vj^Lv En toch Hoe gaat de financiële tegemoetkoming oogstschade wateroverlast werken 19 Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. I-JET was me het jaartje wel. Revaluatie van de gul- den, enorme droogte, uit onbehagen de straat op en ongekende regenval. Dit zijn in een notedop de nega tieve mijlpalen in 1974 en de enorme kostenstijgingen ingezet door de oliecrisis hebben hun sporen inmiddels al heel diep getrokken. Eén bonk narigheid, financieel en wat nog erger is voor sommigen ook voor hun gezond heid. De spanningen zijn niet te meten, maar er werden wel grenzen overschreden. Wat zijn er in feite toch ge weldige prestaties verricht. Zonder direkt op de resul taten te letten. Door de duizenden helpers en helpsters, door de boer en z'n gezinsleden. En mogen we dan even de vrouwen in het bijzonder vermelden. Voor hun opvang en hun verzorging. Ze hadden soms wel erg veel te ver werken. Het boerin zijn was beslist niet je dat. Ons past niet om te bedanken maar we zouden het wel graag doen. EN TOCH FN tochmoeten we verder zelfs al zinkt de moed ons wel eens in de schoenen. Het bestek gaat opnieuw uitgezet worden zij het bijzonder gegist. Maar wat is toekomst kijken anders dan veronderstellin gen maken, anders dan gissen. Zijn er duidelijkheden ten aanzien van fiscale tegemoetkomingen, sociale premies en uitkeringen voor in de grohd achtergebleven produk- ten. Duidelijkheden ten aanzien van de wintertarwe uit zaai en opbrengsten en van het struktuurbederf. Maak daar maar eens een bestek op. Wij zouden willen zeg gen schat en gis en maak een bestek om toch ergens op te kunnen varen. Denk en handel zo gewoon moge lijk. Laat U niet nog meer van de wijs brengen. Uw over peinzingen monden toch uit bij een onbekende toekomst. Onbekender en onzekerder dan anders ongetwijfeld, iets meer ins blaue hinein, maar onder welke omstandighe den dan ook gaat het om een onbekende grootheid. Over peinzingen van een gepijnigd mens zijn beslist niet zon der zin. Een gepijnigde ondernemer van de goede soort is uiteindelijk toch onverstoorbaar. Hij trekt z'n voren en gaai desondanks aan de slag. Al schrijvende bemerken we, dat we een beetje school meesterachtig beginnen te doen. Dat is geenszins de bedoeling. Vat U het maar op als een mislukte poging U een hart onder de riem te steken. Ach waarom eigenlijk mis lukt. We kunneh onderling wel eens wat tegen elkaar zeggen.«Misschien helpt U het toch nog een ietsje pietsje. EN TOCH tN tochzal de natuur geen verstek laten gaan. Ook zonder lyrische verhalen over een nieuwe lente zult U ons begrijpen. De sombere verwachtingen van de klimaatgeleerden ten spijt gaan we niet praten over een dode lente. Het leven is uitermate taai en sterk. We zeggen van roomboter, dat het puur natuur is (met dank aan ons zuivelbureau). Welnu en dan hebben we het over afgeleide natuur. Ons volk mag weten, dat de Nederlandse land- en tuinbouw een ondernemende be roepsgroep is. Zelfs als de natuur tegenwerkt. Dat be tekent de schade zoveel als in ons vermogen ligt herstel len en de hand opnieuw aan de ploeg slaan. Hoe afge zaagd maar ook hoe waar dit moge klinken. Nu zijn we alweer bezig U op te monteren. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Velen zijn vóór U en vergeet toch ook Uw eigen organisaties en coöperaties niet. Overleg met el kaar hoe U 1975 te lijf zult gaan. Hopelijk vindt U daar deze winter nog een ogenblikje tijd voor. Denkt alvoor ge doende zijt en doende denk dan nog. Die wens wil len we graag aan U persoonlijk richten. Blijf niet uitslui tend achterom kijken. Daar is letterlijk niemand mee ge baat en U het minst. En tochmaar doorgaan. Moge dat het devies zijn. Uw stukjes schrijver wenst U van harte alle goeds voor de komende