februari aktie voorjaarstraktoren TUINBOUW- KLANKEN vraag uw officiële IH-dealer DINGEN VAN DE WEEK 19 BIJEN VOOR BESTUIVING Voor 1975 gelden o.a. de volgende voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken voor de bestuiving van fruit- en groentegewassen: 1. De door de teler verschuldigde vergoeding bedraagt per bijenvolk: a) bij plaatsing in de open lucht bij het fruit 22,50 voor een kastvolk en 20,voor een korfvolk,. voor zover betreft het gebruik bij appels en peren; bij aansluitend gebruik op hetzelfde bedrijf bij ander fruit, geldt na vier weken een toeslag van 10,per week; b) bij plaatsing onder plat glas en in de open lucht bij meloenen en aardbeien per periode van vier weken 35,voor een kastvolk en 25,voor korfvolk; c) bij plaatsing van een 6 raamsvolk onder staand glas, waaronder ook bij augurken, per periode van drie weken 50,voor een volk. 2. Plastickassen worden gerekend tot onder staand glas. 3. De kosten van vervoer der bijenvolken komen in het geheel ten laste van de teler. De ontvangende telers zijn verplicht te zorgen voor een goede, veilige standplaats,mogen op de bloeiende bomen uiteraard niet spuiten met voor bijen giftige stof fen en dienen erop te letten dat ook andere planten die op het bedrijf in bloei staan (b.v. paardebloemen e.d.) niet met giftige stoffen in aanraking komen. Speciaal moet ook op het drinkwater voor de bijen worden ge let, dat dit geen gif bevat. Zowel de teler als de imker is gehouden tot volledige vergoeding als de op hem rustende verplichtingen niet worden verricht of nagelaten. Geschillen kunnen aan een daartoe ingestelde kommissie worden voorgelegd. De teler, die onder deze voorwaarden bijenvolken wil ontvangen, wordt verzocht dit binnenkort mede te delen aan één van de volgende organisaties: Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, Grindweg 273 te Wageningen; de afdeling Bunnik e.o. van deze vereniging, Achter- dijk 22, Bunnik; Bond van Bijenhouders van de N.C.B., Spoorlaan 350 te Tilburg. PROBLEMEN ROND DE VROEGE BLOEI VAN DE FRUITBOMEN De natuur is zwaar van streek. Eind januari waren er al enkele open bloemen te vinden bij sommige pere rassen, o.a. bij Precoce de Trevoux, Bonne Louise en zelfs bij Conference. Gelukkig is de ontwikkeling daar na afgeremd door een paar korte perioden van nacht vorst, maar het blijft extreem vroeg. Een en ander brengt nogal problemen mee. In de eer ste plaats is iedereen bezorgt over de vruchtzetting. Als de peren en pruimen b.v. begin maar bloeien is de kans op nachtvorst nog erg groot, terwijl vaak de temperatuur te laag is voor een vlotte vruchtzetting, ok na de bloei zijn de jonge vruchtjes nog erg gevoelig; een nachtvorst van 45° kan funest zijn. Als 't zo doorgaat zullen trou wens ook de bessen, de appels, enz. abnormaal vroeg bloeien, met alle daaraan verbonden risico's. Tot half mei is er kans op nachtvorst, dat betekent nog 12 weken! In de tweede plaats komt menigeen in de knel met de werkzaamheden. Andere jaren wordt er in maart heel veel gesnoeid. Nu zouden de peren eigenlijk al klaar moeten zijn, gezien de ontwikkeling van de knoppen. Er zal vaak tot in de bloei moeten worden gesnoeid, wat wellicht geen doorslaggevend bezwaar is, maar waar men toch niet gelukkig mee is. Het snoeihout belemmert het rijden met de spuitmachine en de kunstmeststrooier. Er zijn groene delen, zelfs bij de vroege appels (Goud- reinette o.a) en er zijn rijpe asco-spören, dus de gewas bescherming gaat al heel vroeg aandacht vragen. Denk daarbij ook aan de kosten: dat wordt spuiten van februari tot oktober met de alweer flink duurder geworden mid delen! Voorlopig dus veel kwade kansen voor de aanstaande oogst, moeilijk werken en hoge kosten. Theoretisch be zien staat het er niet best voor. Misschien valt alles ech- INTERNATIONAL HARVESTER ter nog mee. „Een mens lijdt dikwijls 't meest, door *t lijden dat hij vreest, doch nimmer op komt dagen". Er zit trouwens niets anaers op, dan doen wat men kan en verder maar afwachten. E.E.G.-ROOIPREMIE - HIJ KOMT NIET, HIJ KOMT WEL \70LGENS de heer Driesprong neemt de kans op een rooipremie voor fruitbomen weer toe. Landbouwkommis- saris Lardinois schijnt er nu weer welwillender tegenover te staan dan vorig najaar. Men kan ook zeggen; MJ- na even welwillend als een jaar geleden. De heer Driesprong is een hoge funktionaris die het hele E.E.G.