Het nieuwste op het gebied van aardappelsorteren bjj Van Beveren B.V. Brouwershaven 11 DEEDS verschillende malen hebben wij in ons blad aandacht besteed aan het zeer moderne aardappel- sorteerbedrijf Van Beyeren B.V. te Brouwershaven één van de werkmaatschappijen van Holding Zingstra B.V. te Assen. Holding Zingstra B.V. omvat een drietal werk maatschappijen n.l.: Zingstra b.v. te Assen waarin zijn ondergebracht de kommerciële en administratieve aktiviteiten. Het bedrijf heeft de beschikking over opslag gebouwen voor losge- storte en kistenbewaring en beschikt over een sorteer- afdeling. De teelt in eigen beheer voor de veredelings industrie is hier belangrijk. Het pootgoed bedrijf te Rol de valt eveneens onder deze onderneming. Teeltkoncentratie Zuid-West-Nederland. De aktivitei ten hier zijn ondergebracht in Van Beveren Aardappe len b.v. te Brouwershaven. Zij beschikt over opslag ge bouwen, waaronder met zeer moderne vul- en ventilatie systemen en een sorteerstation, dat uniek is. Opgenomen in deze aktiviteiten is het bedrijf van Quik te Dreischor. A. van den Ende en Zoon's b.v. te Rotterdam een van ouds bekend exportbedryf, gespecialiseerd in de over zeese handel van landbouwprodukten, zowel im- als ex port, dat in 1974 toe trad. Dinsdag j.l. was er voor vele genodigden te Brouwers haven een ontvangst, een persbijeenkomst en bezichti ging van het bedrijf en 's middags een „open dag" voor relaties en belangstellenden. De adjunkt-direkteur drs. J. de Vries ing. weet wat public relations is en zorgt op ge zette tijden voor.de nodige informatie! SCHREVEN we in mei 1974 nog dat achter de opslag hallen een nieuw sorteerbedrijf in opbouw was, en vonden toen de sorteerwerkzaamheden nog op de min of meer traditionele wijze plaats, nu is ook dit gedeelte van de bedrijfsvoering afgebouwd. Het nieuwste op het gebied van aardappelen sorteren kan men daar vinden. Het bedrijf is zo ingericht, dat nog slechts één man no dig is om alle technische handelingen te verrichten. Hij doet dit vanuit zijn besturingskabine voorzien van regel- knoppen, schakelaars, meters en televisie-kamera's, die de vitale punten bewaken. Het vuile gedeelte van het bedrijf is volledig geschei den van de z.g. „leeskamer", waar de slechte uit de goede aardappelen worden gezocht. Deze uitzoekers („lezers") zijn er vergeleken bij vroe ger een stuk op vooruit gegaan. De werkomgeving is aan zienlijk verbeterd, stof en lawaaivrij met vrij uitzicht naar buiten. Voorlopig houden zij de konkurrentie tegen mechanische uitzoekers dan ook nog met gemak vol. Binnen een uur, nadat de aardappelen worden aange voerd, verlaten zij op maat en uitgezocht het bedrijf in dezelfde wagen, waarmee zij gekomen zijn. De maximale capaciteit van het bedrijf, bedraagt 60 ton netto per uur. DE COCKPIT N panoramisch bureau met knoppen, tasters, tel lers, meters en t.v.-monitors naast een groot en kleurrijk tableau met tientallen lichtjes is het hart van deze aardappelsorteerinstallatie. Hierover waakt één man, die alles bestuurt vanaf zijn bureaustoel. Met zijn elektronische scepter schept hij orde in de transport banen en dirigeert hij de aardappelen waar hij ze wil hebben. Hij bepaalt de hoeveelheid door de toevoer sneller of langzamer te stellen. Meters en monitors verstrekken hem informatie. Zijn aanwijzingen brengt hij elektro nisch naar de diverse stuurmotoren. Waarschijnlijk daar om ook werd deze stuurkamer door de operators omge doopt in Cockpit. Dit op afstand bestuurde en door een gesloten t.v. cir cuit bewaakte sorteerstation te Brouwershaven zit tech nisch als volgt in elkaar. 1. De ontvangst vindt plaats in de verlaadhal. Aanvoer d.m.v. kipwagens vindt plaats via twee stortbakken. De stortbakken lossen op een toevoerband. Aanvoer d.m.v. wagens met een onderlosband vindt recht streeks op een toevoerband plaats. Er zijn twee toe voerbanden met in totaal acht ontvangstpunten. Op zes van deze punten kan via een bandensysteem een buikwagen van bovenaf beladen worden. De afgifte uit de auto's wordt centraal geregeld, de toevoer snelheid van de stortbakken eveneens. 