9 is wel bekend dat hij op 14 mei 1788 te Grijpskerke was geboren en zijn vrouw Elizabeth van Westen op 21 augustus 1788 te Buttinge. Na hun huwelijk woonden zij vanaf 3 mei 1815 te Koudekerke in het huis wijk B nr. 60, waar hun vrij talrijke kinde ren werden geboren. Toch is het niet onwaarschijnlijk, dat Verhage nog een aantal jaren op Groot ter Hooge als pachter heeft gewoond, tot hij op 20 juni 1829 te Koudekerke overleed. In het bevolkingsregister wordt hij met ge noemde datering als overleden vermeld. Het laatst verbleef hij volgens deze ver melding in het huis wijk C 58, waarmede toen de boerderij was aangeduid. Wie daarna de boerderij bewoonde is niet duidelijk, althans niet tot in 1836. Dan vestigde zich op 1 maart te Koudekerke en als pachter op het bedrijf Lourus Dinge- manse. Hij was geboren op 25 mei 1797 te Buttinge en gehuwd met Leintje Mida- vaine, geboren 7 oktober 1796. Toen zij in Koudekerke kwamen telde het gezin 6 kinderen. Daarbij voegde zich de dienst maagd Tannetje Verhage. Zij was de 'doch ter van de hiervoren reeds genoemde Cor- nelis Verhage en diens vrouw Elisabeth van Westen en geboren op 27 september 1815 in het huis B 60, waarin haar ouders lange tijd woonden. We zouden haar niet zo uitdrukkelijk noemen, indien zij niet la ter op Groot ter Hooge nog een andere rol zou spelen. Daarvóór trouwde zij reeds op 16 mei Op 19 maart van genoemd jaar werd de hofstede, in totaal groot ruim 39 bunder, in het openbaar verkocht en Pieter Dek ker, eerder genoemd, werd er de eigenaar van met een deel der gronden, ter grootte van ruim 14 bunder. Deze percelen waren gelegen ten westen, noorden en oosten van het slot. Andere percelen kwamen in handen van andere kopers. Volgens het verkoopboekje waren in de koop de losse goederen begrepen, t.w. 2 platen, 2 haardijzers en het hek aan de Breede weg, doch geenszins de mest in de mestput. Voor de genoemde losse goede ren moest f 20,worden betaald. Verder was bepaald, dat de gebruiker van de hofstede des winters van 1 novem ber tot 1 mei vrij zou uitwegen langs de Dreef van de buitenplaats Ter Hooge naar de straatweg. Pieter Dekker en zijn gezin woonde vele jaren op de boerderij en zijn reeds talrijke kinderschaar breidde er zich nog uit. Zo kon op 27 augustus 1857 nog de geboorte van een telg worden vermeld. Pieter Dekker bleef geruime tijd eige naar van de boerderij Groot ter Hooge. Nog omstreeks 1870 toen Ter Hooge op nieuw in andere handen overging, was hij er heer en meester. De nieuwe eigenaar van de buitenplaats graaf Van Lynden moet, zoals het verhaal gaat, veel moeite hebben gedaan om van Pieter Dekker ook de boerderij te kopen. Deze ging daar niet op in en de graaf „OUDE BOERDERIJEN IN ZEELAND" GEBUNDELD Van de heer Van IJsseldijk verna men we dat de artikelen over de 32 oude boerderijen in Zeeland, die in loop der jaren in ons blad zijn opge nomen in boekvorm gebundeld zul len worden. Dit boek zal omstreeks begin maart verschijnen met ruim 100 foto's en honderden familiena- j men. Wij houden U op de hoogte! RED. is gevuld met tegen de achterwand aange brachte uitgetrokken ouderwetse huwe- lijkskaarten, welke ten dele nog uit de vo rige eeuw dateren. Blijkbaar was het be waren daarvan een hobby, wélke is be gonnen door één der vrouwelijke familie leden uit vervlogen dagen. Tenslotte kan vermeld worden, dat de woning een kelder bezit, welk© geen ver meldenswaardige details te zien geeft. Vlak voor de ingang van de woning ligl een kleine tuin, welke versierd is met eer tweetal stenen leeuwtjes met wapenschild. Ze dateren waarschijnlijk uit de 18e eeuw en het is de vraag of ze aanvankelijk bij de woning behoorden. DE LANDBOUWSCHUUR [~)EZE is nog geheel in de oorspron- kelijke staat en geeft de indruk meerdere eeuwen oud te zijn. Ze is ge heel uit gepotdekselde houten delen ge bouwd ©n voorzien van een rieten dak. Aan de lange noordzijde is de dakrand vrij hoog, terwijl één stel mendeuren tot aan die dakrand rijkt. Op twee plaatsen golft de dakrand om hoog, doch hier is dan toch de situatie afwijkend van die bij de meeste Zeeuwse landbouwschuren. Zoals één der foto's ook toont, zijn onder één verhoging twee kleine 'deuren onder elkaar aangebracht, terwijl bij een ander oplopend dakrandge deelte zelfs één dubbele deur en twee enkele deuren boven elkaar te zien zijn. We troffen dit bij geen van de voorgaande landbouwbedrijven aan. Op de beide hoe ken aan één zijde van de schuur zijn 'dan nog lagere deuren aangebracht De