Wat de Heidemaatschappij voor u kan doen. Bijvoorbeeld: heidemij nederland bv Welzijn van dieren vergt nieuw wettelijk kader Een nieuwe subsidie voor u regelen. En zorgen dat u goedkoper uit kunt zijn. Wilt u meer weten? Belangrijke vergadering op 17 januari in „de Prins van Oranje" te Goes Over het thema „De boer als ondernemer" Zie agenda op pag, 2 18 ZUIVERHEID VAN HET PRODUKT Met voorlichting en onderzoek staat de overheid de agrarische ondenemers terzijde. Minister Van der Stee laat nagaan of het Borgstellingsfonds voor de Landbouw in een groter aantal gevallen borgstelling kan verlenen bij aantrekken van gelden, teneinde de financiële afhan kelijkheid van de agrarische ondernemers te beperken. De ondernemer in de intensieve veehouderij heeft slechts greep op een klein gedeelte van de totale pro ductieketen. Hij kan niet of nauwelijks controle uitoefe nen op de zuiverheid van de door hem verwerkte pro- dukten. Om de zuiverheid van de voedingsmiddelen te waar borgen is met name de laatste jaren een stelsel ter be scherming van de consument ontwikkeld. Strenge eisen zijn gesteld om te voorkomen dat de menselijke gezond heid wordt benadeeld door residuen van schadelijke stof fen in de voedingsmiddelen van dierlijke herkomst. Gezien ook de functie van de Nederlandse veehouderij voor consumenten in het buitenland, moet niet alleen rekening worden gehouden met de in ons land gelden de regelen, maar tevens met de wetgeving van andere landen. Het bedrijfsleven onderkent in deze zijn verant woordelijkheid en heeft ook zelf een aantal veiligheids systemen opgebouwd. ECONOMISCHE BETEKENIS De consument wenst levensmiddelen van dierlijke oor sprong in zijn voeding op te nemen. De intensieve vee houderij vervult een belangrijke functie in de voorzie ning met deze voedingsmiddelen. De Nederlandse consu ment krijgt tegen gunstige prijzen een grote hoeveel heid voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong via de in ons land bedreven intensieve veehouderij. Onze landbouw verleent deze dienst niet alleen aan de afnemers in eigen land maar tevens aan velen daarbuiten. In 1973 was op ongeveer 53.000 van de 141.000 Neder - landese landbouwbedrijven intensieve veehouderij opge nomen in de bedrijfsvoering. Op deze, meestal gemengde, bedrijven heeft intensieve veehouderij geleid tot schaal vergroting. Omdat de marges vaak smal zijn en de geld- omzet in relatie met het inkomen groot is, zijn deze be drijven evenwel kwetsbaar. De bruto-produktie en het inkomen in de intensieve veehouderij worden voor het produktiejaar 1973/1974 op 5,5 mld. gulden geraamd. Dit is nagenoeg 40 van to tale bruto-produktie plus inkomen in de Nederlandse landbouw (exclusief tuinbouw). Het procentuele aandeel van de intensieve veehouderij in de produktie-omvang van onze landbouw is in de periode I9601973 verdub beld: 17 in 1973 tegen 8,6 in I960. De netto-toegevoeg de waarde in de intensieve veehouderij, in het produk tiejaar 1970/1971 nog 480 min. gulden, zal in 1973/1974 volgens raming stijgen tot f 900 min. De nauw met de intensieve veehouderij verbonden veevoederindustrie en de vleeswarenfabrieken en slach terijen, hadden in 1973 een produktiewaarde van onge veer 10 mld. gulden. De netto-toegevoegde waarde be droeg ruim 1 mld. gulden. De intensieve veehouderij en de genoemde sectoren hebben in 1973 via een exportsaldo van ruim 2,2 mld. gulden een belangrijke positieve bij drage aan de betalingsbalans geleverd. De intensieve veehouderij vormt een voornaam onder deel van de Nederlandse landbouwstructuur. Indien vele agrariërs niet waren overgestapt op een gewijzigde be drijfsvoering, waarin een of meer vormen van intensieve Vanaf 6 december kunt u subsidie krijgen voor de aanleg, verbetering en verharding van boerenerven, bedrijfs- en toegangs wegen, voor ontwatering en voor profiel- en perceelverbetering. Een gloednieuwe subsidieregeling dus. Die komt op een moment dat die verbeteringen bij u wellicht hard nodig zijn. De Heidemij kan u helpen bij het aanvragen van de subsidie, het maken van de plannen en de uitvoering daarvan. En dat biedt u een aantal belangrijke voordelen: - de Heidemij stelt de subsidie-aanvraag voor u op en zorgt voor de afhandeling. - u krijgt deskundig advies in de keuze van materialen en werkmethoden, opgedaan in meer dan 50 jaar landbouwkundig werk - en wat heel belangrijk isu kunt goed koper uit zijn. Omdat de Heidemij een gecoördineerde uitvoering ter hand kan nemen, zonodig met inschakeling van een aannemer of loonwerker. Dat maakt de inzet van machines en gezamenlijke inkoop van materialen goedkoper. Als u verdere inlichtingen