REGELINGEN WAARMEE U IN 1975 TE MAKEN KUNT KRIJGEN 7 In de laatste maanden van 1974 zijn er verschillende regelingen t.b.v. de landbouw getroffen, die weliswaar alle in ons landbouwblad zijn opgenomen maar wellicht door de omstandigheden waarin velen verkeerden niet of maar half gelezen zijn. Aangezien één en ander voor de bedrijven en de ge zinnen van betekenis kan zijn laten we hier de voor naamste nu bestaande regelmgen verkorte vorm vol gen. a. Subsideregeling cultuurtechnische werken 1974 Subsidie wordt verstrekt in goedgekeurde investeringen in toegangswegen erfverharding en veetunnels onder openbare wegen. De subsidie bedraagt 50 Subsidie wordt verstrekt op drainage, vormverbetering van percelen en profielverbetering (mengwoelen e.d.). De subsidie bedraagt 33 De kosten van de voorgenomen investeringen moeten tenminste 3.000,bedragen. Men mag in geen geval met de investeringen begonnen zijn voor de aanvraag is goedgekeurd en de bijdrage is toegezegd. De uitvoering mag dan door de ondernemer zelf gebeu ren. Aanvragen indienen bij de D.B.H.: een omschrijving van de werkzaamheden een gespecificeerde kostenraming een tekening van de investeringen een situatieschets meenemen b. Subsidieregeling verbetering bedrijfsgebouwen Voor deze regeling is een bedrag van 20 miljoen beschik baar. Subsidie wordt verstrekt op aanpassing door ver bouw of nieuwbouw van bedrijfsgebouwen. De subsidie bedraagt 25 van de kosten van de goed gekeurde investering en met een maximumsubsidie van 10.000,—. De kosten van de voorgenomen investeringen mogen niet lager zijn dan 10.000,en niet hoger dan 100.000, Aanvragen indienen bij de D.B.H. Bestek, tekening en een gespecificeerde opgave van de totale investerings kosten die opgemaakt moet zijn door een aannemer mee nemen. Wees er vlug bij het geld is beperkt c. Afbraakpremie voor staand glas Diegene die zonder bedrijfsbeëindiging, zijn staand glas af wil breken krijgt hiervoor een vergoeding van 10, per m2. Hij moet aan de volgende voorwaarden voldoen. Al het op zijn bedrijf aanwezige glasareaal afbreken. Zich verplichten om de eerstvolgende 6 jaar geen teelt onder glas uitoefenen of glasopstanden op te richten. Aanvragen indienen bij de D.B.H. vóór 1 januari 1977. e. Bijdrageregeling samenwerkingsvormen Bedrijven die onder bepaalde voorwaarden na 1 januari 1973 een samenwerking met machines en arbeid zijn aangegaan of willen aangaan komen in aanmerking voor een startsubsidie. Deze bedraagt per samenwerkingsver band afhankelijk van het aantal deelnemers en van de omvang der deelnemende bedrijven minimaal 8.600 en maximaal 25.300, Waaruit dient de samenwerking te bestaan: a. het gemeenschappelijk gebruik van werktuigen b. de gemeenschappelijke inzet van arbeid c. het op elkaar afstemmen van produktieplannen Waarop dient de samenwerking betrekking te hebben: a. b. op het gehele bedrijf (i2 of meer bedrijven werken vol ledig samen met werktuigen en arbeid, voor ploegen en gewasverzorging en oogsten) op onderdelen van het bedrijf b.v. de aardappelteelt van ploegen tot en met oogsten gebeurd gezamenlijk. Er dient een schriftelijke overeenkomst te zijn of te wor den gemaakt waaruit moet blijken: a. dat de samenwerking bij schriftelijke overeenkomst aangegaan moet zijn na 1 januari 1973 voor een pe riode van tenminste 6 jaar b. dat deelnemers naar evenredigheid de kosten, die uit de samenwerking voortvloeien zullen dragen c. dat de deelnemers voor zover nodig gezamenlijk een beroep kunnen doen op loonwerkers en werktuigen- coöperaties d. dat de deelnemers zich verplichten een gezamenlijke administratie met betrekking tot de samenwerking zullen