xrimd Hoe denken ze over ons AUV> Het akkoord over de nieuwe EEG-landbouwprijzen 1975/1976 4 Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.G. - Goes. I-JET is soms wel eens interessant te weten hoe an deren over ons denken. Met ons bedoelen we dan de land- en tuinbouw met alles wat daar organisatorisch aan vast zit. De vraag is vooral interessant voor de men sen, die het gezicht naar buiten helpen bepalen. Public relations het begrip blijft moeilijk vertaalbaar heet dat en het is in de loop van de jaren een beroep gewor den. Zij proberen het boer zijn goed over te laten komen naar wie dan ook. Naar de overheid, de consumenten, de vakorganisaties, de natuurbeschermers, ja eigenlijk naar ons gehele volk. Het gaat er om een goed begrip te kweken bij de buitenwereld en als de sympathie en waardering eenmaal ingang gevonden hebben deze ook in stand te houden. Natuurlijk kunnen de public relations- werkers dit niet alleen. Iedere voorman, iedere bestuur der, iedere boer en tuinder zal daar aan moeten bijdra gen. We moeten ook ieder voor zich aan public relations- werk doen. Dat zit hem niet in de naam. Sommigen willen bijvoorbeeld het woord boer maar afschaffen. Daar zijn wij het in ieder geval niet mee eens ondanks het feit, dat het woord zelfs nu nog in negatieve zin wordt gebruikt Geldt dit voor andere beroepsnamen niet evenzeer. Denkt U bijvoorbeeld maar aan de kruidenier en z'n toe gedichte beruchte mentaliteit. Onze mentaliteit en opvat tingen zijn veel meer bepalend voor de vraag hop-we bij anderen over komen en dus onze gedragingen. HET NATTE BEELD lATIJ hebben daar meerdere malen aan gedacht tijdens die ellendige, lange, natte periode. De publici- teitsmedio en informatiecentra werkten op volle toeren om iedereen op de hoogte houden van de oogstwerk- zaamheden. De boer tobbend op z'n verdronken perce len met de duizenden werkers van hier en elders om nog wat te redden. Wat werd er gedacht door de kijkers, de lezers, de luisteraars en wat zijn de ervaringen van de oogsthulpen. Wat vertellen ze thuis. We mogen gerust aannemen, dat de indrukken zeer verschillend zullen zijn. Gebaseerd op persoonlijke ervaringen, op van horen zeggen zowel in positieve als in negatieve zin. Het viel ook helemaal niet mee om onder die bijzondere omstan digheden nog aan het gezicht naar buiten te denken. Bovendien de entourage was er ook helemaal niet naar. Regen, water en modder, troostelozer kon het bijna niet. We waren in het zuidwesten weer geheel en al een landje van mist en mest. MENING BELANGRIJK* ■pOCH blijft de vraag: hoe denken ze over ons, wel belangrijk. Begrip voor onze positie in sociaal, economisch en fiscaal opzicht hebben we bijvoorbeeld heel hard nodig. Maar toch ook voor onze taak als on dernemers, voor onze bijdrage aan de nationale koek, ons aandeel in de export, ons funktioneren in de samen leving en onze taak in landschappelijk oozicht. Het suc ces van het public relationswerk ligt soms in een klein hoekje. Zo bijvoorbeeld bij het zich opstellen van stands organisaties en coöperaties, exponenten van onze boe ren en tuinders bij uitstek. Begrip kweken is ergens de kunst van het midden. Niet te overtrokken te werk gaan en vooral eerlijk vertellen hoe het er bij staat. Eenvoudig en duidelijk. Dat is overigens bijzonder-moeilijk. Als we bij anderen vooroordelen weg willen nemen zullen we wel bij onszelf moeten beginnen. Dat betekent verouderde standpunten willen herzien en bereid zijn de dingen an ders of vernieuwd te gaan aanpakken. Jong en verfris send overkomen is in onze tijd iets dat velen aanspreekt. Meningen van anderen kunnen belangrijk zijn. Vraag daarom eens aan die of gene. buiten de landbouw wat zij of hij er van vindt. We kunnen daar ons voordeel mee doen. Van onder op werken is minstens zo belangrijk als van bovenaf. Laten we allemaal pro deo public relations werk doen. Alleen dan kan de samenleving weten wie en wat we