Erf en akker Kan de ondernemer invloed uitoefenen op het inkomen van de melkveehouderij 11 door ing. A. A. JANS, C.A.R. - Tilburg. Het inkomen van de melkveehouders is in de afgelopen 10 jaar achter gebleven bij de inkomensontwikkeling bui ten de landbouw. De kostprijs van de melk is sterker ge stegen dan de opbrengstprijs. De toekomstige ontwikkeling van de melkveebedrijven zal gekenmerkt zijn door een streven tot verhoging van de arbeidsproduktiviteit, die noodzakelijk is om een ge lijk arbeidsinkomen te verkrijgen als buiten de landbouw. Tengevolge van de stijgende lonen zal het steeds meer noodzakelijk zijn arbeid te vervangen door machines, vergroting van de bedrijfsomvang per man door verder gaande mechanisatie en rationalisatie van de bedrijfs voering. Deze aanpassing zal noodzakelijk leiden tot an dere bedrijfssystemen en specialisatie. Dit is alleen maar rendabel te maken bij goede pro- duktieve eenheden van voldoende grote omvang. WELKE FAKTOREN BEPALEN DE RENTABILITEIT VAN DE RUNDVEEHOUDERIJ Door ruim 250 melkveehouders in Noo:rd-Brabant wordt van hun bedrijf een bedrijfsekonomische admini stratie bijgehouden. Uit de cijfers van deze rundveehouderij-administratie blijkt, dat het resultaat afgezien van de opbrengstprijs van de melk onder meer afhankelijk is van een aan tal faktoren waarop de ondernemer zelf meer of minder invloed heeft. Enkele van die faktoren zijn: Het aantal melkkoeien per bedrijf. Het aantal melkkoeien dat per hectare grasland en voedergewassen wordt gehouden. De melkproduktie per melkkoe. Het aantal stuks jongvee dat per melkkoe aanwezig is. INVLOED VAN HET AANTAL MELKKOEIEN PER BEDRIJF Belangrijk is een zodanig aantal melkkoeien per be drijf, dat aan deze produktietak de nodige aandacht kan worden besteed, opdat dit een behoorlijk aandeel levert in het arbeidsinkomen van het totale bedrijf. Een behoorlijk aantal melkkoeien is natuurlijk ook no dig om gebruik te kunnen maken van de moderne tech nische voorzieningen zoals ligboxenstal, doorloopmelk- stal, diepkoeling e.d. Overigens zullen ook maatregelen van de zuivelbedrij ven invloed uitoefenen op het aantal melkkoeien per be drijf. AANTAL MELKKOEIEN PER HECTARE Naast het aantal melkkoeien per bedrijf of per arbeids kracht is de veebezetting per hectare zeer belangrijk. Daar de grond schaars is en duur en de oppervlakte per bedrijf meestal beperkt, is het belangrijk om te stre ven naar hoge opbrengsten per hectare. Dikwijls heeft grond ook nog andere gebruiksmogelijkheden, b.v. sui kerbieten. Daar een aantal kosten voor grondgebruik vast zijn (rente, grondlasten e.d.) is een intensief gebruik wenselijk. Diverse goede bedrijven in Noord-Brabant zitten met de veebezetting al rond de 3 stuks grootvee-eenheden per ha. Dit heeft een gunstig effekt op het saldo per hec tare. Nog beter wordt dit saldo, als deze veebezetting voor een groot deel bestaat uit melkkoeien. Overigens moeten we ook dit weer niet gaan overdrij ven. Ruwvoer is altijd nog goedkoper als krachtvoer. Als de veebezetting in sommige streken bij een groot aantal bedrijven belangrijk hoger komt dan 3 stuks groot vee per hectare, wordt de konkurrentie om grond en/of ruw voer (mais) wel erg groot. Daarnaast kunnen ook milieu technische bezwaren (mestoverschot) een rol gaan spe len. DE MELKPRODUKTIE PER KOE Wat de produktiviteit van de rundveestapel betreft zijn de gegevens uit bovenstaande administratie de koeien met een flinke melkproduktie bedrijfsekonomisch veel beter. Aangezien de opbrengst uit omzet en aanwas dit jaar lager is dan voorgaande jaren is een hoge melkpro duktie nog belangrijker. Grote koppels rundvee in goed verzorgd grasland. Ook uit andere gegevens komt steeds meer tot uiting dat bedrijven met gemiddeld de hoogste produktie per koe financieel het beste uitkomen. Met een eenvoudig voorbeeld kunnen we dit verduide lijken. Wat hebt U liever? 