PI VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Onjuiste voorlichting De belastingplichtige wilde de waardestijging nu toch als onbelast beschouwen. Dit hoewel de formele vast stelling van de verhoogde boekwaarde in '65 niet was ver zocht en dus ook niet was toegepast. Hij was blijkbaar van mening, dat die vaststelling niet meer was dan een for maliteit, die als ze nagelaten wastoch geen gevolgen zou hebben. Deze stelling is niet nieuw. Ze was ook wel ver dedigd in de fiscale vakliteratuur. Overigens zonder veel aanhang te vinden. M' 3 SCHADEFREQUENTIE LOOPT WEER OP NIEUW VERZEKERINGSJAAR BROMFIETSEN PER 1 MAART A.S. \7AN tijd tot tijd verschijnen er in de dagbladen pu- blikaties over personen, die een ongeluk gehad hebben en door de verzekeraar niet schadeloos worden gesteld. De kwestie wordt dan uit de doeken gedaan waarbij het er op neerkomt, dat de verzekeraar eigenlijk een grote oplichter is. Tegen dit soort publikaties maken wij ernstige bezwaren. Indertijd is ook een ombudsman via de televisie bezig geweest een aantal gedupeerden voor het voetlicht te halen. Bij dit soort gelegenheden wordt dan verzuimd te ver melden, waarom een schadeloosstelling achterwege bleef. De andere kant van de medaille werd of wordt met of zonder opzet achterwege gelaten en derhalve komt het zodanig op de massa over dat de rijke verzekeraar de arme sloeber in de kou laat zitten. Enzeker in deze tijd is dat een ernstig misdrijf! U moet van ons aannemen, dat de andere kant van de medaille juist zou aangeven, waarom de verzekeraar niet of nog niet tot schadeloosstelling is overgegaan. Verze keraars hebben er n.l. allerminst belang bij uitkeringen te weigeren, waartoe zij wettelijk wel verplicht zijn. In tegendeel, zij zullen er alles aan doen hun verplichtin gen op accurate wijze na te komen! Meer mogen zij niet doen omdat zij als een goed rent meester met de hun toevertrouwde verzekeringspennin gen om moeten springen. Vandaar, dat wij tegen de bedoelde eenzijdige voor lichting zo'n bezwaar maken. Dit kan er alleen naar toe leiden, dat er een soort hetze tegen verzekeraars ont staat en een slechtere dienst kunt u zichzelf als verze kerde niet bewijzen. Als de verzekeraar als een soort oplichter wordt afgeschilderd zullen er steeds meer lie den komen, die de zgn. oplichter proberen op te lichten. Als het hun lukt voelen zij zich nog min of meer een nationale held ook, terwijl ze in feite te slecht zijn om naar te luisteren. GELUKKIG ZIJN ER VEEL NETTE MENSEN! pCHTER over onze verzekerden willen wij zeker niet negatief doen. Wij hebben nu eenmaal zeer veel nette verzekerden d.w.z. dat die pas schade claimen als er ook werkelijk schade is en die niet meer claimen dan de werkelijke schade! Dagelijks ontvangen wij brie ven van verzekerden en gedupeerden, waarin zij dank brengen voor de vlotte afwikkeling van de schade. Zo'n briefje is uiteraard overbodig want het is gewoon onze plicht de zaken zo vlot mogelijk af te handelen. Niette min komen dit soort briefjes zeer plezierig over bij de mensen, die elke dag bezig zijn schades af te wikkelen. In dit verband willen wij u een aangifte van schade, welke wij onlangs ontvingen, niet onthouden. Een verzekerde schrijft o.m. het volgende. ,,Met mijn auto reed ik richting centrum. Bij een kruising .lette ik teveel op eventueel verkeer van rechts en zag ,,te laat, dat een dame voor mij het zebrapad aan het „oversteken was. Ondanks late rempogingen schepte ik ,,die dame; zij schoot over de motorkap door mijn voor buit en viel terug op de weg. ,,De dame stond gelukkig direkt op en dacht niets ge broken te hebben. Wel bloede haar been en waren enke- ,,le kledingstukken beschadigd. Op advies van de dame „werd geen politie in de zaak gemoeid en bracht verze kerde de dame naar huis. Thuis werd haar man gebeld, „die samen met haar naar de huisarts is getogen. „De huisarts verklaarde, dat er niets ernstigs aan de „hand was. Zij moest alleen wat