Contractprijzen conservenpeulvruchten 1975 Wat is er met onze bramen Fruithandel ging vlot van start Nieuwe Rasseljjst voor fruit Oliefinanciering glastuinbouw 1974/1975 DINGEN VAN DE WEEK 15 Eind oktober 1974 werd in de landbouwpers reeds melding gemaakt van de komende onderhandelingen inzake de con tractprijzen voor 1975 voor doperwten, princessebonen en tuinbonen. Ook werden toen de wensen van het landbouw bedrijfsleven, geformuleerd door de Conservenpeulvruchten. commissies van het Landbouwschap, naar voren gebracht. Uitgangspunt was daarbij dat genoemde produkten een netto besomming (dit is bruto besomming minus ziaaizaad- en oogstkosten) van 2500,per ha zouden moeten opleveren. Dit bedrag zou dan in de diverse regio's moeten worden ver taald in een procentuele verhoging van de prijzen, afhanke lijk van bestaande prijzen en gemiddelde opbrengsten van de produkten in het betreffende gebied. Inmiddels is in de eerste gesprekken met de verwerkende industrie gebleken dat het verschil tussen datgene wat de landbouw vraagt en datgene wat de industrie bereid is te betalen zodanig groot is, dat nog geen overeenstemming kon worden verkregen. De Conservenpeulvruchtencommissie van het Landbouw schap heeft zich over deze situatie beraden en heeft ten aan zien van de diverse conservengewassen de volgende stand punten ingenomen: INGEZONDEN We kenden een tijd dat geadviseerd werd bramen aan te planten. Uit bramen kon van alles worden gefabriceerd, o.a. lippenstift. Nou de lippen zijn er nog in toenemende mate, maar al met al liep de prijs terug tot op een bedenkelijk niveau. Er zal zodoende weinig animo zijn om te planten. Bovendien is deze teelt zeer arbeidsintensief en we komen nu klem te zitten tussen een heel matige prijs en steeds stij gende kosten. Maar zo'n geweldige affaire is toch die 3035 ha ook weer niet. De aanwas werd in 1974 volledig weggewerkt doordat 10 niet is geplukt omdat daarvan geen bramen zijn geoogst, maar enkel de bloeiende takken zijn geleverd. Anders zou mogelijk de prijs nog lager zijn geweest. Wat staat ons als telers nu te doen? De minder goede per ceeltjes rooien zou geen kwaad kunnen. En als we toch nog sporadisch zouden planten, dan uitgaan van prima materiaal en dit zo goed mogelijk verzorgen. Verder de beste kwali teit leveren in doosjes of in een nog meer aantrekkelijk fust. We slaan zo wel eens uit en er schijnen dan nog zat plaat sen te zijn waar geen bramen te koop worden aangeboden. Met een gepaste reclame moet daaraan toch nog wel wat te bereiken zijn. De N.A.K. zal veel plantmateriaal gewaar merkt hebben. Is daarvan mogelijk naar elders verkocht, b.v.j naar achter „de gordijnen"? En doen die ons nu concur rentie aan b.v. in Zwitserland? Mogelijk zijn er in die ge bieden meer vorstrisico's dan hier en kan juist daardoor de markt onverwachts weer aanmerkelijk vriendelijker voor ons zijn. Het weer in de top van de pluk kan alles maken of bre ken, want zelfs het mooiste gewas zegt nog niets voor een gunstig financieel resultaat. Laat ons bramenteler blijven en het zo goed mogelijk doen, ook straks als er eens onverwachts strenge vorst zou komen. Velen zijn de laatste tijd juist dan te zorgeloos in gesteld. Precies dan kan echter al een goede prijs worden geboren. A. L. SCHRIER, bramenteler, Kapelle-Biezelinge. DOPERWTEN Voor de op contract geteelde doperwten wordt, gezien de kostenstijgingen en gezien de gemiddelde besommingen in het afgelopen jaar, een prijsverhoging van gemiddelde 20 noodzakelijk geacht. Omdat de opbrengsten per ras en per gebied nogal uiteen kunnen lopen, zal het aan de vertrou wenscommissies bij de diverse fabrieken zijn om uit te ma ken of men op, onder of boven dit gemiddelde zal gaan zit ten. In de praktijk bestaat veelal onvoldoende inzicht in het' opbrengende vermogen van de beschikbaar gestelde rassen; daarom zal dit punt in de onderhandelingen extra aandacht moeten hebben. De industrie heeft tot dusverre te kennen