Bewustwording WAI dit betreft hebben jongeren wat voor op oude ren. De meesten hebben namelijk meer opleiding, een betere en een bredere. Ze moeten hun ooleiding na tuurlijk wel gebruiken, want aan steriel blijvende kennis heeft niemand wat. Ouderen zullen zich wat meer moe ten willen inspannen om in het bewustwordingsproces mee te draaien. Ons inziens ligt hier een uitstekende taak voor stands- en jongerenorganisaties. Kadervorming al leen is namelijk niet voldoende. Natuurlijk moeten we over goede bestuursleden beschikken, naar ook onze leden moeten een bredere maatschappelijke visie kun nen ontwikkelen. Vormingswerk is niet uitsluitend kader werk, maar is voor iedere boer en tuinder langzamer hand een moeten aan het worden. Het verkleint boven dien de afstand tussen besturen en leden. Je spreekt de zelfde taal dat leidt tot een beter begrip over en weer. Wij pleiten voor het instellen van een werkgroep, die als voornaamste opdracht krijgt een programma op te stel len en de praktische uitwerking aan te geven. Daar is tijd, geld en mankracht mee gemoeid, maar bij een ver antwoord beleid kan het nut bijzonder groot zijn. BOER EN LANDSCHAP 4 KRITISCH ZIJN BREDE AANPAK Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. LEN van ons zijn nog opgevoed met als stelregel: wat niet weet wat niet deert. Kleine kinderen hoeven niet alles te weten van de problemen van het grote leven want dat kan alleen maar schade toebren gen aan de tere kinderzieltjes. Kinderen moeten be schermd worden tegen de boze maatschappij. Als ze la ter met die beangstigende maatschappij in aanraking ko men dan is het nog vroeg genoeg. We geven deze op- voedingsregel wel een beetje eenzijdig weer, maar U zult er ongetwijfeld iets vanuit Uw eigen jeugd in her kennen. Natuurlijk is het een goede zaak niet alles in eens op een kind af te laten komen, maar het gevaar van te weinig of helemaal niets is levensgroot aanwezig. Dan is het niet vroeg genoeg, integendeel gewoonweg te laat. Te laat in deze zin, dat de aanpassingsmoeilijk heden niet van de lucht zijn en het wat wereldvreemde nooit helemaal uitgewist wordt. T^E maatschappij is veranderd zeggen we terecht Hij is onder meer ondoorzichtelijker en ook sarr.en- hangender geworden. We kunnen niet meer geïsoleerd leven laat staan met oogkleppen op lopen. Dat werkt met name door in 't onderwijs. Zo is bijvoorbeeld de landbouwschool van toen niet meer die van nu. Neem een leervak als maatschappijleer. Nog steeds sterk on dergewaardeerd zo van dat hebben ze er ook aangeplakt, want het heeft toch eigenlijk niets te maken met het boer worden. Bovendien is het een politiek belast vak, want waar leidt al dat maatschappij-kritisch-gedoe toe. Die on derwaardering en achterdocht betreuren wij overigens wel. Naar onze mening moeten terechte bezwaren weg genomen worden om tot een juiste inpassing van de maatschappij vakken te komen. Want waar gaat het om? Wel om ons bewust te maken van de maatschappij, waarin we leven. Van onze eigen positie in de maatschappij en van die van anderen als groep of als individu. Zo'n pro ces van bewustwording is ook voor onze land- en tuin bouw een heel belangrijke aangelegenheid. We leren daardoor wegen vinden, maar vooral, onze mogelijkhe den en onmogelijkheden. Zoiets moet beslist niet alleen van bovenaf komen. Nee, het is een gezamenlijk proces van met elkaar voor elkaar. Niemand heeft gelukkig de wijsheid alleen in pacht. Kritisch zijn is geen schande, zeker niet tegenover jezelf. Maar ook niet tegenover an deren, zoals collega's, de voormannen, je kerk, je poli tieke partij en noem maar op. Goede kritiek is tevens meestal gegronde en redelijke kritiek. Maar nogmaals daar is wel gewustwording, kennis en inzicht voor nodig. En niet alleen van de eigen bedrijfstak, maar van het ge hele maatschappelijke gebeuren Onder het motto ,,van wat gaat er om" kan iedereen de gelegenheid hebben die maatschappelijke bewustwor ding te ondergaan. Daar zal veel drempelvrees aan te pas komen en wellicht zal er een stukje relatietraining (hoe staan we tegenover elkaar) aan vooraf moeten gaan. Maar het lijkt meer dan verantwoord om tot een brede aanpak te komen. Wie neemt de handschoen op? Ook daar moet een stukje bewustwording aan vooraf gaan. (Vervolg van pagina 1) deze nota, evenals overigens de eerste twee nota's, komt onwillekeurig