LANDBOUWSCHAP Je moet er aardigheid in hebben VAN HET Is mijn gulden dan niet minder waard geworden? I 20 Drs. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. TA7E praten soms heel zwaarwichtig over wat we het leven noemen. Over de zin en het doel van ons zijn op deze aarde. Zolang er mensen zijn op aarde is de diepere betekenis van het leven onderwerp van ge sprek geweest. Vooral in moeilijke tijden. Dan worden we het meest op onze uitgangspunten teruggeworpen. Somber zijn doet ons blijkbaar het meest diepdelven. Merkwaardig eigenlijk. Als het ons voor de wind gaat lijkt het allemaal zo vanzelfsprekend dat we geen moeite doen om de zinnigheidsvragen te stellen laat staan ze te be antwoorden. Het voor de wind gaan is kennelijk het le ven zelf. Dan hebben we alleen aandacht voor de direkte praktische dingen, die ons bezighouden. We nemen geen afstand en algemene verhalen vinden we al gauw ge zwam. Wat doe je er mee. Niets. En daarom zijn ze nutte loos. Maar zodra iets fout loopt beginnen we onszelf vra gen te stellen. Waarom dit en waarom dat? Vragen stel len is het begin van alle wetenschap en wat belangrijker is ook van alle wijsheid. Van het vragen stellen word je wijzer heeft nog steeds geldigheid. Maar waarom zullen we daarmee wachten tot het ons tegen zit. Dat is toch helemaal niet nodig. LACHEN A LS Paul van Vliet zegt, dat zijn toch aardige dingen voor de mensen, dan raakt hij in feite één van de kernen van ons mens-zijn. Je kunt blijven lachen als je er maar aardigheid in hebt! Vroeger was lachen in vele kringen zo goed als verboden en omdat het verboden was werd er natuurlijk veel gelachen. Nu is het verbod sterk afgezwakt, maar ja als het mag hoeft het niet meer. Met als nieuw kenmerk: we lachen niet meer onder en tegen elkaar, maar laten ons gezamenlijk door een be roepsartiest aan het lachen maken. We betalen voor de lach, voor de aardige dingen. Wie het breed heeft als volk laat het breed hangen. Wat doen we eigenlijk nog anders dan betalen. Denk nu niet dat we een soort on heilsprofeet willen spelen. Die lopen er al veel te veel rond. Het elkaar achteraan praten is zeer modern maar naar onze bescheiden mening dikwijls heel ondoordacht. Je hebt mensen; die overal aardigheid in hebben. STEEDS OPNIEUW JyJOGMAALS mijnheer Van Vliet heeft groot gelijk. We moeten er aardigheid in hebben. In de liefde, in het werk, in het leven. Als de aardigheid er af is is er in feite alles af. Zonder zout wordt het intens flauw en smakeloos. Nu is alleen het beroerde, dat echter onver sneden aardigheid niet te koop is. Die moet namelijk uit onszelf komen. Dan komen we bij de vraag terecht: hoe kijken we er tegen aan? Zet U alles nu eens op een rijtje. De plussen en de minnen, de schaduwen en de licht puntjes. Daar zit toch wel een heel enkel aardigheidje bij. Dingetjes waar we blij mee kunnen zijn, ja waar we om kunnen lachen en misschien nog wel iets om je een beetje rot om te lachen (mag dat van de hoofdredakteur). We zijn toch niet geboren om te huilen of om alleen maar moeilijk te doen of om het moeilijk te hebben. Er tegen aan kijken is dikwijls een kwestie van met en tegen je zelf vechten. Om je er boven uit te tillen en uit te mon den in een bevrijdende glimlach. Dan pas kunnen we er weer tegen en kijken we veel zonniger tegen de dingen aan. Steeds opnieuw proberen aardigheid in de dingen te hebben. B. A. BOKMA, afdeling voorlichting. VOOR een groot aantal boeren en tuinders zijn de voorbije feestdagen plezierig verlopen. Zij ontvin gen van de minister van Landbouw een uitkering. Er waren evenwel ook collega's die nog vol verwachting uitkeken naar wat de postbode in de brievenbus stopte. Naarmate de dagen verstreken, verminderde de hoop en ging men beseffen buiten de prijzen te zijn gevallen. Vele niet-bedeelden hebben contact gezocht met het Landbouwschap de afgelopen weken. De uitdrukking van de telefoon die roodgloeiend staat is hierbij van toepassing. Ook de stroom brieven houdt nog aan. Uit al deze reacties blijkt telkens weer dat men niet be grijpt waarom de een wel en de ander niet voor een uit kering in aanmerking komt. Velen verwijten het Land bouwschap geheel ten onrechte overigens dat het zijn medewerking aan deze regeling heeft verleend. Alle briefschrijvers hebben van ons zo snel als mogelijk was schriftelijk antwoord gekregen. Aan de hand van enkele gedeelten uit brieven willen wij u een