wenst, kunt u schrijven aan veehouderij waren opgenomen, zou het aantal, dat niet in staat zou zijn het bedrijf voort te zetten, aanzienlijk gro ter zijn, met alle consequenties voor de werkgelegenheid en de structuur van het platteland. Dankzij de intensieve veehouderij is op een groot aantal landbouwbedrijven schaalvergroting mogelijk geweest, die bij de traditio nele, grondgebonden produktie onbereikbaar was. Meer dan 100.000 personen vinden momenteel in ons land di rect of indirect werkgelegenheid in of door deze vorm van veehouderij. STRUCTURELE ONTWIKKELING Via de intensieve veehouderij kan op tal van agra rische bedrijven het aanwezige arbeidspotentieel op een economisch verantwoorde wijze worden ingeschakeld. Dit sluit evenwel niet uit dat tengevolge van het lopen de afvloeiingsproces de werkgelegenheid ook in de in tensieve veehouderij de komende jaren nog belangrijk zal afnemen. Grote investeringen (per man), aanzienlijke technische risico's en ongewisheid omtrent de verhouding tussen kosten en opbrengsten zijn kenmerkend voor deze be drijfstak. Mede daarom is het niet aannemelijk dat in de toekomst de intensieve veehouderij in belangrijke mate industrieel zal worden uitgeoefend. Temeer niet omdat juist mammoetbedrijven extra voorzieningen zullen moe ten treffen in verband met het voorkómen van dierziek ten, stankpreventie, afzet van mest en acceptabele in passing in het landschap. Het laat zich veeleer aanzien dat de intensieve veehou derij gekoppeld zal blijven aan het gemengde agrarische bedrijf. Wel zullen de bedrijfseenheden voldoende groot moeten zijn om te kunnen produceren tegen een lage kostprijs. De huidige marktsituatie biedt nauwelijks ruim te voor eeji uitbreiding van de produktie in zijn totaliteit. Ook de toenemende onzekerheden ten aanzien van de grondstoffenvoorziening en het kostenpeil zullen leiden tot afrem ming van de groei. Bovendien zal een ex tra groeifemmende factor optreden in de vorm van kostprijs verhogende voorzienin gen die nodig zullen zijn in verband met overschotten van mest en gier, indien het groeitempo van de zestiger jaren gehand haafd zou worden. Een] en ander zal er waarschijnlijk toe leideni dat in de toekomst diverse kleine bedrijfseenhedjen zullen] wegvallen. Door het ontbreken van een opvolger in het be drijf zal deze inkrimping veelal via na tuurlijke afvloeiing tot stand komen. De huidige structuur van de intensieve veehouderij vraagt om afspraken op het punt van toelevering en afzet. In dit op zicht neemt de intensieve veehouderij geen uitzonderingspositie in binnen de to tale economische activiteit in ons land. Het bedrijfsleven zal bij de tot stand ge komen verticale integratie zelf moeten zor gen voor acceptabele oplossingen en syste men. Daarbij moet evenwel worden voor komen dat de kleine zelfstandige onder nemer op onaanvaardbare wijze afhanke lijk wordt van grote concerns. MOGELIJKHEID WERKTIJDVERKORTING AGRARISCHE BEDRIJVEN ALS GEVOLG VAN ABNORMALE BEDRIJFSRISICO'S In verband met de abnormale weersom standigheden waardoor de normale bedrij vigheid in diverse bedrijven binnen de onderscheiden agrarische sectoren stag neert, zijn bij de landbouworganisaties en het Landbouwschap vragen binnen geko men over de mogelijkheid om voor deze bedrijven voor vaste werknemers werk tijdverkorting aan te vragen op grond van artikel 8 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Zoals bekend is on derbreking van de werkzaamheden voor losse werknemers in de c.a.o.'s geregeld. Medegedeeld kan worden dat ook de be drijven in de agrarische sectoren een be roep op arbeidstijdverkorting voor vaste werknemers kunnen doen. Door het mi nisterie van Sociale Zaken zal uiteraard elk geval op zich worden bekeken, waar bij advies wordt gevraagd van de Arbeids inspectie en het Landbouwschap. Aanvragen dienen te worden gericht tot he Loonbureau, Bezuidenhoutseweg 121 te Den Haag. Bij de aanvraag moet worden vermeld om welke werknemers of groe pen van werknemers het gaat. Voorts moet worden aangetoond dat de bedrijvigheid tot een abnormaal niveau is gedaald, dat de oorzaak hiervan niet tot het normale bedrijfsrisico behoort en dat de werkgever de gevolgen in redelijke mate voor eigen rekening heeft genomen. Bovendien moet de vermindering van de bedrijvigheid van tijdelijke aard zijn. De toestemming wordt slechts voor een bepaalde tijd verleend. Herhaald wordt dat elk geval op zich wordt beoordeeld, zodat niet bij voorbaat vaststaat dat vergunning zal worden ver leend. Vogelzangsweg 100, Goes. U kunt ook bellen. Ons nummer is01100-7410

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 18