PESCO 18-15 Ischering nederland b.v. boxtel specifiek middel voor de graszaadteelt Waarom een kontrakttelersvereniging Belangstellende telers worden uitgenodigd Krijgen onze wintergranen deze winter wel voldoende koude? afdoende tegen kamille, kleefkruid, muur, varkensgras, zwaluwtong en perzikkruid. spuit tijdig in het voorjaar. dosering 6 L/ha neem kontakt op met uw graszaadteeltfirma. 21 OP 15 januari j.l. besloot de algemene vergadering van de vroegere kring Zuid-West van de N.K.T.V. on der de nieuwe naam „Kontrakttelersvereniging Brabant- Zeeland" de werkzaamheden in hiet belang van de kon- trakttelers voort te zetten. Daarmee zeiden de aanwezige leden in feite dat ze het nodig vinden dat ook in de toe komst eensgezind samengewerkt wordt om de positie van de telers zo sterk mogelijk te maken. Bij de nieuwe or ganisatievorm zal dat gebeuren in nauwe samenwerking met de drie gewestelijke landbouworganisaties N.C.B., ZLM en C.B.T.B. Het nut van een Kontrakttelersvereniging ligt in de eerste plaats in de behartiging van de algemene belan gen bij de kontraktteelt en in de eensgezindheid die op deze wijze waar gemaakt kan worden. Dat zal van pas komen als er tussen teler en afnemer onderhandeld moet worden over de voorwaarden waaronder de teelt van een bepaald gewas moet plaatsvinden en niet minder als de prijs ter sprake komt. Als er van te voren een goed AFZET VAN DE FRUITOOGST 1974 De prijs van de Goudreinette, Cox's en Winston ligt op een gunstig peil, maar de Golden Delicious stelt tot nu toe teleur. Gezien de abnormaal kleine appeloogst in de'E.E.G. kon ook voor de Golden een hogere prijs wor den verwacht. De E.E.G.-oogst was volgens alle beschikbare gegevens nog kleiner dan in 1972. Toen was de Golden echter be langrijk duurder. Ongetwijfeld heeft toen de grote vraag naar kroet daarbij een grote rol gespeeld. Die vaag was nu veel minder en daardoor kwam de „bodemprijs" op een veel lager peil dan toen. iH.et aanbod van Cox's en Goudreinette zal in de ko mende tijd snel minderen en zelfs praktisch geheel op drogen. De Winston is in hoofdzaak een Zeeuwse appel; landelijk is dit ras van weinig betekenis. Straks bestaat het aanbod dus zeer overwegend uit Golden. Redelijkerwijze mag daarom verwacht worden dat de prijs van de Golden in de komende maanden nog wat zal aantrekken. Maar overigens is er alle reden voor bezorgdheid in jaren met een „normale" appeloogst. Dan ziet het er voor de Golden niet best uit. Een reden te meer om te hopen op een rooipremie. VRAAG NAAR FRUIT BLEEF GOED Op de fruitveilingen bestond ook in de afgelopen periode een goede vraag naar appels en peren en de prijzen konden zich handhaven op het sinds enkele weken verhoogde niveau of trokken zelfs nog wat aan. Met name was dat het geval bij de Conference peren. Er was een grote vraag voor ex port naar Engeland, Scandinavië, Frankrijk en West-Duits- land. In Zeeland was er een groot aanbod, maar elders viel het vorige week wat tegen, ook omdat die carnavalsviering het klaar maken van peren op het tweede plan bracht. De twee centrale veilingen van Zeeland hebben de laatste tijd van hun telers een behoorlijke bevoegdheid gekregen om naar bevind van zaken te -handelen met het bewaarfruit zodat op de toegenomen vraag en verhoogde prijzen kon worden geantwoord met een toename van het aanbod. De prijzen hebben zich de vorige -week de gehele week goed kunnen handhaven. Dat wil zeggen dat Conference klasse I 6570 mm rond 82 cent per kg werd verkocht; de klasse I 6065 mm deed gemiddeld rond 76 cent en de maat 5560 mm tussen 65 en 68 cent per kg. Voor de lid maat werd rond 46 cent per kg betaald. Deze prijzen zijn hoger dan men tot voor kort had durven denken. De Conference is echter een peer met vele mogelijkheden op de buitenlandse mark ten. Doyenné du Cornice is wat dat -betreft veel meer een probleempeer. In het begin van de week liep de prijs op tot rond een gulden per kg voor de meest gevraagde maten maar in het eind van de week was er weer bijna 10 cent per kg af. In de appelsektor was het aanbod niet bijzonder groot, m-aar nog wel goed gevarieerd. Cox's Orange Pippin verliet de markt op prijzen van rond 1,50 per kg voor de beste kwaliteiten grote maat. Winston ging een -belangrijker plaats innemen en de prijs evenaarde die van de Cox's dat wil zeg gen dat de klasse I in de grote maten werd verkocht voor 1,35 tot 1,50 per kg en de maat 6570 mm voor 1,20 tot 1,25. De klasse II was al naar gelang van de kwaliteit 1020 cent per kg goedkoper. Goudreinette was er hier en daar ook nog redelijk wat te koop. De prijs van de meest gevraagde maten lag tussen 1,20 en 1,25 per kg en de grote en kleine maten klasse I van dit ras noteerde rond 1,10 per kg. Zelfs Golden Delicious, die geruime tijd wat moeilijk in de markt heeft gelegen, kwam hoger af. De goe de kwaliteiten in de grote maten werden algemeen tussen de 60 er» 70 ct/kg verkocht terwijl de middelmaat 65/70 mm voor 55—60 ct/kg op bracht. De prijs van industrieappelen bleef onveranderd rond 24,per 100 kg. Op deze markt is veel concurrentie van