rusten omdat haar ene „been erg pijnlijk was. Diezelfde avond is verzekerde „haar weer gaan opzoeken. „Ik werd, aldus verzekerde, uitermate sympathiek ont vangen door de dame en haar man. Na alle gebeurte nissen van die dag zijn we 's avonds goede vrienden „geworden". Tot zover deze schriftelijke schademelding. \700R een schadecorrespondent springen er twee punten uit n.l. 1. dat de verzekerde een heer is en 2. dat hij gelukkigerwijze een dame trof die het slachtoffer werd. Een dame, omdat zij niet onmiddellijk na de aanrij ding, aan het schelden en tieren sloeg, zoals zo vaak voorkomt. Een heer. Niet omdat hij na de aanrijding alle aandacht besteedde aan de dame, maar omdat hij 's avonds ook nog eens ging informeren naar haar gezondheidstoe stand. Dat de families bovendien nog goede vrienden werden ook is een bewijs temeer, dat we in de ware betekenis van het woord met een dame en een heer te maken heb ben. Wat zouden er toch veel schadegevallen op deze wijze afgewikkeld kunnen worden. Moge het tot lering strek ken! DENK OM DE SCHADEFREQUENTIE J-JET afgelopen jaar hebben wij U maandelijks op de hoogte gehouden van de schadeontwikkeling. Het liëp, u weet het, bijzonder goed in 1974. Ondanks een groei van rond 5000 voertuigen steeg het aantal schade gevallen t.o.v. 1973 nauwelijks. Derhalve werd 1974 een goed jaar. Wij zouden deze ontwikkeling gaarne voor 1975 be stendigen. Dat is ook voor u van groot belang. In januari 1974 zaten we met de benzinedistributie. Hoe wel de distributie nauwelijks heeft gewerkt had het tot resultaat, dat in de eerste maanden van 1974 voorzichtig met de benzine werd omgesprongen. Bovendien was toen ook de benzineprijs extra hoog. In januari 1975 waren we deze distributiemisère al lang vergeten en tevens alweer gewend aan de hoge benzine prijs. Welnu, het resultaat in de schademeldingen is dan ook zichtbaar. In januari 1974 ontvingen wij 328 schadeaan giften, in januari 1975 waren dit er 430! Een stijging van 102 en dat lijkt teveel. Wij gaan u weer iedere maand op de hoogte houden en denk er om de schadefrequen- tie mag niet stijgen. BROMFIETSVERZEKERING 1 MAART DER 1 maart a.s. loopt voor alle bromfietsen in Ne derland het verzekeringsjaar af. Dan moet u we derom een nieuw plaatje op uw bromfiets bevestigen. Dit jaar een blauw/wit en moet u ook een nieuw verzeke ringsbewijs ontvangen. Voor de bij ons verzekerde brom fietsen worden bedoelde bescheiden aan belanghebben den een dezer dagen toegezonden. Omdat onze bromfietsverzekering zo goedkoop is ver melden wij hier nog eens onze tarieven. Een W.A.-ver zekering voor een bromfiets kost 24,plus ƒ5,kos ten is 29,Wenst men ook hèt kaskorisico (d.i. scha de aan de brommer zelf) mee te verzekeren dan komt er ƒ4,per 100;cataloguskaarde bij. Een bromfiets van b.v. 700,vergt derhalve een pre mie van 57,Mocht u nog bromfietsen elders verze kerd hebben dan zult u aan de hand van bovenstaand voorbeeld kunnen berekenen hoe groot het premievoor deel bij onze O.V.M. wel is. Welnu doet uw voordeel en dan wel voor 1 maart a.s. DE L. DE VERDELING VAN DE 115 MILJOEN ZoWEL bij het Landbouwschap als bij de or ganisaties komen veel brieven binnen met klachten over de verdeling van de 115 miljoen in komenssteun. Aldus de voorzitter van het Land bouwschap in zijn openingswoord van de verleden week woensdag gehouden openbare bestuursver gadering ir. Knottnerus wees er daarbij voor alle duidelijkheid op dat deze wijze van verdeling inder tijd via de K.V.P-motie Ter Woorst door de Tweede Kamer aan de minister is aanbevolen. Wij hebben verleden jaar, toen wij meenden dat maatregelen voor inkomensverbetering nodig waren, een beroep op de minister gedaan om de revaluatiecompensa tie van 2 niet per 1 mei 1974 af te schaffen. Wij hebben naderhand gevraagd deze extra b.t.w. op nieuw in te stellen. Het kabinet heeft gemeend dit niet te moeten doen. Na aandrang vanuit de Twee de Kamer heeft de regering besloten 115 