Rond de Schelde Het werk van 1974 raakt eindelijk op zijn eind Bouwplanbeslissingen moeten nu worden genomen Hoge temperaturen - weerrecords voor de derde maal gebroken t De werkzaamheden die eigenlijk nog op rekening van 1974 gebracht mogen worden beginnen nu eindelijk op een eind te geraken. Er zijn de laatste weken toch nogal wat aardapelen in de WESTHOEK gerooid. Wanneer het percentage geschat zou moeten worden, dat er nu nog in staat, dan schatten wij dit op minder dan 5 Alle goede voornemens ten spijt is er toch meer geploegd dan aanvankelijk de bedoeling was. Ieder had goede voornemens om de cultivator het werk te laten doen. Het weer lokte echter zo, dat we de ploeg toch maar zijn werk hebben laten doen. Of het goed geweest is, wat we gedaan hebben? Het jaar 1975 zal het ons wel leren. Veel hangt af wat het weer zal doen. In 1956 begon de winter pas op 31 januari en toen hebben we er nog flink van langs gekregen ook. Wan neer we dit schrijven ziet het er niet naar uit. dat de vorst plannen heeft. Neen, integendeel wanneer we de natuur aanschouwen, lijkt het wel of we in de maand maart zitten. In de tuin zie je gewoon dingen die je op deze tijd van het jaar aan de Rivièra >öok kan aanschouwen. Ook de weiden staan er voor om de koeien alvast maar naar buiten te doen. Andere gewassen, zoals karwij, zijn al druk doende om uit te lopen. De meesten hebben dit gewas al een onkruid bespuiting gegeven. De voorbereidingen voor 1975 zijn in volle gang. Een rustperiode kennen we deze keer nauwelijks. Ons zaaiplan nadert zijn voltooiing of is reeds klaar. Hier en daar ter elfder ure nog een kleine verschuiving, maar de hoofdzaken zijn wel geregeld. De indruk is wel, dat de bieten dit jaar goed aan hun trekken zullen komen. Zomergerst zal ook wei in grote oppervlakten te voor schijn komen. Wordt de aardappelteelt wat ingekrom pen? En gaan groene erwten na de uitbreiding van deze teelt in 1974, ook weer in 1975 een ruimere plaats in ons areaal innemen? We dachten van wel. Het jaar 1974 heeft ons, naast veel zorgen, ook wel wat geleerd. Wat het ons heeft geleerd behoeft niet te betekenen dat we dat allemaal in 1975 waar moeten maken! Maar we doen er wel goed aan er de komende jaren rekening mee te houden! Iedereen werkt tegenwoordig met meer jarenplannen, de landbouw zal zich (jaarbij moeter aansluiten. We weten ook, dat meerjarenplannen meest al een financieële kant hebben en deze kant kan de uitvoering wel eens vertragen, zeker na het rampjaai 1974! We worden nog steeds verrast door bijzondere weers omstandigheden Ook op WALCHEREN leven we, wat o.a. de temperatuur betreft, voor hartje winter ver bo ven onze stand! De helft van de winter, althans op de kalender is al weer voorbij. Vriezend weer hebben we nog niet gehad. We hopen daar nog steeds op en alle kansen zijn daarvoor nog aanwezig. Toch ziet het er, gezien het huidige weertype, niet naar uit dat we op korte termijn vorst krijgen. Maar het kan snel verande ren! Met de samenstelling van ons bouwplan worden we nu weer volop geconfronteerd. Het zaad voor de suiker bieten moet besteld worden en ook andere voorberei dingen moeten weer worden getroffen. We zouden het liefst de te nemen beslissingen nog maar een poosje uitstellen. Er is dan misschien wat meer bekend om trent struktuur van de grond. De kwaliteit van het zaaibed is immers mede van invloed op de gewassen- keuze. De te verwachten struktuur van de grond is nu nog één groot vraagteken. Op de studiedag in Goes heb ben we gehoord, dat vooral de beslissingen die in het voorjaar ten aanzien van de gewassenteelt in zijn alge meenheid worden genomen, van grote invloed zijn op het uiteindelijk bedrijfsresultaat. De invloed van deze beslissingen speelt vooral een rol bij de hoogte van de kg-opbrengsten. We kunnen echter niet blijven uitstel len met het nemen van beslissingen, want in ons vak is ook het tijdig nemen van beslissingen van groot belang! Op het ogenblik wordt de uitbreiding van de suiker bietenteelt nogal „gepropageerd". Voor ons gebied zit er naar onze mening geen grote uitbreiding meer in. We zitten al verschillende jaren met ruim 2600 ha bie ten op maar 9.000 ha akkerbouw. Meer dan 25 van het Walcherse bouwplan bestaat dus uit bieten! Op een aanzienlijk aantal bedreven zijn er blijkens het aal- tjesonderzoek nogal wat percelen licht tot matig en soms zwaar besmet met het bietenaaltje. Dit is, dachten wij toch wel een beperkende faktor. Vooral bij een ma tige besmetting kunnen we ons geen grote afwijkingen van de vruchtwisselings eisen permiteren. We hebben er weinig aan, wanneer we door te veel bietenverbouw met matige kg-opbrengsten genoegen moeten nemen. Het financieel resultaat valt dan erg tegen. Een ha- opbrengst van 40 ton brengt vrijwel dezelfde kosten mee als een opbrengst van 50 toil! Het zachte weer heeft ook gunstige aspekten voor de veehouderij. De voederbehoefte is wat minder dan bij erg koud weer. De grasgroei is zelfs al op gang gekomen. Afgelopen, weekend zagen we een aantal runderen in de wei! Gezien het geringe aantal aanvragen voor de R.Z.