Najaarskeuring te Goes 17 De najaarskeuring vond ditmaal plaats op de terreinen van „Cebeco-West" waar wij in elk opzicht puik werden ontvangen. Aanmerkelijk minder inzendingen uit Walche ren gezien de buitengewoon moeilijke omstandigheden. Toch viel de aanvoer in zijn geheel nog niet tegen. Verder weinig absenten en een zeer goede doorsnee kwaliteit want bijna altijd was er een goeie kop, dikwijls meerdere beste voorop. Goede veulens vooral en te weinig 18 maanders. Om niet teveel in herhaling te moeten vallen, pakken we de paarden per stal aan. Brooymans had zo van alles meegebracht en dikwijls von den we deze stal op kop. Er werden enkel eerste prijzen toe gekend en slechts bij een enkeling moest Sinterklaas er aan te pas komen, echter niet bij „Bleijendaal". Alzo lc merrieveulens kl. m. Miriam v. Veldzicht, rondom goed. la 18 m. kl. m. Edith van Bleijendaal niet overzwaar, maar wel courant, la 30 m. m m. Duchesse van Moerkapelle best gedaan, interessante merrie. la 3l/i j. kl. m. Carolien van Bleijendaal goed en vlot. Allemaal Bart produkten en in diens genre gebouwd. Zo ook de lb der 4V28V2-jarige gr. m. Margriet van Mallani. Zij stond aanvankelijk vóór Jolanda van Meliskerke maar dat was o.i. helemaal niet nodig. Jolanda stootte toen door, kampioene 1974 en erekampioene en zo was het goed. Verder werd Bart la met een beste rij afstammelingen. Mede-eigenaar is nu de buitengewone liefhebber Björn Sus- tronk uit Zelhem. Ook bij de Stalgroepen was deze stal niet te kloppen. Alzo een succesvolle dag. Nu de gebr. De Buck te Oostkapelle al of niet in combi natie met Gijs de Werd uit Alphen (N.-B.). lb merrieveulens kl. maat, dik en goedsoortig als de vader. Het beste hengst veulen Gamin v. d. Roond door G. v. Sch. prima veulen vooral typisd^en grof, voeten te klein. lb 30 mm. 4*1. m. Cora van Vrasene, typisch maar niet te fel. la 3V2 jaar gr. m. best meegekomen, Elvira v. d. Linge jeugdkampioene uit de beste moederstam, alleszins mooi paard. Bij de oudere merriën in beide maten op kop. Kl. m. Paula van Denen algemeen gekende Brabantse „crack" met veel temperament, ingeruild tegen Vera van Popkensburg, de excellente 30-maander en dochter van Gamin van Schoone- beek. Alzo verlies voor Zeeland. In de grote maat, Comtesse de la Distillerie. Belg. import, buitengewoon massaal en typisch blikvangster. Verder lb bij de stalgroepen met een beste combinatie, eveneens veel mooie successen! Stal „te Zande" (Simonse en Schrier) Heinkenszand en Kapelle, succesvo1 bij de veulens met uitslutend Due. pro dukten. Die mochten gezien worden. Verder la 30 m. Promesse van 't Ooievaarsnest met maat 0niK penwerk, Pr>ma bloedvoering, nog veel groen lb 3/2 j. kl. m. en gr. m. resp. Cora van Vlissegem en Mimi van Noordhout, beide imports, de laatste is een felle tante, gespierd en gebeend met zeer vlotte gangen. Merriën 4/2 t/m Sl/2 kl. m. lb Jennie van Baron, grof en best van boven. b le Son ja van 't Hoekske gestapt, mooi gebroekt goed beenwerk en dito voeten. Stal te Zande toonde de oud-kampioene Nellie van het Dorp m prima conditie en had verder veel succes in de aan vullende nummers, merriën met afstammelingen. la rngnd van Doolman met Nellie en Linda „te Zande", beste groep. la met stalgroepen (jong) met de reeds eerdergenoemde veulens, stalgroepen (oud) lc en le. Eveneens la fokgroepen. Alles bij elkaar een flinke steun voor deze dag. Deze drie stallen leverden ruim de helft van de bO Rummers bevattende catalogus. T. N. Steendijk te Nieuwerkerk was zeer succesvol met zijn beide merneveulens, die beide op kop kwamen in hun klasse. Grada van Steenzwaan werd „beste veulen" en dan nog te weten dat stalgenote Karin van Staansberg daar niet voor onder deed. Ook Bea van Steenzwaanlc en Wilma van Steenzwaan lb heten zich puik zien, beidWelle tantes en veel vlot. Stoffel M. v. d. Velde te Zonnemaire. Evenals vorig jaar stond Jozina weer la bij de 4V2—Sy2 jaar kl. maat, kittig ding vlot en courant. Connie van Cromstrijen was apart en nog vlug over de baan lc en Isabella lb 30 m grote maat. Een leuk stel in ld stalgroepen met paarden die nog ge regeld werken en zo zijn er niet veel meer. M. J. Mol te Waarde: slechts met twee paarden ingezon den. Een buitengewone 18 maander op kop in de grote maat. Fel ontwikkeld: liep ze dik in de kijker, nog wat