SUIKER UNIE SUfKERBIETENTELERS VERGADERDEN T"\E ca tweehonderd Zeeuws-Vlaamse suikerbieten- telers van de Coöp. Suiker Unie, die dinsdagmid dag in Oostburg bijeen waren zijn het door de E.E.G. gevoerde suikerprijsbeleid beu! Besloten werd dat, in dien in het prijsoverleg, dat tussen de landbouwministers te Brussel gevoerd wordt, geen behoorlijke prijsverho ging van de bietenprijs uit de bus komt, het dit voorjaar 1975 uit te zaaien suikerbietenareaal door hen ingekrom pen zal worden en niet zoals de toegestane verhoging van de basisquota het voor 1975 en 1976 mogelijk maakt iets uit te breiden. De sterk gestegen en nog steeds verder stijgende kos ten van zaaizaad, meststoffen, bestrijdingsmiddelen, lo nen en andere kosten en het teeltrisico dat de teler loopt, zoals 1974 nog weer eens overduidelijk heeft laten zien, achtte men volkomen onvoldoende in de voorgestelde prijsverhoging gedekt. Daarbij had de vergadering geen goed woord over voor het E.E.G.-suikerbeleid, dat als re sultaat heeft dat enkele honderdduizenden tonnen suiker tegen hoge wereldmarktprijzen elders aangekocht moe ten worden, hetgeen de gemeenschap aan consumenten subsidie volgens de berichten zo'n 1800 miljoen gulden zal gaan kosten. Dit in tegenstelling tot het suikerbieten- prljsbeleid waarover voor een kleine en volkomen onvol doende verhoging van die prijs maandenlange bespre kingen gehouden moeten worden en in feite ook nog zon der enig redelijk resultaat! Daarbij nog het gevoerde ten aanzien van half-vette en magere suikerafzetbeleid waar door de teler zijn suiker tegen afbraakprijzen, in de afge lopen jaren verplicht was af te zetten niettegenstaande de wereldmarktprijzen tot onvoorstelbare hoogte waren gestegen. Daar protesten van C.O.P.A.-standsorganisa- ties enz. blijkbaar onvoldoende gewicht in de schaal leg gen zullen de suikerbietentelers hieruit hun gevolgen trekken en minder suikerbieten uitzaaien! GEWOONTEGETROUW vergaderen distriktsgewijze de beide suikermaatschappijen - de Coöp. Ver. Sui ker Unie U.A. en de Centrale Suiker Maatschappij in januari met hun bietentelers in de regio's teneinde in formatie te geven over de stand van zaken op het „sui kerfront". Wij waren aanwezig bij de vergadering van de bietentelersvereniging Zuid- en Noord-Beveland van de C.S.M. die maandag onder leiding van voorzitter ir. J. Minderhoud, Wilhelminapolder te 's-Heerenhoek werd gehouden. En dinsdagmiddag bij één van de Zeeuws- Vlaamse sub-kringvergaderingen n.l. die te Oostburg die onder voorzitterschap van K. J. A. Baron Collot d'Escury werd gehouden. Uit de grote opkomst bleek de belang stelling van de bietentelers om zich op de hoogte te stel len van de voorlopige resultaten verwachtingen over oogstjaar 74/75 en geïnformeerd te worden over de (prijs- perspektieven die voor seizoen 1975/76 verwacht kunnen worden. Beide bijeenkomsten hadden wat hetgeen be handeld werd grote mate van overeenkomst, zodat nu moeten volstaan met hier en daar er uit een keuze te doen! Een rijke oogst van afval en grond viei de suikerfabrie ken dit jaar aan tarra ten deel! IN beide vergaderingen werd door de voorzitters nog eens wellicht ten overvloede, gev/ezen op het bij zonder moeilijke jaar 1974 waar de landbouw in het al gemeen en de suikerbieten in het bijzonder mee is ge confronteerd als droogte, vergelingsziekte, overvloedige regenval en onvoorstelbare schade aan akker en werktui gen. Voor allen die bij de teelt als bij de campagne be trokken waren, telers, loonwerkers, vervoerders, fa- briekspersoneel is monnikenwerk verricht om de cam pagne tot een goed einde te brengen. In de C.S.M. vergadering, waar de direkteur de heer J. Nieuiwenhuyze voor zijn gehoor een inleiding hield, waarin vooral het E.E.G.-suikerbeleid werd behandeld, vermeldde deze de enorme grondmassa's aan tarra waar de fabrieken mee te kampen hebben. Voor deze C.S.M.