IN 1974 KREEG DE LANDBOUW EEN ANDER GEZICHT maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant izlm 7ELDEN is de lan'dbouw in één jaar tijds met zo- £-m veel diep ingrijpende gebeurtenissen geconfron teerd als juist gedurende het afgelopen jaar. Ongetwij feld zal 1974 dan ook met dikke letters in de landbouw- geschiedschrijving vermeld blijven. Gebeurtenissen die zeer zeker ook van verstrekkende betekenis zullen zijn voor de gang van zaken gedurende de rest der zeven tiger jaren. Op dit moment worden de gemoederen on getwijfeld nog het sterkst bezig gehc;:den door de ramp zalige weersomstandigheden gedurende de afgelopen maanden. De gevolgen van de wateroverlast zijn nog dagelijks op het land te zien en zullen ongetwijfeld hun weerslag op het verloop van de oogst in 1975 en de daarop vol gende jaren doen gelden. Niettemin willen wij toch eerst een aantal kanttekeningen plaatsen bij de ontwikkelingen op landbouwpolitiek gebied, die het afgelopen jaar heb ben plaatsgevonden. Het zijn immers juist deze ontwik kelingen die voor de toekomstige positie van de land en tuinbouw van groot belang kunnen worden. ANDERE WIJZE VAN BELANGENBEHARTIGING X/TEEST opvallende landbouwpolitieke gebeurtenissen 1 gedurende 1974 waren uiteraard de akties die ge durende de zomer hebben plaatsgevonden. Akties die duidelijk hebben gemaakt dat het tijdperk van alleen maar praten voorbij is en dat een groot deel van de boeren en tuinders bereid is om daadwerkelijk voor hun belan gen op te komen en desnoods door middels aktievoering de wensen voor een beter bestaan kracht bij te zetten. De door de voortdurende inflatie en onvoldoende prijs aanpassingen verslechterde inkomenspositie, de afne mende waardering voor de landbouw als bedrijfstak en de steeds grotere beperking die uit een oogpunt van mi lieu, landschap, planologie e.d. aan de landbouw worden opgedrongen zijn zonder twijfel de belangrijkste oorza ken van de tot uitbarsting gekomen onrust. Daarbij kan niet ontkend worden dat vanuit de georganiseerde land- bouwtop te laat is gereageerd en te lang getracht is met alleen praten de zo noodzakelijke positieverbetering te bereiken. Intussen is, dachten wij, duidelijk geworden dat ook in de toekomst de belangen in de landbouw het meeste gediend blijven met op alle gebieden mee te denken en te praten over het landbouwbeleid. Maar dan wel een meepraten als gelijkwaardige partner, die gesteund wordt door een strijdbare achterban en zonodig in staat en be reid is haar belangen ook via andere, binnen het wette lijk kader vallende, methoden te behartigen! Ongetwijfeld zal er in alle organisaties deze weken veelvuldig over de opstelling in de georganiseerde land bouw gepraat worden. Dat het ook daarbij niet alleen bij praten mag blijven is duidelijk. Er zullen besluiten ge nomen moeten worden die passen bij een andere wijze van belangenbehartiging. Besluiten die ook moeten ver hinderen dat we met z'n allen, overstelpt als we worden door de veelheid in grote en kleine problemen die om een oplossing vragen, weer terugglijden naar de oude situatie. DOORBRAAK WELEN zullen zich afvragen wat er na alle aktievoe ring gedurende het afgelopen jaar is bereikt! Of er in feite wel wat is bereikt! Wij zijn van mening dat we de gevolgen toch niet moe ten onderschatten. Dat geldt met name als we ook op wat langere termijn kijken. Immers in 1974 zijn voor de eerste maal in de E.G.-geschiedenis de prijzen tussen tijds verhoogd, eveneens voor het eerst is bij de prijs voorstellen van volgend jaar daadwerkelijk uitgegaan van de ontwikkeling van de kosten en in nationaal ver band het principe erkend dat het inkomen van de zelf standige ondernemer, dus ook van een boer en tuinder, een andere funktie vervult dan het inkomen van de loon- en salaristrekkende. Dat deze drie punten op dit moment nog onvoldoende doorwerken in de portemonnaie van de boer is duide lijk, maar het verhindert niet dat principieel de weg naar een rechtvaardiger beleid is vrijgemaakt. Waar het in het komende jaar vooral op aan zal komen is dat zowel in E.G. als Nederlands verband aan deze principiële erken ningen ook daadwerkelijk inhoud wordt gegeven. Afgeschrevenen onvoldoende schadeloos gesteld! Velen zullen dit bij het bekend