15 Geïsoleerde drukvaste panelen op bedrijf J. van Driel te Kats (1973). Afm. platen 122 x 366 cm, ca. 40,per m2 incl. B.T.W. snel te plaatsen tegen houten balken. DE LUCHTAFVOER DE DEUREN Er moet worden gezorgd voor voldoende luchtafvoer uit de bewaarplaats. De afmetin gen van de afvoeropeningen moeten ll/2 x de berekende inlaat zijn en verdeeld over het plafond of de zolder van de bewaar plaats. Bij dakisolatie komen de afvoeropeningen in de eindgevels als jaloezieroosters even tueel met een afzuigventilator. Al deze ope ningen moeten kunnen worden afgesloten met een geïsoleerd luik. Voor bewaarplaatsen verdienen draaideu ren de voorkeur boven schuifdeuren (tocht). Draaideuren zijn meestal 4 meter hoog en 4 meter breed, schuifdeuren kunnen grotere afmetingen hebben meestal 4 meter hoog en 5 meter breed. In de sponningen steeds de nodige tochtstrippen aanbrengen. De dieuren worden bij voorkeur gemaakt van vochtbestendig materiaal (plywood) en ge- isoleerd met bijvoorbeeld tempex-platen. Achter elke deur wordt een uitneembare DE BEWAARTEMPERATUUR Consumptieaardappelen worden meestal bewaard bij een temperatuur van 46° C. Aardappelen, bestemd voor verwerking tot frites en chips, moeten een hogere bewaar- temperatuur hebben (frites 57° C en chips 710° C). Bij deze „warme" bewaring pro duceren de aardappelen aanzienlijk meer warmte en vocht. Een deel van de warmte en vochtproduktie wordt door ventilatie met koudere buitenlucht weggewerkt. Maar bij lagere buitentemperaturen kan ook een deel van het vocht condenseren op of in de wan den, plafonds en dakvlakken. Deze worden daardoor meer of minder vochtig en dalen sterk in isolerende waarde. Ook worden houtachtige materialen door schimmels aan getast. Dit kan zowel aan de oppervlakte als binnen in de wandconstructie plaatsvin den. Als de aardappelen zijn opgeruimd is het noodzakelijk de bewaarplaats langdurig te drogen. Bij nieuwbouw is het zaak direct rekening te houden met de warme bewaring en alle daarvoor in aanmerking komende bouwma terialen vooraf te laten conserveren. Tijdens het bewaren moet geregeld wordien geven tileerd om de aardappelen en de bewaar plaats zo droog mogelijk te houden. THERMOSTATEN WOOR de regeling van de ventilator heeft men de volgende mogelijkheden: 1. Een thermostaat voor vorstbeveiliging. Deze thermostaat bevindt zich buiten in een weerhuisje en is afgesteld op 1° C. Zodra de buitentemperatuur beneden 1° C daalt, slaat die ingeschakelde ventilator af. Hij begint pas weer te draaien wan neer de buitentemperatuur boven 1° C komt. Dit systeem geeft dus alleen be veiliging tegen vorstschade. Het in- en uitschakelen van de ventilator moet voor en na het ventileren steeds met de hand gebeuren. 2. Eén thermostaat voor vorstbeveiliging en één als regelthermostaat (halfautoma- tisch systeem). Zowel de vorst- als de regelthermostaat bevinden zich in het weerhuisje. Beide thermostaten zijn met een knop in te stellen. De regelthermostaat staat meesal 2° C lager afgesteld dan de temperatuur van de aardappelen. Zodra de buitentem peratuur beneden de ingestelde tempe ratuur daalt, start de ventilator. Deze stopt .weer, zodra de buitentemperatuur boven* de ingestelde waarde komt. De HET OPWARMEN VAN AARDAPPELEN Het is bekend, dat koude aardappelen na transport of na sorteren gemakkelijk „b'.auw" worden. Het is dan ook noodzake lijk om aardappelen vóór het verwerken op te warmen. Hiervoor komen electrise^-, olie- of gaskachels in aanmerking. Electri- che gebruiken geen zuurstof, maar electri- sche energie is duur en bovendien is op veel bedrijven de aansluitwaarde beperkt. Electrische luchtverhitters worden in de interne ventilatiekoker of boven op de aard appelen geplaatst. Tijdens het opwarmen wordt de bewaarruimte afgesloten en intern geventileerd. Om in 2 a 3 dagen een partij aardappelen 10° C op te warmen is per 5 ton aardappe len een capaciteit van 1 Kwh nodig 860 Kcal.). De olie- en gaskachels kunnen worden verdeeld in twee typen: indirecte verwar ming (met schoorsteenafvoer) en directe verwarming (verbrandingsgassen komen met die warme lucht mee). Bij interne ventilatie alleen indirect ge stookte kachels toepassen, omdat anders teveel zuurstof zou worden verbruikt en de aardappelen zwarte harten kunnen vertonen. Bij direct gestookte kachels deze alleen gebruiken voor het opwarmen van de bui tenlucht, die na door de aardappelen te zijn geblazen, via de uitlaatluiken moet verdwij nen (dus niet intern ventileren). Het heeft geen zin om de lucht veel meer op te warmen dan de temperatuur die men wil bereiken. De onderste aardappelen mo gen niet warmer worden dan circa 22° C. Om een partij aardappelen in enkele da gen 10° C op te warmen moet een indirect gestookte kachels een capaciteit hebben van circa 500 Kcal/ton/uur en een direct ge stookte kachel circa 650 Kcal/ton/uur. Weinig blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. 