periode. PEILDATUM 6 TOT EN MET 17 JANUARI 1975 VTU de minister van landbouw de financiële tegemoet- koming van de oogstschade als gevolg van de wateroverlast bekend heeft gemaakt komen er steeds meer vragen binnen hoe de uitvoering ervan geregeld zal worden. IN DE EERSTE PLAATS de registratie van de niet ge oogste gewassen, nodig om de schadeloosstelling op ba sis van do regeling vast te kunnen stellen. Naar wij verne men zal deze registratie van het DAN nog niet geoogste areaal aan aardappelen, uien en gladiolen plaats vinden in de periode van 6 TOT EN MET 17 JANUARI 1975. Een en ander zal geschieden door het apparaat van de S.T.U. L.M. Een en ander houd in dat hetgeen voor de registra tie plaats vindt alsnog gerooid wordt buiten de schade loosregeling valt. De plaatselijke kontaklpersoon legt e.e.a. vast in twee voud op een formulier, nadat is vastgelegd dat het be- betreffende gewas inderdaad is ondergeploegd. Leg ook het onderploegen vast van gewassen die nu nog bui ten de regeling vallen. Hopelijk bereiken de organisaties alsnog dat de rege ling verruimd wordt. Achteraf vaststellen wat gebeurd is geeft alleen maar moeilijkheden! DE TEGEMOETKOMING OOGSTSCHADE WATEROVERLAST A LHOEWEL de dagbladpers reeds uitvoerig over de financiële tegemoetkoming voor ongeoogste area- mmmm westen, geldt de regeling voor alle bedrijven, die aan de gestelde criteria voldoen. De bijdrage zal per bedrijf worden vastgesteld op basis van de volgende uitgangspunten: De tegemoetkoming wordt verstrekt over het aantal niet-geoogste hectaren, dat uitgaat boven de genoem de 20 De tegemoetkoming is vastgelegd op f 2.000 per hec tare aardappelen en uien en op f 5.000 per hectare gladiolen; Het maximum per bedrijf uit te keren bedrag is f 20.000. Als voorbeeld: Bedrijfsgrootte 40 ha, waarvan 10 ha aardappelen. Er zijn 6 ha nog niet gerooid. Voor de finan ciële tegemoetkoming komen in aanmerking 6 ha minus (20 van 10 ha) 2 ha 4 ha. De uitvoering van de regeling geschiedt .zoals reeds vermeld, via het S.T.U.L.M. apparaat. De peildatum wordt liggend tussen 6 en 17 januari a.s. (Zie verder pagina 22) IN DE TWEEDE PLAATS dient er in dit verband na drukkelijk op gewezen te worden dat, al datgene dat voor de registratie heeft plaatsgevonden ONDERGEPLOEGD 'en aardaPPelfn, "'en en gladiolen heeft bericht volgen wordt, eerst geregistreerd dient te worden door de kon- 'er nog en ele 9e9ever*s: taktpersoon in het betreffende distrikt. Een volledige lijst van deze personen vindt U op pagina 30 in dit blad. Wordt Zoals bekend voorziet deze regeling in een uitkering een voor schadeloosstelling in aanmerking komend ge- ineens aan bedrijven, waarop het areaal niet-geoogste was omgeploegd en vernietigd, zonder dat dit geregi- aardappelen, uien of gladiolen minimaal 20 van het streerd is, dan valt dat gewas buiten de tegemoetko- totale areaal van elk dezer gewassen uitmaakt en ten- mingsregeling. Vastlegging van hetgeen gebeurt, is dus minste 1 hectare (voor gladiolen 1/2 ha) bedraagt. Hoewel noodzakelijk! de geleden schade zich vooral concentreert in het zuid1- r~i IT artikeltje is alweer het laatste dat in deze rubriek in het jaar 1974 verschijnt. Vanzelf gaan dan de ge dachten naar de gebeurtenissen die zich dit jaar. hebben voorgedaan en de ontwikkelingstendensen die men daarin meent te kunnen onderkennen. Nu gebeurt er heel veel dat ligt buiten het terrein dat wij met deze rubriek willen bestrijkenhoewel ver ver wijderde gebeurtenissen (wat is eigenlijk tegenwoordig nog ver verwijderd?later van grote betekenis blijken te zijn, ook voor wat betreft de materiële zaken, anders ge zegd: voor ons geld en voor ons goed! Op één punt, dat naar wij vermoeden, van grote invloed zal zijn op de toekomstige verhoudingen in de