HOOFDBESTUUR VERGADERDE maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant Een belangrijk deel van de aardappelen in het Zuid-Westen zijn onder bijzonder slechte omstandig heden gerooid en niet geschikt zijn voor de afzet als consumptie-aardappelen, met het oog op de kosten van bewaring en de kans dat minder goede partijen niet aan de kwaliteitseisen voor binnen land en export voldoen, adviseert niet langer met de afzet te wachten dan nodig is. Kwaliteit en houdbaarheid vertonen grote verschillen. Voor boer en handelaren is het zaak de kwaliteit van de in bewaarplaatsen opgeslagen aardappelen goed in de gaten te houden en tijdig maatregelen te ne men. AKTIEFONDS VOOR 1975 OP f 50.000,— GEBRACHT I KONKRETE EISEN OP FISCAAL TERREIN VERTRAGING RUILVERKAVELINGEN DOOR AARZELENDE BESLUITVORMING OVERHEID TQE onderhandelingen omtrent de Brusselse land bouwprijsverhogingen blijken weer zeer moeilijk en stroef te verlopen. Steeds duidelijker blijkt het uit blijven van vorderingen op het gebied van de monetaire éénwording het gemeenschappelijk markt- en prijsbeleid te bemoeilijken. Kernproblemen vormt in feite het zeer sterk van land tot land uiteenlopen van de kostenstij gingen. Zo stegen de kosten voor de Duitse boer het afgelopen jaar met slechts 6 voor zijn Franse collega evenwel met ruim 25 De kostenstijging voor de Nederlandse boer ligt daar ongeveer midden tussen! Overigens vragen wij ons af of de kosten in ons land in de praktijk niet sterker zijn gestegen dan enige maan den geleden door het L.E.I. is becijferd. Aldus voorzitter ir. D. Luteijn in zijn openingswoord in de Hoofdbestuurs vergadering van maandag 5 februari die te Bergen op Zoom werd gehouden. Ook in ons land zijn de door het COPA voorgestelde verhogingen hard nodig om de kos tenstijgingen goed te maken. Zeker nu met name voor de granen en het vlees de prijs doorlopend op het laag ste interventieniveau gedrukt blijft door het uitblijven van de Brusselse marktmaatregelen. Zelfs bij verwezenlijking van de COPA-voorstellen is er geen enkele ruimte voor afbraak van de monetaire compenserende heffing. Daarnaast zal, naar onze me ning, ook de melkprijsverhoging in alle geval in één keer moeten worden doorberekend. Hoewel het Europese parlement zich praktisch volle dig achter de voorstellen van het COPA heeft geschaard, lijkt dit nog steeds weinig invloed op de Brusselse be sluitvorming te hebben. Het wachten is nu op de bespreking tussen met name de regeringsleiders van West-Duitsland en Frankrijk. Daarmee lijkt overigens het E.G.-landbouwbeleid nog meer in de politiek getrokken te zijn dan voorheen en blijft er van een reële besluitvorming op basis van de kostenontwikkeling maar bitter weinig over! Blijkbaar heeft de onrust van afgelopen zomer nog onvoldoende duidelijk gemaakt dat de landbouw zich niet langer wenst te laten manipuleren. Als er dit jaar dan ook een nieuwe golf van akties mocht komen, hebben de Europese politici daar wel uitdrukkelijk om gevraagd. In dit kader is het overigens van groot belang dat zo wel in regionaal als nationaal verband de daarvoor inge stelde werkgroepen nu bezig zijn aktieprogramma's voor te bereiden. Vanuit het Zuid-Westen zijn in elk geval kon- krete voorstellen op tafel gelegd. Het lijkt ons in dit ka der voorts gewenst dat hiervoor de nodige financiële middelen worden gereserveerd. Het Hoofdbestuur be sloot in dit verband het fonds Bijzondere Aktiviteiten op f 50.000,te brengen en voor komende jaren een per manente bijdrage aan dit fonds nader te overwegen. QOK op het nationale vlak blijft waakzaamheid gebo den. Met name op het gebied