andere lange zijde van de schuur is laag (9 planken) en vertoont langs de stal len een aantal kleine ramen, waarvan de onderkant ongeveer op het midden van de wandhoogte ligt. Al met al dus een land- bouwschuur, welke vooral uitwendig nogal wat afwijkt van andere Zeeuwse soortge noten. De berging van ian'dbouwwerk- en voer tuigen is terzijde van de woning gelegen, terwijl afzonderlijk nog een varkenshok en een duiventil werden aangetroffen. In de onmiddellijke omgeving der gebouwen ontbreken hier de moestuin en wat fruit bomen niet. December 1974. ker, geboren 24 juni 1843 als zoon van Hendrik Dekker en Tannetje Zwigtman. Hij was gehuwd met Willemina Boon, geboren 27 december 1841. Hun zoon Hendrik Dekker, geboren 19 april 1879 volgde zyn vader als pachter op. Hij trouwde met Maatje Reijnhoudt, ge boren 12 december 1878. Zij bleven de hoeve beheren tot omstreeks 1929 en wer den weer opgevolgd door hun zoon Chris- tiaan Dekker, geboren op 3 augustus 1907. Deze trad in het huwelijk met Elizabeth Maljaars. Zij was geboren op 9 juli 1904. Hun beide zoons, Hendrik Dekker, gebo ren 13 juni 1937 en Johannes Dekker, ge boren 12 oktober 1931, beoefenen beide het landbouwbedrijf. De laatstgenoemde bewoont met zijn gezin de boerderij Groot ter Hooge. DE GEBOUWEN Deuren van onder tot boven. QE woning van deze boerderij zal oor spronkelijk uit de 17e eeuw date ren, doch heeft waarschijnlijk wel enkele malen restauraties, vooral aan verschillen de muurgedeelten ondergaan. Er moet aanvankelijk in één der buitengevels een steen met het jaartal 1767 of 1769 aanwe zig zijn geweest, doch deze is, als gevolg van latere wijzigingen, niet meer te vin den. Bepaalde muurgedeelten vertonen nog de vroeger gebruikte gele IJsselsteen, doch in een nog eerder stadium waren ook de oudere en grotere zgn. Zeeuwse mop pen voor de bouw gebezigd. Het grondvlak van het woonhuis is on geveer vierkant en het geheel wijkt be langrijk af van de meest gangbare boeren woning uit de 17e en 18e eeuw. In de voor- €yi zijgevels zijn grote ramen met luiken aangebracht, terwijl een verde ling in kleinere vensters aanwezig is. In het dak, dat aan vier zijden schuin oploopt, zijn enkele kleine dakkapellen aanwezig, die zeer waarschijnlijk wel in een later sta dium toegevoegd zijn. De totale aanblik van dit huis is, wat vorm en grootte be treft meer die van een klein herenhuis uit de 18e eeuw, dan van een doorsnee boe renwoning. Inwendig vertoont de woning niet veel meer van de oude inrichting en aankle ding. Tegelwanden zijn niet meer aanwe zig. Alleen in de zgn. mooie of grote ka mer zijn achter de haard nog tegels te vin den. Het zijn zgn. schildpadtegels, die ge woonlijk vroeger bij de haard werden aan gebracht. Helaas zijn ze hier met een laag je lichte verf bestreken. Dit zou waar schijnlijk met een afbijtmiddel ongedaan kunnen worden gemaakt, tenzij het glazuur der tegels door de tand des tijds zou heb ben geleden. In één der binnenwanden van de grote kamer bevinden zich nog 'de oude bedste den* die evenwel niet meer als zodanig in gebruik, zijn, doch als bergplaatsen nog goede diensten bewijzen. Een opvallende versiering in deze kamer is een soort aan de wand opgehangen vi trine met diepe houten liijst, welke geheel Het woonhuis van „Groot ter Hooge". met Pieter Dekker, geboren 8 oktober 1811 te Oost-Souburg. Zij woonden te Koude kerke vele jaren in het pand wijk C nr. 9, waar hun vele kinderen werden geboren. Pieter Dekker stond als landman te boek en had dus een zelfstandig beroep in de landbouw. EEN VERKOPING IN 1856 70ALS we reeds eerder vermeldden, ging in 1856 het slot Ter Hooge in andere handen over. Dit gold ook voor de bijbehorende bezittingen, waaronder de boerderijen. moet toen besloten hebben, dat als hij ooit de boerderij toch zou verkrijgen, er geen leden van déze familie Dekker meer en dan als pachter het bedrijf zouden voe ren. Hoe dit ook zij, toen omstreeks 1875 Pieter Dekker zich als landbouwer van de hoeve terugtrok, kwam het bedrijf kenne lijk toch in handen van de graaf, en sedert dien hoe vreemd dat dan ook moge klinken, hebben er tot nu toe louter en al leen Dekkers de hofstede beheerd, zij het dan uitsluitend als pachters! Dat zouden dan evenwel geen nazaten van Pieter of andere verwanten zijn geweest. Als eerste werd er pachter Jacobus Dek- -y' .^.iofcar «s«». r~ - -"M* - m - -w De zijwand van de schuur met mendeuren en omhooggolvend rieten dak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9