TUINBOUW- KLANKEN Hoe houden wij de zaak gezond? Trend rentedaling zet zich voort Hogere prijzen op fruitmarkt DINGEN VAN DE WEEK 21 Als wij op THOLEN lezen dat de Zuidbevelandse vei lingen tot samenwerking gekomen zijn, zodat vijf per soneelsleden op administratief gebied, afgestoten kun nen worden, rijst bij ons de vraag: „Is er voor de Thool- se veilingen gezamenlijk, of individueel óók nog iets te bereiken om tot een aanvaardbaarder rendement van onze veilingsbedrijven te komen? Een gelukkig feit is, ihet dat er door praktisch alle veilingsverenigingen over deze dingen nagedacht wordt, om n;et achter te raken, naar wat de tegenwoordige tijd nu éénmaal vraagt. Steeds zal men er echter vanuit mosten gaan: wat was het doel en streven van deze organisaties in hun opzet. Meestal werd door het oprichten van een land- en tuinbouwver- eniging, het veilen van de alhier geteelde produkten ter hand genomen, zodat door het gezamenlijk aanbie den van flinke partijen uien en aardappelen enz., met een goed sortiment, meestal vaste kopers trokken. Vele jaren hebben deze land- en tuinbouw verenigingen, met door het alléén veilen van de produkten aan het gestelde doel beantwoord, maar door de na-oorlogse, steeds toe nemende eisen om door middel van massa- en nog eens massa-afzet te komen tot een goede exploitatie van de betreffende organisatie, kwamen véél kleintjes in de goot terecht. Algemeen werd en wordt de roep: fuseren of verdwijnen, en voor velen zat en zit er niets anders op. Wanneer nu door soms zéér uitéénlopende oorzaken, een fusie met een andere organisatie, ook géén perspek- tieven biedt; en men toch het streekbelang wil dienen van de land- en tuinbouwverenigingsleden, zullen méér- dere bronnen aangeboord dienen te worden, om het ge stelde doel levensvatbaar te houden. Misschien is het idee van de doelstelling om door middel van een land en tuinbouw vereniging, de leden van dienst te zijn, en dat buiten het veilen van produkten. géén verdere akti- viteiten ontplooid hoefden te worden, wat te veel op de achtergrond gekomen. Het is een gelukkig feit dat er onder de Thoolse veilingbesturen een streven is, om door middel van de dienstenverlenende sektor, zoals dro gen en sorteren van bloembolLen, het drogen van bloem zaden en het kontrakteren van groenten voor verduur zamen (hewelk toch óók tot de tuinbouw behoort) de bestaansbasis te verbreden. Het blijft voor iedere onder neming een gebiedende eis dat wannéér men onderhe vig is aan slappe en drukke perioden, men zijn basis dient te verbreden met passende aktiviteiten. ten bate van de aangesloten leden in zijn totaliteit! Dit vereist wél een zéér aktief bestuur en direktie, en daarbij een doelbewust aantal leden dat zijn rechten heeft, maar ook zéér zeker zijn plichten. Van de veiling ontvingen we in WALCHEREN weer de jaarlijkse mogelijkheid om kollektief veilmgskaartjes te bestellen. Als aile leden hieraan mee doen, krijgt men een flinke korting. Niet dat met een en ander grote bedragen worden bespaard, maar vele kleintjes maken één grote! En voor de administratie van ons be drijf is het ook nog eenvoudiger dan telkens de veilings kaartjes individueel te moeten bestellen. In de fruitsector mochten we zeer behoorlijke prijzen noteren, waarbij frappeert dat de nieuwe karmozijn (mede door zijn kleur??) een werkelijke uitschieter is. Eerlijk is eenijk. Onze Golden is een voortreffelijke, onmisbare, appelsoort. Zelf zijn we er a la familie ge regelde gebruikers van. Maar zo af en toe moet er eens een rode Jonathan, soms Winston of zelfs een frisse Goudreinet, voor de afwisseling, tussen door. En mo gen we eens heel arrogant zijn? We beschouwen ons en onze familie als een echte famili-Doorsnee. Door het geregeld volgen van consumptie-enquette's etc. etc. kan ieder vrij nauwkeurig bepalen hoe zijn benadering of af wijking van de familie-Doorsnee is. Zó zijn we in groen- tegebruik, om ons „eigen" terrein te volgen flink boven de doorsnee. Mogelijk vindt een lezer dit vrij