zijn. De koers van de Reken Eenheid in guldens moet „Brussel" nog nader vaststellen (was 3,44. Rekening houdend met een aftrek van 0,7 herziening zou dit 3,42 worden). De in RE uitgedrukte bedragen, die niet onmiddellijk sa menhangen met de prijzen (beëindigingspremies e.d.), zullen in guldens uitgedrukt door de koerswijziging niet verande ren. Dit geldt voor alle landen wier munteenheden gerevalu eerd zijn. Voor de landen waarvan de munteenheden gede valueerd zijn, zullen deze bedragen echter worden omge rekend tegen de nieuwe koersen, waardoor zij in nationale munteenheid uitgedrukt dus een verhoging ondergaan. HET NIEUWE PRIJSBELEID IN EN GLOBAAL Veel informeel overleg en een marathonzitting waren ook dze keer weer nodig om in de E.E.G.-Raad van Landbouw ministers overeenstemming te bereiken over het compromis- landbouwprijsbeleid, in samenhang met een regeling voor voorstel van de Europese Commissie van de nieuwe E.E.G.- monetaire kwesties. In het volgende een voorlopig overzicht van de inhoud van de desbetreffende besluiten. De gemid delde prijsverhoging t.o.v. het prijzenjaar 1974/1975 be draagt ca. 9,8 Rekening houdende met de verlaging van de monetair-compenserende bedragen is de verhoging 10,9 voor Nederland zijn de percentages resp. 9,9 en 9,2. MONETAIRE COMPENSERENDE BEDRAGEN Aangezien de prijsverhogingen bij ongewijzigde omreke ningskoersen de prijsverschillen in de lidstaten onderling zouden vergroten, worden de omrekeningskoersen in het kader van het gemeenschappelijke landbouwbeleid met de volgende percentages herzien: Duitsland 2 Italië +3 Benelux 0,7 Ver. Kon. 2,5 Frankrijk 1,5 Ierland +5 Deze wijziging, die leidt tot een verlaging van de monetair compenserende bedragen, zal steeds ingaan bij het begin van het verkoopseizoen voor de onderscheidene produkten. Een uitzondering is de Benelux waarvoor de koerswijziging van 0,7 voor de zuivelsektor per 16 september 1975 (dus bij de tweede verhoging) zal ingaan. IN GULDENS ZACHTE TARWE: richtprijs 9 ƒ3,68) interventieprijs 9 f 3,30) ROGGE: richtprijs 11 interventieprijs 12 GERST: richtprijs -f 9,4 3,50) interventieprijs 9,4 3,06) MAIS: richtprijs 10 3,70) interventieprijs 10 3,02) verwachtte prijs wordt 47,69 42,80 f 43,43 f 37,95 43,43 35,37 De maandelijkse staffeling vangt aan per 1 september 1975 en wel met een zelfde maandelijkse bedrag voor alle granen, met uitzondering van harde tarwe. In het voornemen ligt een verhoging van de staffels met 25 n.l. van 1,1 re tot 1,4 re (van 3,76 tot ca. 4,79). KOOLZAAD: richtprijs 11 ƒ8,19) interventieprijs 11 7,95) SUIKER: minimumprijs suikerbieten per 1 juli 1975 15 interventieprijs witte suiker per 1 juli 1975 15 GEDROOGDE GROENVOEDERS: steunbedrag 8 re/ton VOERAARDAPPELS: per 1 april 1975 instelling van een zelfde steunstelsel als voor gedroogde groenvoeders 27,40 SOJA: steunbedrag per 1 november 1975 12 VLAS: steunbedrag T 12 (188,15 r.e./ha) f 643,50 ZAAIZADEN. 10 MELK: richtprijs per 3 maart 1975 6 per 16 september 1975 4,7 De richtprijs voor melk franco fabriek bij 3,7 vet wordt dus per 3 maart 1975 met 6 en per 16 september 1975 met 4,7 verhoogd, derhalve 10,7 in totaal. De verhoging van de interventieprijs voor boter (van 183.58 tot 194,63 RE/ 100 kg) en mager melkpoeder (van 82,74 RE/100 kg tot 88,70 RE), zal terugwerkend tot 3 februari worden uitbe taald. Per 16 september wordt de intei ventieprijs voor boter 209,59 RE, de interventieprijs voor magere melkpoeder blijft dan ongewijzigd 88,70 RE/100 kg. De lidstaten zullen ge machtigd zijn gedurende het nieuwe melkprijsjaar een con sumentensubsidie voor boter toe te kennen tot een maxi mum van 45 RE/100 kg, waarvan 9,25 RE voor rekening van het Europese Landbouwfonds zal komen. De Raad heeft de Commissie gemachtigd, de toeslagen op mager melkpoe der voor veevoederdoeleinden en op vloeibare ondermelk binnen bepaalde marges vast te stellen. Voor mager melk poeder is een marge bepaald van 30 tot 40 RE/100 kg. SLACHTRUNDEREN: oriëntatieprijs inte rventiepri j s 8,5 5,5 Hierdoor wordt het niveau van de interventieprijs gesteld op circa 90 van de oriëntatieprijs i.p.v. 93 87,29 84,78 77,79 f 27,40 SLACHTKALVEREN: oriëntatieprijs 8,5 Deze verhoging van de oriëntatieprijs voor kalfsvlees met 8,5 is in afwachting van het besluit over voorstellen van de Europese Commissie ter afschaffing van deze oriëntatie prijs. (Zie verder pag. 12) BESTEMMINGSPLANNEN Terneuzen. Vanaf 12 februari liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Spui" en „Hof Zeldenrust". