de landbouw, organisaties ^Uocr de ^ürouw Planten verzorgen in een kuitlange jurk Stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland 1949-1974 23 t onder redaktie van de Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland en Brabant: Els Deurloo Markt 1 Tholen Tel. 01660-2504 Over hoe je in een warme kuitlange jurk toch de planten in de winter kunt verzorgen. Een rare titel zult U zeggen. Hoe verzinnen ze het? Waar om? Gewoon om uw aandacht te trekken zodat U dit arti keltje vol tips werkelijk gaat lezen. En daar bent U nu hope lijk mee bezig. Wat deze winter erg hip is, is een punt in de taille. U kunt deze zelf in de taille inwerken en vangt zodoende twee vliegen in één klap. Uw jurk is „in" en hij is tevens iets lan ger wat ook al weer mode is. U kunt uw jurk ook verlengen door onderaan de rok dwar se banen van een bijpassende kleur te naaien. U zult in de modebladen steeds dergelijke banen, 'stroken en banden terugvinden. U kunt er alle kanten mee uit, want de mode van de twintiger jaren is terug. Een banenrok is ook mogelijk maar is misschien een beetje moeilijk want het vereist wat inzicht en vakkennis. Maar geen nood. U kunt altijd een cursus naaien aanvragen bij de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande: Secretariaat N.-Brabant: Spoorlaan 350, Tilburg, tel. 013420080: Secre tariaat Zeeland: Noordeinde 14, Kloetinge, tel. 011005895. De leraressen zullen U graag met raad c.i daad terzijde staan en U een eind op de goede weg helpen. Wat de tuin betreft het volgende: U kunt tot uiterlijk half maart nu wat bloeitakken van de Forsythia (dat gele bloeien de hout, dat normaal in het voorjaar bloeit) snijden en 2 dagen in de diepvries leggen. (U kunt de bloemknoppen zien zitten). Na die twee dagen er weer uithalen en in een vaas (met water) in de warme kamer zetten. Dan is het herfst en voorjaar tegelijk: de blaadjes vallen af en binnen veer tien dagen gaan de takken bloeien. En denk eraan dat U uw kamerplanten dit seizoen weinig water geeft. Sproeien mag U uw planten zoveel U wilt (en dat is nog te weinig) maar geef weinig- water. Vaak ziet de grond er droog uit, maar dan is het water niet opgenomen door de plant, maar ver dampt door de (centrale) verwarming. Als U evenveel water als in de zomer blijft geven, dan laat de plant zijn onderste bladeren vallen. Als U van plan bent de zoveelste poging te wagen om een bééld van een nieuwe plantenbak samen te stellen laat dan a.u.b. de planten in hun eigen potten staan en zet ze met pot en al in uw bak, die U met turfmolm heeft gevuld. Dan blijven ze langer in leven, dan wanneer we ze zonder pot met zijn allen bij elkaar in aarde zetten. Want planten die „hetzelfde" water nodig hebben (we bedoelen dus evenveel) moeten nog worden uitgevonden: ze bestaan helaas niet. Bedenk dat wanneer de planten met pot en al in de turfmolm staan we ze ieder afzonderlijk naar eigen wens kunnen wa ter geven. Dat van de Columnea weet U toch al hè? Hoe U die weer in bloei moet krijgen? De Golumnea is de hangplant, die hele kleine vetachtige (dikke) blaadjes heeft (behaarde en zelden onbehaarde soorten) en die U eens cadeau heeft gekregen met oranje-rode bloemen (ongeveer 2/2 cm) en die sinds dien nooit meer gebloeid heeft. Nou die plant moet U eens tot half maart gedurende 1 maand in de koudste kamer van het huis zetten. Wel vorstvrij hoor. En dan een 1 maand lang er niet naar omkijken (geen water geven). Half februa ri zet U de plant weer in de warme kamer en geeft U hem weer water alsof er niets gebeurd is. U moet niet schrikken wnat er zullen wel wat blaadjes geel zijn geworden en een stel is er afgevallen. Binnen 14 dagen ziet U nu de bloem knoppen verschijnen. Is maar een weet hoor! Zo zijn er natuurlijk honderden weetjes. Om daar allemaal achter te komen lijkt het mij een goed idee om eens een