Xz*. HOOFDBESTUUR VERGADERDE 4 (Vervolg van pagina 1) dam was gezakt tot 40,50, hetgeen ongeveer het niveau van de interventie prijs is. De hoop van minister v. d. Stee, dat de prijs van de tarwe op een redelijk niveau zou komen door de te verwachten hoge maisprijs is weer niet bewaarheid geworden. Van verschillende kanten is er steeds op gewezen, dat het absoluut onjuist is bij het beleid de tarweprijs aan de maisprijs te koppelen, terwijl het bovendien onrechtvaardig blijft, dat men steeds de dupe wordt bij het veiligstellen van de tarwevoorraad- positie binnen de EEG door hoge heffingen op te leggen bij export naar derde landen. Het lijkt er dan ook op, dat veel tarwe tegen inter ventieprijs aangeboden gaat worden. Per 17 december was van de totale produktie van 724.000 ton totaal 209.000 ton afgezet, hetgeen slechts 27 betekent. Dit is gezien het cijfer van vorig jaar, namelijk 35 ook al geen roos kleurig beeld. De vergadering besluit haar ongenoegen over het uit blijven van een zodanig marktbeleid voor de granen dat de boer althans de richtprijs kan maken ter kennis van het Landbouwschap te brengen en er met de meeste klem op aan te dringen dit onderwerp wederom bij de Minister en bij het COPA aan de orde te stellen. De aardappelprijs ontwikkelt zich omgekeerd evenredig met de verbeterde weersomstandigheden, die het machi naal rooien hier en daar weer mogelijk maken. De exportcijfers en de ontwikkeling op de termijn- markt zijn weinig hoopgevend. Een gematigd optimisme kan er zijn ten aanzien van het toekomstige beleid met de suiker, hoewel men zich moet afvragen of de voorgestelde verhoging van 16 voldoende zal zijn om de produktie te stimuleren, temeer omdat voor dit gewas weer sterke kostenstijgingen mo gen worden verwacht. Bij eventuele uitbreiding van de produktie zullen ook de fabrieken belangrijke investe ringen moeten doen. Daar zullen dan zekere garanties voor een langere periode tegenover dienen te staan. De vergadering kan voorts worden medegedeeld, dat met het C.B.K. voor 33.000 ton brouwgerst zal worden gecontrac- n' teerd. Hiervan is echter reeds 16.000 ton in het voor gaande jaar gecontracteerd. De nieuwe prijs is 48, geschoond en franko handelaar. De prijs wordt vermeer derd met de verhoging binnen de EEG van de richtprij zen voor gerst. Wat de Brusselse prijsvoorstellen betreft, was de ver gadering uitdrukkelijk van mening dat de voorstellen van de Europese Commissie veel te laag zijn en dat de door het COPA voorgestelde verhogingen tenminste ver wezenlijkt dienen te worden. Dan nog gaan de kosten stijgingen evenwel in een hoog tempo door, zodat een tussentijdse prijsaanpassing zeker overwogen zal moeten worden. TUINBOUW De heer M. J. Goud zegt in zijn overzicht over de situa tie in de tuinbouwsektor, dat de aanvoeren van kropsla niet die uitschieter vertoonden als in vergelijkbare vorige jaren rondom de feestdagen. Ofschoon door extra vraag de prijs belangrijk kon stijgen, kon toch het niveau van vorige jaren niet worden bereikt. Voor de komende we ken wordt een vrij ruim aanbod verwacht en de prijs noteringen zullen dan ook maar met moeite kunnen wor den gehandhaafd. Het marktbeeld voor de spruiten was in de tweede helft van december zeer ongunstig met aanmerkelijk la gere prijzen dan vorig jaar. Een ruim aanbod en het wegblijven van de winterkou zijn hierop mede van in vloed. Het aanbod van witlof is dermate ruim geweest, dat prijsschommelingen niet uitkonden blijven. Ook van prei worden ruime aanvoeren verwacht. Export naar West-Duitsland en de weersomstandigheden zijn voor de bepaling van de prijs van groot belang. Grote bedrijvigheid kon in de maand december op de veilingen worden geconstateerd. Er was een ruim aanbod van appelen, vooral van de rassen Goudreinette en Cox, die dan ook veel werden gevraagd. Het prijspeil liep dan ook op tot een bevredigend niveau. Ten aanzien van