indruk geven van de talloze reacties. BRIEFFRAGMENTEN IN december heb ik geld van de spaarboekjes van de kinderen moeten halen om de rente te kunnen betalen. Wat mij hier ter ore komt is, dat het meeste geld bij diegenen terecht komt die in loondienst zijn en dus een land- of tuinbouwbedrijf als nevenbedrijf uit oefenen." Een Noordhollandse melkveehouder schrijft: .,Door het hanteren van een bepaald aantal standaardbedrijfs- eenheden heeft het stomme en stompe potlood een gril lige lijn getrokken door de agrarische bedrijven met als resultaat prijzen en nieten. In onze streek met overwe gend melkveehouderijbedrijven heeft het ertoe geleid dat op bedrijven met nagenoeg een gelijke oppervlakte of aantal koeien de ene boer deze uitkering wel en de andere boer deze uitkering niet ontvangt." „Zacht uitgedrukt vinden wij dit een zeer onrecht vaardige zaak en ik verzoek u namens vele collega's met de meeste klem alle pogingen in het werk te stellen om hier verandering in te brengen", zo schrijft een af delingsbestuurder uit het oosten van het land. Een Zuidhollandse tuinder die wel een uitkering kreeg: „Bij het bezoek aan de bureauhouder stond de telefoon niet stil. Je hoorde er dramatische verhalen. Een arme boerenvrouw stond aan de telefoon te hui len. Zij had niets gehad, terwijl een rijke buurman van zijn uitkering een kleurentelevisie kocht". In een andere brief lezen wij: „Maar er is uitgekeerd aan AOWers. aan mensen met een CAO-loon, die er een koppel varkens bij houden en aan de grote kalver- melkfabrieken. Ik had van het Landbouwschap een eer lijker uitkering verwacht. En als dat in 1975 zo doorgaat, vraag ik mij af hoelang het nog zal duren voordat de wegen weer met traktoren worden afgezet!" Tenslotte deze reactie: „Ik heb mij wei afgevraagd, is de gulden voor mij dan niet minderwaard geworden?" Er is in de voorgaande nummers van uw krant al het een en ander geschreven over de verdeling van de uit kering en ook over de voorgeschiedenis ervan. In zijn Nieuwjaarstoespraak voor het bestuur van het Land bouwschap heeft voorzitter Knottnerus er nog eens op gewezen dat het Landbouwschap de voorkeur heeft gegeven aan een uitkering via de BTW. Nu de be dragen uitgekeerd worden, is het onjuist om allerlei klachten over de toeslagregeling bij het Landbouwschap in te dienen. Deze klachten hoeren thuis bij het ministe rie van Landbouw", zo zei hij. Aan de hoogte van de totale uitkering en aan de verdeling ervan kan het Land bouwschap niets veranderen. De minister van Landbouw heeft gemeend het zo te moeten -doen en hij heeft daar bij de steun gekregen van het parlement. Zoals bekend ging de Kamer, integenstelling tot het voorstel van de georganiseerde landbouw, om de extra B-TW-toeslag aan alle boeren en tuinders ten goede te laten komenakkoord met de motie van de KVP-er Ter Woorst, waarin de voorkeur voor een gerichte inkomenstoeslag werd utgesproken. Red.) WAT DOEN WIJ ER AAN? ANDERTUSSEN is het voorspel voor de nieuwe prijs- zetting van landbouwprodukten in alle hevigheid begonnen. Via het Landbouwschap worden daarbij uw belangen gediend. In de openbare vergadering van 8 januari j.l. heeft het bestuur van het Landbouwschap zijn standpunt bepaald. Bepalend voor de prijszetting moeten volgens het Landbouwschap zijn de gestegen kosten en het herstel van de gemeenschappelijke markt. Dat laatste is een levensbelang voor onze export van land- en tuinbouwprodukten. Bij het bepalen van zijn standpunt is het Landbouw- schapsbestuur niet over één nacht ijs gegaan. Vooraf gaande aan de bestuursvergadering hebben de produk- tiegerichte hoofdafdelingen, afdelingen en commissies adviesorganen van het bestuur en dagelijks bestuur uitvoerig gediscussieerd over de nieuwe prijzen. Zij werden daarbij gesteund door gedegen informatie van het Landbouwschapssecretariaat. In deze adviesorganen hebben zowel ondernemers als werknemers in land- en tuinbouw zitting en ook deskundigen van de agrarische verwerkende en exporterende industrie. Natuurlijk ont staan er dan wel eens meningsverschillen tussen bepaal de produktierichtingen. Veevoer staat in de veredelings- landbouw aan de kostenkant en in de akkerbouw aan de inkomenskant. Daar kun je niet omheen. Dus zal er naar een compromis gezicht worden. Is eenmaal een gezamenlijk standpunt door de Nederlandse boeren, tuinders en hun medewerkers bepaald, dan weegt dat bijzonder zwaar zowel bij de Nederlandse overheid als in Brussel. Stelt u nu de vraag: „Is mijn gulden dan niet minder waard geworden?", dan weet u dat het Landbouwschap ook in 1975 er alles aan doet om uw gulden zijn waarde te laten behouden (inflatiebestrijding) en tegelijkertijd streeft naar een betere beloning voor uw inspanning. BESTEMMINGSPLANNEN Kortgene. Vanaf 6 januari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Kampeerterrein de Paardekreek". