Benoemd tot leden van verdienste der ZLM Openingsrede van Algemeen voorzitter 9Czlm de heer J. B. Becu 5 KRING THOLEN—ST. PHILIPSLAND J. van Gastel St. Philipsland W. C. van Nieuwenhuyzen St. Philipsland J. A. Stols St. Philipsland N. van Westen Et ten KRING WALCHEREN K. Besuijen A. Francke H. Janse K. Kluijfhout P. Verhage A. de Visser Js. Vos Serooskerke Serooskerke Serooskerke Serooskerke Koudekerke Meliskerke Koudekerke KRING WEST ZEEUWS-V LAAN DEREN P. J. Aarnoutsen D. Erasmus J. Kools Nieuw vliet Cadzand Cadzctnd KRING HULST R. F. van Acker St. Jansteen De heer Js. Vos uit Koudekerke ontvangt uit handen van de voorzitter de oorkonde en het insigne wegens het 50- jarige lidmaatschap van de ZLM Tijdens de Algemene Vergadering werd door voorzitter Becu mededeling gedaan dat het Hoofdbestuur besloten heeft de volgende ZLM-leden wegens hun 50-jarig lidmaat schap tot lid van verdienste te benoemen. Aan de ter ver gadering aanwezige leden werd door hem, onder applaus van de vergadering, het insigne opgespeld, de oorkonde uitge reikt, de gelukwensen namens het bestuur overgebracht en de dank uitgesproken voor de steun in deze lange reeks van jaren aan de ZLM bewezen. KRING SC HOUW EN-DUIV ELAND Jac. Blom Haamstede P. C. Hanse Haamstede K. Kik Bruinisse N. A. van Putte Haamstede L. D. Stoel Renesse Joh. v. d. Velde Brouwershaven (Vervolg van pagina 1) d. als de caissorïdam doorgaat zullen alle dijken, glooiingen en vooroevers pasklaar gemaakt moeten worden voor veiligheid voor de toekomst bij blijvend tijdverschil. Dit is veel ingrijpender dan aan een kabbelend meer met gelijk niveau. e. Over de bijkomende kosten voor de aanpassende onderhoudsverplichtingen zal een bindende regeling moeten komen. Niet beslist is over 1. Baalhoekkanaal 2. Vliegveld eventueel in W.-Brabant 3. Vaste oeververbinding onder de Westerschelde. We dringen er op aan spoedig te beslissen. De streek dient te weten wat te wachten staat. Dit o.m. ten aanzien van het Baalhoekkanaal ook ten opzichte van de dijks- verbetering die uitgesteld is geworden. Onze mening is dat ernstig bekeken dient te worden of de vaste oeververbinding past in het kader van sti mulering van de werkgelegenheid. Na 30 september is gelukkig beslist om de door Brus sel voorgestelde 5 tussentijdse prijsverhoging in te voeren. We zijn hier dankbaar voor. Wat betreft het prijs- en marktbeleid kunnen we blij zijn met de maatregelen die genomen zijn voor de suiker en voor de melk. Dit is pertinent niet het geval met de tarwe. Men laat ons hier in de steek, terwijl de belofte gedaan is dat het drama van vorig jaar zich niet zou herhalen. We zijn volledig overgeleverd aan de internationale maisprijs. Dit was geen afspraak en we kunnen niet an ders dan Brussel hier in gebreke stellen. Ook is het niet gelukt het markt- en prijsbeleid voor rundvlees en varkensvlees zodanig te doen werken dat aan de periode van grote verliezen een eind is gekomen of dat dit op korte termijn in zicht is. BELASTINGEN "CR zijn belastingfaciliteiten toegezegd. Maar het spijt ons te moeten constateren dat deze maatregelen hoe dankbaar we er voor zijn, ons bedrijfsleven in de huidige inflatieperiode, niet helpt gezond te houden. Er is een commissie ingesteld om te bestuderen hoe men kan komen tot een ander systeem, zodanig dat de schijnwinsten niet meer belast worden. We kunnen dit niet accepteren. Studeren is een goed ding, maar op korte termijn moe ten hier daden komen. Het is duidelijk dat we niet kunnen wachten tot de an dere E.E.G.