2. De aardappelen lopen via Oen monsterneemapparaat. Hier wordt een vooraf ingesteld aantal monsters ge trokken op niet te beïnvloeden momenten. De aard appelen worden vervolgens via een speciaal voor dit bedrijf ontworpen voorreiniger gevoerd, waar grond en ondermaat separaat worden uitgesorteerd. 3. Na het transport naar boven vindt de eerste keuze plaats. Rechtsaf met bestemming opslaghal, linksaf voor bestemming sorteerhal. 4. De sorteermachines staan naast elkaar opgesteld en ontvangen bij toerbeurt aardappelen van een pen delband. De ondermaat verlaat de machine via een vast transport naar de daarvoor gereserveerde bun ker. De vier overige sorteringen kunnen naar elk van de acht bunkers worden gestuurd. Iedere sortering komt van de sorteermachine op eigen schuifband. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Z.g. leeskamer, waar de aardappelen zich aan alle kan ten laten bekijken door de lezers. Geluiddempende wan den, gesloten vloeren, gemakkelijk te >ereiken werk- stand, goede luchtverversing en veel daglicht zijn ken merkende verbeteringen. KONTRAKTTEELT HET nieuwe bedrijf van Holding Zingstra b.v. te Brouwershaven is opgezet voor een jaarkapaciteit van 100.000 ton netto aardappelen. De enorme investe ringen in aanmerking nemende waarbij o.m. rekening moet worden gehouden met rente en afschrijving is ze erheid omtrent voldoende levering van aardappelen een eerste vereiste. Een zekerheid die de kontraktteelt kan bieden en die de boer in slechte jaren een minimum prijs garandeert en laat meedelen in betere aardappel prijzen in goede jaren. Meerjarige kontrakten vormen de basis voor een rendabele aardappelteelt. Zingstra heeft thans vier jaar ervaring met deze meerjarige kontrakten. Daarbij wordt per hektare aardappelen 20 ton tegen te voren overeengekomen prijs afgenomen, en de overigen tegen marktprijs ontvangen. Het kollekterende bedrijf heeft de zekerheid over de nodige grondstof te kunnen beschikken, de teler heeft de zekerheid van afname en beslist zelf over het tijdstip, waarop hij afscheid van zijn produkt wil nemen. Voor het vrije kwantum aard appelen d.i. de helft of meer, draagt hij marktrisiko en is daardoor nauw bij het prijsverloop betrokken. Voor gespecialiseerde bedrijven biedt het kontrakt op deze wijze een goede prijs- c.q. omzetgarantie. De kosten kunnen daardoor aanzienlijk worden gedrukt. De part ners bereiken zo een scherpe marktpositie. Gezien de be langen ligt het voor de hand dat aan de totstandkoming van het nieuwe kontrakt hard gewerkt is. In diverse ver gaderingen met de telerskommissie is dit tot stand ge komen. In de bereikte vorm kunnen de deelnemers zelf de looptijd van hun kontrakt bepalen van 2 tot 5 jaar. Daarbij wordt een vergoeding ingebouwd ten gunste van de langer lopende kontrakten. „De Cockpit" stuurkamer van aardappelsorteerinrichting met bedieningspaneel en controle monitors. HET WERKZAME HART HET bedrijf is duidelijk opgebouwd op basis van twee gedachten: 1. De mensen, die de aardappelen uitzoeken, onder zo gunstig mogelijke omstandigheden, in staat te stellen ongestoord hun werk te verrichten. 2. De technische installatie met behulp van de techniek te bewaken. Het vele handwerk in een aardappelsorteerbedrijf kan (nog) niet door machines verricht worden. Ogen en handen zoeken (nog) beter en sneller uit, wat er niet in thuis hoort. Wel kan de produktiviteit verhoogd worden door mensen in een aangenamer omgeving te plaatsen. De leeskamer voldoet aan de moderne ontwikkelingen dienaangaande. Een moderne hal, vrij van stof, volop licht en verse lucht. De technische installatie kenmerkt zich door recht- AARDAPPELVERWERKENDE INDUSTRIE VOOR de aardappelteelt is het van groot belang, dat de aardappel als grondstof voor een aantal voorge- fabriceerde produkten wordt gebruikt. Fabrikanten, die deze produkten in grote hoeveelheden maken, zijn erin geïnteresseerd hun grondstofbehoefte van te voren te dekken. Zij wensen een zo goed mogelijke en gelijkma tige kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs. Zij wen sen nauwelijks boven kostprijs af te sluiten op iets lan gere termijn. Zingstra heeft zich