40 melkkoeien die samen 220.000 kg melk per jaar produceren of moet U hiervoor meer dan 50 melkkoeien houden. Dit is geen extreem voorbeeld. Uit de rundveehouderij administratie blijkt dat we heel wat bedrijven hebben met een gemiddelde melkproduktie per koe van 5.500 kg of meer. Er zijn helaas ook nog een aantal bedrijven met een gemiddelde van slechts 5.200 kg per koe. In bet twee de geval moet men dus ruim 10 koeien meer houden om dezelfde hoeveelheid melk te kunnen leveren. Het is zon der meer duidelijk dat de kans op een goed inkomen het grootst is bij melkkoeien met een hoge jaarproduk- tie. Globaal kunnen we stellen, dat een stijging van 100 kg melk per koe per jaar resulteert in een verhoging van het arbeidsinkomen van 25,Een verhoging van 1.300 kg melk in bovenstaand voorbeeld geeft bij 40 melk koeien 13.000,meer arbeidsinkomen. AANTAL STUKS JONGVEE DAT PER MELKKOE AANWEZIG IS We moeten konstateren, dat bij de huidige verhoudin gen tussen melkprijs en vleesprijzen het aanhouden van te veel jongvee een ongunstige invloed heeft op het saldo. Voor het instandhouden van een produktieve melk veestapel wordt bet noodzakelijk geacht jongvee aan te houden. De gemiddelde levensduur van de melkkoeien in ons land is niet erg hoog gezien het feit dat plm. 25 procent van de melkkoeien eerste kalfskoeien zijn. Dit betekent dat jaarlijks voor elke vier melkkoeien een vaars beschikbaar moet zijn voor vervanging. Opfok van jongvee is duurder dan men meestal zelf denkt. Voor een aantal bedrijven kan het in verband met de gebouwen, arbeid, oppervlakte en verkaveling aantrek kelijk zijn om het jongvee op het bedrijf, volledig te ver vangen door melkkoeien. Het jongvee kan dan worden opgefokt op een centraal kalveropfokbedrijf. VOERKOSTEN Bij de resultaten van de rundveehouderij spelen ook de voerkosten een belangrijke rol. Bezien we deze cijfers over de afgelopen zes jaren dan blijkt dat de post aangekocht voer is gestegen van 570 tot 992 per melkkoe per jaar. Deze post wordt, behalve door de jongvee-verhouding ook beïnvloed door de vee bezetting per hectare. Een gedeelte van de verhoging v§e De voerkosten stegen de laatste 6 jaar van ƒ570,tot ca. 1.000,per koe per jaar. de melkproduktie is te verklaren uit de hogere kracht- voergiften. We zullen de voerkosten steeds moeten blijven bezien in relatie tot de andere bovengenoemde faktoren. Blijft echter dat het bij de huidige krachtvoerprijzen, belang rijk is om te streven naar voldoende ruwvoer van goede kwaliteit. Samenvattend kunnen we konkluderen: dat de resultaten per hectare toenemen naarmate er een dichtere veebezetting is in de vorm van melk koeien; dat een hoge melkproduktie per koe bedrijfsekono- misch aantrekkelijk is; dat het afgezien van arbeidsbezetting, verkaveling, ge bouwensituatie e.d. beter is om melkkoeien te houden, dan veel jongvee; dat deze vorm van bedrijfsadministratie een belang rijk hulpmiddel is bij de bedrijfsvoering. Aan bovenstaande faktoren zal de melkveehouder van de toekomst bijzonder veel aandacht moeten besteden wil het inkomen ongeveer mee kunnen met de ontwikke ling buiten de landbouw. Dit wordt de achtste keer dat we de kerstdagen en de jaarwisseling in Kenya doorbrengen. Maar het zal dit jaar heel wat anders zijn dan voorgaande jaren. Met de kinderen in Nederland en wij hier zal het niet mee vallen om in de juiste sfeer te komen. Gelukkig hebben we aan de kust nog een plaatsje kunnen bemachtigen in één van de hotels voor de kerstdagen. Daar met een heleboel mensen om je heen zal wellicht de sfeer nog wat te proeven zijn. Hier in Hola is nauwelijks iets te bemerken van het ophanden zijnde feestelijke gebeuren. In de eerste plaats zijn de meeste mensen moslim en in de tweede plaats vallen de mussen bijna dood van het dak door de hitte, en in de derde plaats heeft de commercie nog geen bezit genomen van het kerstgebeu ren. Nergens is er een feestelijke verlichting te ontdek ken; of versierselen. In Malindi aan de kust is dat natuur lijk heel anders. Daar zitten de hotels vol met blanken uit Europese landen. De managers van die hotels zijn nog allen zonder uitzondering Europees, en de kerstboom met alles er op en er aan is er aanwezig. Met de