12° C Matig blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. 15° C. Erg blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. 18° C. MECHANISCHE KOELING Mehanische koeling heeft voordelen, maar is duur en vraagt veel vermogen. Volgens een rapport van de Stichting Proefboerde- rijen in de IJsselmeerpolders (november 1974) voor 270 ton aardappelen of 200 ton uien: 3. Een thermostaat voor vorstbeveiliging en een differentiaal-thermostaat (volauto matisch). De differentiaalthermostaat heeft een voeler in het weerhuisje en één in de aardappelhoop. Hij behoeft slechts een maal te worden ingesteld en werkt zo danig, dat de ventilator wordt ingescha keld, zodra de temperatuur buiten lager wordt dan de temperatuur in de aardap pelen. Het is gewenst op enkele graden verschil tussen binnen- en buitenvoeler in te stellen om voortdurend in- en uit schakelen van de ventilator te voorko men. De vorstthermostaat zorgt weer voor uitschakeling van de ventilator bij temperaturen lager dan 1° C. Alles is dus geautomatiseerd, behalve het openen en sluiten van de luiken. Bij nieuwbouw worden de grote deuren meestal in de eindgevel(s) geplaatst. Hier door is het mogelijk om de zijwandhoogte eventueel tot 3l/2 meter te beperken en dat bouwt goedkoper. wand geplaatst en opgebouwd met hout ter dikte van min. 5 cm. De onderste 5 balken vallen in hun spon ningen vóór de andere balken. De sponnin gen voor deze losklep maken met aangepas te stalen U-profielen. Buitendeuren beteke nen, dat trekker, wagen en stortbak tijdens het vullen van de bewaarplaats buiten kun nen blijven staan. Snelle koeling Ondersteunende koeling pootaardappelen uien cons.aardappelen uien Benodigd vermogen I8V2 pk Totale investering 27.840, Investering per ton 103, Totale jaarlijkse kosten per kg 2,9 ct wezigheid van een regelthermostaat houdt niet in dat de vorstthermostaat kan worden gemist. De laatste is immers no dig voor het uitschakelen bij vorst. Voorbeeld): Stel dat de temperatuur in de aardappelen 12° C is. De thermostaat wordt bijvoorbeeld tegen de avond 2° C lager ingesteld, dus op 10° C. Zodra de buitenlucht deze temperatuur bereikt, begint de ventilator te draaien. Hoe lager men de thermostaat t.o.v. de aardappel- temperatuur instelt, des te langer duurt het eer de buitenlucht deze temperatuur bereikt en des te korter is de ventilatie- periode. Vooral langs de kust is het denk. baar, dat men in het begin de thermo staat liever 1° C dan 2° C beneden de aardappeltemperatuur instelt. Via de weerberichten kan men vernemen, welke temperaturen er worden verwacht. Als de ventilator niet meer draait moet men de luiken sluiten om te voorkomen dat er te warme of te koude lucht binnenkomt. Nieuwe bewaarplaats bedrijf S. v. Lange raad te Kamperland (1974) wanden met gewapende holle bouwstenen spouw met tempex buitenblad baksteen in houd 1100 ton aardappelen. Nieuwe bewaarplaats „Bathpolders" te Rilland (1974) houten wanden met multi plex platen tempex buitenblad 14 cm gasbeton (Durox) tussen stalen spanten let op koppelbalk en trekstangen voor de houten wand. 18>/2 pk 12.8 pk 12.8 pk 29.000,— 17.400,— 18.560,— 145,— 64,— 93,— 4,7 ct 2,1 ct 3,2 ct Prijzen inclusief B.T.W. en 4.000,voor verzwaring van trafo en kabel exclusief extra kosten voor de gebouwen en even tueel drogen van het produkt. WAT KOST EEN BEWAARPLAATS? Uitgevoerd door een aannemer bedragen de kosten voor een bewaarplaats in een be staand gebouw circa 16 cent per kg aard appelen en bij volledige nieuwbouw circa 24 cent per kg aardappelen. Deze prijzen per januari 1975 inclusief electriciteit en B.T.W. en sterk afhankelijk van de grootte van de bewaarplaats en de uitvoering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15