kamerplantencursus aan te vragen of een tuincursus. Ook weer bij de Huishoudelijke Voorlichting Ten Plattelande. Wel snel doen want er zijn nog wel een paar open dagen op de roosters van de leraressen, maar niet zoveel meer. F1EKE DRESEN HOOGVELT, tuinbouwlerares. met medewerking! van COR VAN DER LINDEN, naai lerares. RIA VOSTERS VAN DINTHER, naailerares. VERA VAN MEER, naailerares. Overgenomen uit Palet, orgaan van de Katholieke Vrou wenorganisatie N.C.B. 28 december j.l. was het precies 25 jaar geleden dat de stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland werd opgericht. Dit zilveren jubileum werd te midden van stagiaires uit vele landen (o.a. Ceylon, Polen, Mexico, Duits land, Japan) die momenteel in Nederland zijn met gastge zinnen en oud-stagiaires feestelijk gevierd in het zich daar voor bij uitstek lenend Internationaal Agrarisch Centrum te Wageningen. Hieronder volgt een gedeelte uit de inleiding van de voorzitter van de Stichting, die wij kunnen publice ren dank zij de medewerking van mevr. E. J. A. de Koeyer Doeleman uit Brouwershaven, die de Bond vertegenwoordig de op deze bijeenkomst. Na het welkomstwoord zei de heer Mr. O. V. L. Guermon prez, voorzitter van de stichting: „De stichting is een samen werkingsproject van 11 organisaties: 3 landbouworganisa ties, 3 bonden van plattelandsvrouwen, 3 plattelandsjonge renorganisaties, 1 agrarische bedrijfsbond plus de Volks hogescholen. De afgelopen 25 jaar zijn niet minder dan 5.000 Nederlandse jongens en meisjes naar het buitenland ver trokken en ruim 2600 buitenlanders in Nederland in een be drijf en gezin gekomen om daar 3 of meer maanden lang te werken en te leven." Voorts zei de voorzitter: „Wat wilden de pioniers van 25 jaar geleden? In de eerste na-oorlogse jaren waren er wei nig redenen tot een grenzeloos optimisme en idealisme. Ook niet op internationaal gebied. -Geen vertrouwen, dat er, wan neer men elkaar maar leerde kennen, in de hele wereld nooit meer mensen met geweer en bom tegenover elkaar zouden staan, maar wel de gedachte, dat men toch in wat grotere verbanden zou moeten leren denken en werken. Wat is daar van terecht gekomen? Na veel geharrewar kwam er een Europese gemeenschap en de landbouw vervulde daarin een grote rol. Welke relatie heeft de uitwisseling ermee? Een zeer bescheidene 'maar de relatie is er wel. In 1965 werd eindelijk uitvoering gegeven aan artikel 50 van het Verdrag van Rome waarbij de Europese gemeenschap in het leven werd geroepen. Artikel 50 waarin bepaald wordt dat de uit wisseling van jonge werknemers binnen de gemeenschap moet worden bevorderd. De Stichting heeft daar naar ver mogen toe bijgedragen." Voorts wees de voorzitter op het feit dat van de Neder landers die aan een uitwisseling hebben deelgenomen slechts 12 meisjes waren. Bij de buitenlanders die hierheen kwa men was het percentage verdubbeld n.l. 24 dus toch altijd nog minder dan een kwart. Natuurlijk zal dit niet alleen of in hoofdzaak komen omdat meisjes minder mobiel of initia tief rijk zouden zijn dan jongens wel van het gevoel min der bij het bedrijf betrokken te zijn. Hoe dan ook het is wel te betreuren en ik hoop van harte, dat er in de toekomst extra aandacht zal zijn voor mogelijkheden voor meisjes. De Stichting is dit alleen al daarom verplicht, omdat het de vrouwen zijn, die met name in de gastgezinnen een groot deel van cle lasten dragen en die voor een groot deel bepa len of de buitenlandse jongen of het meisje de menselijke warmte zal ervaren die het verblijf doet slagen. In de Middeleeuwen was het voor de handwerksgezel van zelfsprekend, dat hij om „meester" te worden niet alleen in het eigen land rondtrok, maar dat hij dan ook over de grenzen trok. Wanneer u er de grote Duitse dichter Goethe er in zijn „Wanderjahre" van de jonge Wilhelm nog eens op naleest, dan zult