VLIEG ER />EEDS UIT ^P' cL* Zui<^ - eiulcl Redaktie Kees Schipper Internationale Plattelandsjongeren Rally in Engeland Van 26 juli tot 3 augustus j.l. werd in de "Berkshire College of Agriculture" te Maidenhead (vlakbij Londen) de jaarlijkse "European Rally of Young Farmers and 4H Gubs" gehouden, georganiseerd door het Europees Comité. Op deze veertiende rally (welke ieder jaar in een ander land wordt georganiseerd), waren vele Europese landen vertegenwoordigd door gemiddeld 4 deelnemers per land (2l meisjes 2 jongens, aangevuld met een leider). De deelnemers werden door selectie bepaald. Tevens waren jongeren uit Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland aanwezig, die in Engeland waren voor een half jaarlijkse stage. Om een lang verhaal kort te maken, doe ik een greep uit de belevenissen die we tijdens die week hadden. Naast de uitstapjes die we maakten naar Londen, Windsor Castle, Henley - on Thames, een tentoonstelling, bezochten we o.a. enkele landbouwbedrijven en een veebedrijf met 300 koeien. We kregen zodoende een beeld wat Engeland toeristisch en agrarisch te bieden heeft. We werden ook uitgenodigd door een plaatselijke plattelandsjongerenvereniging voor een grandioos schuurfeest met barbeque. Een andere avond werden we in groepjes afgehaald en werd iedere groep op een andere manier beziggehouden door een aantal verenigingen. Naast deze "excursies" moesten we ook deelnemen aan wedstrijden, welke per land werden beoordeeld. De meisjes moesten koken, bloemschikken en de andere deelneemster van het eigen land aankleden als bruid met behangselpapier. Dit laatste leek ons een vrij belachelijke zaak, wat het bij sommigen ook wel was, maar toch waren er ontzettend leuke "bruidsjaponnen" bij. De jongens moesten trekker behendigheidswedstrijden doen, lassen, schattingen maken van oppervlakten, inhoud van een graansilo e.d. en met landrovers rijden. De 2de en 3de avond moest ieder land een "presentatie" geven, hetzij volksdansen, zang, muziek of toneelspel. Deze avonden werden erg gezellig. Velen waren in klederdracht, volksdansen werden gedaan, waar iedereen bij betrokken werd, zelfs een soort "striptease" van de Zweedse groep. Wij traden op met een zelfgemaakt lied, gekleed in de kleuren van de Nederlandse vlag en om het compleet te maken, droegen we klompen. Deze waren erg in trek, ieder wilde er eens mee lopen, wat voor sommigen niet meeviel. Tenslotte verkochten we ze, zodat wij ze niet mee naar huis moesten slepen. De laatste avond was de prijsuitreiking waarbij Nederland slecht uit de bus kwam, maar dat kon de pret in onze groep niet drukken. Nadien was er een officiële receptie waar we ontvangen werden door de "commissaris" van de Koningin van het graafschap Berkshire. Ieder was nu op z'n paasbest gekleed, nadat we een hele week in spijkerbroeken hadden rondgesjouwd. Na het diner hadden we een bal wat erg gezellig was. Na afloop bleven we zingen en praten, om 5 uur 's morgens dronken we champagne en voor slapen hadden we geen tijd meer. Het allerleukste van zo'n Rally is datje met jongeren uit de hele wereld in contact komt, dat je samen (vaak tot diep in de nacht) zingt bij een guitaar, discussieert, drinkt en danst en enorm veel lol beleeft. Je slaapt weinig maar je krijgt en houdt een heleboel contacten, je ziet wat van het land waar je bent en je krijgt een indruk van de bevolking. Ik kan daarom deze Rally ieder PJZ lid van harte aanbevelen. Volgend jaar is hij in Noorwegen! Anneke Basting, PJZ. W. Z. Vlaanderen AKTIVITErrEN AGENDA afd. Fijnaart. Op 6 december a.s. kunnen jullie zien hoe mooi de natuur in deze maanden is door mee te doen aan onze DROPPING We vertrekken wederom vanaf het terrein van de Fa. Verhagen aan de Molenstraat te Fijnaart. We stappen daar om 18.30 uur in de vrachtwagen. Wij