-gebeuren in Brussel van nabij volgt. Hij is dus (meestal) goed geïnformeerd. Overigens was hij vorige zomer nog veel optimistischer over het doorgaan van de rooipremie dan nu en toen ging het feest ook niet door, zoals iedereen weet. Lardinois veranderde toen plotseling van mening. Het C.O.P.A.-voorstel is om een premie te geven van ruim f 4350,per ha. Dit bedrag eventueel met 50 te verhogen als al het fruit op een bepaald bedrijf wordt geruimd. Een inplantverbod gedurende 5 jaar, maar wel vervanging en vernieuwing op de rest van het bedrijf, als niet alles wordt gerooid. Let wel: het zijn maar voorstellen. Het C.O.P.A. is een soort internationale vakbond van boeren en tuinders, die wel veel invloed heeft, maar toch dikwijls nog niet genoeg. Dat hebben we ook gezien bij de prijsvaststelling voor de gegarandeerde landbouwprodukten. De eindbeslissing ligt bij de ministerraad en daarbij speelt de politiek nogal eens een (te) grote rol. LJOE 't ook zij: het is verheugend dat de kans op ©en rooipremie weer toeneemt. Want die premie is hard no dig. In een normaal fruitjaar is de produktie in de E.E.G. nog steeds te hoog en de enige manier om hierin verandering te brengen is verkleining van de oppervlakte. Alleen daardoor wordt het aanbod vermindert Heel vreemd zou het zijn als de heer Lardinois opnieuw zijn standpunt zou wijzigen. Een jaar geleden was hij voorstander van een rooipremie en op een paar handtekeningen na leek alles in kannen en kruiken te zijn. Enkele maanden geleden maakte hij plotseling een ommezwaai van 180 graden en verklaarde hij dat een rooipremie een verouderd en slecht werkend instrument is dat niet meer voor toepassing in aanmerking komt. Nu schijnt hij dus weer terug te zijn op het goede spoor en toch weer voor een rooipremie te voelen. Als hij aanstaand najaar weer zou veranderen en opnieuw tegenstander van een rooipremie zou worden, zou hij wel erg veel aan geloofwaardig heid verliezen. Door al dat gehannes is er namelijk de laatste jaren erg weinig gerooid. Boomgaarden die anders al lang verdwenen waren, zijn gespaard omdat iedereen wist dat er kans was op een rooipremie. Door al die pre mie-geruchten is de sanering dus tegengehouden. Ook een manier om het overaanbod voort te laten duren en de prijs dus laag te houden. We hopen dat althans dit niet de bedoeling was'van de heer Lardinois A. v. O. l-IET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen maakte vorige week de definitieve omzetcijfers van de aangesloten veilingen bekend. De totale veiling- omzet blijkt 1508 miljoen gulden te hebben bedragen, dat is 1% meer dan de omzet van 1973. Gezien tegen over de kostenstijgingen welke in 1974 heeft plaats ge vonden is dat een zeer mager resultaat. Wat betreft het zuid-westen blijkt vooral in Zeeland de situatie niet erg gunstig te zijn want met 48,3 miljoen gulden was de totale veilingomzet in dit gebied iets min der dan f200.000 hoger dar- het voorafgaande jaar en ook dat is te weinig. Voor Brabant is de situatie wat gun stiger namelijk een veilingomzet van 150 miljoen gulden tegen het jaar daarvoor 143 miljoen gulden. Opmerkelijk is dat precies de helft van de veilingomzet in Brabant voor rekening komt van de veiling in Breda en deze vei ling had ook de grootste omzetstijging. De omzet van de veiling in Fijnaart was precies even' groot als die van 1973 namelijk 3,4 miljoen gulden. Voor wat Zeeland betreft valt in de eerste plaats op de omzetstijging van de veiling Goes namelijk van 10 miljoen gulden tot 12 miljoen gulden terwijl ook de vei ling K.E.O. een behoorlijke omzetstijging registreerde na melijk van 6 miljoen gulden tot 7,2 miljoen gulden. De omzet van de veiling in Kapelle bleef met 11,5 mil joen gulden iets achter bij die van het voorgaande jaar. Zoals bekend is het bij deze veiling vooral het kleinfruit geweest dat aanzienlijk minder heeft opgebracht. De vei ling in Terneuzen zag haar omzet stijgen van 4,6 miljoen gulden tot 5,2 miljoen gulden. Daarentegen zat de vei ling te Middelburg in 1974 in de hoek waar de slagen vielen want de omzet daalde van 5 miljoen tot 3,8 mil joen gulden. De veilingen op Tholen hadden in 1974 over het alge meen ook lagere resultaten waarbij met name St. Anna- land sterk terug liep namelijk van 5,6 miljoen tot 4,3 mil joen gulden. i T Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wijst in haar overzicht van de omzetcijfers op