de vraag naar voren of de samenstellers in feite wel beseffen wat er in de natuur allemaal leeft en groeit. Het natuurlijk milieu is geen monumentaal bouwwerk dat door de eeuwen heen in dezelfde staat kan blijven voortbestaan. Behoud van een aantrekkelijk landschap kan zeker niet bereikt worden met In stand houden van ieder boompje en bosje wat nu aanwezig is. Een landschap wat zich niet geregeld aan de gewijzig de omstandigheden en funkties waarvoor het dient kan aanpassen, zal op den duur onherroepelijk zijn aantrek kelijkheid verliezen. Wij zijn er van overtuigd dat vele gebieden waar nu ruilverkavelingen plaats vinden of heb ben gevonden, en waar vele z.g. „natuurliefhebbers" zo tegen ageren, juist gebieden zullen worden on soms reeds zijn waar onze kinderen straks een aan de plaats gevonden ontwikkelingen aangepast zeer aantrekkelijk landschap zullen terugvinden. Ongetwijfeld aantrekke lijker dan in vele gebieden die nu zonodig bevroren moe ten worden. Een gezonde landbouw zou in feite dan ook wel eens een betere garantie kunnen betekenen voor het behoud van een aantrekkelijk landschap, dan het opleg gen van allerlei beperkingen en voorschriften van boven af. De relatienota gaat nogal uitvoerig in op de beheers- aktiviteiten van de boer ten behoeve van natuur- en land- ZLM-EXCURSIE SCHOTLAND 4 T M 11 JUNI 1975 Voor de ZLM-excursie naar Schotland (vlieg- en bus reis) van 4 tot en met 11 juni 1975 kan nog een 7-tal deelnemers worden, ingeschreven, mits de opgave NIET LATER dan op MAANDAG 17 FEBRUARI A.S. bij het ZLM-secretariaat, Landbouwhuis te Goes is ingediend. Opgaven kunnen telefonisch gedaan worden op no. 01100—5010. BESTEMMINGSPLANNEN Aarle-Rixtel. Vanaf 5 februari liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-voorschriften behorende bij het bestemmingsplan „Plan in Hoofdzaak'. Zij dde zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Rucphen. Vanaf 6 februari liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Kleine be drijventerrein Kerkheidestraat Sprundel" en „Noordhoek". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen bezwaren indienen bij G.S. Terneuzen. Vanaf 7 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Sluiskil". Gedu rende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden in gediend bij de gemeenteraad. Borsele. Vanaf 7 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan ,,'s-Heerenhoek Oost 1975". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Sas van Gent. Vanaf 10 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Laureijne". schapsbehoud en de vergoeding die daar tegenover zou moeten staan. Het zal voor iedereen duidelijk zijn dat de voor con crete onderhouds- en beheerswerkzaamheden de boer een reële vergoeding moet krijgen. Dat zal ongetwijfeld niet de grootste problemen opleveren. Veel moeilijker wordt het evenwel wanneer het gaat om een vergoeding voor het feit dat bedrijven zich niet in dezelfde mate als vergelijkbare, elders gesitueerde bedrijven kunnen ont wikkelen. Immers het verschil tussen bedrijven die zich volledig ongestoord kunnen ontplooien en bedrijven die in hun ontwikkeling worden beperkt zal jaar in jaar uit groter worden, naarmate de technische ontwikkeling in de landbouw voortschrijdt. In de nota wordt hiervoor ver wezen naar de komende E.G.-bergboerenregeling. Wij vinden dat volstrekt ontoereikend en zijn van mening dat de regering duidelijk zal moeten aangeven dat ze bereid is de landbouw volledig schadeloos te stellen voor alle natuurlijke handicaps die eventueel worden opgelegd. Opgelegde natuurlijke handicaps zijn immers altijd nog wat anders dan natuurlijke handicaps die zich in berg streken voordoen en niet te veranderen zijn. Al met al zal het er in de toekomst om gaan de beper kingen zo minimaal mogelijk te houden en dan nog alleen wanneer ze door allen, dus ook de betrokken belangheb benden, als zinvol worden ervaren. In dat kader wensen wij te betwijfelen of er werkelijk behoefte is aan national landschapsparken. LUTEIJN. ZLM-EXCURSIE WENEN Door bijzondere omstandigheden heeft één echtpaar zich genoodzaakt gezien de aanmelding voor de ZLM- reis (busreis) naar Wenen van 6 tot en met 15 mei a.s. in te trekken. Wij kunnen hiervoor dus nog een inschrijving van twee personen (echtpaar of alleenreizenden) aanvaarden. Men gelieve zich spoedig telefonisch met het ZLM- secretariaat Landbouwhjuis te Goes 01100-5010 in ver binding te stellen. