ft4w Ontwikkelingen bij de mechanisatie van de vlasoogst in Nederland 15 Ir. A. BQUMAN, Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen te Wageningen Wil de vlasteelt, die een belangrijke funktie kan hebben in het bouwplan, een kans maken, dan zal deze volledig moe ten worden gemechaniseerd. Voor gedauwroot vlas is dit bereikt, maar voor groenvlas zal dit ook moeten gebeuren. Voor het afleveren van gedauwroot vlas zijn de omstandig heden in Nederland minder geschikt. De haagmethode biedt zeker perspectief, doch dan zal het oogstrisico moeten worden verkleind en een geschikte pers voor los vlas worden gerealiseerd. Aan deze eisen wordt momenteel zeer veel aandacht besteed door de stevigheid van de haag te vergroten en de persen te perfectioneren. Naast deze mechanisatie zal aandacht moeten worden be steed aan vlasrassen met een goede stevigheid, aan de hoe veelheid zaaizaad per ha en de bemesting. DE oogst van groenvlas heeft twee ar- beidspieken, n.l. de veldwerkzaam- heden tot en met het in de schelf zetten en daarna het transporteren van de bos sen vlas. Deze arbeidspieken, die ontstaan door het vele handwerk, kunnen op vele akkerbouwbedrijven met de bestaande ar de tegenwoordige landbouwers en loon werkers past. Het vlas is namelijk een ge was dat goed zal passen in het huidige zeer nauwe patroon, dat met allerlei kunst grepen in stand moet worden gehouden. Een faktor, die eveneens een gunstige invloed op het telen van vlas kan hebben, volgende zal nader worden ingegaan op de werking van deze totale mechanisatie die is gebaseerd op het mechanisch ha gen van vlas. DE OOGSTMETHODE DIJ deze methode wordt het vlas in volgorde geplukt, gehaagd en verza meld. Het plukken wordt met een drie me ter brede plukker uitgevoerd, die het vlas op een zwad legt. Om de vlaszwaden twee aan twee in een haag te zetten is het een voorwaarde dat deze zwaden met het wor teleind naar elkaar toe liggen. Het is dus noodzakelijk dat met de plukker op en neer wordt gereden. Deze voorwaarde is gemaakt om de opraaphaagmachine een voudig van constructie te houden. Dit systeem van plukken vraagt een ge was dat niet is gelegerd en kan worden verkregen door een ras met een grote ste vigheid te zaaien, de zaaihoeveelheid niet groter dap 120 kg/ha te nemen en bij de bemesting hiermee rekening te houden. Met betrekking tot dit laatste punt kan worden gewezen op de goede resultaten, die in de Flevopolder zijn verkregen door het bepalen van de stikstofbalans van de grond. Het hagen wordt uitgevoerd met de op raaphaagmachine, nadat het vlas is opge stijfd. De tijd tussen het plukken en het hagen is afhankelijk van het tijdstip van plukken. Naarmate in een rijper stadium wordt geplukt, kan gauwer worden ge haagd. De opraaphaagmachine is geba seerd op het principe van een keerma- chine. den weggevoerd en als zwaden op het land gelegd. De vouwpers neemt een zwad op, waarna het vlas op de machine wordt,ge voerd en daarna door twee stampers in het perskanaal wordt gebracht. De twee stampers zijn met elkaar verbonden en werken afwisselend. De onderste stamper vouwt het zwad naar boven en de boven ste naar beneden. Op deze manier ontstaat een pak, waarin het zwad zig-zag wordt opgevouwen. De pakken wegen ongeveer 200 kg en hebben afmetingen van 125 x 80 x 125 cm. De Howard Bigbaler is een pers, die ont wikkeld is voor hooi en stro .Het materiaal wordt door een tandenopraper opgenomen en door een stuwmechanisme in de pers kamer gebracht. De werking van het op rapen en vullen kan worden vergeleken met een opraapwagen. Wanneer de druk van de te vormen baal tegen de achter wand van de perskamer een bepaalde waarde heeft bereikt, wordt er gestopt en worden de knopers in werking gebracht. De druk wordt afgelezen op een manome ter. De pressingsgraad kan dus worden ge regeld. De baal wordt met drie touwen ge bonden. De afmetingen van de balen in standaarduitvoering zijn 245 x 150 x 150 en het gewicht is ongeveer 400 kg. Deze pers kan zowel bossen vlas als los vlas verwerken. De Vermeer oprolpers is eveneens ont wikkeld voor hooi en stro. Een tandenop raper neemt het materiaal op en voert het tussen twee persrollen. Vanuit deze rollen komt het in de perskamer, waar het mate riaal wordt opgerold. Het oprollen gebeurt door bodemrollen, die het materiaal naar achteren voeren tegen npgen riemen, die naar voren lopen en het produkt mee wil len voeren. Door dit systeem ontstaat een rol, waarvan de diameter maximaal 180 De opraaphaagmachine. z- ölËN Detail van de opraaphaagmachine. beidsbezetting niet meer worden opge vangen. Deze bedrijven zijn ingesteld op het telen van gewassen, die een totale me chanisatie mogelijk maken. Het aantrek ken van los personeel is in de meeste ak- kerbouwstreken van Nederland een grote moeilijkheid en alleen mogelijk door het maken van hoge kosten. Het telen van vlas kan dus aantrekkelijk worden gemaakt door het nivelleren van de arbeidspieken en een mechanisatie door te voeren, die in het denkpatroon van is de grotere vraag naar linnen. Dit pro dukt levert, in combinatie met kunstvezels, weefsels met zeer goede eigenschappen. In Nederland, als ook in België en Frank rijk, zijn er verschillende ontwikkelingen gaande, waarbij er naar wordt gestreefd een of beide arbeidspieken te verkleinen. In Zeeuws-Vlaanderen is door particulier initiatief het transportprobleem aangepakt, terwijl door het I.M.A.G. te Wageningen wordt gewerkt aan een totale mechanisa tie, die uiteindelijk wordt verlangd. In het De vlaszwaden worden door een opra- per opgenomen en door een transportband met geleide stangen weggevoerd. Tijdens dit transport worden de twee zwaden zo gekeerd, dat de koppen tegen elkaar gaan rusten, zodat een haag wordt verkregen. Het verzamelen van het vlas tot grote eenheden verkeert momenteel nog in een proefstadium. Van de beschikbare persen bieden de vouwpers van de fa. Depoortere, de Howard Bigbaler en de oprolpers de meeste perspectieven. Om met deze per sen te kunnen werken is een onthaagma- chine ontwikkeld, die de haag teruglegt in de twee oorspronkelijke zwaden. Bij deze machine schuift een torpedo door de opening in de haag, waarna beide kanten van de haag ieder door twee riemen wor- cm kan worden. De lengte van de baal in standaarduitvoering is 150 cm, maar voor de vlasproeven is deze teruggebracht tot 125 cm. Het gewicht van de vlasbalen bij een diameter van 130 cm is ongeveer 230 kg. Naast deze ontwikkeling zijn er in Zeeuws-Vlaanderen persen ontwikkeld om de vlasbossen tot grote pakketten te bun delen om het transport te vergemakkelij ken. In België en Frankrijk is eveneens veel aandacht besteedt aan het ontwikke len van vlaspersen voor bossen vlas. Een pers, die daar veel succes oogst en in klei ne serie wordt gebouwd, is de zelfrijden- de pers van de fa. Depoortere, die geschikt is voor het persen van bossen vlas tot pak ken van ongeveer 200 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15