-landen ons huidige systeem overgenomen zullen hebben. PRIJSVOORSTELLEN VAN BRUSSEL TR zijn prijsvoorstellen van de Europese Commissie aan de ministerraad voor 1975. Deze voorstellen bestaan uit de volgende elementen: Een gemiddelde verhoging van 9 Een afschaffing van monetair compenserende bedragen (voor Nederland 2.76 Een verdeling van de verhoging zodanig dat de akker- bouwprodukten gemiddeld meer verhoogd worden dan de veehouderijprodukten. Het COPA is ook met een voorstel gekomen en dit voorstel behelst een verhoging van 15% met een variatie en wel rundvlees 13% en suiker/koolzaad 20%. Het verschil tussen COPA en de Europese Commissie kan gedeeltelijk verklaard worden doordat het COPA geen aftrek toegepast heeft voor produktiviteitsstijgin- gen en de Europese Commissie wel. Ons voorlopig commentaar kan zijn: a. we staan achter de voorstellen van het COPA. b. het aftrekken van de produktiviteitsstijging op dit mo ment is niet reëel, gezien de voorthollende inflatie, gezien het feit dat tussentijdse verhoging van 5 slechts over een gedeelte van de huidige oogst effect heeft gehad. c. het aftrekken van de compenserende bedragen (2,76 kunnen we niet accepteren, mede omdat we er rekening mee houden dat de laatste revaluatie waarover we dit jaar met de regering ernstig van me ning verschilden, ons nog zwaar op de maag ligt. Vergadering, het wordt als gewoonlijk wederom een strijd en touwtrekken. We vertrouwen op de kracht van het COPA! DE WATEROVERLAST VTA de droogteperiode zitten we nu in een periode van ernstige wateroverlast. Alle records sedert de waarnemingen van De Bilt over de waterval in de najaars maanden zijn voor ons gebied geslagen. Aanvankelijk vertrouwden we erop dat er nog voldoende droge dagen zouden komen om met ons machtig machineapparaat be diend door vakkundig personeel onze produkten uit de grond en in de fabriek of pakhuizen te krijgen. Toen in het weekend van 20 oktober plaatselijk 60 100 mm regen viel werd het duidelijk dat een ramp dreig de. We hebben alarm geslagen. Een persconferentie geba seerd op gegevens verzameld door de heer Van Beekom en zijn dienst televisiecommentaren hebben de Neder landse bevolking en regering kond gedaan van onze angst. Op zaterdag 26 oktober hebben we in Goes bezoek gehad van de minister van Landbouw de heer Van der Stee en van het D.B. van het Landbouwschap. We hebben hen in de landerijen gebracht en met hen onze gegevens doorgenomen van de oppervlaktes nog niet geoogste gewassen. Er zijn spijkers met koppen ge slagen. Er is een rampcoördinatiecentrum ingesteld met als coördinator de heer W. Goeman, geassisteerd door de secretariaten van onze organisaties. Besloten is machines -f- vakbekwaam personeel en ongeschoolde arbeidskrachten aan te trekken voor hulp in ons gebied. D.i. West Brabant, Zuidhollandse eilanden en Zeeland. Besloten is in diverse distrikten ondercoördinatoren aan te stellen, geholpen door plaatselijke commissies. Besloten is over dit apparaat de verdeling van machi nes en mensen te bemiddelen. Besloten is dat de boer voor genoemde werkzaam heden een bedrag per ha zou betalen en de overige kosten voor rekening van de regering zouden komen. U hebt dit alles uitgebreid kunnen lezen. Door het voortdurende slechte weer is het rendement van de aangevoerde machines lager geworden dan we verwacht hadden. Ondanks al het slechte ween zijn met handkracht toch nog een groot aantal ha gewassen uit de modder gered. Ik breng een eresaluut aan de heer Goeman en zijn mannen en vrouwen voor hun vele werk en goede orga nisatie (applaus!)! Ik breng een eresaluut aan de scholieren, vrijwilligers en militairen, omdat zij in 1974 onder barre omstandig heden in modder en slijk voedsel zijn komen redden (applaus)! Ik spreek mijn grote dankbaarheid uit aan de regering: vooral ministerie van Landbouw, Oorlog en C.R.M., voor de voortreffelijke hulp op praktische basis welke zij verleend hebben. Toch blijkt dat vele ha gewassen niet geoogst zullen worden en dus verloren zullen gaan. Gezien de reeds moeilijke financiële positie van de boer, om gezien de inflatie, kostenstijgingen, de werke lijke opbrengst van de produkten, de financiering van het bedrijf gezond te houden is het duidelijk dat dit verlies er