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot G.S. als de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende de genomende termijn beroep instellen bij de Kroon. Helmond. Met ingang van 8 januari ligt gedurende een maand het ontwerp4>estemmingsplan „Zuidzijde Barnier- laan" ter inzage. Gedurende genoemde termijn kan ieder bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Hoge en Lage Mierde. Vanaf 6 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Buitenge bied. Gedurende genoemde termijn kan ieder schriftelijk be zwaren indienen tegen het ontwerp bij de gemeenteraad. Middelburg. Vanaf 15 januari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan Sdnt Laurens. Wie zich tijdig met bezwaren tot de raad heeft gewend, als mede ieder die bezwaren heeft tegen de aangebrachte wij zigingen, kan bezwaren indienen bij G.S. Tilburg. Met ingang van 6 januari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Water wingebied". Gedurende genoemde termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de raad hebben gewend, bezwa ren indienen bij G-S. Veghel. Vanaf 6 januari ligt gedurende een maand het vastgestelde bestemmingsplan „De Heibunders" ter inzage. Gedurende genoemde termijn kunnen diegenen die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad en G.S. hebben gewend, dan wel bij G.S. beziwaren hebben ingediend tegen de vast gestelde wijzigingen, in beroep gaan bij de Kroon. Wissenkerke. Vanaf 13 januari ligt gedurende een maand ter inzage het besluit tot vaststelling van het bestemmings plan Recreatieplan „De Schotsman". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen ge durende die inzagetermijn bezwaren indienen bij G.S. RUNDVEEHOUDERIJMIDDAGEN STUDIECLUB GEMENGDE BEDRIJVEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN Onderwerp: MILIEU - problemen - eisen - maatregelen op het veebedrijf. Vrijdag 24 januari Eede 19.00 u. Doelmatig bemes- Dinsdag 28 januari Zuiddorpe 19.00 u. tingsbeleid op het gemengd bedrijf Vrijdag 7 februari Eede 19.00 u. Toekomst van het Dinsdag 11 februari Koewacht 19.00 u. gemengd bedrijf en alternatieven RADIO Dinsdag 21 januari a.s^ Hilversum II, 12.3012.40 uur „De nota intensieve veehouderij-II", een vraaggesprek met dr .ir. M. P. M. Vos, direkteur Veehouderij en Zuivel, Minis terie van Landbouw. Vrijdag 24 januari a.s., Hilversum II, 12.30—12.40 uur: „'De invloed van de gestegen kunstmestprijzen op het be mestingsplan van de boer", m.m.v. ir. Y. Bakker van het consulentschap voor bodemaangelegenheden in de landbouw te Wagendngen. PRIJSWINNAARS KERSTPUZZEL Hei doet ons genoegen de volgende prijswinnaars van onze kerstpuzzel bekend te kunnen maken. 1e prijs: M. Jansen van Roosendaal - Oostburg 2e prijs: J. Agterdenbos - Fijnaart 3e prijs: G. J. v. d. Poll - Koudekerke (Z.) In de loop van deze week zal ieder van hen een kleur- kalender zijn toegezonden. RED. KALENDERS i De redaktie ontving rond de jaarwisseling weer een aantal kalenders voor het jaar 1975. Onze dank voor de toezending daarvan aan de gevers: Cehave Veghel: Een maandkalender met prachtige ge kleurde tekeningen van verschillende types boerderijen in Nederland. Aan het einde van het jaar houdt men een leuk boekje over. Hendrix' voeders: Een maandkalender met mooie kleuren foto's van diverse boerderijen welke voorkomen in de provincies van ons land. Drukkerij Vink te Axel en drukkerij De Lange te Goes een handige weekkalender op schild. Cebeco Zuid-West: Een fraaie maandkalender met op ieder blad een stukje geschiedenis op tekening van het Zuid-Westelijk deel van Nederland. Ford Nederland N.V. - afdeling traktoren: Een fraaie maandkalender met zwart/wit uitgevoerde schetsen van verschillende wildsoorten. Rabobank Goes: Een maandkalender met op ieder blad een fraaie kleurenfoto van diverse soorten zeilschepen. N.V. Noord-Nederlandse Drukkerij te Meppel: Eenvou dige doch praktische jaarkalender.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 22