flauw ge leuter! En toch is 't wel leuk om zo te volgen hoe men 't gemiddelde benaderd van bijv. roken, borreltjes drin ken, kerkgaan, lezen autorijden en vul maar in! Een interessanter als hobby dan u denkt! In ons vorig artikeltje konden we het gelukkige feit vermelden dat de rentestand aan 't dalen is. Het ver heugt ons in hoge mate dat deze tendens zich onver minderd voortzet. Zo gaan er geruchten dat de Neder landse Bank binnen afzienbare tijd het disconto weer zal verlagen. Dit is ook in zeer hoge mate voor ons en onze bedrijven van belang. Alle bankrente's zakken n.l nu mee met dit disconto. Mogelijk met een zekere variatie, maar 1 discontoverlaging wordt toch prak tisch gevolgd door een zelfde procent rentedaling. Zelfs in Engeland, waar e.e.a. nogal in de war is op monitair gebied, is de officiële rente aan 't zakken. Én ook bij onze grootste financiële wereidgangmakers," de U.S.A., gaat het rentepeil onverminderd omlaag. Meestens met M of V2 maar 4* x 14 is ook 1! Er zijn zelfs al opti misten die een daling in 1975 tot 78 niet uitgesloten achten. Dit lijkt wel erg optimistisch. Overigens is dit een moeilijk en zwaar onderwerp, waar zelfs de beste financiële specialist zich zwaar aan kan vertillen, laat staan uw lekenschrijvertje in een lokaal Land- en Tuin bouwblad! Dit ondervonden we ook na ons vorig artikeltje, waar we via-via op een onjuistheid werden gewezen n.l. dat onze Rabo banken met 10.75 hyp. rente bereken zou den. Wij hadden onze gegevens uit een groot dagblad. In vette letters gedrukt zelfs! We zijn haastig naar onze eigen bank gegaan en inderdaad wordt althans op ons dorp lO'/a berekend (alleen voor woningen die permanent bewoond zijn). Anders geldt een hoger ta rief. Wij brengen deze correctie gaarne aan. Toch moeten wij eerlijkheidshalve vermelden, dat één onzer elders wonende kinderen, die bouwplannen heb ben, door een grote commerciële bank hypotheek werd aangeboden voor 10 en dat met variabele aanpassing aan voormeld disconto. Ook is 'set ons bekend dat bij de absurde verhogingen vorig jaar onze Rabo Banken met het verhogen zèèr beslist niet vooraan gelopen hebben. Dit is ook een een groot pluspunt! De vele onder ons die investeren moeten 't zij in ma chines, in opstallen in modernisering bedrijfsopstallen of die, wat helaas ook voorkomt met achterstallige beta lingen worstelen zullen met argusogen de rentestand volgen. Want nu komt de vraag weer. wanneer er weer instappen en crediet opnemen? Want hoeveel traktoren bijv. hebben dit najaar zoveel te lijden gehad, dat de vraag: herstellen of vernieuwen, zeer urgent is ge worden! Bij vernieuwing komt er weer werk in de fabrieken los, wat direkt weer invloed heeft op de arbeidsmarkt. En met de inflatie is de werkloosheid toch voixsvijand nummer één. Nu we dit schrijven is het schitterend weer, met wat lichte nachtvorst, 't Is werkelijk te mooi om waar te zijn en we zijn benieuwd wat we in ons volgend stukje zullen mogen konstateren! op de veilingen werden vorige week over het algemeen wat hogere prijzen betaaldi, zeker voor de goede kwa liteiten van de verschillende appel- en pererassen. Alleen Golden Delicious in de kwaliteitsklasse II had moeite om mee te komen en deze kwaliteitsklasse wordt er juist nog al wat aangeboden dit jaar, soms door hagelschade maar ook wel door te laat en onder te moeilijke omstandigheden! pluk ken. Ook de peren konden goed! mee komen en werden over wegend heel wat duurder betaald dan in de voorgaande weken. De Conference gaat de eerste plaats innemen. Op de Zeeuwse veilingen wordt dit ras nu aangeboden uit de c.a.cellen. De kwaliteit is goed en er kwam een grote ex- portvraag welke resulteerde in prijzen dce minstens 10 cent per kg hoger waren dan in de tweede helft van januari. De grote maat klasse I kwaliteit noteerde rond 75 cent per kg en de maat 6065 mm werd rond 68 cent per kg betaald. De prijs van de I 5560 mm steeg tot 58 cent en voor de maat 4555 mm klasse II werd 45—-47 cent per kg betaald. Bij de grote