Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap HET Landbouwschap heeft op woensdag 15 januari j.l. een bespreking gevoerd met de minister van Land bouw. De minister gaf een uitvoerig verslag over de bespre kingen in de EG-nxinisterraad van 13 en 14 januari j.l. over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie waarbij bleek dat dat er nog groot verschil van mening bestaat tussen de lidstaten. Met de minister meende het Landbouwschap, dat de besluiten niet alleen moeten leiden tot verantwoorde prijzen» maar ook tot een herstel van de gemeenschappelijke markt door een evenredige afbraak van de monetaire com penserende bedragen door alle betrokken landen. Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland vergaderde TUINTIPS „Uit de Groene School geklapt" Fruit bleef goed aan de prijs In de bespreking met de minister werden verder aan de orde gesteld de afzet en prijsvorming van Nederlandse tair- we, de energiesituatie in de tuinbouw en de financiële tege moetkoming aan de fruittelers inzake de nachtvorstschade. TARWEMARKT HET Landbouwschap heeft bij de minister met klem aangedrongen op maatregelen ter verbetering van tarweprijs. Het seizoen 1973/1974 heeft een ongelukkige ar- loop gehad door toedoen van een onjuist beleid. Ondanks een hoger prijspeil op de wereldmarkt, is de prijszetting van tarwe in Nederland b 'uidend lager geble ven dan het niveau van de richtprijs. Do tr.rweprijs is zelf. gedaald tot het peil van de inlevc ringsprijs. Het verloop van afzet en prijsvorming in het seizoen 1974/1975 is tot nu toe nog slechter. Als oorzaken hiervan ziet het Landbouwschap o.a. de on mogelijkheid om tarwe buiten de EG af te zetten van-weg- een uitvoerheffing en de sterk teruglopende vraag naar tar we voor veevoeder. Omdat er geen andere bestemmings mogelijkheden zijn, zal er op grote schaal tarwe aan het in terventiebureau worden aangeboden. Het Landbouwschap acht het opleggen van een export- heffing thans niet gerechtvaardigd, gezien het feit dat de wereldmarktprijs op het ogenblik lager is dan de drempel- prijs. Het Landbouwschap pleitte derhalve bij de minister voor: afschaffing van de exportheffing en het zonodig verlenen van een exportrestitutie volgens de geldende marktorde ning het opnieuw instellen van een denaturatievergoeding verlenging van interventie B (dit maakt het de aanbie ders van tarwe mogelijk om met een kostendekkende be- waarvergoeding tot een tijdstip later in het seizoen het produkt na dit tijdstip normaal op de markt af te zetten). De minister deelde in Brussel reeds te hebben voorgesteld om de exportheffing in het systeem van de inschrijving af te schaffen en om de hoeveelheid tarwe in interventie B nog in beslag te houden. Hij was met het Landbouwschap van mening, dat het voor de graantelers zeer onbevredigend is als de richtprijs voor tarwe niet wordt gehaald. De minis- er zei niet op het voorstel tot het opnieuw instellen van een denaturatievergoeding te willen ingaan, omdat hij de kans van slagen praktisch uitgesloten acht. ENERGIESITUATIE IN DE TUINBOUW HET Landbouwschap heeft de minister' gewezen op de grote problemen voor de oliestokende tuinders die nog niet kunnen omschakelen op aardgas. De maatregelen die tot nu toe getroffen zijn, hebben niet kunnen voorkomen dat de inkomensontwikkeling van dfeze groep tuinders is achtergebleven. Het Landbouwschap drong aan op het volledig gebruik maken van een aantal mogelijkheden, die een meer geleide lijke aanpassing van de oliekosten tot gevolg hebben. Hierbij verwees het Landbouwschap naar de maatregelen in Euro pees verband en het nationale beleid ter beperking van het zwavelgehalte. De minister wees er op, dat in de loop van maart van de Europese Commissie voorstellen