reveille ftetrap tengers raaigras ibr iroen- lemesting MECHANISATIENIEUWTJES VAN DE ZEEUWSE FRUITTEELTBEURS TE KAPELLE-BIEZELINGE m 11 rfdens het ochtendprogramma van de Zeeuwse Fruitteeltdag, enkele weken geleden in de hal van de Veiling Kapelle gehouden, was het als van ouds ge zellig druk. In de verschillende stands van de Zeeuwse handel werden vele diverse materialen, gereedschappen en kleine werktuigen getoond. De volgende mechanisa- tienieuwtjes uit de stands werden door ons genoteerd: IN de stand van Fa. A. J. van Boven te Goes werden naast drainagematerialen en smeermiddelen, gecreo- soteerde en gewolmaniseerde boompalen aangeboden. Men kan de vraag naar boompalen thans maar net aan. De prijzen zijn voor palen met een lengte van 2Vz m: 5 cm doorsnee 1,65 en 6 cm doorsnee 1,82, excl. BTW. Men koopt ook populierenhout op voor de papierindus trie. Voor dik hout boven 10 cm doorsnee komt men op het bedrijf laden en betaalt ƒ20 per ton. VAN Burg's Machinefabriek te OostdijkKrabbendij- ke toonde de nieuwste stapeikistenkantelaars. Er werd een nieuwe elektrisch-mechanische kantelaar ge demonstreerd die net zo compact van bouw is als de hydraulische versie (fotol.). De hydraulische uitvoe ring werkt echter aanmerkelijk sneller bij het terugkan telen van de lege kist. De prijs van beide types is 6050, excl. BTW. Ff de stand van Groenleer1 Machines BV te Kapelle was een Greefa-installatie te zien waarmee vruch ten, na de bewaring, vanuit stapelkisten automotisch in Consulentschap v. d. Tuinbouw te Goes, C. v. d. VTUE H. WIEDENHOFF Nieuwe Greefa-installatie, waarmee vruchten vanuit sta pelkisten, automatisch in kleine kisten worden gedepo neerd. V n Trarpk» u KAPELLE- -tel. 01102- -1441 IN de stand van de Fa. J. Gunst te Goes vielen vooral de Homelite-motorkettingzagen op. Een nieuw type is de 350 automatic, die voorzien is van speciale tril lingsdemping en een elektronische ontsteking. Bij een Zweedse veiligheidskeuring kwam deze zaag erg goed uit de bus. De Wambo motor op draagstel werd door Fa Gijssel t« Wemeldinge omgebouwd tot kankerfrees. j|\E Fa. A. P. Gijssel te Wemeldinge brengt sinds kort Westinghouse-compressorinstallaties op de markt. De compressoren kunnen worden aangedreven d.m.v. de trekkeraftakas of door de ventLatorriem. Aandrijving met een benzinemotor is ook mogelijk. De prijs met mo tor of aftakasaandrijving bedraagt 1400 en met ben zinemotor 1500. Voor het uitfrezen van kankerwon- den woord voor 475 een freeskop met frees bijgele verd. Samen met fa. Gebr. De Jongh te Goes wordt een kankerfrees op de markt gebracht met een benzinemo tor op een draagstel en met een flexibele as freeskop. Het merk is Wambo en kost 1350 (foto 5.). (Zie verder pagina 13.) LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS OKTOBER 1974 Terwijl vrijwel alle akkerbouwprodukten in oktober een prijsverhoging te zien gaven, liepen de consumptie aardappel en zaaiuien in prijs terug. Was het groeps- indexcijfer in oktober 1973 134, dat van akkerbouw produkten in oktober 1974 is opgelopen tot 142. De ba sis voor deze cijfers is 1962/1964 100, zodat uit deze cijfers de steeds groter wordende achterstand in de prijsontwikkeling blijkt (lonen: 1964 100 en 1974 ongeveer 281!). Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten daalde vergeleken met de overeenkomstige maand van vorig jaar met 9 punten tot 140, een daling die werd veroorzaakt door lagere prijzen voor alle produkten, uitgezonderd melk. machinefabriek. De nieuwe compact gebouwde elektrisc-me- De taster (rubberen flap met schakelkontakt), waarmee chanische stapelkistenkantelaar van Burg's- het ledigen van stapelkisten is geautomatiseerd. kleine kisten kunnen worden gedeponeerd (foto 2.). De installatie kan worden samengesteld uit een bestaande stapelkistenkantelaar. een rollenleesband en twee dwars- vullers voor kleine kisten. Hieraan kan thans een bandje worden toegevoegd met twee draairichtingen en auto matische schakeling. De prijs bedraagt 1700, excl. BTW. Aan de elektrisch-mechanische stapelkistenkantelaar is een taster gemonteerd waarmee het ledigen van sta pelkisten volledig automatisch werd geregeld (foto 3.). De man aan de rollenleesband kan nu alle aandacht be steden aan de sortering, terwijl de taster er voor zorgt dat de rollenleesband constant met vruchten wordt ge voed. De prijs voor deze automatisering bedraagt 550, excl. montage en excl. BTW. Aan de Universal-sorteermachine werd een verbeterd afvoersysteem getoond (volgens idee Elenbaas te Lewe- dorp), waardoor de beschadigingskansen van het fruit aanmerkelijk verminderd worden. Ook nieuw aan de Universal-sorteermachine is de toe passing van een zgm „halve-toeren-motor". Met de stan daardmotor is de kleinste bandsnelheid van de metende band vaak nog te hoog. Veel telers zetten deze band daarom stil bij sortering van bijv. Cox's O.P. Met de „halve-toeren-motor" kan de metende band heel lang zaam draaien, wat de maatsortering en de levenduur van de band ten goede komt. Het aanbrengen van een der gelijke motor kost 350, excl. BTW. Nog een nieuwigheid was de Votese-pneumatische- snoeiapparatuur (foto 4). Het O-vormige frame uit sta len buis is tevens compressortank. De compressorcapaci teit bedraagt 295 of 460 1/min. De werkdruk is 1214 atm. met een maximum van 20 atm. Het geheel past in de drie puntshefinrichting. Er zijn diverse scharen en een heggeschaar of kettingzaag op aan te sluiten. De slanghaspel bevat 40 m. slang. De compressor met tank- fram kost 2450; de grotere 2750. De haspel slang kosten 650 en de scharen variëren in prijs van 225 tot ƒ450. De Votesse-pneumatische snoei-apparatuur. Het O-vor mige frame is tevens compressortank.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11