wereld, willen wij wijzen. In de laatste tijd zijn steeds meer be richten in de pers verschenen over de activiteit die Ara bische landen ontplooien op beleggingsgebied. Belangrij ke pakketten aandelen in allerlei ondernemingen worden met het aan olie verdiende geld gekocht Daardoor neemt zonder twijfel de invloed van het Nabije Oosten op de Westerse economie belangrijk toe. Bovendien gaan de lan den daar zelf industrieën opbouwen. Dit betekent niet al leen dat er gebouwen en machines worden neergezet. Men maakt zich ook de technische en economische kennis van het Westen eigen. Dat gebeurt in een zeer snel tempo. Wat groeit hieruit? Heel andere verhoudingen; dat staat vast. Dat het Westen daarin economisch veel minder sterk zal zijn, is naar onze mening althans, een feit waarmee men rekening moet houden. In onze verbrokkelde westerse sa menleving staat men ook wat dit betreft voor een zeer zware opgave. jy/IAAR ook dichter bij huis levert 1974 genoeg stof tot nadenken op. Op fiscaal gebied is er, vergeleken met 1973, wat minder gewijzigd. Te weinig misschien. Dat kan vreemd klinken voor iemand die dagelijks met belas tingheffing te maken heeft. Want deze mensen roepen al tijd om meer rust op dit terrein! Dat is ook wel terecht, inaar de ontwikkeling in het economisch leven maken het vaak noodzakelijk dat er andere regelingen komen dan wij hadden. Een faktor die het hele economisch leven be heerst is de inflatie. Op het terrein van de fiscale winst berekening leidt die ertoe dat het oude uitgangspunt daar van niet meer deugdelijk meer is. Dat uitgangspunt is dat een gulden een gulden is! Met veranderingen in de koop kracht van het geld wordt geen rekening gehouden. Dat leidt tot steeds grotere moeilijkheden voor de onderne mer. De klachten over deze verkeerde methode zijn steeds luider gaan klinken. Gebeurt er nu ook wat om daaraan tegemoet te komen? Bij de Belastingdebatten in de Tweede Kamer is dit punt weer aan de orde geweest. De Minister van Financiën heeft nu een studie-commissie ingesteld die het probleem van de fiscale winstberekening moet gaan bekijken. De commissie bestaat uit ambtenaren, terwijl professor Hof- stra er de leiding van zal hebben. De Minister heeft al gezegd dat men er mee moet reke nen dat deze Commissie aan een moeilijk vraagstuk moet werken en dat het daarom wel een hele tijd zal duren voor ze met haar werk klaar is. Enige kamerleden hebben daar over hun ongerustheid uitgesproken. Maar dat helpt niet veel, denken wij. Het blijft afwachten! J? EN ander punt waarop nog wordt gestudeerd is de vraag of er in ons land al dan niet een belasting moet komen op vermogenswinsten. Deze studie is al enige tijd aan de gang. Er is al gezegd dat wij dit jaar de uitkomsten daarvan zouden vernemen, maar tot het mo ment dat wij dit schrijven is er nog niets gepubliceerd. Tenminste niet wat de studie van deze departementale commissie betreft. Wél zijn gepubliceerd twee inleidin gen die gehouden zijn op de algemene vergadering van de Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen, die in mei werd gehouden. De inleidingen werden gehouden door profess&r F Hartog, die de economische aspecten van een vermogenswinstbelasting besprak, en door mr J. Spaanstradie de fiscaal-juridische aspecten daarvan be lichtte. j* De conclusie van elk'vauMe inleiders was dat zij ern stig twijfelden aan de Mn van een vermogenswinstbelas ting al vloeit deze twijfel bifide een uit wat andere gron den voort dan bij de ander. Of het Departement van Fi nanciën er ook zo over denkt zal straks moeten blijken. Ook hier afwachten! Tenslotte wensen wij ieder toe dat het moeilijke jaar 1974 zal worden gevolgd door een goed jaar 1975. PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19