- fabrieken met een gemiddelde tarra van 30 kwam dit neer op VA miljoen ton grond, zodat ca. 10 extra naar de fabriek vervoerd moest worden tegen 9,a 10, kosten per ton. Een enorme strop voor teler en fabrieken die overigens deze enorme hoeveelheid grond nog weer kwijt moeten zien te raken! Men is al bly als het gratis weggehaald zou worden! De heer Murre van de Suiker Unie gaf voor Zeeuws- Vlaanderen de volgende cijfers: Totaal verwerkt in Zeeuws-Vlaanderen 430.000 ton bieten en 152.000 ton grond. Een gemiddelde opbrengst tussen de 40 en 41 ton per ha aan suikerbieten met gemiddeld van West Zeeuws- Vlaanderen aan gehalte 14,7 en een tarra van 34,9 en Oost Zeeuws-Vlaanderen resp. 14,8 en 35,6 Het Zuid-Westpn heeft zowel wat opbrengst als tarra uitge- SBr.$k§n in hpek gezeten waar de klappen vielen want de opbrengst van Suiker Unie Nederlap$,is rond 46 ton per ha geweest met een gemiddelde tarra yian 29 Dat ook Walcheren er bijzonder slecht is afgekomen is bekend. Een gemiddelde opbrengst van 37 a 38 ton per ha, een gehalte van 13,9 en een tarra van 33 Dit in vergelijking met bijv. de Flevopolder die gem. op 50.000 ton per ha zijn gekomen met een gehalte van 15,7 en een tarra van 31 Er waren vanuit het Zuid- Westen leveringen bij met een tarra van meer dan 60 grond en zelfs 80 tarra is gehaald. Dat ook de fabrie ken met grote problemen te kampen hebben gehad ligt voor de hand! WEL C.'S.M.-direkteur J. Nieuwenhuyze als voor zitter Collot d'Escury van de Suiker Unie sub-kring Zeeuws-Vlaanderen gingen in hun betoog uitvoerig in op de suikersituatie en de verwachtingen voor 1975. Bij Hoe zal de struktuur van de grond worden, na de zeer ongunstige weersomstandigheden waaronder in 1974 ge oogst moest worden. beiden woorden van kritiek op het door de verantwoor delijke E.E.G.-fUnktionarissen en overheden dienaan gaande gevoerde beleid. Uit het overstag gaan van een exportsituatie naar zelfvoorziening met daarbij de nood zaak tot aankoop tegen hoge prijzen op de wereldmarkt blijkt het inkonsekwente van dit beleid. Sprekers gingen in op de voor 1975 geldende basisquota die in het kader van de suikertekortsituatie nu voor 1975/1980 zijn vast gesteld n.l. voor Nederland 690.000 ton tegen 550.000 ton in 1974. Daarbij voor 75/76 het B-quotum van de half vette suiker met 45 op dezelfde prijszetting als de vette suiker (ruim 310.000 ton) bijgeteld. Geeft een totaal van ruim 1 miljoen ton suiker. Uitbreiding van het Neder landse bietenareaal tot 130.000 a 135.000 ha is dan ook mogelijk. De fabrieken zouden door enige opvoering van de verwerkingscapaciteit de bieten van een dergelijk areaal wel kunnen verwerken, al zal de campagne door iets vroeger te beginnen met enkele dagen verlengd moe ten worden. Vandaar dat beide sprekers optimistisch over de komende uitzaai meenden te kunnen oordelen. In dit verband benadrukte de heer Nieuwenhuijse dat voor een komende E.E.G.-suikerregeling wat de produk- tie betreft in 1975 de basis gelegd wordt voor de toewij zing in volgende jaren en het dus voor de verdere toe komst van belang kan zijn dat Nederland zo groot moge lijk deel van het toegewezen quotum ook produceert! BEIDE sprekers waren het er ook over eens dat de E.E.G.-prijs voor bieten, niettegenstaande de tussentijdse aanpassing die hebben plaats gevonden, nog steeds veel te laag is. De nu door de E.E.G.-commissie gedane voorstellen van prijsverhoging per 1 februari 1975 met 8 en per 1 juli nog eens van 8 waarop echter 2,76 voor monetaire compensatie weer van af getrokken zou worden, zodat in feite slechts van ca. 13,2 verhoging sprake is, zijn de sterk gestegen kos ten in aanmerking nemende, veel te laag! Onbegrijpelijk dat het COPA-voorstel van 20 prijsverhoging, gezien de suikertekortsituatie op de wereldmarkt, niet gevolgd wordt. Wat de te verwachten prijzen voor seizoen 1974/'75 en 1975/'76 betrof, konden beide sprekers nog geen defi nitieve cijfers geven. De campagne is nog maar net be ëindigd en de E.E.G.-ministerraad heeft voor 1975 nog steeds geen beslissing genomen. De heer Nieuwenhuijse gaf als indikatie voor seizoen 1974/'75 een verwachting van een bietenprijs liggend tussen de 85 en 90. Op basis van 16 suikergehalte. Wellicht kan e.e.a. nog iets meevallen. In de tweede helft van februari kan een 2e voorschotbetaling tegemoet worden gezien. Ervan uitgaande dat de nu voor de E.E.G.-commissie voorge- Suikerbietenoogst 1974 - een jaar vol tegenvallers terug van mechanisatie op handkracht. stelde prijsverhoging wordt gerealiseerd en uitgaande van een suikerproduktie in Nederland van 800.000 ton, met een eigen verbruik van ca. 730.000 ton en geen E.E.G.