De maand januari zuid-westelijk landbouwbedrijf 12 Ka} L. N. BAX en J. M. J. VAf C.A.R. - Goes Ook het voor de landbouw veel bewogen jaar 1974 is weer voorbij. Al is het kalenderjaar dan verstreken, de gevolgen hiervan zijn nog duidelijk voelbaar. Veel werk is vanwege de weersomstandigheden blijven liggen, zodat bij enigszins redelijk weer deze maand nog een drukke maand kan worden. Zeker nu de jaarwisse ling weer achter de rug is richt ons doen en laten zich weer op de toekomst. Ook in 1975 dient het bedrijfsbe leid, niettegenstaande de teleurstellingen van het voor gaande jaar, er op gericht te zijn de produktiefactoren grond, arbeid en kapitaal zodanig te combineren, dat een BOUWPLAN EN VRUCHTWISSELING Mede gezien de situatie rond de inzaai van de tarwe is de verdere samenstelling van het bouwplan geen een voudige zaak. Om de grond gezond te houden is een goede vrucht wisseling noodzakelijk. Aan de andere kant willen we graag zoveel mogelijk gewassen verbouwen, waarvan gezien de kilogramopbrengsten en de prijs een goed fi nancieel resultaat verwacht mag worden. De bijzondere omstandigheden van het afgelopen jaar zullen ons hier bij niet te veel mogen leiden. De beste basis is een vergelijking over meerdere jaren, waarbij veranderde prijs ver wachtingen kunnen worden opgenomen. HET AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN Alleen door het leveren van een kwaliteitsprodukt kun nen we onze concurrentiepositie verbeteren. Tijdens de bewaarperiode en het afleveren vraagt dit produkt dan ook voortdurend de aandacht. Bij het afleveren wordt geadviseerd de volgende maat regelen te treffen: Warm de partij op voor het leeghalen van de cel. De gewenste temperatuur bedraagt 1218° C, afhanke lijk van de blauwgevoeligheid. Vooral de laat, nat en koud gerooide aardappelen zijn over het algemeen nogal blauwgevoelig. Vele van deze partijen zijn bij het inbrengen in de cel dankzij de aanklevende grond, nog niet blauw geworden. Het extra opwarmen van deze partijen voor het afleve ren kan dit ook verder voorkomen. Trek voor het verwarmen 36 dagen uit. De beno digde tijd hangt af van de capaciteit van de verhitter, de bewaar- en buitentemperatuur. Beperk de valhoogte. i Niet alleen voor, maar ook tijdens het sorteren en het daaropvolgend transport, dient de temperatuur van de aardappelen op het gewenste niveau te blij ven. i GRASZAAD In een aantal veldbeemdpercelen is de bestrijding van straatgras dit najaar maar matig geslaagd. Indien de be- In januari kan nog wintertarwe gezaaid worden, maar in de 2e helft van deze maand komt ook zomertarwe in aanmerking. Klauwverzorging is vooral in de staltijd nodig. zo groot mogelijke winst verwacht mag worden. Middels het maken of laten maken van een begroting kan een plan worden gekozen, dat gebaseerd is op een vergelijking over meerdere jaren. Bij een dergelijk plan dienen de toekomstverwachtingen zo goed mogelijk in gebouwd te worden. Dit is niet altijd even gemakkelijk, omdat de toekomst een aantal onzekerheden bevat. Toch is het zo, dat wie in zijn verwachtingen de toekomstige werkelijkheid zo goed mogelijk weet te benaderen, de grootste kwaliteiten heeft ten aanzien van het onderne mer zijn. Vooral in deze maand zij het in mindere mate dan andere jaren zullen de verschillende vergaderingen die gehouden worden onze aandacht vragen. Bij het bezoeken van een vergadering zal er lang niet altijd een pasklaar antwoord verkregen worden op de vragen waar u eventueel mee worstelt, maar een derge lijk bezoek kan de problemen soms verhelderen en de richting wijzen om bepaalde zaken op te lossen. WINTERTARWE/ZOMERTARWE EN ONKRUIDBESTRIJDING In de maand januari is het nog mogelijk wintertarwe te zaaien. De voorkeur gaat dan uit naar de rassen Norda en Cyrano. Dooreengenomen zullen de omstandigheden niet erg ideaal zijn om meteen ook te spuiten tegen het onkruid. De kans op kiembeschadiging is bij het zaad dat bloot ligt, van dien aard dat men om die reden op dit moment beter van een bespuiting kan afzien. Zelfs op duistper- celen waar mén Cyrano of Clement zaait kan men het immers nog aan laten komen op een behandeling met Dosanex, na de opkomst. In Norda en Manella kan Dosanex niet gebruikt wor den en bij deze rassen lijkt een behandeling met Tri- bunil b.v. direct na het zaaien nog het meest aantrek kelijk. Alhoewel ook in dit geval de bedekking van het zaad toch wel mede een r°l speelt. Tegen zeer jonge duist kan eventueel, ook na opkomst van de tarwe, met Tri- bunil nog wel een behandeling plaats vinden. Moet nog zaaizaad aangeschaft worden dan is het mo gelijk om in de tweede helft van januari naast winter tarwe ook zomertarwe te gaan zaaien. De rassen Toro en