het ras Golden Delicious kan worden gesteld, dat voorraden in de bewaarruimten nog groot zijn. Niettemin mag toch op een redelijke prijsvorming worden gerekend, in vergelijking met het betere aanbod van het z.g. schuurfruit van voor de jaarwisseling. Eveneens is er een groot aanbod- van peren. Hoewel de prijzen veel lager zijn van vorig jaar, verloopt de afzet gelet op de grootte van de oogst en de nog aanwezige voorraden, niet onbevredigend. De financiële eindresul taten zullen echter, na aftrek van de bewaarkosten van diverse perenrassen, zeer matig zijn. De heer Goud deelde verder mede dat de omzetten van de Zeeuwse veilingen een stijging van 3 miljoen gul den te zien gaven. Hoewel dit op zich zeer verheugend is, moet men dit toch duidelijk zien in het licht van de gestegen kosten en vooral ook met in achtneming van de relatief te lage omzetten uit het verleden. De cijfers mogen dan ook niet vertaald worden als zou elke fruit teler een gunstig jaar achter de rug hebben. Bijzonder slecht is de situatie in het afgelopen jaar geweest voor de kleinfruittelers. Deze ondernemers in deze gedupeerde bedrijfstak zouden naar het oordeel van de vergadering in aanmerking moeten kunnen komen voor uitkering inkomenstoeslagen in het kader van de 115 miljoen. Tenslotte wees de heer Goud er nog op dat op 17 januari a.s. de jaarlijkse Zeeuwse fruitteeltdag te Kapelle wordt gehouden, 's Morgens wordt er in de veiling aldaar ge demonstreerd met sorteermachines met deskundige toe lichting. VEEHOUDERIJ De heer J. M. van Heijst deelt in zijn overzicht over de ontwikkelingen in de veehouderijsektor mee, dat de voe derpositie op de bedrijven dit jaar bijzonder slecht is. Door de abnormale weersomstandigheden moest het vee zeer vrceg opgestald worden en men moet verwachten, dat bij ongunstige weersomstandigheden in het voorjaar vele bedrijven zonder voeder zullen zitten. Van de snij- mais is veel verloren gegaan en door de wind zijn veel stengels gebroken en in de modder terecht gekomen. Daarnaast zijn er nogal wat percelen, die totaal niet ge oogst konden worden. Ook van het bietenblad is door de abnormale omstan digheden veel verloren gegaan en wat nog in de kuilen terecht is gekomen, is vaak sterk verontreinigd. Al deze faktoren hebben het voor veel bedrijven bijzonder moei lijk gemaakt en het is dan ook geen wonder dat de vraag naar gebruiksvee beperkt is en dat de prijzen slecht zijn. De nuchtere kalveren maken zelfs hierop geen uitzon dering, al moet dit niet worden toegeschreven aan de voederpositie, doch meer komt door afzet en prijs van de vette kalveren. Op de slachtveemarkten is de prijs van goede dieren wat aangetrokken hoewel ze toch te laag ligt. Voorheen sprak men reeds over een tekort aan vlees in de EEG- gebied, doch als na een tijd van invoerstop de prijzen nog niet meer kunnen aantrekken dan tot heden, dan moet men aannemen dat men de zaak volkomen ver keerd heeft getaxeerd. Dit kost de veehouder dan ook handen vol geld. Hiertegenover staat, dat per 1 oktober een slachtveepremie voor ossen, stieren en vaarzen in het leven is geroepen, die tot 1 februari van kracht blijft, doch deze dieren komen niet voor interventie in aanmer king. Door deze bepaling is dan ook de situatie ontstaan, dat de handel voor een dier met een certificaat minder opbrengt aan direkte waarde als een dier zonder certi ficaat. Deze bepaling over de interventie zou dan ook zo spoedig mogelijk geschrapt dienen te worden. Ook zal moeten worden getracht de invoerstop niet op te hef fen alvorens de oriëntatieprijs gehaald kan worden. De stiuatie-op de varkensmarkt is niet veel beter om dat ook hier de opbrengsten belangrijk beneden de kost prijs liggen, zowel voor slachtvarkens als biggen. De melkaanvoer heeft haar dieptepunt weer overschre den; de afzet van boter is goed en bij het interventie bureau zijn geen voorraden aanwezig. Magere melkpoe