het feit dat de negen grootste veilingen samen 61,8% van de landelijke veilingomzet hadden, terwijl de resterende 57 veilingen tesamen 38,2 van de landelijke omzet be haalden. Onder deze resterende 57 veilingen bevonden er zich nog drie met een omzet van 30 tot 40 miljoen en 8 met een omzet van 20 tot 30 miljoen en wanneer we die er ook nog aftrekken dan blijven er 46 veilingen over welke 18,5% van de landelijke veilingomzet voor hun rekening nemen, waartegenover dan 20 veilingen staan met samen 81,5 van de omzet. Terecht wijst het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen er op dat dit cijfers zijn welke tot nadenken stemmen. Vooral Zeeland slaat met zijn negen veilingen die sa men een omzet hebben van 48 miljoen gulden, een heel slecht figuur. I T}E Zeeuwse fruitveiling Kapelle-Terneuzen was eind vorige week in het nieuws met het bericht dat het Ministerie van Landbouw en Visserij geen samenwer- kingssubsidie aan deze veiling zal verstrekken, omdat men zich op het standpunt stelt dat er eerst een totale samenwerking bij de afzet van het fruit in Zeeland tot stand moet komen, alvorens deze subsidie gegeven zal worden. Terecht werd van de zijde van de veilingen ge steld dat men de samenwerking tussen Kapelle en Ter- neuzen niet is begonnen vanwege deze subsidie. Het zou wel aantrekkelijk zijn geweest om deze mee te nemen, zoals het overigens voor de gehele Zeeuwse fruitteelt een aantrekkelijke zaak zou zijn want het gaat over een bedrag van 11/2 tot 2 miljoen gulden dat om de samen werking te bevorderen over een periode van drie jaar als subsidie beschikbaar zou komen. De reden welke hebben geleid tot het niet doorgaan van de samenwerking welke het vorig jaar was gepland, zijn voldoende bekend. Toch hebben we de indruk dat het aantal tegenstanders van een verdergaande samenwer king bij de Zeeuwse fruitafzet minder wordt. Bovendien blijkt duidelijk dat de leiding van de twee centrale vei lingen van Zeeland zich niet polariserend ten opzichte van elkaar opstellen maar bekijken op welke manier er samengewerkt kan worden in het belang van de Zeeuw se fruitteelt! Het op één computer brengen van de admi nistratie is zonder meer een stap in de goede richting en we vernamen dat er op meerdere gebieden geregeld overleg is om te zoeken naar de meest gewenste oplos sing van bepaalde problemen. OLIEVOORSCHOTREGELING 1974 VOORSCHOT OPNEMEN VOOR 28 FEBRUARI A.S. De olievoorschotregeling die tot 1 oktober 1974 gold, nadert zijn „fatale" datum. De minister van Landbouw en Visserij heeft enkele maanden gele den laten weten, dat hij op 28 februari a.s. deze overschotten overneemt. Dit betekent evenwel, dat de tuinder bij de bank een voorschot moet hebben opgenomen vóór 28 februari. Het gaat om de voorschotten die golden vanaf 1 januari 1974 voor lichte olie en vanaf 1 maart 1974 voor zware olie, en beide eindigend op 1 oktober 1974. Het voorschot bedroeg eerst 30,per 1000, liter of 1000 kg, maar werd op 1 augustus verhoogd tot f 50, Na de aanvraag voor de accijnsrestitutie bij de districtsbureauhouder heeft iedere glastuinder een schrijven ontvangen dat hij bij zijn bank diende in te leveren. Het inleveren van deze brieven en het opnemen van het daarop vermeld bedrag aan olie voorschot moeten dus vóór 28 februari geschieden. T op dit moment niet doorgaan van de 6ubsidie is een vervelende zaak. Eerder hebben Goes- Krabbendijke reeds kennis gemaakt met het standpunt van „Den Haag" zodat de beslissing op het verzoek van Kapelle-Terneuzen niet al te onverwacht kwam. Zonder twijfel werkt de toekomst in de richting van een steeds verdergaande samenwerking en het stemt tot voldoening dat blijkens hun houding de veilingleiding daar niet af wijzend tegenover staat. Deze week zouden de twee cen trale veilingen gezamenlijk hun kontraktteeltprodukien via de veilingklok aan de man proberen te brengen. Mi nimumprijzen zijn afgesproken waar beneden niet ver kocht zal worden en ook dat is een goede zaak. Als tuinders hebben we alle belang bij een goede gang van zaken bij de afzet van onze produkten. Door con centratie van het aanbod en de vraag moet er in dezen veel te doen zijn. De prijsvorming mag zich op niet te veel punten voltrekken. Daarom is de concentratie van het aanbod van Kapelle-Terneuzen op één punt tot op heden reeds zo succesvol verlopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19