gegeven, dat een verhoging met 12 het maximum haalbare zal zijn. PRINCESSEBONEN Voor een belangrijk deel van het areaal princessebonen in Nederland is men na veel overleg reeds tot een prijsafspraak kunnen komen. De overeengekomen prijs bedraagt 28, per 100 kg, hetgeen een verhoging betekent van 1215 Mede gezien de kilogramopbrengsten per hectare van de af gelopen twee jaren acht de Conservenpeulvruchtencommis sie dit de hoogst haalbare prijs voor het komende teeltsei zoen. TUINBONEN Voor de kontraktteelt van tuinbonen is een benadering van twee kanten wenselijk. Duidelijk is de laatste jaren ge bleken dat bij late uitzaai van tuinbonen met een opbrengst derving rekening moet worden gehouden. Daarom heeft de Conservenpeulvruchtencommissie zich op het standpunt ge steld dat bij late uitzaai deze opbrengstvermindering in de prijs gecompenseerd zal moeten worden. Gezien de besommingen van het afgelopen jaar en de grootte van het areaal, wordt een prijsverhoging voor de tuinbonen van minimaal 10 voor de niet-laat gezaaide rassen aanvaardbaar geacht, terwijl voor de laat gezaaide tuinbonen een sterkere verhoging noodzakelijk zal zijn. Zulks ter beoordeling van de onderhandelingscommissie bij de betreffende afnemer. Tenslotte wil de Conservenpeulvruchtencommissie van het Landbouwschap alle telers er op wijzen, dat bij elke af nemer een vertrouwenscommissie of contactcommissie na mens de telers onderhandelingen voert over de contract voorwaarden. Het is dus van groot belang dat de individuele teler met het afsluiten van zijn contract wacht tot deze onderhande lingen zijn afgerond. Namens de Conservenpeulvruchtencommissie van het Landbouwschap, Drs. S. W. BRUINSMA, secretaris. Het wou vorige week nog niet veel zeggen met de aan voer van fruit in Zeeland en West-Brabant. Alleen in Kapelle werd geveild. Daar was een behoorlijk kwantum Cox's Oran ge Pippin te koop en wat mooie partijen Doyenné du Cornice maar daarmee was het ook ver bekeken. Deze week zal dat wel wat anders zijn geworden. Dinsdag heeft namelijk ook de centrale veiling Goes-Krabbendijke haar fruitveilingen hervat en ook in Fijnaart zal er dan weer geveild zijn geworden. Aangenomen mag worden dat er wel dra weer wekelijks behoorlijke hoeveelheden goed fruit te koop zullen zijn op de veilingen in ons gebied en dat is van belang in verband met de afzet in het algemeen. Grote vraag bestaat er op het ogenblik naar Cox's Orange Pippin waarvoor eind vorige week voor wat de klasse I in de grote maten betreft tussen 1,25 en 1,30 per kg werd betaald terwijl de maat 6570 mm rond 1,10 per kg deed. De klasse II was al naar gelang van de kwaliteit 1020 cent per kg goedkoper. De centrale veiling Kapelle-Terneu- Er is weer een nieuwe Rassenlijst voor fruit versche nen. De uitgave berust voor de eerste keer bij het Proef station voor de fruitteelt te Wilhelminadorp. Daar kan dus de publikatie worden besteld, bij voorkeur door over making van ƒ5,— op postrekening nr. 495017 ten name van genoemd proefstation, onder vermelding van het ge vraagde. De nieuwe rassenlijst ziet er zeer goed verzorgd uit en bevat veel gegevens. Er is b.v. in te lezen hoe het staat met virusvrij uitgangsmateriaal van rassen en on derstammen. Interessant is ook dat bij de peren alleen Conference en D. du Cornice nog als A-rassen zijn opge nomen. Tevens dat de Golden Delicious thans 32,1 van de totale oppervlakte appels voor zijn rekening neemt! Belangrijk is uiteraard de beschrijving van een aantal nieuwe rassen als Karmijn, Jonagold, Mutsu, Gloster, Jamba, Discovery, enz. Van harte aanbevolen! Minister mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) heeft besloten de garantieregeling olie-aankoop glastuinbouw te verlengen voor de periode 1 oktober 1974 t/m 30 juni 1975. Op basis hiervan zullen ondernemers van glastuinbouw bedrijven (groenten, fruit, bloemen) een lennig kunnen op nemen bij hun bank ter financiering van olie-aankopen, voor zover die noodzakelijk