs leden J. Lekkerkerk en W. P. de Vrieze herkozen. C. J. B. Gaven wij in het Rassennuimmer van vrijdag 17 januari een overzicht van de belangrijkste suikerbietenrassen uit zaai oogst 1975, het Rassenbericht van het I.V.R.O. geeft nog de volgende bijzonderheden over de „Rassen in beproe ving" (eenkiemigziaad). Monoplus (1971) Gromo (1973) Kawecora (1973) Bellorave (1973) Puressa (1973) RASBESCHRIJVING Monoplus. K: B.V. Zwaanesse, Voorburg. Triploïd ras met eenkiemig zaad. Lange, goed gevulde biet met een vrij brede rondhoekige kop, die zeer ver boven de grond uitsteekt. Op brengsten: matige wortelopbrengst en een matige tot vrij hoge suikeropbrengst; vormt weinig loof. Gehalte: vrij hoog tot hoog suikergehalte. Sapzuiverheid: matig. Neiging tot schieten: nogal. Vertakking: matig. Gromo. K: B.V. Kon. Beetwortelzaadcultuur Kuhn en Co., Naarden. Triploïd ras met eenkiemig zaad. Vrij lange, vrij goed gevulde biet met een vrij kleine rondhoekige kop, die vrij ver boven de grond uitsteekt. Opbrengsten: vrij hoge wortel opbrengst en een vrij hoge suikeropbrengst; vormt veel tot zeer veel loof. Gehalte: vrij hoog suikergehalte Sapzuiverheid: matig. Neiging tot schieten: sterk. Vertak king: licht. Kawecora. K: Kleinwanzlebener Saatzucht A.G. vorm. Rabbethge und Giesecke, Einbeck, Hannover, Duitsland. Ge ïmporteerd door: F. Goyarts en Zonen Zaadteelt B.V., Wehe- den Hoorn (Gr.). Tripoïd ras met eenkiemig zaad, Lange, voornamelijk van bov°n goed gevulde biet met een vrij brede rondhoekige kop, die zeer weinig boven de grond uitsteekt. Opbrengsten: matige wortelopbrengst en een vrij hoge sui keropbrengst; vormt zeer veel loof. Gehalte: hoog suikerge- nalte. Sapzuiverheid: goed. Neiging tot schieten: nogal. Ver takking: licht. Bellorave: K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have B.V., Kapelle 3615. Triploïd ras met eenkiemig zaad. Lange, vrij goed gevulde biet met een vrij kleine ronde hoekige kop, die weinig boven de grond uitsteekt. Opbreng sten: zeer matige wortelopbrengst en een zeer matige sui keropbrengst. Vormt zeer veel loof. Gehalte: hoog tot zeer hoog suikergehalte. Sapzuiverheid: zeer goed. Neiging tot schieten: vrij weinig. Vertakking: sterk. Puressa. K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have B.V., Kapelle 3615. Triploïd ras met eenkiemig zaad. Lange, vrij goedi gevulde biet met een vrij kleine rond kop, die zeer weinig boven de grond uitsteekt. Opbrengsten: zeer matige wortelopbrengst en een zeer matige suikerop brengst. Vormt zeer veel loof. Gehalte: zeer hoog suikerge halte. Sapzuiverheid: zeer goed. Neiging tot schieten: zeer weinig. Vertakking: sterk. A kkerbouw KWEEK IN AARDAPPELEN is te bestrijden door per ha 125150 kg Eptam granulaat te strooien of 8,510 l Eptam- 6E te spuiten. Dit toepassen op bewerkte grond vóór het poten en direkt 1015 cm diep inwerken. Eptam granulaat kost ongeveer f450 en Eptam 6E f 200 per ha aan middel. VEEL DAMMEN ZIJN VOOR 10 TONS WAGENS en grote oogstmachines te smal. Waar een perceel uitmondt op een smalle weg, moet een dam wel 10 m breed zijn. De konstruktie van een dam moet zodanig sterk worden uitgevoerd dat de zwaarste vrachten er over heen kun nen. HET ZIET ER NAAR UIT dat bij nieuw aan te kopen grote trekkers en landbouwmachines de ekonomische ver oudering steeds dichter bij de technische veroudering zal komen te liggen. De jaarkosten van een werktuigeninven taris voor een akkerbouwbedrijf bedragen gemiddeld voor rente, afschrijving en onderhoud 20%. Voor de kosten- berekeiang van een afzonderlijk werktuig gelden andere normen. Voor brandstof en smeermiddelen rekenen wij 30 tot f 35 per ha. OP SOMMIGE BEDRIJVEN is het mogelijk door inter ne verkaveling percelen te vergroten of een betere vorm te geven. Het dempen van sloten geeft winst aan land, gemakkelijker machinaal werken, minder ongedierte en arbeidsbesparing bij het kantenmaaien enz. Voor deze vormverbetering van de percelen kunt U bij de D.B.H. een subsidie van 33 aanvragen. DE KIEMEN VAN POTERS van Bintje en Eigenhei mer dreigen op veel bedrijven te lang te worden. De beste groeiremming en afharding van deze kiemen wordt ver kregen in poterbakjes in de buitenlucht. Bij gevaar van nachtvorst moeten de poters met plastik, bij voorkeur p.v.c. 0,15 mm dik, worden afgedekt. Bij tijdig afdekken kan hiermee een nachtvorst van 3 tot 4° C. zonder bezwaar worden doorstaan. V eehouder ij OP HEEL WAT BEDRIJVEN isl de melkvee-jongvee verhouding te ruim. Het is bekend dat melkvee belang rijk meer opbrengt dan jongvee. Door domweg alle vaars kalveren aan te houden, is er vaak meer jongvee aanwe zig dan voor vervanging van melkvee noodzakelijk is. Het is dan ook raadzaam goed te selekteren en niet meer kalveren aan te houden dan dringend nodig is. JONGE DIEREN MOETEN GROEIEN en zich ontwik kelen. Ze hebben daarom wat extra's nodig. Vaarzen die eenmaal gekalfd hebben, zijn ook meestal nog jong en nemen minder ruwvoer op dan volwassen dieren. Geef deze vaarzen dan ook 1 kg krachtvoer extra. De jeugdtoe- slag is geen luxe, ze hebben het dringend nodig. BIJ AANKOOP VAN VOEDERMIDDELEN let U na tuurlijk op de prijs. Wat evenwel belangrijker ist, is de voederwaarde. U kunt de prijs alleen goed vergelijken op basis van de voederwaarde. Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Als een voedermiddel niet past in het totale rantsoen is het meestal te duur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6