exportvraag naar deze peer is zeer belangrijk dat er voorverkoopveilingen worden gehouden, waardoor direct in het fust van de exporteur kan worden gesorteerd. Wat dat betreft is er in Zeeland een goede verdeling ont staan. Op dinsdag houdt Goes-Krabbendijke een voorver- koopveiling voor levering op donderdag en op vrijdag ge beurt dat in Kapelle-Terneuzen voor levering op dinsdag middag. Aanbod tot 100 ton is op deze voorverkoopveilin gen geen zeldzaamheid. Doyenné du Cornice kon zich plotseling sterk herstellen en de prijs van de meest gevraagde maten kwam op 75 tot 82 cent per kg. lEen aktie van een binnenlands grootwinkel bedrijf haalde enorm veel van deze peren uit de markt. Wat de appels betreft bleef in Kapelle-Terneuzen het aan bod van. Cox's Orange Pippin zeer groot. De kwaliteit werd minder en alles moest vorige week als klasse II kwaliteit worden afgeleverd. Dat had echter geen invloed op de prijs want deze bleefonveranderd hoog. De grote maten noteer den weer algemeen van 1,20 tot even boven 1,30 per kg en voor de klasse II 6570 mm werd van ƒ1,tot 1,15 per kg betaald. Kapelle-Terneuzen zou deze week de laatste Cox's veilen. De afzet heeft een bijzonder gunstig verloop gehad. Winston ging een steeds belangrijker plaats innemen. De grote maten liepen tot 1,35 per kg en de maat 6570 mm wterdi rond 1,10 per kg afgedaan. De klasse II was al naar 'belang van de kwaliteit 510 cent per kg goedkoper. Lax- ton Superbe ging ook de plaats van de Cox's innemen. Bij een eerste verkoop van deze appel in Goes-Krabbendijke werd voor de grote maten tussen 1,10 en 1,20 per kg betaald. Goudreinette werd minstens 10 cent duurder dan een en twee weken geleden. IDe meest gevraagde maten deden tus sen 1,10 en 1,20 per kg. Het aanbod van deze appels loopt nu snel terug. Een klein partijtje Karmijn deed plaatselijk nog wat hoge re prijzen dan de Cox's. Golden Delicious klasse I groen in de kleine maten is gevraagd maar hiervan is vrijwel geen aanbod.., Er is veel klasse II van dit ras en bovendien zijn de appels meestal geel. Dat wil zeggen dat hiervoor alleen een bestemming in het binnenland gevonden kon worden met prijzen van 4050 cent voor de grote maten en rond 40 cent voor de kleine maat (6570 mm). Goede kwaliteit Gol den klasse I groen noteerde tussen 60 en 65 cent voor de grote maten en tussen 50 en 55 cent voor de maat 6570 mm. T^AGELIJKS wordt er via radio en televisie een veel heid van reklame over onze hoofden uitgestrooid. We zeggen dikwijls bij ons zelf dat we het allemaal met een korreltje zout moeten nemen, maar toch staat vast de invloed van de reklame op de afzet van bepaalde pro dukten. Een modern afzetbeleid is ondenkbaar zonder mo derne reklame. Dat geldt voor vele sektoren. We wer den er dezer dagen aan herinnerd toen we lazen van een concern dat in een van de grote steden van ons land een warenhuis gaat bouwen met veel glas aan de straat kant, maar geen enkele etalage meer. Volgens de direk tie van dit bedrijf is de tijd van de waarde van de etalage voor het aan de man brengen van het produkt, voorbij. Krant, radio en televisie hebben die taak overgenomen. Ook in onze sektor, de tuinbouw, zijn we overtuigd van de noodzaak en de waarde van reklame. Via het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelt de Ne derlandse tuinbouw grote bedragen beschikbaar voor public relations en reklame en dat is een goed ding. Re gelmatig hebben we de laatste tijd op de televisie dat gezellige mannetjes gezien dat ons vertelde dat het een beste perejaar is van 't jaar en onze kinderen riepen het al bij voorbaat wanneer dat beeld verscheen. Voor appe len is in 1974 op vele manieren door het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen reklame gemaakt en dat zal ook in 1975 weer gebeuren. Men is afgestapt van de vele jaren gehanteerde leus: snoep verstandig, eet een appel en is nu begonnen met het geven van reklame-steun voor de belangrijkste ras sen van ons sortiment. De nadruk zal daarbij worden gelegd