in een vroeg stadium toegelegd op de toelevering van aardappelen aan de veredelingsin dustrie. De meerjarige kontrakten vormen een basis voor de teelt. Uit voorgaande blijkt reeds, dat in deze in dustrie transakties tegen bodemprijzen tot stand komen. Het dienstenverlenende bedfijf, dat de verbinding vormv. tussen teelt en fabriek maakt nauwelijks de kosten goed. Hoe kan aan een dergelijke marginale handeling duur zaamheid worden ontleend? Het geheim zit hem in de bij komende faktoren. Door het afsluiten van teeltkontrak- ten beschikt het bedrijf over aardappelen. Door het af sluiten van leveringskontrakten beschikt het bedrijf over afzet. Beschikkingsmacht over grondstof is belangrijk over het handelsapparaat, omdat dit de handelspartners zekerheid van levering geeft. Beschikbaarheid van afzet is voor de teler belangrijk, omdat hij hiermee de zeker heid heeft, dat zijn aardappelen 12 maanden per jaar af gezet kunnen wordë^.. De aldus gekreëerde aardappel- stroom geeft een basisomzetdekking, waardoor alle aan dacht op het overige zaken doen gekoncentreerd kan worden. Als men rondkijkt in Brouwershaven moet de konklusie wel zijn, dat dit met stikses gebeurt. Om de bunkers of silo's te vullen is elk voorzien van een rijdende band. Deze band begint de aard appelen te storten via de valbreker en zodra de hoop tegen een voeler komt, volgt de band het talud als een hond zijn meester. Zodra een van de schuifban- den achter de sorteermachine zijn positie inneemt boven een bunkervuïband, gaat de laatste automa tisch draaien. Voordat men begint te storten, dient de operator zich ervan te overtuigen, dat de schuifbanden achter de sorteermachine zich in de gewenste positie bevin den. Uit de bunkers kunnen aardappelen twee wegen kiezen. De ene voert naar de leeskamer, de andere rechtstreeks naar de verlading voor lostransport of in zakken. De leeskamer wordt gevoed via een doseerbunker. Hieruit vertrekken twee verdeelbanden "Van 1.50 m breed, die elk vijf leesbanden voeden. De verdeel banden zijn voorzien van variabele aandrijvingen voor de dosering. De toevoer per leesband is afsluit baar door pneumatische cylinders. De leesbanden zijn eveneens voorzien van variabele aandrijvingen. Verder zijn voorzieningen aange bracht, waardoor de omtreksnelheid van de aard appelen wordt aangepast aan het gezichtsveld van de lezer. Vanuit de leeskamer kunnen de aardappelen twee kanten opgestuurd worden. Linksaf betekent recht streeks naar de verlading. Rechtsaf betekent terug in de bunkeropslag of zelfs naar de opslagloods. De transportbaan terug naar de opslagloods kan ook di- rekt vanaf de sorteermachine gevolgd worden. De uitgezóchte voeraardappelen gaan via een eigen transportbaan naar de daarvoor bestemde bunker. De belangrijkste morspunten voor grond zijn aange sloten op een grondafvoersysteem, dat onder de in stallaties doorloopt. Schudzeefsorteermachines delen de aardappelen in per maat. Tweelingopstelling met alternerende voeding. lijnigheid. Machines, silo's en transportbanden staan alle in het gelid! Het gebouw is op maat ontworpen om zo passend mogelijk aan de installatie .onderdak te bieden. Vandaar dat de machine-installatie gelijktijdig met het gebouw is opgetrokken. Een half uur nadat de sorteer machines, die in de nok van het gebouw torenen, op hun ondesteuningskonstruktie waren gehesen, was het dak toegemaakt. De basis ontwerpen werden naar de ideeën van de direktie in eigen huis gemaakt. De uitwerking kreeg ge stalte in besprekingen met het I.B.V.L. te Wageningen en de leveranciers van de diverse installaties. Voor het realiseren van een dergelijke moderne installatie is het noodzakelijk, dat de opdrachtgever oorspronkelijke ideeën heeft over de verwerking van zijn produkt. De uitvoering onder eigen direktie brengt het voordeel mee, dat men tijdens de montage nog de gewenste wijzigingen kan doorvoeren. Een van de grote voordelen, voor de industriële verwerking is, dat men ermee in staat is, zonder enige beperking, elke partij apart te verwerken en voor een bepaald doel te bestemmen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11