GEBREK AAN DUIDELIJKHEID I ONS COMMENTAAR maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant land- en tuinbouwblad VRIJDAG 24 JANUARI 1975 63e Jaargang - No. 3265 De lammerentijd is weer in aantocht en de schapenhouder gaat weer de nodige voorzorgen ne men om straks gezonde lammeren te hebben. De dierenarts is dan weer een bekende verschij ning op het bedrijf om de schapen in te spuiten met Clostridium; een enting die 2 en 6 weken voor de eerste worp moet plaats vinden. Oofct lwt toedienen van een anti-wormmiddel is dan van belang om de schapen zo veel mogelijk wormvrij te houden, want juist in deze periode is de kans groot dat deze infektie de kop opsteekt Voor het toedienen van de wormpillen is de z.g.n. „pillenschieter" een gemakkelijke oplossing. Hiervan geeft de foto een beeld. TN onze steeds ingewikkelder wordende maatschap pij gaan specialist en op allerlei gebied een steeds belangrijker plaats innemen. Mensen dus die zich op één bepaald afgebakend werkgebied zéér veel kennis en er varing hebben eigen gemaakt en op dat gebied dan ook aanzienlijk meer weten dan anderen. Ongetwijfeld zou zonder een zekere mate van specialisatie de huidige wel vaart niet mogelijk zijn geweest. Aan de andere kant zien we vandaag de dag dat er steeds meer gebrek komt aan mensen die een meer al gemeen inzicht en overzicht op meerdere terreinen be zitten. Regeren en besturen betekent immers onder meer de specialistische kennis op vele verschillende gebieden zo danig op elkaar af te stemmen dat er het grootst moge lijke voordeel voor de samenleving uit gehaald kan wor den. Zowel in materiële als immateriële zin. Een maatschap pij enkel bestaande uit specialisten zou daartoe niet in staat zijn. Zij zou bijvoorbeeld niet in staat zijn de grote lijn vast te houden en hoofdzaken van bijzaken te schei den. Een tweede facet van specialisatie is dat men zich al sprekend en schrijvend veelal zal bedienen van een eigen vakjargon. Voor collega's volledig te begrijpen, maar voor buitenstaanders nauwelijks of niet te volgen. Vertaling voor de gewone man is dan ook meestal on ontbeerlijk, maar blijft helaas maar al te vaak achter wege. Naar onze mening is juist dit laatste er de oor zaak van dat over zoveel zaken misverstanden en onbe grip heersen. Ook in de land- en tuinbouw hebben we, met zijn vele specialisten op allerlei terrein, daar bijzon der vaak mee te maken. Enerzijds natuurlijk via de vaak „technische" vaktaal van vooral Wageningse specialisten. Anderzijds heeft ook binnen het georganiseerde bedrijfsleven een steeds ver der doorgevoerde taakverdeling, specialisatie dus, plaats gevonden. HOOFDZAKEN TN vele tientallen besturen, commissies, werkgroe pen etc. wordt vaak een beperkt gebied van het totale landbouwbeleid nader doorgelicht en werden voor stellen ter verbetering uitgewerkt. Zo ontstaat een reeks van voorstellen die soms wel, maar vaak ook geen enkele, samenhang met elkaar vertonen. Op bestuurlijk en be leidsniveau is het nu zaak om dit woud van voorstellen en onderwerpen in te passen in een duidelijk beleids- patroon, herkenbaar voor iedere boer en tuinder en in feite iedere burger. En juist dit laatste is zeker geduren de de laatste jaren niet altijd tot zijn recht gekomen. Zo dreigt het struktuurbeleid in de landbouw steeds meer te verzanden in een overstelpende reeks van aller hande subsidieregelingen, waaruit de boer en tuinder nauwelijks meer wijs kan worden. Regelingen die boven dien vaak onvoldoende op elkaar zijn afgestemd en el1 kaar soms zelfs tegenwerken. Hetzelfde geldt in feite op belastinggebied, waar aan allerlei zaken wordt gesleu- In dit nummer o.m.: O.V.M.