u zien, hoeveel het rondtrekken buiten eigen gebied voor hem heeft betekend. Niet alleen wat hij er zag en leerde, maar wat hij ervoer aan menselijke ont moetingen en menselijke warmte. Niet voor niets noemde ik zojuist de betekenis van de gastgezinnen die meer bieden dan onderdak en voeding. De tijd dat U achter elkaar 1, 2 of 3 scholen kon al af lopen en dan kon zeggen dat u „uitgeleerd" was en het voor de rest van uw leven en werken wel wist, is voorbij. Mr. Guermonprez noemde als 2de hoofdgedachte dat men veel beter kan leren aan de hand van het zelf doen en het zelf ontdekken en zelf ervaren dan alleen maar door middel van luisteren en leren. Daarom vatte hij als voorzitter de kern samen van het nut en de betekenis die uitwisseling voor dè jonge platte lander kan hebben. Na de officiële toespraken werd de dag verder benut om praktische zaken te bespreken. Met name het feit dat van de 5000 Nederlanders die naar het buitenland gingen slechts 600 meisjes waren werd druk besproken. Mogelijk ligt hier een taak voor de plattelandsvrouwen om hun dochters te stimuleren van deze kansen gebruik te maken. De kansen die geboden worden door de stichting die contacten heeft in alle werelddelen. Ook in 1075 zijn er weer veel mogelijkheden voor jongeren tussen 18 en 30 jaar die individueel of met een groep aan een buitenlandse stage willen deelnemen. Belangrijke punten zijn: Behalve bij deelname aan het EEG-programma moeten de reiskosten door de deelnemers zelf worden betaald. De beloning is in ieder land verschillend men zal rekening hou den met de geleverde werkprestaties. In het algemeen is dit minimaal 200,netto per maand. Mogelijkheden: Stage op een agrarisch bedrijf in een der EEG-landen. Deze stages beginnen'en eindigen met een ge zamenlijke bijeenkomst van de stagiaires uit alle EEG-lan den te Brussel. Minimaal 6 weken van te voren moet men zich daarvoor opgeven. Vanaf 1 mei is het mogelijk in Noorwegen een werkva kantie door te brengen van minimaal 4 en maximaal 12 we ken. Zakgeld 35,per week. iMen moet zich voor 1 april a.s. opgeven. Ook kan men 3 tot 12 maanden naar Amerika gaan. Men dient te vertrekken op 1 april of 1 juli. Wel 2 maanden tevoren aanvragen. Voorts zijn er mogelijkheden naar Polen en Tsjechoslowakije evenals naar Israël (kib boets). Natuurlijk ontbreken niet Australië, Nieuw Zeeland, Canada en is er een reis rond de wereld (in 12 maanden). Het zou te ver voeren hierop allemaal uitgebreid in te gaan. Bij de Stichting Uitwisseling Postbus 97 te Bergen (N.-H.) kan ieder terecht voor aanmelding en verdere infor matie. Ook degenen die geen agrarische opleiding of ervaring hebben. P.J.-ZUID GELUID Redaktie: KEES SCHIPPER ZEELAND Reaktie op de oproep voor hulp: Wout Spek, Koos Hage, Bertus Blok uit de P.J.G.U. afd. Kamerik hebben de hele week van 1 t/m 7 december geholpen! FANTASTISCH! 7+r Op het zaalvoetbaltoernooi in Sprang-Capelle (21 de cember j..) waren slechts 4 teams aanwezig. Wel typisch, als er zich eerst 7 teams aangemeld heb ben en er maar 4 verschijnen. Dat dit ook financiële konsekwenties heeft voor afdeling Sprang (inschrijf geld, zaalhuur, verloting, prijzen, mandje): daar wordt niet bij stilgestaan. Maar goed, 10 uur 's ochtends begonnen, 3 uur 's mid dags klaar. Ie prijs: Schouwen 2e prijs: West Zeeuws-Vlaanderen 3e prijs: Steenbergen 4e prijs: Sprang r Zaterdag, 22 februari: gESTUURS- JNSTRUKTIE- |)AG voor: voorzitters, sekretarissen en penningmeesters (andere bestuursleden mogen natuurlijk óók mee doen). DISKUSSIENOTA over Het Gelderse Agrarisch Jongeren Kontakt (G.A.J.K.) een groep waarin C.P.J. - K.P.J. en Jong Gelre samen werken, heeft een discussienota over de landbouw organisaties geschreven. Belangstellenden kunnen een exemplaar aanvragen bij de P.J.Z., 01100—5010.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23