zijn voor de normale exploitatie van hun bedrijf in genoemde periode. Deze lening wordt door de Staat gegarandeerd tot een bedrag van 50,per 1000 kg zware stookolie of 0,05 per liter half-zware olie (petro leum), gasolie en lichte stookolie, geleverd in de periode 1 oktober 1974 t/m 30 juni 1975. Over deze lening is de gebruikelijke bankrente verschul digd; het Rijk zal daarin echter een bijdrage verlenen, waar door de rente tot aan de vervaldatum van de lening neer komt op ca. 5 De lening heeft een looptijd tot 30 septem ber 1975. De minister van lnadbouw en visserij zal uiterlijk op die datum beslissen of de Staat, gezien de financiële uit komsten in de glastuinbouw over het stookseizoen 1974- 1975, al dan niet de terugbetalingsplicht van de gegarandeer de lening overneemt. In de Staatscourant d.d. 23 december 1974 is tevens ge publiceerd de wijzigingsbeschikking garantie olie-aankoop glastuinbouw 1974. Hierin wordt zoals reeds aangekon digd de regeling voor de oliefinanciering glastuinbouw in 1974 aangepast o.a. door de verhoging van de garanties vanaf 1 augustus 1974 tot 50,per ton resp. 1000 liter. Wellicht ten overvloede wordt erop gewezen dat de door het Rijk gegarandeerde leningen in het kader van de garan tieregeling 1974 tot uiterlijk 28 februari 1975 kunnen worden opgenomen. zen heeft nog een voorraad van 700 ton van deze appelen in haar koelhuizen. Begin januari werd een c.a.cel geopend en wekelijks zal er een ongeveer gelijk kwantum worden geveild. Doyenné du Cornice van goede kwaliteit liep tot rond en iets boven 65 cent per kg. Mindere kwaliteit kwam niet verder dan 4550 cent. Golden Delicious klasse I uit het koelhuis werdj rond 60 cent per kg verkocht. Nog steeds komt deze appelen uit de schuren en daarvoor werd dan tussen 35 en 40 cent per kg betaald voor wat de grote maat betreft. Saint Remy stoofperen deden tussen 65 en 70 cent per kg voor de klasse 1 kwaliteit. Conference was er niet te koop in een kwantum van be tekenis. De prijs van deze peer ligt op het ogenblik voor wat de klasse I betreft rond 60 cent per kg met iets daarboven voor de grote middelmaten en iets er beneden voor de kleine maat. Aangenomen mag worden dat het aanbod van Confe rence peren zal gaan toenemen en dat is belangrijk vanwege de voorraden die er nog zijn en die vraag die er op het ogen blik is. Die vraag is goed en het is een bekend feit dat het verstandig is om te verkopen wanneer de vraag goed is. In de afgelopen week heeft het leven van de meesten van ons weer haar gewone gang hernomen. Er is een eind gekomen aan de vele feest- en vrije dagen en menigeen zal op 2 januari met een zucht hebben gezegd ,,het was gezellig maar toch ook weer goed dat het voorbij is, want niets is beter dan het gewone". Op velerlei manieren zijn we bepaald geworden bij hetgeen het jaar dat voorbij ging ons heeft gebracht en talrijk zijn de beschouwing voor het nieuwe jaar. De eer ste berichten over de veilingomzetten in ons gebied zijn niet direkt ongunstig te noemen, maar ze zijn toch be slist niet wat nodig zou zijn om het inflatie-tempo bij te houden. GEEN INKOMENSTOESLAG VOOR KLEINFRUITTELERS I Er komt bij dat we zeker voor wat de fruitsektor be treft in de voorgaande jaren een veel te lage basis als uitgangspunt hebben. Wanneer we horen dat in een gebied als Kapelle en omgeving de frambozen en bramen meer dan een mil joen gulden minder opbrachten dan in het jaar daarvoor, dan is dat zonder meer een slechte zaak. Nog onbegrij pelijker is, dat deze produkten niet zijn ingedeeld in de groep waarvoor de regering een compensatie heeft ge geven. Juist voor de Kerstdagen kwamen de cheques bin nen en vooral in de kleinfruitsektor is het als een schrij nend onrecht ervaren dat zij buiten de verdeling vielen. Het is bekend dat er over de verdeling van het geld waar over het hier gaat geen overeenstemming was tussen de minister en het georganiseerde bedrijfsleven maar het is toch te hopen dat er nog