appelen uit Frankrijk. VERVOLG VAN PAGINA 17 „LUXAN - 25 JAAR" De geleide bestrijding die beoogt een beperkter en meer verantwoord gebruik van gewasbeschermingsmiddelen op basis van bepaalde waarnemingen en bepalingen. De geïntegreerde bestrijding die berust op een combinatie van chemische middelen met alternatieve methoden van voorkóming en bestrijding, zoals het gebruik van resistente rassen, van vruchtwisseling, van biologische bestrijding met insekten, parasieten of andere ziekteverwekkers, genetische bestrijding, gebruik van lokstoffen of insektenhormonen. Wel kunnen wij stellen, dat het gebruik van beschermings middelen voorlopig nog sterk zal toenemen in de wereld. Dat hierbij de invloeden op het milieu kritisch bekeken zullen worden, is alleen maar toe te juichen, mits ze niet de leuze „meer voedsel voor meer mensen" aantast. Evenals Professor Schuffelen, die in zijn laatste profes sionele rede waarschuwde tegen de al lang achterhaalde on zindelijke onzinnigheden, die nog steeds over de bemesting worden gesteld en geschreven, meende ir. De Vette een waarschuwend woord te moeten laten horen voor de weinig doordachte kritiek van sommige mensen omtrent milieu en gewasbescherming, die een stempel drukken op de mens, de regeringen en die om wetten vragen en ze ook krijgen... om de wereld af te houden van de ondergang, daarbij niet beseffend, dat zij het zijn die meehelpen de wereld onleef baar te maken. Zoals met vele zaken in deze/wereld: „Aan elke me daille zitten twee kanten"! overleg plaatsvindt kunnen moeilijkheden in de toe komst worden voorkomen. Voor de individuele teler kan de Kontrakttelersvereniging uiteraard ook het nodige doen. Als hij bijvoorbeeld een kontrakt aangeboden krijgt kan hij dat opsturen naar de Kontrakttelersvereniging, die het kontrakt kritisch beoordeelt en opmerkingen en adviezen ten aanzien van prijzen en teeltvoorwaarden geeft. Een nuttige funktie is ook de bemiddeling van de vereniging indien bij de uitvoering van het kontrakt ge schillen ontstaan tussen teler en afnemer. In de afgelo pen jaren zijn talloze grote en kleine onenigheden opge lost, meestal tot tevredenheid van beide partijen. PR zijn nog vele andere zaken waar de Kontrakttelers- vereniging zich mee bezig houdt, als de beoordeling van de wijze van tarrering van diverse produkten, voor lichting over de kontraktteelt, informatievergaderingen en nieuwsbrieven, waarin aktuele zaken op het gebied van de kontraktteelt worden besproken. De Kontrakttelersvereniging gaat dus door met zijn werkzaamheden, daarbij van harte gesteund door de ge westelijke landbouworganisaties die een gedeelte van de financiering voor hun rekening nemen en voor de be manning van het sekretariaat en produktencommissies zorgen. Mede daardoor kan de kontributie beperkt wor den tot 25,per jaar. Er is tijdens de algemene ver gadering op 15 januari gezegd dat de vereniging in de „nu of nooit"-fase verkeert. Als voldoende telers zich aansluiten wordt het „nu". De kontraktteelt van de toe komst zal daar mee gediend zijn. om één van de volgende voorlichtingsbijeenkomsten bij te wonen., n.l. te: ZEVENBERGEN, vrijdag 21 februari in hotel Van Hoof, Markt 8, aanvang 14.00 uur; BOEKEL: vrijdag 21 februari in gemeenschapshuis Nia Domo, aanvang 20.00 uur; GOES: dinsdag 25 februari in „Prins van Oranje", aan vang 14.00 uur. Aanmeldingen voor het lidmaatschap bij het sekreta riaat van de vereniging, Spoorlaan 350, Tilburg (telefoon 013420080 of bij het secretariaat van de ZLM te Goes, tel. 01100—5010). De zeer zachte winter die we tot nu toe meemaken geeft geen aanlei ding om bang te zijn dat zeer laat gezaaide wintertarwe niet voldoen de in aar komt. Alleen een zeer warm voorjaar zou roet in het eten kunnen gooien. Aldus de conclusie van de wetenschappelijke staf op het Veredelingsbedrijf van Land bouwgewassen van Cebeco-Han- delsraad te Eist die de volgende informatie over de situatie in de wintertarweteelt, verstrekte. Wij geven gaarne e.e.a. door gezien het geruststellende karakter van deze mededeling voor veel tarwetelers. MOEILIJKHEDEN met zeer laat gezaaide wintertar we zijn alleen dan te verwachten, wanneer er in de periode van begin maart tot 'half april gedurende langere tijd abnormaal hoge temperaturen, dat wil zeg gen temperaturen aanzienlijk boven 10 graden C. op zouden treden. In dat geval zou de vernalisatieperiode te kort kunnen worden. Als algemene richtlijn kan men voor Nederlandse omstandigheden aannemen dat men wintertarwe tot in de eerste week van februari kan zaaien, zonder al te grote risico's. Wel moet men daarbij rekening houden met de waarschijnlijkheid van een zekere opbrengstverlagingten opzichte van najaarszaai. Rassen met een grote koudebehoefte, zoals Bongo, Ca- ribo en Lely, moet men liever niet na eind januari zaaien. De tot nu toe verkregen ervaringen met het nog jonge ras Clement, wijzen in de richting van een min stens even grote en vermoedelijk zelfs nog wat grotere koudebehoefte. - afdeling agro-telefoon 04116 4925

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 21