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovenge noemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Tilburg. Vanaf 11 februari ligt gedurende een maand ter inzage gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „De Oudie Waranda". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Uden. Vanaf 12 februari ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Hoeven 1973". Gedu rende deze termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Vlissingen. Vanaf 12 februari ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde le herziening van het bestem mingsplan „Paauwenburg I". Zij die zich tijdig met bezwa ren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Tevens ligt vanaf 12 februari gedurende een maandi ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „West-Souburg". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn indienen bij G.S. Deurne. Vanaf 20 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „De Hoge Zijde". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kun nen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Goes. Vanaf 14 februari ligt gedurende een maandi ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „Bedrijfsterrein Lewedorp". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Halsteren. Vanaf !4 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Industrieter rein 1974". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde ter mijn bezwaren indienen bij G.S. Oploo, St. Anthanis en Ledeacker. Vanaf 15 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestem mingsplan „Partieel Bestemmingsplan Buitengebied". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot die gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen ge durende 'bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Sas van Gent. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Landelijke Bebouwingsconcentraties". Zij dde zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Prinsenbeek. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Industrieterrein Zuid 1974". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Sint Michielsgestel. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Akker straat-Kruisstraat". Gedurende bovengenoemde termijn kun nen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Sint Oedenrode. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde wijziging van het bestem mingsplan „Kienehoef". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen door G.S. kunnen gedurende bo vengenoemde termijn beroepinstellen bij de Kroon. Terneuzen. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Nieuw Neuzenpolder II". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn be zwaren indienen bij G.S. Tevens ligt vanaf 17 februari ge durende een maand ter inzage het bestemmingsplan „We- velswaaldijk". Zij die zich tijdig met bezwaren tot het Alge meen bestuur van Recreatieschap Braakman hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indie nen bij G.S. Wissenkerke. Vanaf 17 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de bestemmingsplannen voor de bebouwde kommen Wissenkerke, Kamperland en Geers- dijk. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Rosmalen. Vanaf 19 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Hintham Zuid". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4