voor de glastuinbouw zijn te verwachten. De minister zei kennis genomen te hebben van de mededeling van EG-landbouwcommissaris, ir. P. J Lardinois .inzake nationale mogelijkheden om tegemoet té: komen in de hoge stookkosten. De minister zegde toe 'op korte termijn deze mogelijkheden voor de Nederlandse glas tuinbouw te onderzoeken. Verder wees de minister op de maatregelen die in overleg met de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne worden getroffen. Het gaat hier jm een extra premie bij omschakeling en een ontheffings mogelijkheid voor het stoken van minder zwavelarme olie voor tuinders die niet kunnen omschakelen. Het Landbouwschap wees de minister er op, dat het ont- H:ffingsbeleid zoals thans gevoerd, geen enkele reële moge lijkheid; voor ontheffing inhoudt. De minister zegde toe hier- /er contact te zullen opnemen met zijn collega, de minis- jr van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. NACHTVORSTSCHADE IN DE FRUITTEELT ET Landbouwschap heeft opnieuw de aandiacht van de bewindsman gevraagd voor de grote financiële moei lijkheden waarin de fruittelers verkeren, die getroffen zijn door de nachtvorst in het voorjaar van 1974. De minister werd herinnerd aan zijn uitspraak dat als ge volg van deze nachtvorstschade geen enkel economisch ge zond bedrijf ten gronde mag gaan. Totaal is 1.115 hectare fruit verloren gegaan, waardoor 350 fruittelers zwaar ge dupeerd zijn. In veel gevallen is 85 tot 90 van de totale oogst verloren gegaan. Het Landbouwschap heeft geconstateerd, dat van een vlotte en soepele boepassing van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen in de fruitteelt geen sprake is geweest. Er be staat een duidelijke ongelijkheid van behandeling ten op zichte van de wijze waarop de door wateroverlast getroffen bedrijven tegemoet zijn gekomen. Het Landbouwschap pleitte voor een overeenkomstige regeling voor de door nachtvorst getroffen fruitteeltbedrij- ven als voor de (bedrijven met waterschade. De minister was van mening, dat de waterschade in het zuidwesten en enkele andere gebieden zich onderscheidt van de nachtvorstschade in de fruitteelt door het massale ka rakter en de gevolgen voor andere economische aktivite tz; in dat gebied. Hij wees er op, dat de wateroverlastreg.1 overigens een bodemvoorziening is, die aansluit op de Rij!: groepsregeling Zelfstandigen. Deze zelfde R.Z.-regeling ook in de fruitteelt van toepassing. De minister deelde mede dat er een onderzoek zal plaats vinden naar de toepassing van de R.Z.-regeling voor d fruittelers. Voorts zegde hij toe dat hij de uitgangspunt bij deze toepassing ondertussen zal bespreken met het bo drijfsleven. De minister gaf aan de fruittelers, dee nog get aanvrage voor de R.Z.-regeling hebben ingediend het advic dit alsnog te doen. Aanvragen die afgewezen zijn, maar d: nu ondersteund worden met nieuwe gegevens, kunnen t'.a door de betreffende fruittelers opnieuw ingediend worden. In de 80e vergadering van de Prov. Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland, die 10 januari j.l. werd gehouden, hebben de Sociaal Eco nomische voorlichters van de verschillende organisaties korte uiteenzettingen gehouden over enkele aktuele zaken. Daarbij behandelde ing. J. Markusse de samen werkingsvormen, hierbij onderscheid makende tussen samenwerking van een groep boeren met een loonwer ker en die tussen boeren onderling. De oogstervaringen van het afge.lopen najaar betekenen een stimulans voor de samenwerkingsvorm met een loonwerker. De samen werking tussen een groep boeren onderling kan hetzij betrekking hebben op het gehele bedrijf, hetzij op be drijfsonderdelen zoals de teelt van gewassen. Geble ken is, dat de omstandigheid, dat bij de teelt van ge wassen ook