-suikeroverschot zou de bietenprijs zijns inziens voor seizoen 1975/'76 op zeker ƒ100 per ton komen te liggen. Baron Collot d'Elscury kwam onder alle voorbehoud voor 1974/'75 voor wat de Suiker Unie betreft op basis van 16 suikergehalte op een ledenprijs van ongeveer 95 per ton, incl. BTW en 2,80 toeslag. En voor 1975 1976 kwam hij op een verwachte ledenprijs van ca. 110 per ton. Wij willen hier de opmerking bij plaatsen, dat onze indruk was dat beide cijfers wellicht niet direkt verge lijkbaar zouden kunnen zijn. In de Suiker Unie ver gadering bijv. werd verwezen naar een circulaire die aan de leden was toegezonden en waarop nadere calculaties en prijsgegevens waren verwerkt, maar waar echter wij niet over beschikten. Teneinde een vergelijking te kun nen maken, moeten vele vaak verschillende faktoren van de leveringsvoorwaarden enz. met elkaar afgewogen worden. Zij die zowel aan Suiker Unie als C.S.M. leve ren, kunnen e.e.a. het beste beoordelen. Vooral in Oostburg kwamen, zoals in de aanhef van ons verhaal gemeld in het geweer tegen deze naar de mening van de aanwezigen, totaal onvoldoende prijs ver wachting voor seizoen 1975/'76! TENSLOTTE, zonder dat we in het voorgaande en volgende volledig kunnen zijn, nog enkele andere ter vergadering behandelde onderwerpen. Bij de C.S.M. behandelde de heer W. van 't Sant en bij de Suiker Unie de heren Murre en Du Puye een aantal landbouwkundige en andere aspekten van de bietenteelt. De heer Van 't Sant wees er onder meer op, terug ziende op oogst 1974, dat van de over dit jaar ver wachtte resultaat slechts één zaak goed overeind is gebleven nl de becijferde LEI-kostprijs van 3.250 per ha suikerbieten, zijnde de vaste en toegerekende kosten per bedrijf. In de in augustus en daarna gevoerde ak- ties is gebleken hoe het van overheidswege gevoerde prijsbeleid een aanslag heeft gepleegd op het inkomen van de boer. Voor het overige heeft de natuur alierlei korrekties aangebracht aan onze ervaring en beschik bare mogelijkheden van werken. Hieruit kunnen we alleen maar de conclusie trekken met een woord van de grote natuurkundige Newton „We zijn maar kleine jongens". Vanuit deze bescheidenheid mogen we weer een nieuw blad voor ons leggen om het gebeuren van 1975 te vermelden. Het blad ligt niet op een vlakke schrijf tafel, maar op een slecht geploegde ondergrond. Den Haag en Brussel zijn daarvoor „te klein" om ons ver langen te bevredigen, terzake van een goede bodem- struktuur. Het grote belang van goed voorjaarswerk werd daar na, zowel in C.S.M.- als Suiker Unie-vergadering uit voerig door de sprekers behandeld. De ten dienste staan de middelen voor onkruid en luizenbestrijding, de gro te belangstelling voor Temik, de gevaren voor mens en dier bij dit middel, zaaizaadöntsmetten, zaaivoorbehan- deling, het kostenpatroon, dè oogst en de daarbij opge dane ervaringen die in velerlei opzicht wijzigingen zul len aanbrengen in de praktische bedrijfsvoering. CNKELE aktuele zaken waarop nog de aandacht werd gevestigd waren: laat zonodig uw zaadschijven bij het I.R.S. te Bergen op Zoom controleren; bij inzet van 6-rijige rooiers niet op 44 cm maar al leen op 50 cm breedte zaaien: betreffende het tarrakortings- en tarrapremiesysteem wordt gestudeerd op een eenvoudiger werkwijze, waarbij een ieder aan zijn juiste trekken zou kunnen komen; toepassing van Temik in de zaaivoor heeft ook in eer ste aanleg in het afgelopen seizoen tot bijzonder gun stige resultaten geleid, ook tegen de groene bladluis. Door de meeropbrengst komen de kosten er goed uit; voor suiker, alhoewel onder de levensmiddelen val lende, geldt nog steeds een B.T.W.-tarief van 16 tegenover het levensmiddelen B.T.W.-tarief van 4 Door suiker onder het verlaagde tarief te brengen, kan het verschil aan de suikerproducent ten goede ko men, terwijl de consument geen prijsverhoging hoeft te betalen; maak gebruik van de subsidieregeling-erfverharding! Deze bedraagt binnen de daarvoor gestelde grenzen voor erven en toegangswegen 50 en bij verharding op kavels (bietenopslagplaatsen) van 33 BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 9