jaarwisseing zijn we weer terug in Hola, en dat zullen we vieren niet het enige andere blanke ge zin hier. We zullen zorgen dat de drankvoorraad goed gevuld is. Het weer is altijd goed, en daarom kun je ook alles buiten doen. We verzamelen wat brandhout voor een kampvuur, en zo zittend in de tuin omringd door de kokospalmen zullen we het wel weten uit te zitten. Alleen de gedachten zullen nog al eens bij de kleine mannen zijn. Gelukkig maken ze het goed in Nederland, en we krijgen de indruk dat wij heel wat meer om hen denken dan zij om ons. Met Sinterklaas zijn we maar van huis weggegaan. We hebben de kampstoeltjes in de landrover geladen, de koelbox gevuld met wat lekkere dingen en naar een plaatsje in de eindeloze bush gere den. Dan zijn je gedachten afgeleid van het Sinterklaas gebeuren. Vooral Corry moet er werkelijk haar tanden inzetten om er door te komen op zulke dagen. We maakten ons druk, eerst om brandhout te verzamelen. Dat is niet zo moeilijk in de bush, want overal liggen wel dode bomen. Hard taai hout. Ideaal voor een kampvuur, en nog idealer voor een open haard denken we. Je moet altijd verdraaid goed oppassen als je dat hout opraapt.. Want vaak zitten er grote schorpioenen in. Nog niet zo lang geleden raapte ik een mooi stuk hout op, en sleepte het naar de landrover, toen er ineens een slang uit kwam gegleden. Een aardig beest, het gleed over mijn blote arm, zonder te bijten. Maar met een schreeuw van schrik liet ik het hout vallen. Soms zitten er vleermuizen in die oude bomen. Maar we hadden vrij vlug een flinke stapel hout. jH.et werd tijd voor een avonddrankje. Nog een half uurtje en de zon zou onder gaan. Terwijl we daar zaten aan een Martini on the rocks, kwamen in de verte een groep Grants gazellen aan. Zebra's en Orijx war ener ook. Plotseling is het dan of je in een andere wereld bent. Dat is natuurlijk niet waar, maar je voelt het wel zo, en daar ging het om op die pakjes-avond. We zaten in de schaduw van een doornstruikje. Bloed rood zakte daarna de zon snel achter de horizon. De lucht kleurde helrood, terwijl de wolken nog werden besche nen. Ik ging het kampvuurtje aanmaken. Dat is daar niet alleen voor de gezelligheid, maar ook voor de veiligheid. Misschien voor sommigen van U wat onvoorstelbaar, maar waar we zaten strekte zich een vlakte voor ons uit, be groeid met bomen en struiken van een grote drie keer die van Nederland, grenzend aan het Tsavo Nationaal park. Wilde dieren in het bos is geen sprookjesverhaal. Het zit er vol van. Om zonder vuur in het bos te gaan zitten in de nacht zou gekkenwerk zyn. Hyhena's, leeuwen, buf fels, neushoorns, wilde honden en olifanten zijn er maar een paar uit de groep van vele soorten. Maar met een vuur houdt je ze op een afstand. Het wordt snel donker, vier graden onder de evenaar. Maar het vuur laaide hoog op in het droge hout. Na een poosje kun je dan met een schop houtskool opscheppen. Dat doen we in een blik, daaroverheen een stuk stevig gaas, en we waren gereed om kaas tosti's te maken. Corry had op een ander houtskoolvuur water gekookt en zette koffie. Als jij nou eerst eens een mooi liedje zingt voor de Sint dan heeft hij misschien wel wat, zei ik. Ze zong: ,,'t Heerlijk avondje is gekomen". En warem pel er was een pakje met een leuk presentje. Jij hebt ook nog niet gezongen zei ze. Ik kan geen wijs houden. Daar geeft Sint niet om, zei ze. 't Werd: „Eerlijk zullen we alles delen". Warempel ook een pakje voor pa. De wind stak plotseling op, de gebruikelijke avond bries. De vlammen in het hout laaiden hoog op. Het was tegen achten en we hadden zin in een borrel. Ik had ook nog een sigaar. Toen hebben we naar radio Neder land geluisterd, Sinterklaasprogramma. De ontvangst was uitstekend. Ontelbare sterren aan de hemel. Er viel een ster. Dan mag je 'n wens doen Co rry. Ja maar niet hard op, zei ze. Ik weet niet wat ze wenste, maar misschien wel dat ik ander werk zocht. P.S. Vanuit Kenya alle lezers een voorspoedig nieuw jaar toegewenst. SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11