niet voor deze teelten benodigde specifieke werktuigen moeten worden ingebracht om voor subsidie in aanmerking te komen, er velen van weerhoudt om van de betreffende regeling gebruik te maken. De Raad is van oordeel, dat de specifieke voor een teelt benodig de werktuigen voldoende garantie bieden voor de doel treffendheid van een samenwerkingsverband met be trekking tot die teelt en besluit de Landelijke Raad hier op schriftelijk atteht te maken. Drs. J. KLINCKENBERG: „DE PROBLEMATIEK VAN DE JONGE AGRARIËR" Na te hebben |gekonstateerd, dat de huidige mogelijk heden tot vermogensvorming onder meer onvoldoende zijn. zich uitend in een beginnende vertraging van de bedrijfsovername, stelt spreker, dat maatregelen vóór of na de bedrijfsovername getroffen kunnen worden, ten einde deze veilig te steilen. Vervolgens gaat inleider uitvoerig in op te treffen fiscale maatregelen teneinde de vermogensvorming van de boerenzoon vóór de over name te bevorderen. Uit de vergadering komt naar vo ren, dat ook gedacht zou kunnen worden aan laagren- tende leningen na de bedrijfsovername. Uit de hierop volgende diskussie met inleider blijkt de Raad eensge zind in de konstatering, dat de huidige situatie onbevre digend is, maar wat verdeeld in zijn mening omtrent de oplossing daarvan. W. DE WOLF: „SOCIALE ZEKERHEID VAN DE ZELFSTANDIGEN" Kenmerkend voor de maatschappelijke ontwikkeling is een toenemende herverdeling van het nationale inko men via sociale wetten, waarvan de lasten worden af gewenteld op de ondernemer. Kortom, aldus inleider, de sociale zekerheid gaat steeds meer kosten ook naar ver houding en het is nu de vraag hoe lang de zelfstandige dit nog kan opbrengen. Noodzaak daartoe is, dat het inkomen van de zelfstandige zodanig meegroeit, dat hij de toenemende premiedruk kan weerstaan. RUNDVEEHOUDERIJ IN ZEELAND 1974 Kennisnemend van de publikatie van het Consulent schap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Rundveehouderij in Zeeland 1974", stelt de Raad deze jaarlijkse uitgave over aktuele onderwerpen die van belang zijn voor de Zeeuwse rundveehouders een waar volle bijdrage te achten. STICHTING PROEFBOERDERIJ „RUSTHOEVE" De Raad stemt gaarne in met de voorstellen van de ZLM en de Stichting Keuringsdienst Delta-Nederiand om achtereenvolgens de heer S. J. de Regt te Wissen- kerke te benoemen en de heer S. E, M. N. Broos te Kruis land te herbenoemen als bestuursleden van de Stichting Proefboerderij „Rusthoeve". BORGSTELLINGFONDS- EN ONTWIKKELINGSAANGELEGENHEDEN Voor de bijdrageregeling omschakeling melkvee op mest vee werden 5 aanvragen goedgekeurd. Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Segbroeklaan 104, Den Haag. IN FEBRUARI KAN, als het niet vriest, op een zonni ge plek al radijs worden gezaaid. Geschikt hiervoor is bijv. het ras „Ronde helderrode"; per m? is 4 gram zaad nodig. Gaat het nog vriezen of sneeuwen, dan het zaaisel afdekken. VOORJAARSBLOEIENDE HEESTERS, zoals sering, boerenjasmijn, sierkers, chinees klokje e.d. in de winter niet snoeien, daar de bloemknoppen zich al de afgelopen herfst hebben gevormd. ZOMERBLOEIENDE HEESTERS die op het jonge hout bloeien, bijv. Spirea bumalda, Buddleia, Ceanothus, Hype ricum, Indigofera (dus bloeiend aan de takken, die zich in het voorjaar vormen), eind februari, begin maart flink insnoeien. DAHLIAKNOLLEN KUNNEN we eind februari in een kistje met vochtige turfmolm leggen om te laten spruiten. Als de spruiten minstens 5 cm lang zijn kunnen we deze met een klein schilfertje van de knol eraan, afsnijden en in een kistje met turfmolm en scherp zand steken. Als ze geworteld zijn in een apart stekpotje zetten en lang zaam afharden. Misschien houdt ons schrijven wel verband met het feit dat in de natuur ook