-re- geling, thans 10 op Walcheren, zou de conclussie ge trokken kunnen worden, dat het met de likwiditeit op onze bedrijven nog niet zo slecht ia. Mogelijk is er toch Oogst 1974 diepe sporen in hJet slik! „Maar het hart vol van is, loopt de mond van over!", zegt het spreekwoord. Welnu het is logisch dat ieder op Tholen en St. Philip op THOLEN en ST.-PHJLIPSLAND nog steeds spreekt over de winter die we thans beleven en waarin vrijwel allen het nog steeds druk hebben op hun bedrijf. De laatste twee weken zjjn er nogal wat aardappelen ge rooid onder beslist gunstiger omstandigheden dan toen nog wat terughoudendheid. Ook de mentaliteit speelt een rol. De Walcherse ondernemer zal, wanneer hij het zelf nog enigszins kan breien, niet zo vlug een beroep doen op dergelijke regelingen. Toch vrezen we dat er nog wel likwiditeitsproblemen zullen komen. De kos ten zijn weer erg gestegen en stijgen nog steeds. Men onderschatte dit niet! de hulpakties plaats vonden van scholieren, vrijwilli gers en militairen. Het klimaat was bepaald mild om aardappelen te rooien, met temperaturen tot royaal boven de 10 graden! Na de extreem droge en de extreem natte periode van 1974 lijkt het er op dat we een januarimaand 1975 igaan beleven met extreem hoge temperaturen! Zo konstate ren wij dat straks wellicht binnen een kort tijdsbestek allerlei weerrecords gaan worden gebroken! Doorgaans leveren al die recordsverbeteringen de agrariër niet zo heel veel rendement op. Zo ook nu dachten wij! Want helaas moet worden gesteld, dat naar mate er meer aardappelen uit de grond komen, de prijs verder bergafwaarts gaat. Dat geldt al evenzeer voor de uien, waarvan er overigens in onze kring, voor zover ons be kend, niets meer worden binnen gehaald. We hopen allen thans op een goede vorstperiode zonder sneeuw, want dat hebben onze akkers toch wel heel hard nodig! Het jaar 1974 heeft diepe en brede sporen achter gela ten en het zal niet meevallen deze voor 1975 en verdere jaren goed uit te wissen. En toch is dit heel 'hard nodig, want anders zien de toekomstperspektieven er voor de akkerbouwers en de gemengde bedrijven bepaald niet rooskleurig uit. Want niet alleen hebben de akkers veel geleden, ook de werktuigen hebben het zwaar te ver duren gehad, zodat herstel, en hier en daar zelfs nood zakelijke vernieuwing, eveneens extra kosten met zich mee zullen brengen. Over de prijsontwikkeling van de produkten die we in 1975 hopen te oogsten, kan alleen voor de suiker bieten een optimistisch geluid klinken, alhoewel ook hier de kostenfaktoren een flink stuk van de meerop brengst zullen gaan afromen. Tevens zitten wij hier in het zuidwesten al jaren aan een relatief groÖt areaal bieten, zodat de uitbreiding van de teelt nooit spekta- kulair kan zijn. Hier komt nog bij dat vele aardappelpercelen die voor bieten bestemd zijn er momenteel nog steeds niet erg hoopvol uitzien. Overigens is het toch wel een goed idee om de jaar lijkse studiedag in ons gebied ditmaal helemaal te wij den aan de suikerbietenteelt. De studiedag vindt plaats op donderdag 6 februari a.s. in Haestinge te St Maar tensdijk. Naast een tweetal sprekers zal de kleine stu diecommissie samengesteld uit bietentelers, loonwer kers een transportondernemer en een vertegenwoordi ger van 'net I.R.S., haar rapport uitbrengen over de mechanisatie en het transport van de bieten! Deze studiedag die nu al voor de Se keer wordt ge houden, is jaarlijks zeer interessant als gevolg van de goede voorbereiding die er aan voorafgaat en het bij de tijdse onderwerp dat behandeld wordt. In diverse discussiegroepen die onder leiding staan van te voren geinstrueerde discussieleiders komen de verschillende aspecten meestal heel goed tot uiting. Gaarne wekken wij u dan ook op ook dit jaar deze dag