wegen gevonden zullen worden om deze groep van ondernemers in de tuinbouw- sektor alsnog een tegemoetkoming te geven in een jaar waarin hun geldelijke opbrengst zozeer naar beneden is gegaan. Wat de economie betreft is er geen enkele aanwijzing dat er een matiging konjf in het inflatietempo dat de Westerse wereld teistert. Men mag dan wel zeg gen dat Nederland wat dat betreft een heel goed figuur slaat, maar het is hier toch ook van betekenis. Er zijn veel sombere beschouwingen weggegeven rond de jaar wisseling. Er is de grote dreiging van een verder toene mende werkeloosheid. Waartoe dat allemaal zal leiden is niet te overzien op dit moment en zeker niet door ge wone mensen zoals wij. Wel weten we dat er ondanks alle werkloosheid, voor velen van ons nog steeds het probleem bestaat van het niet of niet voldoende kun nen aantrekken van geschikte arbeidskrachten. De ar beid is niet alleen erg duur geworden, ze is in vele geval len binnen onze sektor ook niet of moeilijk te krijgen. GOEDKOPE PEREN Duur en duurder zijn vele dingen geworden in 1974. De kranten hebben er rond de jaarwisseling uitvoerig aandacht aan besteed. Wanneer men de vergelijkingen van begin jaar en einde jaar naast elkaar ziet staan, moet men wel onder de indruk komen van de geweldige vaart waarmede vele prijzen zijn gestegen. Een landelijk ochtendblad bracht in grote opmaak een verhaal over de prijsstijgingen en gaf vele voorbeelden. We lazen in dat verhaal dat er gelukkig ook wat prijsda ling te melden zijn, al zijn deze in de minderheid. Gezegd wordt dan dat we toch blij moeten zijn dat vooral groen ten, fruit en vlees niet duurder zijn dan eind vorig jaar maar zelfs goedkoper. Er is dan o.m. een voorbeeld van een kilo peren waarvoor een jaar geleden 60 cent be taald moest worden en nu 35 cent. Als tuinders kunnen we niet zelf onze prijzen vaststel len. We zijn afhankelijk van de wet van vraag en aanbod en het is wrang om op het eind van het jaar te moeten lezen dat de produkten die men heeft geteeld gelukkig niet mee hebben gedaan bij de prijsstijgingen maar zelfs goedkoper zijn geworden. Dan besef je opnieuw hoe af hankelijk je bent als ondernemer en alleen maar kunt hopen dat vraag en aanbod zich op een zodanig niveau zullen bewegen dat de prijzen redelijk zijn. VEILINGOMZETTEN ONVOLDOENDE GESTEGEN De voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen deelde juist voor de Kerstdagen in een vergadering van zijn organisatie mede dat de veilingom zetten in ons land in 1974 waarschijnlijk slechts in een onbetekende mate gestegen zullen zijn. Dat wil zeggen dat de gehele kostenstijging, die vooral voor de glas tuinbouw enorm hoog is geweest, door de gestegen energieprijzen, door de ondernemers is opgevangen moe ten worden. We hebben een periode gekend dat prijsstijgingen op gevangen moesten worden door efficiëntere werkmetho den. Er is ook in onze sektor op dat terrein veel gebeurd, maar er komt een eind aan het verder opvoeren van de produktie per manuur. Daaraan zijn de meesten van ons nu toegekomen. We gaan op dit moment niet bij de pakken neerzitten en ons niet verliezen in een groot pessimisme, maar we moeten ook de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid en vanuit die werkelijkheid zullen we ons in moeten stellen op het opstellen van ons bedrijfsplan. Daarbij dient men ook steeds opnieuw kennis te ne men van hetgeen er op andere bedrijven en rondom ons gebeurt. Wat dat betreft krijgen de fruittelers in Zuid- West Nederland hiertoe de kans volgende week vrijdag in Kapelle waar de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse en Westbrabantse fruitteelt wordt gehouden. Daar zullen 's morgens demonstraties zijn en er zal een show zijn van machines en andere hulpmiddelen voor het fruitteelt- bedrijf en 's middags zijn er de zonder twijfel interes sante lezingen. Ga er heen, zouden we elke fruitteler toe willen roepen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15