voeren. "v Waar moet men de aanvraag indienen? Bij de Hoofdingenieur-Directeur voor de Bedrijfsontwik keling in uw provincie. U dient mee te nemen: a. een overeenkomst b. een opgave van de deelnemers en de oppervlakte van de bedrijven of de onderdelen daarvan b.v. alleen op pervlakte bieten of granen c. het bouwplan 1974 voor de in het samenwerkingsver band te explioteren bedrijven. Adviezen over contracten kunt U vragen aan de econo mische sociale voorlichters van de ZLM. Op erfverharding kan eventueel 50% subsidie worden verkregen d. Beèindigingsvergoeding glastuinders en afbraakpremie f Rijksgroepsregeling Zelfstandigen i.v.m. de wateroverlast Een glastuinder die zijn bedrijf wil beëindigen en aan alle daarvoor vereiste voorwaarde voldoet ontvangt: a. afbraakpremie 10,— per m2 b. extra beëindigingsvergoeding aantal punten x 1, Voorbeeld: Tuinder A heeft 3000 m2 staand onverwarmd glas en 3 ha open grond. Hij ontvangt: afbraakpremie 30(H) m2 x 10,30.000, extra beëindigingsvergoeding 'glas 4.500 punten x 1,4.500, beëindigingsvergoeding op basis bedrijfs omvang 4.500 punten 10.800, vergoeding op basis vrijgemaakte cultuur grond tuingrond 40 are x ƒ4.800,1.920, 47.220,— Daarnaast wordt nog een vergoeding verleend voor de 3 ha open grond aan de hand van de punten. Voor de vrijgemaakte cultuurgrond ontvangt hij 1.200 per ha. Iemand die ouder is dan 50 jaar ontvangt inplaats van de normale beëindigingsvergoeding op basis van de be drijfsomvang dus de punten, 206,40 per maand tot zijn 65e jaar. Aanvragen indienen bij de D.B.H. Vooraf een gesprek met de economisch sociaal voorlichter voor de tuinbouw de heer A. van Oosten is zeer gewenst. Tel. kantoor 01100—5010, thuis 01102—2110. Alle ondernemers die een levensvatbaar bedrijf exploite ren kunnen indien zij in financiële moeilijkheden verke ren of dreigen te geraken zodat het voortbestaan van hun bedrijf in gevaar wordt gebracht, financiële hulp aanvragen en krijgen. Het is onze overtuiging dat nog te veel mensen een afwachtende houding aannemen en nog geen liquiditeitsbegroting hebben opgemaakt van de kos ten en opbrengsten van hun bedrijf en hun gezin tot 1 september 1975. Hieruit kan men immers afleiden hoe groot een eventueel tekort kan zijn. De voorlichters van de ZLM willen U bij het opstellen van een liquiditeitsbegroting behulpzaam zijn evenals de bedrijfsvoorlichters van het C.A.R. Wie kunnen financiële hulp aanvragen: Alle bedrijven die in financiële moeilijkheden geraken of dreigen te geraken. De bedrijven waarvan het gemiddelde fiscaal inkomen voor de inkomstenbelasting voor man en vrouw (exclu sief kinderbijslag) over de laatste 3 jaren blijkend uit de fiscale boekhouding tussen de 17.500 en de 35.000,ligt kunnen een normatief voorschot aanvra gen voor de gewassen die niet geoogst konden worden. Het fiscaal eigen vermogen blijkend uit de boekhouding lager ligt dan 50 De normen zijn: aardappelen uien suikerbieten knolselderij witlof bruine bonen snijmais gladiolen 5.000,— 4.200 2.300,— 4.500,— 4.000,— 3.400,— 3.100.— 10.000,— Voor reeds geoogste aardappelen zal een aftrek plaats vinden van 1000,per ha. In 1975 en 1976 zal over deze voorschotten geen rente worden gevraagd, de aflossing vangt zo mogelijk aan na oogst 1976. Daarna zal de lening moeten worden afgelost over een geperiode van 5 jaar tegen een rente van 5 Indien de rente en aflossingsverplichtingen nog te zwaar zouden blijken kan een aanpassing van het rentepercentage en de aflossingstermijn plaatsvinden. Van alle andere bedrijven met een gemiddeld fiscaal in komen over de laatste 3 jaar dat hoger ligt dan 35.000,— of lager dan 17.500,— zal aan