van de fiscale poli tiek voor zelfstandigen worden na de kleine tegemoet- 2. Verdubbeling van de extra vrijstelling vermogensbe lasting tot ƒ100.000, 3. Verhoging van de zelfstandigenaftrek voor alle be drijven. Op sociaal gebied ligt nu het definitieve voorstel voor invoering van een volksverzekering arbeidsongeschikt heid per 1 juli 1976 ter tafel. Voorgesteld wordt een pre mie van 1,1% gedurende het eerste jaar, waarna de premie gedurende een periode van 20 jaar tot maximaal 8,8 zou moeten kunnen oplopen. Wij dachten dat een uitloop naar een dergelijk hoog premiepercentage voor de land- en tuinbouw onbetaalbaar en dus onaanvaard baar is. Zeker wanneer wij zien dat de Nederlandse boer toch al ca. 90 van zijn sociale voorzieningen zelf moet betalen, tegen zijn collega's in bijvoorbeeld West-Duits land, België en Frankrijk slechts 20 a 30%, is het ge wenst dat deze premie op een laag percentage via een stijgende overheidsbijdrage wordt bevroren. TN ons werkgebied dreigen een aantal ruilverkave lingen ernstig in hun uitvoering te worden belem merd door aarzelende besluitvorming bij de nationale en provinciale overheden. Wij vinden het vooral voor de betrokken belangheb benden een slechte zaak dat de stemming over de ruil verkaveling Scheldezoom is uitgesteld en niet meer on der de oude procedure gestemd kan worden. Ook ten aanzien van de in uitvoering zijnde ruilverkave ling Kapelle/Wemeldinge moet gevreesd worden dat vertraging zal optreden als er niet op korte termijn defi nitief duidelijkheid komt of de Oosterschelde nu wel of niet volgens de laatste voorstellen zal worden afgesloten. In de vorige week gehouden hoorzitting over het tracé van de 150 KV-lijn over Noord-Beveland hebben zowel het Landbouwschap als de betrokken boeren duidelijk gemaakt alleen een ondergronds tracé te willen aanvaar den. Wij willen dit standpunt hier nog eens duidelijk ondersteunen. Overigens zijn wij in breder verband ge zien van mening dat elke leiding, waarvoor dat technisch mogelijk is, in het vervolg ondergronds dient te komen. AKKERBOUW "TNE heer A. J. G. Doeleman kon in zijn overzicht over de situatie in de akkerbouwsector weinig optimis tische geluiden laten horen. De weersomstandigheden waren over het algemeen ongunstig al konden begin januari zo hier en daar nog wat aardappelen gerooid en (Zie verder pagina 3.) zlm VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 63e Jaargang - No. 3267 land- tuinbouwblad In dit nummer o.m.: Voorbeeld loonberekening C.A.O. landbouw 1975 Pagina 4 Uit de praktijk - Bemesting van niet gerooide gewassen en Na een nat seizoen Pagina 5/6 Fosfaatbemesting op bouwland en Grondonderzoek en stikstofbehoefte Pagina 7 ,,De boer als ondernemer" en Bemesting met organische mest Pagina 8/9 Nogmaals de bijdrage particuliere C.T.-werken Pagina 11 Aardappelmarkt vol onzekerheden Pagina 17 koming van dit najaar nauwelijks vorderingen gemaakt. De door de regering ingestelde Commissie Hofstra is nog steeds niet met haar werk begonnen en zal, zoals het er nu uitziet, zeker niet voor 1976 met voorstellen komen! De landbouw kan daar niet op wachten en dient zelf, aan de hand van de door het Landbouwschap verzamel de gegevens, op korte termijn met konkrete eisen te ko men. Wij dachten dat vooruitlopend op de bevindingen van de Commissie Hofstra in de komende rijksbegroting de volgende verbeteringen in elk geval mogelijk moeten wor den gemaakt: 1. Verhoging van het percentage van de belastingvrije oudedagsreservering van 10 naar 15% en het ver vallen van de claim van de fiscus.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1