worden van de oogstschaderegelingsvergoedingen gedacht hebben. Het Landbouwschap heeft o.m. bij minister Van der Stee gepleit om ook andere niet meer oogstbare gewassen, als knolselderij en bruine bonen, onder de financiële tegemoetkoming te laten vallen. De minister was bereid e.e.a. nader in overweging te nemen. Het is dus weer afwachten wat dienaangaande alsnog beslist wordt! In de eerste plaats uiteraard via de vaststellingen van het markt- en prijsbeleid voor 1975/76. Daarnaast via een aanpassing van het fiscaal en sociaal beleid in ons land voor de zelfstandige ondernemer. Een derde zaak waar zowel principiële als daadwerke lijk nog weinig vooruitgang is geboekt, betreft de positie van de landbouw in het kader van het planologisch-, mi lieu- en landschapsbeschermingsbeleid. Naar onze me ning zal, zeker ook tegen de achtergrond van een nieuwe landinrichtingswet, hieraan in de komende tijd veel aan dacht besteed dienen te worden. Ongetwijfeld biedt in dit kader, zoals overigens ook bij het markt- en prijsbeleid, de sterk verslechterde posities op de wereldvoedselmarkt belangrijke aanknopingspun ten. Het is vooral het laatste jaar wel voor een ieder over duidelijk geworden dat het voor West-Europa van levens belang is een gezonde en produktieve landbouw in stand te houden. Voor de meeste Europese landen is immers de landbouw de belangrijkste en vaak enige grondstoffen- producent van betekenis. En dat in een wereld waar de grondstoffen steeds schaarser en dus kostbaarder wor den! DE GEVOLGEN VAN DE WATEROVERLAST 7EKER binnen ons werkgebied zullen de gevolgen van de rampzalige weersontwikkeling gedurende dit najaar ook in het komende jaar nog overduidelijk merk baar zijn. In de eerste plaats natuurlijk doordat op vele bedrij zen de financiële weerstand aanmerkelijk is verslech terd. Daar kan de nu bekend gemaakte tegemoetkomings regeling voor de ha ongeoogste produkten slechts zeer ten dele aan tegemoet komen. Een tegemoetkomingsregeling die overigens op zich nog niet de toets der kritiek kan doorstaan. Enerzijds door dat de voorgestelde ha bedragen, rekening houdend met een eigen risico van 20 wel erg schriel zijn en ander zijds omdat er ook een paar onrechtvaardigheden in voor komen. Wij doelen daarbij op het niet onder de regeling opnemen van een aantal gewassen als bruine bonen, knolselderij, witlof etc. alsmede de gedupeerde veehou derijsector. Daarnaast is ook het maximumbedrag van 20.000 gul den per bedrijf in strijd met de stimulering, door diezelf de overheid, voor grotere bedrijven en vooral samenwer kingsverbanden. Wij hopen dat in de komende dagen de regeling nog in vorengenoemde zin gewijzigd zal worden en dat tevens zo snel mogelijk het aantal onoogstbare gewassen zal zijn geregistreerd, zodat de boer weet waar hij aan toe is. Voor de komende tijd is dan verder te hopen dat het weer ons weer eens gunstig gezind zal zijn door middel van flinke vorst zodat èn de op het land achtergebleven produkten in het voorjaar geen moeilijkheden (opslag) meer kunnen geven en de structuur zich althans enigszins kan herstellen. Niettemin zijn wij er van overtuigd dat het voor velen nog heel wat hoofdbrekens zal kosten om de juiste grond bewerking toe te passen, zonodig het bouwplan aan te passen en het land weer op tijd zaaiklaar te hebben. Alle maal zaken waarmee opbrengst en dus inkomen in het komende jaar nauw samenhangen. Een juist van deze opbrengst zal in het komende jaar hard nodig zijn om het bedrijf weer meer weerstand te geven. Aan uw organisatie dan de taak om te zorgen dat deze opbrengsten tegen rendabele prijzen kunnen worden afgezet en dat het fiscale beleid in de komende jaren voldoende mogelijkheden biedt om de reserves weer op peil te brengen. Als dat lukt dan kunnen er uit de zware beproevingen die boeren en tuinders en hun organisaties dit jaar heb ben moeten doorstaan toch nog nieuwe perspectieven voor de toekomst opdoemen. Wij hopen met U in het nieuwe jaar in vertrouwen aan deze toekomst te mogen voortbouwen. Moge in elk geval deze donkere dagen voor kerstmis gevolgd worden door prettige kerstdagen en een voor spoedig 1975 voor U, uw gezin en familie en uw bedrijf. LUTEIJN. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17