de hand van het hquiditeitstekort worden bepaald welke financiële hulp geboden wordt. De rente en aflossingsverplichtingen zullen worden be paald naar aanleiding van de mogelijkheden die het be drijf biedt. Aanvragen kunt U indienen bij de DB.H., de economisch sociale voorlichters van de ZLM of de gemeenten. Neem de fiscale boekhouding over de laatste 3 jaar mee. Schroom niet. U heeft recht op een tegemoetkoming wanneer hij nodig is voor uw bedrijf en uw gezin. g. Tegemoetkomingsregeling wateroverlast 1974 Voor welke gewassen krijgt men een vergoeding? Voor consumptieaardappelen, zaaiuien, bruine bonen en gladiolen die niet geoogst konden worden. Wanneer komt men in aanmerking a. indien de niet geoogste oppervlakte meer dan 20 van de totale oppervlakte van het betreffende gewas is. Het z.g. eigen risico. b. indien meer dan 1 ha niet is geoogst, voor gladiolen is dit l/2 ha van het betreffende gewas c. indien op één bedrijf voor 2 of meer van de genoemde gewassen wordt voldaan aan de 20 norm maar niet aan de maximale oppervlakte van 1 ha c.q. y2 ha per gewas, krijgt men toch een vergoeding indien in totaal 1,5 ha van deze beide gewassen niet is geoogst. Voorbeeld 1: bouwplan niet geoogst aardappelen 4 ha 0,90 ha uien 2 ha 0,70 ha totaal 1,60 ha De niet geoogste oppervlakte voldoet bij beide gewassen aan de 20 norm echter niet aan de minimum opper vlakte van 1 ha niet geoogst per gewas. Samen is de op pervlakte van de beide gewassen groter dan 1,5 ha. Men krijgt dan een vergoeding die als volgt is: aardappelen 0,90 ha uien 0,70 ha af 20 van 4 ha 0,80 ha uien af 20 van 2 ha 0,40 ha Resteert 0,10 ha x 2,000,— Resteert 0,30 ha x 2.000 Voorbeeld 2: aardappelen 8 ha niet geoogst 3 ha af 20 van 8 ha 1,60 ha uien 4 ha nite geoogst 3 ha af 20 van 4 ha 0,80 ha Resteert Voorbeeld 3. 1,40 ha x 2.000,— Resteert 2,20 ha x 2.000,— totaal aardappelen 4 ha uien 2 ha niet geoogst 0,90 ha niet geoogst 0,55 ha 1,45 ha Men krijgt geen vergoeding omdat men niet voldoet aan de minimum oppervlakte van 1 ha niet geoogst produkt, en de oppervlakte van beide gewassen lager is dan 1,5 ha. Vergoedingsnormen aardappelen en uien 2.000,per ha bruine bonen 1.250,per ha gladiolen 5.000,per ha Opgave Iedere grondgebruiker met een oppervlakte van de ge noemde gewassen groter dan 1 ha c.q. l/2 ha heeft een oproep ontvangen om de benodigde opgave te verstrek ken. Iedereen die voor een vergoeding in aanmerking meent te komen moet aan de oproep om opgave bij de D.B.H. te doen gevolg geven. Ook diegenen die het gewas reeds onderploegden en daarvan melding deden bij de regionale coördinatoren. Let op: Er zijn dit voorjaar door de droogte veel uien uitgereden. Meldt dit bij de D.B.H. anders werkt de aftrek van de 20 in uw nadeel. Vraag de D.B.H. bij de zitting vanaf welke datum U vrij over de nog niet geoogste gewassen waarvoor een geldelijke tegemoetkoming wordt verstrekt, kunt beschikken. Uitbetaling Naar men ons van bevoegde zijde heeft meegedeeld zal de uitbetaling plaatsvinden in de tweede helft van februari. Bezwaarschriften Deze kan men indienen bij de Minister van Landbouw p/a Gewestelijke S.T.UJL.M., Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58, Goes, en voor Noord-Brabant, Geweste lijke S.T.U.L.M., p/a de heer Ir. A. H. Crijns, Nieuwland-" straat 42a, Tilburg. De tegemoetkoming voor de aardappelhandelaren is in hun contactorgaan uitvoerig behandeld. Een reeks regelingen waar U mee te maken hebt. Bekijk welke voor uw bedrijf perspectieven biedt. Vraag inlich tingen. Wij zijn bereid U bij één en ander behulpzaam te zijn. J. MARKUSSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 7