TEELTTECHNIEK EN TARWEOPBRENGST V eranderingen op het gebied van aardappelpootmachines 8 Tarweplanten afkomstig van een dun bezette plaats in een tarwerij (rijenafstand 22 cm): Tarweplanten afkomstig van een dicht bezette plaats in een tarwerij: Door onderlinge con- per tarweplant meerdere stevig ontwikkelde spruiten en een flink wortelstelsel per tarwe- currentie verzwakte tarweplanten met een ijle en slappe spruitontwikkeling en een be plant gem. 49 cm2 bodemoppervlak. perkt wortelstelsel: per tarweplant gem. 19 cm2 bodemoppervlak. Ir. J. A. H. HAENEN C.A.R. - Zevenbergen Hoewel opbrengsten van 10 ton tarwe per ha in de praktijk nog geen realiteit zijn, hebben Kupers van Je Landbouw Hogeschool en de Jong van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders proefondervindelijk aange toond dat er toch geen redenen meer aanwezig zijn een dergelijk hoge opbrengst voor dë toekomst als een sprookje te blijven zien. Om dit in de praktijk te bereiken zal er aan een goed uitgekiende teelttechniek en het kweken van nog meer produktieve en oogstzekere ras sen nog wel het nodige moeten worden gedaan. WINTERTARWE HAD GEEN BESTE START IN het zuidwestelijke zeekleigebied, waar dit seizoen globaal geraamd misschien 30 a 40 van het gemid delde jaarlijkse areaal wintertarwe is gezaaid, waren de om standigheden voor het maken van een zaaibed en machinale zaai zeer ongunstig. Er is gezaaid met het vliegtuig, de hand, de kunstmeststrooier en de zaaimachine. Het zaaien met het vliegtuig was geen sukses immers diverse van deze percelen zijn al wegens vogelvraat opgegeven. Wel is het eigenaardig dat toen in november plaatselijk met het vliegtuig werd ge zaaid er van verschillende zijde hardnekkig is beweerd dat de tarwekorrels bij vliegtuigzaai tot 1 cm diep in het ge ploegde land doordrongen. Dit is door ondergetekende ner gens gesignaleerd. De tarwe korrels bleven op het maaiveld liggen en zij zijn daar, voor zover ze niet door de vogels of anderszins zijn gesneuveld gaan kiemen. 18 januari 1975, resultaat van vliegtuigzaai in november op geploegd land: wankel staande tarweplantjes met zichtbare kiemwortels op het maaiveld en kiemplanten gegroeid uit een in een open spleet gevallen tarwekorrels. Op de betreffende foto zijn de kiemwortels van deze wankel staande tarweplantjes zichtbaar. Andere tarwekorrels vielen in openstaande spleten dieper weg en zijn daar gaan kiemen. Rond 20 december en van 13 tot 15 januari was er plaatse lijk ook nog wel enige gelegenheid om tarwe in de grond te werken. Er is toen veelal met de hand en de kunstmest strooier gezaad en maar weinig met de zaaimachine. Het is een begrijpelijke en geen afkeuringswaardige zaak dat de praktijk toch nog op deze wijze tarwe heeft trachten te zaaien. Toch zal er niemand zijn die zal beweren dat deze tarwe nu in een gunstig groeimilieu verkeert, integendeel! Het zaaibed was in het 1 J1 het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan" is hier onder wel zeer beroerde omstandigheden zo goed .mogelijk ten uitvoer gebracht! Het zaaien met het vliegtuig over geploegd land dus zonder het maken van een zaaibed, c.q. het zaaizaad inwerken heeft zoals het zich nu laat aanzien voor de toekomst geen perspektief. Vanuit het zuidwesten gaande naar het noordoosten van ons land waren de omstandigheden voor het zaaien van win tertarwe gunstiger en hier kon praktisch het gebruikelijke areaal wintertarwe met aanmerkelijk minder moeite dan het momenteel erg beperkte areaal in het zuidwesten worden Pootmachines met dubbele poot- bekers bieden de konsumptieteler een hoge pootkapaciteit en de mo gelijkheid om voorgekiemd poot- goed goed te verwelken tot poter- maat 55. Machines met een grote voorraad zijn geschikt voor het los en niet voorgekiemd pootgoed. Voor het poten van voorgekiemd zwaar pootgoed uit kistjes (even tueel zakken) is de Structural- pootmachine zonder meer geschikt gebleken en geeft vrijwel geen kiembeschadiging. Het is bekend dat er de laatste jaren op het gebied van pootmachines nogal wat veranderingen zijn geweest. Deze veranderingen hebben soms betrekking op de kapaciteit, in andere gevallen is alleen getracht om bij het poten de kie men te sparen. Beide aspekten zijn belangrijk. In het algemeen gesproken hebben de systemen met dub bele pootbekers verder terrein gewonnen. Aldus ing. H. de Boer in „Aspekten van de Landbouw in de LIsselmeerpolder van februari 1975, waaraan wij het volgende ontlenen. MACHINES MET DUBBELE POOTBEKERS J^ADAT op de Gruse-machine sinds enkele jaren dubbele pootbekers worden gebruikt, is dit nu ook toegepast op de Hassia- en de Cramer-pootmachines. Bij de Hassia zijn de pootbekers geplaatst op een rubberband. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een trilmechanisme dat de be kers voortdurend in beweging houdt en daardoor diubbel- vullingen voorkomt. De machine heeft het afgelopen sei zoen goed werk geleverd. De uitvoering met dubbele poot bekers van Cramer heeft vorig jaar beperkt op praktijk schaal gewerkt met een goed resultaat. Deze uitvoering is voorzien van grote pootbekers die veel meer aardappelen opnemen dan er worden gepoot. Door deze „dode omloop" is het systeem minder geschikt voor voorgekiemd pootgoed1. De pootgoedbekers zijn bij deze machine gemonteerd op een ketting. Deze aandrijving as bedrijfszekerder dan die met een rubberband. Een geheel nieuw type in deze groep, de Sölve-pootma- chine, heeft vorig jaar ook in de IJsselmeerpolders gewerkt. Deze machine is eveneens voorzien van dubbele pootbekers dde gemonteerd zijn op een ketting. Op deze ketting is een f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8