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwa ren indienen bij G.S. Oosterhout. Vanaf 10 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Wegverbin ding Weststad-Oosterheide". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigin gen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren in dienen bij G.S. Rosmalen. Vanaf 10 februari ligt gedurende een maand ter inzage de voorschriften van het bestemmingsplan „Lan delijk Gebied". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die tijdig bezwaren hebben ingediend tegen de aange brachte wijzigingen door G.S. kunnen gedurende bovenge noemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Vlissingen. Vanaf 10 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan regelende de be stemmingen en het gebruik van de gronden voor het gebied ten oosten van het kanaal door Walcheren en ten zuiden van Oost-Souburg (bestemmingsplan Buitenhaven I). Gedu rende deze termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 11 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „De Barrier". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende boven, genoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Deurne. Vanaf 11 februari ligt gedurende een maand ter inzage de vaststelling van het bestemmingsplan „Pastorie- straat-Edisonstraat". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN KONTRAKTTELERSVERENIGING BRABANT - ZEELAND Zoals bekend is onlangs de algemene vergadering van de vroegere kring Zuid-West van de N.K.T.V. akkoord gegaan met een nieuwe opzet en een nieuw begin van de organisatie onder de naam „Kontrakttelersvereniging Brabant-Zeeland van de drie gewestelijke landbouworganisaties". Om de hernieuwde organisatie zo goed mogelijk te laten werken is het nodig dat het aantal leden flink wordt uitge breid. Alleen als de telers zich aaneensluien kan een goede belangenbehartiging op het terrein van de kontraktteelt wor den verkregen. Het lidmaatschap staat open voor alle telers van gewassen die op kontrakt worden geteeld zoals peul vruchten, groentegewassen, zaadgewassen en aardappelen en uien. Om geïnteresseerde kontrakttelers voor te lichten over de werkzaamheden van de vereniging vinden de vol gende voorlichtingsbijeenkomsten plaats: ZEVENBERGEN: vrijdag 21 februari in hotel Van Hoof, Markt 8, aanvang 14.00 uur. BOEKEL: vrijdag 21 februari in gemeenschapshuis Nia Domo, aanvang 20.00 uur. GOES: dinsdag 25 februari in hotel Prins van Oranje, aan vang 14.00 uur. Tijdens deze bijeenkomsten zal worden ingegaan op het :<*M, het belang en de werkwijze van de KontrakUeieisver- eniging en de resultaten die ten gunste van de telers zijn bereikt. Daartoe zullen korte inleidingen worden gehouden door de heren B. van Dueren den Hollander en ir. A. Latijn houwers, resp. voorzitter en sekretaris van de vereniging, terwijl ir. D. Luteijn, voorzitter van de ZLM, zich bereid heeft verklaard in Goes een korte inleiding te houden. Alle kontrakttelers, ook degenen die nog geen lid zijn, worden uitgenodigd voor een van de bijeenkomsten. Aan meldingen voor het lidmaatschap kunnen worden gedaan bij het sekretariaat, Spoorlaan 350, Tilburg (013420080). ONDERLINGE ZUIDELIJKE HAGELVERZEKERING De Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering houdt op: donderdag 27 februari a.s. haar algemene ledenvergadering in hotel-restaurant Van der Put, Bloemenmarkt 9a te Roo sendaal. Aanvang 2 uur n.m. Agenda: 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen inzake: a. de samenwerking in Hafimij, verband. b. vaststelling van premies en gewassenlijst. 5. Rekening en balans over het jaar 1974, met verslag van de financiële commissie en van de accountantscontrole. 6. Bestemming van het voordelig saldo. Het bestuur stelt voor om aan de deelnemers een pre mie-reductie van 30 te verlenen op basis van de pre mie 1974 en de rest van het batig saldo in het reserve fonds te storten. 7. Benoeming lid financiële commissie. 8. Begroting voor het jaar 1975. 9. Jaarverslag over het jaar 1974. 10. Bestuursverkiezing. 11. Vaststelling lijst van schatters. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Namens het bestuur, E. L. DE KOEYER,. voorzitter. A. P. TIMMERS, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4