Melchior zijn geschikt voor januari-zaai. Wat de onkruidbestrijding betreft: op duistpercelen kan in alle rassen meteen na het zaaien TOK-Ultra wor den toegepast. In de rassen Toro en Kaspar eventueel ook Dosanex, zowel bij de zaai als na opkomst. Waar men niet met duist te maken heeft is een bodem herbicide bij het zaaien niet direct noodzakelijk. Ook moet dit jaar terdege rekening gehouden worden met de structuur van de grond, welke op tal van perce len nu nog veel te wensen overlaat. Vorst van betekenis kan hier verbetering brengen, maar waarschijnlijk zal geduld dit voorjaar nodig zijn. Tenslotte zullen beschikbare mankracht en de aanwe zige werktuigen mede bepalen hoe het bouwplan er in 1975 zal uitzien. ONTWATERING De grond die tot nu toe op wintervoor is geploegd ligt er niet ideaal bij. Veelal moest onder slechte omstandig heden gewerkt worden. Wanneer nu ook nog de afvoer van het water stagneert, komt de grond vol water te zit ten en is een sterke verslemping het gevolg. Om het wa ter vlot te kunnen afvoeren is het nodig dat sloten en drainage worden onderhouden zodat ze volledig in orde zijn. Bij het doorspuitën van de drainage kan praktisch al tijd gebruik worden gemaakt van normale spuitmachines, die onder lage druk werken, wanneer hierbij als extra wordt aangeschaft een haspel met slangen en een sproei kop. De prijs hiervan bedraagt ca. 1200,a 1500, Wanneer met een hogedrukspuit wordt gewerkt vraagt dit veel vakkennis, omdat een verkeerd gebruik de drai nage onherstelbaar kan beschadigen. GRONDBEWERKING IN DE WINTER Op de lichtere gronden, met minder dan 25 afslib- baar, is het mogelijk het op wintervoor ploegen nog wat uit te stellen, wanneer de omstandigheden nu dermate slecht zijn, dat veel modder ondergewerkt zou worden. De zwaardere gronden echter verdragen, om een rede lijk zaaibed te kunnen verkrijgen, laat en diep ploegen slecht. Deze gronden dienen dan ook, indien het enigszins mo gelijk is, zo vroeg mogelijk geploegd te worden. Zou de vorst invallen of als het aanhoudend vochtig blijft, dan dienen deze zwaardere gronden naarmate het later wordt ondieper geploegd te worden of er kan met een bewer king van een vaste tandcultivator worden volstaan. Ook reeds op wintervoor geploegde kalkrijke goed ont waterde gronden verdragen een bewerking met de cul tivator bij het optreden van vorst zeer goed. Het is dan mogelijk om een gelijkmatig zaaibed te krijgen voor fijn- zadige gewassen. Op reeds geploegde zeer slempgevoelige gronden zal men voorzichtiger te werk moeten gaanDe ervaring heeft echter ook geleerd, dat op deze gronden een der gelijke bewerking gunstig kan zijn mits het direct na de bewerking weer flink gaat vriezen. Neerslag van beteke nis daarentegen werkt verslemping in de hand. zetting nog zodanig is, dat verwacht mag worden dat het straatgraspercentage in de geschoonde partij boven de 2 ligt de norm, die wordt aangehouden om de sub sidie uitbetaald te krijgen dient overwogen te -worden dit perceel te behandelen met 5 a 6 liter endothal (pre- betox( op een tijdstip dat een goede werking van dit mid del te verwachten is. Gunstige omstandigheden voor de toepassing en het effect van dit middel zijn: een vochtige bodem een winddroog gewas een temperatuur beneden de 4° C. een daaropvolgende periode met deze lage tempera tuur. geen neerslag gedurende enige dagen na de bespui ting. Meestal worden de beste resultaten verkregen, als na het spuiten een vorstperiode van enige weken volgt. Het gewas dient goed ontwikkeld te zijn en dan nog kan de opbrengstschade tot 25 bedragen. Bij achterwege laten van deze bestrijding kan door de verminderde kwaliteit van het zaad (>2% straatgras) de prijs echter gehal veerd worden. ALGEMEEN Bestudering van de gepubliceerde rassenberichten en de rassenlijst kan leren welk ras voor bepaalde be drijfsomstandigheden het meest geschikt is. Wanneer de kali nog niet gestrooid is, is het goed van af dit moment iedere gelegenheid te benutten om dit alsnog te doen. Zoutschade kan daardoor zowel moge lijk voorkomen worden. Vooral nu de kunstmestprijzen flink gestegen zijn, kan het geld opbrengen om uit te zoeken welke samen stelling landbouwkundig verantwoord en toch goed koop aangewend kan worden. Indien de weersomstandigheden het toelaten, kan in januari reeds begonnen worden met het opschonen van graszaadpercelen. De problemen van dit moment zijn groot. Toch gaat net als de tijd en de kalender de ontwikkeling door. Zo zal 1975 weer andere problemen geven, waarvan de oplossing niet op voorhand kan worden gegeven. Dit vraagt van de boer steeds weer aanpassing aan de situatie, zoals die zich voordoet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 12