bovenop door de betreffende bedrijven niet gedragen kan worden. Het is daarom dat reeds vroeg door ons aangedron gen is op een vergoeding a fonds perdu voor de ha welke door deze ramp verloren zouden gaan zulks op basis van werkelijk aan deze produkten gemaakte kos ten, met als verlengstuk een aparte versoepelde zelfstan digenregeling voor hen die ondanks de uitkering per ha toch in liquiditeitsmoeilijkheden kwamen. Op dit moment is deze aparte zelfstandigenregeling een feit. Deze rege ling is beter dan de regelingen welke tot nu toe elders in het land bij bijzondere gebeurtenissen toegepast wor den. Ik breng hulde aan diegenen die dit hebben helpen voor elkaar brengen. Helaas komen slechts gedeelte van de getroffen bedrijven hiervoor in aanmerking. Een grote categorie bedrijven worden uitgesloten omdat ze voor deze ramp, nog financieel krachtig waren. Wij hebben vorige week met het D.B. van het Land bouwschap volledig overeenstemming gekregen over de noodzaak van een uitkering ineens aan alle boeren waar van door wateroverlast produkten verloren zijn gegaan. Dit pakket is door het D.B. van het Landbouwschap met de voorzitter van de Gewestelijke Raad van Zeeland met minister Van der Stee besproken. Dit pakket is door de fracties van de grote politieke partijen dezelfde avond in de 2e kamer eveneens naar voren gebracht en verdedigd. Minister Van der Stee heeft toegezegd meer voor ons te doen maar is nog aan het studeren. ONS COMMENTAAR IS: 1. De spanning in de boerengezinnen is enorm. 2. Deze uitkering moet er komen, de boer moet op korte termijn weten waar hij aan toe is. 3. Ook voor de veehouderij moet bekeken worden hier wat uit te halen i.v.m. de moeilijke ruwvoederpositie op deze bedrijven. 4. Als men dit bekijkt als gedeelte uit de pot van 31/2 miljard gulden voor werkverschaffing zullen deze be- dragen zeer nuttig besteed worden. Willen we een gezonde boerenstand in ons gebied houden, dan zal behalve diverse wensen van kleinere orde dienen vol daan te worden aan onze gerechtvaardigde eisen op de volgende punten. 1. Drastische aanpassing van het belastingklimaat voor de zelfstandige ondernemers. 2. Prijsvaststelling in Brussel zodanig dat alle kos tenstijgingen ingerekend worden (als het kan in dexeren). Dat de produktiviteitsstijging voorlopig NIET afgetrokken wordt, dat gewacht wordt met af trek van compenserende bedragen voortkomende uit vroegere revaluaties (voor Nederland 2,76 totdat zekerheid bestaat dat de monetaire unie er komt, en dan nog in gedeelten. 3. Aan de door wateroverlast getroffenen spoedig een toezegging doen dat een vergoeding a fonds perdu gegeven zal worden, gebaseerd op het aan tal verloren gegane hectares produkten in principe gebaseerd op de gemaakte kosten. HET IS NIET ANDERS WERGADERING het spijt me dat ik U in de laatste al- gemene vergadering welke ik als voorzitter mee maak, niet meer opwekkend nieuws heb kunnen vertel len, maar het is niet anders. U als boer zegt nu: de autoriteiten studeren en beslis sen niet. Wij kunnen niet meer eerst studeren, wij moe ten beslissen, of we ons bedrijf voort zetten, hoe we ons bedrijf voortzetten. Dit is moeilijk. Toch zou ik U willen adviseren als het even kan, doe gewoon door. De hulp die in de lucht .hangt kan komen. De waarde ring voor de voedselproducent stijgt. De waardering voor de ondernemers kan wel eens spoedig beter worden. Gooi geen oude schoen weg voor je er passende nieuwe hebt. Blijf vertrouwen op Uw organisatie. Volgend jaar gaat deze door in vernieuwde stijl, onder leiding van een kun dig jong energiek voorzitter met een goed, ook verjongd bestuur, gesteund door een kundige staf medewerkers die geen moeite teveel is voor U te zwoegen. Steunt Uw organisatie ZLM, Brabanders en Zeeuwen versaagt niet, worstel door en verkrijg Uw verdiende deel van de welvaart!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5