op het feit dat de Hollandse appelen de beste zijn en daarbij is er dan de ondersteuning per ras waar bij uiteraard de Golden Delicious in de komende maan den het leeuwenaandeel voor haar rekening neemt. Er wordt reklame-materiaal voor de winkels uitgegeven en daarnaast is er de ondersteuning via de t.v. Er is ook een nieuw appelvignet ontworpen door de reklame af deling van het Centraal Bureau en deze rood-wit-blauwe appel met de letters N.L. doet het best. TATE vermelden dit alles om nog eens aan te geven dat hiermede door onze landelijke overkoepelen de afzetorganisatie heel belangrijk werk wordt gedaan. Het bewijst ook dat alle veilingen bij elkaar, dat zijn dus in feite alle telers gezamenlijk, op die manier heel wat kunnen doen. Wanneer er echter reklame wordt gemaakt voor onze appelen en peren en andere tuinbouwproduk- ten dan zullen we er ook voor moeten zorgen dat deze voldoende en in een goede kwaliteit te koop zijn. De laatste tijd zijn er in ons gebied beslist veel goede partijen appelen en peren te koop geweest, maar er is helaas ook nog veel te veel fruit van mindere kwaliteit aangeboden. Vooral betrof dat het ras Golden Delicious en dat is juist het belangrijkste ras van ons sortiment. In sommige gevallen zal de teler daar niets aan hebben kunnen doen. Zeker niet wanneer er sprake was van hagelschade. Er is echter ook nog steeds een aanbod van appelen die veel te lang zijn bewaard gebleven en hierdoor onnodig in kwaliteit zijn achteruit gegaan. We hebben hierover reeds dikwijls geschreven maar moeten er geregeld op terug komen omdat dit een bijzonder kwalijke zaak is voor de Nederlandse fruitteelt in haar geheel. Zeker is het een kwalijke zaak wanneer dergelijke appelen ook nog worden geëxporteerd. Het is een bekend feit dat de markt voor Nederlandse appelen in Finland in begin december helemaal bedorven door gele klasse II appe len waarvoor de handel afzetmogelijkheden zag maar die de naam van het Nederlandse produkt in Finland veel kwaad heeft gedaan en de weerslag hiervan is er nog steeds. Er zal veel moeten gebeuren alvorens dat weer is hersteld. ("WER de marktsituatie van appelen in de komende tijd zegt het Produktschap voor Groenten en Fruit in een dezer dagen verschenen overzicht dat de aanboc situatie in de komende tijd minder gunstig zal zijn dar ze de afgelopen maanden was. Verwacht wordt dat de prijzen wel hoger zullen zijn dan het vorig jaar, maar hel ziet er niet naar uit dat ze het peil van twee jaar ge leden zullen halen en dat vindt het Produktschap een bedenkelijke zaak. Wat de Nederfandse appeloogst betreft, deze zal dit seizoen 385 miljoen kg bedragen tegen het vorig seizoen 450 miljoen en twee jaar geleden 400 miljoen kg. Neder land heeft tot dusver snel geruimd. Nederland bewaarde dit seizoen wat minder fruit dan in andere jaren, namelijk 46 van de oogst tegen het vorig jaar 52 en twee jaar geleden 50 België daarentegen bewaarde 56 van de oogst tegen het vorig jaar 51 en twee jaar ge leden 44 Daar is dus een omgekeerde ontwikkeling als in ons land te constateren. Het Produktschap maakte ook een interessante op stelling van de geldelijke opbrengst van 114 miljoen gul den. De totale oogst 1973 bracht 180 miljoen gulden op en de oogst 1972 236 miljoen gulden. Om de geldelijke opbrengst van appelen van 1972 te behalen zou het ge deelte dat op 1 januari in de koelhuizen zat een gemid delde prijs moeten opbrengen van 69 cent per kg. Het is de vraag of dat er in zit. Onze voorraden zijn 11 groter zijn dan twee jaar geleden. Maar zelfs al zou er weer een geldelijke besomming komen van 236 miljoen gulden dan moeten daar veel grotere bedragen af voor kosten dan twee jaar geleden en daar is het batig saldo nog uitgedrukt in guldens die heel wat minder waard zijn geworden. De conclusie van het Produktschap is dat het voor de appeltelers niet zulk een goed seizoen als 1972'73 zal worden maar beter dan het vorig sei zoen lijkt wel haalbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 21