alles vroeger is dan andere jaren. Want het is inderdaad vroeg om in de eerste maand van het jaar al te beginnen over het nieuwe cur susjaar, dat pas in augustus begint! Maar tóch is het tijd, want we hebben de eerste voorlichtingsbijeenkomst al achter de rug. U zult het al begrepen hebben, het gaat over propaganda voor het nieuwe leerjaar. Wat we vroeger in mei deden, het programmaboekje van onze school verzenden, hebben we nu al in januari gedaan! We hebben het verzonden aan alle hoofden van basis scholen in de provincie, om zo in kontakt te komen met de leerlingen die interesse hebben voor ons onderwijs. Op de fruitveilingen was vorige week een ruim aan bod van overwegend goed fruit en hiervoor werden over het algemeen bevredigende prijzen betaald. Peren lagen vooral in de tweede helft van de week wat moei lijker in de markt, maar het nadelig prijsverschil met het begin van de week was toch niet groot en appelen bleven duur. Zelfs de Golden Delicious, welke geruime tijd wat achter is gebleven, kon nu goed meekomen en de beste kwaliteiten kwamen aan 70 cent per kg voor de grote maten en iets boven 50 cent voor de maat 6570 mm. Cox's 'Orange Pippin blijft vooral bij Ka- pelleTerneuzen een grote plaats innemen. Een aan bod van 85 ton van deze appelen vorige week woensdag werd verkocht voor 1,27 tot 1,82 voor de klasse I, 7580 mm; '1.22ƒ1,23 voor de maat 7075 mm en 1,12 tot 1,16 voor de maat 6570 mm. De klasse II was soms even duur als de klasse I en soms 1015 ct per kg goedkoper. Goudreinette met een goede kleur werd verkocht voor prijzen die overwegend boven 1 per kg lagen en soms liepen tot 1,20; Winston kwam ook wat meer naar voren en ook voor deze appel was We hebben er ook op gewezen, dat hoewel de afstand tot de school groot kan zijn er. wat het vervoer betreft, weinig problemen zijn. We hebben de begin- en eindtij den van onze lessen zoveel mogelijk op de „buitenleer lingen" afgestemd. We hopen dat we evenals de laatste jaren weer een flink aantal leerlingen mogen inschrij ven! We willen iedereen, dus ook belangstellenden die niet direkt kinderen komen aangeven, zo goed mogelijk informeren over ons onderwijs. Daartoe houden we vrijdag 14 februari een open dag. 's-Middags van 13 17.30 uur en 's-avonds van 1922 uur. U is van harte welkom. Mogen we zeggen tot ziens?! Overigens zijn we ook op andere dagen te bereiken.; u kent het adres: Groene school, Biezelingseweg 10 te Kapelle, tel. 01102 1812 (school); tel. 01102—4603 (huis). de belangstelling groot met als gevolg dat de grote maten vor 1,10 tot 1,20 per kg werden verkocht en de maat 6570 mm. klasse I, rond 1 per kg. Lombarts Calville is er ook geregeld wat te koop. Voor deze appel werd tussen 80 en 90 ct per kg betaald, wanneer althans de kwaliteit goed was. De industrie-appelen voor heel Zeeland werden verkocht voor 23,60 per 100 kg. Bij de peren nam het aanbod van Conference fiink toe. Een begin werd gemaakt met de verkoop uit de C.A.-cellen. Een goede kwaliteit werd aangeboden en de grote- en middelmaten, klasse I deden tussen 62 en 68 ct per kg. De maat 5560 mm werd voor 5558 ct per kg verkocht en voor de klasse II, 4555 mm werd rond 40 ct per kg betaald. Doijenne du Cornice lag wat zwakker in de markt toen de vraag voor Engelse reke ning even plotseling verdween als ze in de eerste week van januari was gekomen. De grote maten, klasse I kwa liteit, welke aanvankelijk voor 7080 ct per kg werden verkocht, kwamen later iets beneden 70 cent en ook de klasse II kwaliteit bleef op dit niveau hangen. Bij een voorverkoop van Beurre Alexander Lucas in Goes-— Krabbendijke werd tussen 62 en 68 ct per kg betaald voor de meest gevraagde maten van deze peer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15