flauw in de rug en iets kort vóór, uitstekend Bart produkt, uit Jolanda van Meliskerke! Gebr. Geldof van Oostkapelle waren er met Rosalie, nog best bewaard en landelijk bekend als moeder van Jacqueline en nu weer Vera. Het vertrek van Gamin van Schoonebeek was een groot verlies voor Zeeland, want ook Carla van 't Legist van Gebr. Rijk te Kwadendamme, nog altijd een knappe oude tante, kweekte buitengewoon met hem. Attente Brabanders laadden deze kinderen op en dat wad weer verlies voor ons. Due K 2704 door Bart van Iz. de Buck te Serooskerke en derde op tal in Den Bosch, lb met een stel heel aardige veu lens, belovend voor de toekomst. Jos Boogerd te Meliskerke was lb met de afstammeling w.o. Jolanda die wel veel maar niet alles goed kon maken. PAERDEVRIEND. Het is nu december 1974 en als u dit leest is het misschien 1975. Vanuit Ierland wensen we de lezer een gelukkig 1975 toe. Dat het u mag brengen wat u er van hoopt. Na al de gebeden met Kerst en Oud- en Nieuwjaar kunnen we wensen, dat ze verhoord mogen worden. Het is mijn bedoeling om er met dit stukje een punt achter te zetten. De verleiding is soms groot om te blijven schrijven, want zo in het dagelijks leven kom je nog al eens wat tegen, waarvan je denkt, dat moet ik toch nodig eens in het ZLM-blad schrijven, maar dat zal wel zo blijven en ieder van u zal dikwijls de be hoefte -hebben om eens iets in de krant te schrijven. Kijk maar naar de ingezonden brieven in tijdschriften; ze zijn echter dikwijls alleen maar aktueel en leesbaar voor degene die ze geschreven heeft. Daarom besluit ik met enige algemene onderwerpen die dikwijls in de be langstelling staan van Nederlanders die Ierland eens bezoeken. De eerste vraag die we altijd krijgen is, heb ben jullie het hier naar je zin? Ons antwoord is dan, ja, maar met de nodige reserve. Kijk, we hebben het hier redelijk goed naar den zin, omdat we niet zien wat Nederland ons te bieden heeft. In vergelijking op zakelijk gebied hebben we het hier beter getroffen dan in Nederland. Ik heb in Nederland teveel op de bak fiets gereden om er naar terug te verlangen. Ik heb teveel koude geleden in de winter met lange dagen snoeien met sneeuwschoenen aan om te zeggen daar wil ik naar terug. Wel is er natuurlijk altijd nog de band met je geboortegrond. Daar men als kind gespeeld heeft en waar men iedere boom en sloot kende. Veel van die bomen en sloten zijn er echter niet meer. En heel de omgeving klopt niet meer met wat in je geheu gen is vastgelegd. Emigranten die nog eens terug ko men kijken naar hun geboorteplaats en de bedoeling hebben om daar eens een paar maanden te verblijven, dienen vaak hun tijd niet uit en zijn in 14 dagen tijds weer vertrokken. Toch zijn er nog zulke banden met Nederland dat die wellicht sterk genoeg zullen zijn om weer een keer voorgoed terug te brengen. Die banden liggen vooral op het culturele vlak. Wij zijn nu een maal als Nederlander opgevoed en opgeroeid. En de invloed die dat heeft gehad is niet te verslijten. In ons geval zijn we van het bekende Calvinistisch Nederland se type. Wat onder meer inhöudt dat we hoge waarde hechten aan degelijkheid, eerlijkheid, vrijheid. Degelijk heid in het werk en eerlijk in relatie tot anderen en vrijheid om je eigen mening te hebben en je eigen identiteit. En dat zijn bij mij althans (mijn vrouw maakt er geer) problemen van) de kardinale aantrek kingskrachten van Nederland. De mogelijkheden om je zelf te zijn zijn er in grotere mate aanwezig dan hier. Hier zijn we nieuwkomers waar op onze woorden en daden wordt gelet. We zijn protestant, dus in feite vreemden in het hier heersende godsdienstig patroon. En er is geen vrijheid in dit land, omdat de mensen bang zijn voor de politiek ten opzichte van Noord-Ier- land. Bang voor de politieke invloed die hier tot op per soonlijk terrein zijn invloed heeft endus bang voor de corruptheid die er mee samengaat. Als buitenlander voelen wij ons op politiek gebied helemaal een vreem de. We kennen de code niet van politieke invloed op ieders bestaan. En op het toekomstige bestaan van onze kinderen. Met het bovenstaande hoop ik antwoord te hebben gegeven op: „Hebben jullie het hier naar je zin?" Tijdens de tijd dat we nu in Ierland (8 jaar) heb ben we ook al heel wat Nederlanders ontmoet die ge ïnteresseerd waren om hier