-verzekeringen - De Algemene Arbeids ongeschiktheid Pagina 3 Nieuws van de Kontra kttelersvereniging Brabant - Zeeland Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Nieuwe landbouw bedrijfsgebouwen I Pagina 7 Suikerbietentelers vergaderden Pagina 9 Grondbewerkings- en zaaizaadadviezen voor suikerbieten Pagina 10-11 Mechanisatie-nieuws Pagina 12 Tuinbouw Pagina 13 teld zonder dat tot nu toe boer en tuinder er werkelijk veel wijzer van zijn geworden. Niet voor niets hoorden wij één dezer dagen op een vergadering de opmerking dat de boer die alle ontwik kelingen wil bijhouden wel over een goede secretaresse mag beschikken. Wij dachten dat het de hoogste tijd wordt zich wat meer op de hoofdzaken te richten. Drastische beperkin gen dus van b.v. het aantal subsidieregelingen en het aantal mogelijkheden om kleine belastingvoordeeltjes te halen. En aan de andere kant het ontwikkelen van een beperkt aantal bijdrageregelingen en fiscale aftrekmoge lijkheden waar iedere boer en tuinder voor in aanmer king kan komen en die ook werkelijk effekt sorteren! BOERENTAAL "CEN van de oorzaken van de onrust- en protestuitin- gen vanuit de landbouwachterban gedurende de afgelopen zomer was ongetwijfeld dat men onvoldoende vertrouwen meer had in het Brusselse markt- en prijsbe leid en dat daarnaast de gesproken en geschreven taal van de vertegenwoordigers der georganiseerde landbouw niet meer voldoende overkwam. Uit vele besprekingen is gebleken dat, waar men irj eerste aanleg COPA en CLO-eisen onvoldoende vond, een nadere uitleg vaak zeer verhelderend kan werken. Hier was dus duidelijk sprake van gebruik van een be paald jargon wat door de,achterban niet meer werd ver staan. Wanneer wij de laatste weken stemmen uit de praktijk horen, moeten wij helaas konstateren dat er wat dat betreft nog onvoldoende verbeterd blijkt te zijn. De COPA-voorstellen om de landbouwprijzen met gemiddeld 15% te verhogen en daarnaast een dusdanig marktbe leid te voeren dat de vastgestelde prijzen ook werkelijk gemaakt kunnen worden, zeggen velen weinig of niets. Enerzijds omdat men gezien de ervaringen van de af gelopen jaren „papieren" prijsverhogingen terecht wan trouwt en anderzijds omdat een vertaling van de voor stellen in boerenprijzen ontbreekt. CENTEN INPLAATS .VAN PROCENTEN! "KT AAR onze mening is het dan ook zaak om niet steeds alles aan de procentuele verhogingen op te han gen, maar meer een te geven wat daarvan het gevolg is voor de boerenprijs in centen/kg of guldens per ton. Het klinkt immers al heel anders indien men het COPA- voorstel om de tarwe-richtprijs met 15% te verhogen en marktmaatregelen te nemen zodat deze richtprijs ook werkelijk gemaakt kan worden, vertaald als zijnde een voorstel om de boerenprijs op omstreeks 50 cent per kg te brengen. Ongetwijfeld zullen velen zich daarin beter kunnen vinden dan de vage procentuele verhogingen en marktmaatregelen. Dezelfde vertaling voor suiker, melk en andere gegarandeerde produkten zou zeker meer dui delijkheid brengen. Wij dachten dat het de hoogste tijd wordt dat de ge organiseerde landbouw aan deze vertaling naar de boer en tuinder meer aandacht gaat scheppen. De hedendaagse boer moet zich immers op zoveel ver schillende gebieden oriënteren, dat hij moeilijk zich ook nog eens de specialistische kennis kan eigen maken om op elk gebied het vakjargon te doorgronden. Voorkomen moet in elk geval worden dat de georganiseerde land bouw landbouwpolitiek meespreekt in een taal die niet meer door de achterban verstaan wordt. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1