der is echter moeilijk af te zetten; de prijzen brokkelen af en de voorraden lopen op. De totale melkaanvoer in 1974 zal naar schatting ongeveer 5 a 6 hoger zijn aan in 1973. Bij de prijsvoorstellen van de EEG-commissie is deze gekomen per 1 februari op 6 c/c en per 1 september op 4 Als dit door zou gaan komt de melkveehouder wel erg in het nauw, want de kostenstijging moet geheel uit de melkopbrengsten worden bestreden. Indien er geen beter beleid ten aanzien van het vlees komt, zal men van de prijsverhogingen in deze sektor niets mogen verwach ten, omdat we op dit moment nog circa 60,— onder de huidige oriëntatieprijs zitten. Daar vóór 1 september het grootste gedeelte van de melk wordt geproduceerd zal dit betekenen dat de on kosten van de melkveehouder voor een veel kleiner deel zal worden gecompenseerd dan men op het eerste gezicht zou vermoeden, omdat de 4 van september maar voor een beperkt kwantum melk van toepassing is. Men moet dan ook ten zeerste hopen dat deze prijsvoorstellen niet zonder meer worden overgenomen. Eind november 1974 werden in ons land twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, doch door spoe dig ingrijpen van de Veterinaire Dienst werden uitge breide entingsgebieden aangewezen, waarin de dieren in 14 dagen zijn geënt. Tevens werd een vervoersverbod in deze gebieden ingesteld, dat echter nogal wat overlast heeft veroorzaakt, met name voor de varkenshouders. De mestvarkens en de biggen mochten niet worden vervoerd met als gevolg, dat de slachtvarkens te zwaar werden en de biggenfokkers al direkt met plaatsgebrek te kam pen hadden. Als gevolg van een en ander waren de fi nanciële resultaten in diverse sektoren direct slechter. Verdere maatregelen ter verhoging van de immuniteit zijn in voorbereiding. Een andere veeziekte, die de laatste tijd valt te signaleren is de I.B.R. ofwel veegriep. In Bel gië is deze ziekte al wat langer bekend en men heeft daar een entstof ontwikkeld, waarmee de dieren kunnen wor den geënt. De ernst van deze ziekte in aanmerking ne mende, overweegt men voorstellen te doen deze ziekte te doen vallen onder de Veewet. BENOEMINGEN Het Hoofdbestuur bekrachtigde voorts de herbenoe ming van de heer J. M. van Heijst als bestuurslid van het Botercontrolestation. De heer J. Neele te Sirjansland werd voorgedragen als opvolger van de heer D. P. van Es in de afdeling Bloem bollenteelt van het K.N.L.C. Het Hoofdbestuur besloot voorts de heer M. C. J. Kos ten te Tholen voor te dragen als bestuurslid in de Sociale Commissie voor de Land- en Tuinbouw van de Geweste lijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap. Voorgedragen als lid van de Districtsraad van 't Land bouwschap Tholen en St. Philipsland werd de heer A. M. Gakeer te St. Annaland, zulks in de plaats van de heer C. van Putte. Als opvolger in de Districtsraad West Zuid-Beveland voor de heer J. v. d. Velde te Kloetinge werd aangewezen de heer P. Dekker te Borssele. In de Districtsraad West Zeeuws-Vlaanderen werden voorts aangewezen de heren C. J. Alemkinders te Retranche- ment als opvolger van de heer Iz. de Bruijne te Cadzaud, de heer J. J. Lako te Aardenburg als opvolger van de heer J. Lako te Aardenburg en de heer H. Dekker te Hoofdplaat als opvolger van de heer A. L. Salóme. BENOEMING LID VAN VERDIENSTE H.et Hoofdbestuur benoemde de heer M. C. Linden- bergh te Wemeldinge wegens zijn 50-jarig lidmaatschap tot lid van verdienste der ZLM. ONDERWIJS Het Hoofdbestuur bekrachtigde voorts de voordracht van de kring Tholen en St. Philipsland om mevr. C. C. StoutjesdijkEngelvaart te Stavenisse, mevr. P. C. Kloet Gakeer te St. Maartensdijk en de heer A. C. Breure te St. Maartensdijk te benoemen tot leden van de beheers commissie van de huishoudschool te Tholen. BESTEMMINGSPLANNEN Bergen op Zoom. Vanaf 19 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Indus trieterrein De Lange Weg". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kun nen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Zijpe. Vanaf 27 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Landelijk gebied 1973". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeen teraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep in stellen bij de Kroon. Valkenisse. Vanaf 19 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „De Trambaan" te Biggekerke. Gedurende deze termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Zierikzee. Vanaf 18 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Havenkwar tier". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Westkapelle. Vanaf 23 decmeber ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de le herziening van het bestem mingsplan „Bebouwde Kom". Gedurende deze termijn kun nen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Rucphen. Vanaf 23 december ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan „Emmaüs- buurt". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Tilburg. Vanaf 23 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Waterwinge bied". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Tevens ligt vanaf 23 december ter inzage het vastgestelde- bestemmingsplan „Het Groenewoud II". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. heb ben gewend, alsmede een ieder die tijdig bezwaren hebben ingediend bij G.S. tegen in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen, kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Tholen. Vanaf 31 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Woonwagencen trum". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Geldrop. Vanaf 2 januari ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigde bestemmingsplan „Braakhuizen 1971". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoem de termijn beroep instellen bij de Kroon. Oss. Vanaf 3 januari ligt gedurende een maand ter inzage de 3e wijziging van het bestemmingsplan „Zuid". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. BESTRIJDING LEVERBOT Van de zijde van de Stichting Gezondheidszorg voor Die ren wordt thans medegedeeld dat de extreem hoge regenval gedurende de herfstmaanden op sommige plaatsen gepaard is gegaan met een toename van het aantal leverbotslakjes in het weiland. Óp enkele toetsbedrijven werden veel slak ken gevonden. Vanaf de tweede helft van september is de gemiddelde temperatuur niet boven de 10° C geweest en ook oktober was uitzonderlijk koud dit jaar. Onder deze omstandigheden is blijkbaar de ontwikkeling van de parasiet in de tussen- gastheer tot staan gekomen en werden geen noemenswaar dige infecties meer op het gras afgezet. Het aantal door leverbot aangetaste levers van slachtlammeren bleef deze herfst dan ook bijzonder laag. Over het algemeen zal behandeling van volwassen runde ren niet nodig zijn en kan worden volstaan met één enkele behandeling van jongvee pinken en kalveren in januari. Op bedrijven of in gebieden waar ook in de droge perioden van het afgelopen jaar de bodem nat bleef kunnen meer behandelingen nodig zijn, zulks ter beoordeling van de plaatselijke dierenarts of de provinciale gezondheidsdienst voor dieren. Voor zover deze het advies geven ook volwas sen runderen te behandelen, dient de behandeling bij voor keur tijdens de droogstand te geschieden om te voorkomen dat residuen van de gebruikte middelen in de melk terecht komen. RADIO Dinsdag 14 januari a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Bezoeken aan een in Ierland gevestigde Nederlandse tuin der", m.m.v. ir. D. Vries, landbouwraad te Londen. Vrijdag 17 januari a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: De praktijk van de biologische bestrijding van ziekten en plagen, m.m.v. het Proefstation voor de groente- en fruit teelt onder glas in Naaldwijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4