miljoen gulden zodanig te verdelen dat het geld terecht zou komen bij die bedrijven, die het het hardst no dig hebben. Wij waren van mening dat deze wijze van ver deling op korte termijn niet mogelijk was en boven dien aanleiding zou geven tot vele moeilijkheden. Dat hebben we zowel aan de minister van land bouw als aan de Tweede Kamer laten weten, zelfs voordat het besluit genomen werd. Nu de regeling niet tot stand gekomen is zoals het bedrijfsleven dit wilde, kunnen wij geen enkele verantwoorde lijkheid nemen voor de fouten, waarover ons nu vele klachten bereiken. nrOEN 10 jaar geleden, op 1 januari 1965, de nieuwe Wet op de Inkomstenbelasting 1964 in werking trad, .verviel de vrijstelling van winst op gebouwen die tot het landbouwbedrijf behoren. Van die datum af moest dus bij verkoop van die gebouwen of bij onttrekking ervan aan het bedrijf, van de meerwaarde boven de boekwaar de, inkomstenbelasting worden betaald. Die vrijstelling die toen verviel had praktisch al be staan van de tijd dat in Nederland de eerste inkomsten belastingwet tot stand kwam, d.w.z. van 1915 af. In die periode 19151965 zijn gebouwen in verkoopwaarde ge stegen. Met name geldt dit ook voor de gebouwen die in de dertiger jaren zijn gesticht of gekocht. Door het vervallen van de vrijstelling zou de voor 1 januari 1965 ontstane waardestijging in de inkomstenbe lasting worden betrokken, als er geen speciale bepaling werd gemaakt om dit te voorkomen. Die bepaling is ge maakt. Men kon per 1 januari 1%5 de boekwaarde van de gebouwen opvoeren tot de verkoopwaarde. Dat kon be lastingvrij gebeuren. Deze belastingvrije herwaardering vond alleen plaats' als de belastingplichtige dit verzocht. De inspecteur van de belasting kon, naar algemeen werd aangenomen, niet zonder een verzoek tot deze herwaardering overgaan Als de belastingplichtige het verzoek deed en de opwaarde ring vond plaats, dan was voorkomen dat de vrijstelling voor de waardeverandering van gebouwen met terug werkende kracht was vervallen. Alleen toekomstige stij ging van de waarde werd dan belast. 1/AN de mogelijkheid tot herwaardering is op grote schaal gebruik gemaakt. Vrijwel iedereen zag het belang ervan in. Maar ja, vrijwel iedereen, is' niet hetzelf de als iedereen! Er zijn mensen geweest die het niet nodig vonden of er niet aan hebben gedacht. Wat daarvan het gevolg is, bleek uit een dezer dagen gepubliceerde uitspraak in het Vakstudie Nieuws. Een landbouwer had in 1953 gebouwen gekocht die tot zijn bedrijfsvermogen behoorden. Hij verkocht die in. 1971 voor een prijs van f 30.720, De boekwaarde bedroeg 7.687, De winst daarop was dus 23.033,— Deze landbouwer had geen gebruik gemaakt van de herwaardering. Als dat wel was gebeurd, zou de gemaak te winst van f 23.033,wel op nul zijn gekomen, want op 1 januari 1965 was die waardestijging er ook al ge weest. Daarover waren inspecteur en belastingplichtige het eens. De belastingplichtige kreeg ook de Belastingkamer van het Gerechtshof te s-Hertogenbosch niet mee. Het Hof besliste dat opwaardering alleen kon gebeuren aan het begin van 1965. Als het toen is verzuimd, is dit nu niet meer recht te trekken. Voor de berekening van de winst op de gebouwen moest dus van de boekwaarde worden uitgegaan en de f 23.000 werden in de belasting betrokken. tEN ziet het weer. Formaliteiten niet vervullen kan vervelende gevolgen hebben. Het was te voorzien, dat een geval als dit zich zou voordoen. Het is niet het enige. Het is ook niet zo, dat deze soort zaken zich alleen op belastinggebied voordoen. Ook op ander terrein wordt wel eens te weinig formeel gehandeld, b.v. in gevallen, waarin in een kontrakt staat dat bepaalde handelingen, b.v. kennisgevingen schriftelijk moeten gebeuren en men het toch maar mondeling doet. Als er dan moeilijkheden komen, heeft men het niet gedaan zoals het moest. En dan gaat het wel eens fout. Probeer het te voorkomen! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 3