weer mee te maken! Hoge temperaturen en zacht weer zijn het beeld van alle dag in deze winter. In de bloementuin lijkt het al voorjaar. De heesters botten uit en de bolgewassen staan er allen eveni fris bij. Op de akkers rennen de hazeni al achter elkaar aan en ook de iboer lijkt door het kli maat van slag te zijn geraakt, want de ene dag zaait hij wintertarwe en de andere da!g reeds zomertarwe. Het is opvallend hoe snel de gezaaide wintertarwe kiemt en boven de grond staat. De natuur heeft schijnbaar iets goed te maken en doet dit in de ruimste zin des woords, want op het geploegde land staat reeds ongekend veel zaadonkruid! Een leraar van de spuiteursus zou het niet mooier kunnen wensen voor een praktische les voor zijn leerlingen. De 'boer bekijkt dat echter door een geheel andere bril en zou niets liever wensen dan dat hij zeer spoedig een lichte voorbewerking met de cultivator zou kunnen uitvoeren. Waar onkruid staat kan geen goed gewas groeien, dus moeten we er wat aan doen. Wel moeten we dit zo goed koop mogelijk doen, maar dat ligt in onze aard. Ook in „Den Haag' groeit het begrip zuinigheid nu de prijzen van de grondstoffen zo drastisch stijgen. De boer onder vindt dit ook aan de lijve, maar moet tevens met lede ogen toezien, dat in het afgelopen jaar de prijzen van de landbouwprodukten in vergelijking met andere pro dukten het minste zijn gestegen. Zulke jaaroverzichten vertonen wel een heel scheve verhouding. Buiten zijn taak voor het gezin en het bedrijf heeft de boer tevens de zorg voor het landschap en daarom kun nen we hem in eerste instantie wel onder de milieube schermers rekenen. Deskundigen hebben dat nu ook in gezien en hebben berekend, dat volledige bescherming van de boerenstand nodig is wil men zich verzekeren van het voortbestaan van deze belangrijke bevolkings groep. Ook op de studiedag in Goes werd in deze geest ge sproken over de „sociaal economische positie van de agrarische ondernemer 1975". Deze positie is niet los te zien van die van de ondernemers in de overige secto ren. Ook in de landbouwsector is de laatste jaren veel veranderd. Hoe het er in 1985 uit zal zien hangt veel van ons zelf af. Hier moeten we zelf ook wat aan doen. De ondernemer anno 1975 verkeert in een verdedigende positie en ligt niet meer zo erg ten prooi aan de scherpe kritiek als voorheen. In de inleiding over de bedrijfsfinanciering hebben we kunnen beluisteren, dat het voor de eigenaars-bedrij ven nog mogelijk is om arm te leven en rijk te ster ven Aan het eind van de rit komen de cijfers op tafel en dan valt de verzilvering van de eigendommen in de regel nog wel mee. Voor de jonge bedrijfsopvolger ligt het juist anders Hij moet starten met hoge cijfers en zal daarbij een weloverwogen keuze moeten maken op welke wijze hij met de bank in zee gaat. Geld len-m is meestal wel mogelijk, maar aflossen blijft 'een grotere opgave. Bij vergelijkende onderzoekingen op overeenkomstige akkerbouwbedrijven bleken verschillen in beslissen en handelen van de boeren grote verschillen in bedrijfs resultaat te veroorzaken. Een boer is bij het uitoefenen van zijn taak erg natuurgebonden en mede daardoor valt het op, dat hij juist zo heel veel en telkens weer andere beslissingen moet nemen. Zo zijn er ieder jaargetijde weer andere zaken aan de orde en ook op technisch en economisch gebied moet hij goed bij de tijd zijn en te vens snel kunnen aanpassen aan de vele veranderingen. De goede moderne boer mag nooit helemaal tevreden over zichzelf zijn. Steeds waarnemingen doen en zoe ken naar fouten op zijn eigen bedrijf moet immer zijn streven zijn. Volgens de inleider zoekt d-e minder goede boer de fouten juist elders, dus is te veel naar de buur man kijken beslist fout. Een soort duizendpoot welke in een achturige-werkdag alleen maar goede beslissingen neemt is het goede pa troon van de boer van de toekomst. Het is goed, dat er op zo'n studiedag in deze geest wordt gediscussieerd Mis schien kunnen we er in clubverband nog wel eens dieper op in gaan om zo van eikaars fouten nog wat te leren. De mogelijkheid om ervaring op te doen is gering, want in een boerenbedrijf zijn de omstandigheden meestal ieder jaar anders. Het zijn vragen die de aandacht behoeven omdat gebleken is dat door een nog betere toepassing van bestaande kennis en inzichten in de landbouw tot een inkomensverbetering gekomen kan worden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5