te komen wonen en dan eens bij ons langs kwamen om advies te vragen. Nu is het bekend dat een mens alleen maar advies aanneemt als dat alreeds past bij de plannen die hij in z'n hoofd heeft. Daarom is het ondankbaar werk om advies te geven. We beperken ons daarom tegenwoordig tot één advies aan ieder die daar om vraagt en dat is: als je hier in Ierland wil komenwonen, kom dan eerst voor een jaar zonder een beslissing te nemen. Dat ene jaar „verlies" zal blijken je grootste winstjaar geweest te zijn! Dan kan men de kust verkennen en je hebt nog geen schepen achter je te verbranden, want zover is Ierland nu weer niet weg van Nederland. Bij gelukkig toeval' hebben wij geen grote fouten gemaakt toen we hier in Ierland gingen wonen. We hadden geluk, want achteraf hebben we vaak gezegd, we hadden dit niet gezien en hebben dat niet begrepen. Goddank dat we daar of daar niet ingelopen zijn. Graag wil ik u nog enige voorbeelden noemen. Als men in de zomer land koopt in Ierland, kan dat er aardig uitzien. Het is wei land en de beesten die er op lopen zien er aardig ge zond uit! Maar het is best mogelijk dat er zoveel stenen onder de zode zitten of zo nu en dan flinke grote blok ken, dat het land niet ploegbaar is. een ander weiland kan er goed uitzien maar staat in de winter ongeveer een maand onder water, omdat er gewoon geen verval is naar één of de andere kant en al de regen de grond moet inzakken. Er was hier in Cahier een huis wat in zo'n hol gebouwd was. Als u dat in de zomer koopt, dan hebt u een onp lezirige verrassing als u er in de winter met een boot naar toemoet. Het vorig jaar was er hier een Engelsman die een stuk grond wilde kopen. Hij was ook bij ons geweest. Eerst gaf hij veel te veel geld en toen hij er eenmaal woonde kwam hij tot de ontdek king dat de fabriek 1 km verder op, dode dieren ver werkte tot meel (Hekro in Nederland?) en dat de stank bij westelijke wind ondraaglijk was! Om de maat vol te maken was er nog één perceel weiland bij z'n bezit wat volgens de legendes vroeger een kerkhof was ge weest voor de slachtoffers van de hongersnood rond 1880 en de publieke opinie liet hem niet toe wat aan dat stuk grond te doen. Een poosje terug kwam er hier ook weer een Nederlander met „hoge nood". Zo noem ik tenminste hun haast om iets te kopen. Hij had al spoedig een mooie huis gevonden en vroeg ons om hem te hel pen met de taal om vergissingen bij de koop uit te sluiten. Helaas voor hem, gaan we daar niet op in. Ik neem geen verantwoordelijkheid op me, die zwaar weegt en niet betaald wordt! Na een paar dagen hoorden we via andere mensen dat hij het ooghad op een huis met de naam „Toorcen Woodhouse". Toen liet ons geweten ons toch niet met rust. Dit was te bar. De makelaar ging hem een huis verkopen waarvan november tot maart de zon niet schijnt omdat het in de schaduw van een vrij steile heuvel ligt. We hebben de mensen opgebeld en hen attent gemaakt op deze „kleinigheid"! De nogal eigenwijze Nederlander stotterde toen toch een beetje en ze zijn na deze ervaring met de noorderzon vertrok ken. Nu wil ik dus met deze voorvallen niet aantonen welke gevaren iemand van alle kanten kunnen beloe ren, maar wel dat niet alles in Ierland in overeenstem ming is met de vriendelijkheid die je tegemoet komt! Zoals overal in de wereld volgen ook hier de mensen het z.g. elfde gebod: „Let op je zelf" En daar zit wat waarheid in ook, want als we niet op ons zelf kunnen passen en staan, dan moet een ander er voor opdraaien! „It is a long way to Tipperary". In veel opzichten! Maar laten we besluiten met de aanhefvaneen ander Engels oorlogsliedje: „It will be a lovely day, tomorrow!" NASCHRIFT REDAKTIE Zoals U in't begin van het artikel hebt kunnen lezen, is hiermee een eind gekomen aan de rubriek „It is a long way to Tipperary". Het was een veel gelezen en gewaardeerde rubriek. De schrijver heeft kans gezien niet alleen veel te vertellen over de akkerbouw, veeteelt en fruitteelt in Ierland, maar tevens veel achtergrondinformatie verschaft over o.a. het denken en doen van de bevolking. Dat deed hij met een scherp oog voor details en vaak vanuit een filosofische benaderingswijze. We danken de heer Traas voor dit alles en wensen hem met zijn vrouw en kinderen het allerbeste toe!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17