hopen dat jullie ook op 6 december nog kunnen zeggen: "zie, de maan schijn' door de bomen" zodat jullie de weg naar het eindpunt een beetje gemakkelijk kunnen vinden. Te bestemder plaatse aangekomen, staat de soep reeds klaar. De muziek zal weer verzorgd worden door onze D. J. Bas. Degenen, die zich pas na de dropping bij de groep willen voegen, kunnen na 20.00 uur op telefoonnummer 01686 - 536 horen waar de groep zich bevindt. afdeling Zevenbergen 14 december 19.30 u Aangezien de zeskamp door het secretariaat in Goes naar januari is verplaatst, willen we nu op deze dag gaan schaatsen in Tilburg. Verzamel plaats is de markt, maar geef je wel even op. 21 december 14.00 - 16.00 uur Een volleybalwedstrijd tegen de K.P.J. in Moerdijk. We gaan spelen met een dames-, een heren- en een mixed team. Je kunt je nog opgeven op elke woensdagavond van 20.00 22.00 uur in Moerdijk. Dan volleyen we daar, weet je. 13, 20, 27 december 20.00 - 22.00 uur Dit zijn de gewijzigde data voor de cursus handvaardigheid in Zevenbergschenhoek. Let er op mensen! afd. Bladel 14 en 15 december LEDEN WEEKEND met o.a. thema: ELKAAR BETER LEREN KENNEN m.b.v. Video (video-begeleider Kees Schipper). Ben je lid van de PJ.Z. -afdeling Bladel, Kom dan op 14 en 15 december. Naar jeugdherberg "Harba Lorifa" in het sportcomplex te Valkenswaard (04902 - 5334). Voor een LEDENWEEKEND dat klinkt als een klok. Dit mag je niet missen, vriend of vriendin meenemen mag (graag zelfs). Voor het onaanzienlijke bedrag van 13,ben je 2 dagen onderdak. afd. Oost - Zeeuws-Vlaanderen Jaarfeest op vrijdag de dertiende! in de Halle in Axel om 20.00 uur. Kabaret, verloting, toneel ("Hoogheid, uw kameel staat voor") dansen; kortom: een fijne avond met veel kijk-en luistergenot: led en/donateurs: 3, OVERIGEN: 4,— P.J.Z.. de Bevelanden zondag 15 december gaan onze 2 afdelingen (Goes N. Beveland) EEN DAGJE UIT naar ANTWERPEN. Bezoek aan de Vogeltjesmarkt het Belgische Waterlooplein) Binnenwippen in een Museum Gezellig Gezamenlijk eten. Schaatsen op de kunstijsbaan Kosten 25, Vertrek 7.15 u. Westwal, Goes Thuiskomst 19.30 idem Opgave: Addie Hage 01199 - 264 Leo Wabeke 0U92 - 302 Vrijdag 3 januari: grootse Film-avond in Amicitia te Kloetinghe met een komisch- serieuze film Daniël. We beginnen om 20.30 uur, daarna gezellig samenzijn onder het genot van een kop soep. Entree: 2.50 voor alle rangen. afd. Sprang - Cape 11e Vraagt aan èlle PJ.Z. afdelingen om MEDEWERKING: zaterdag 21 december wil Sprang een ZAALVOETBAL COMPETFTIE gaan houden, waarbij zij hopen dat een aantal PJ.Z.-afdelingen naar Sprang - Capelle toekomen om mee te doen. Wie wil meedoen aan deze competitie even een telefoontje naar de voorzitter: Gwert - Bogers, Kerkstraat 14, 04167 - 2995. afdeling Almkerk Mijne heren, Zoals afgesproken is met Uw toenmalige secretaris H. Harderwijk, zouden wij nog één jaar de afdeling Almkerk proberen draaiende te houden. Doordat er geen enkele belangstelling meer is voor de vereniging van de leden, zien wij ons genoodzaakt als bestuur definitief af te treden. Aangezien er geen nieuwe kandidaten voor een eventueel bestuur zijn, maken wij zo snel mogelijk de nog aanwezige financiële middelen aan U over. Hoogachtend, Bestuur PJZ afdeling Almkerk 15 -11 - '74 MEDEDELING Een Duitse jongeman van 23 jaar afkomstig uit de landbouw wil van januari tot en met maart op een Nederlands landbouwbedrijf geplaatst worden. In ruil daarvoor kan een Nederlandse jongen op het bedrijf van zijn ouders in Niedersachsen worden opgenomen. Dit Duitse bedrijf ziet er als volgt Uit: 50 ha. akkerbouw, 20 ha. grasland, 65 ha. bos, 30melkkoeien en 35varkens. Als u belangstelling heeft voor deze uitwisseling verzoeken wij u zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de Stichting Uitwisseling, Eeuwigelaan 1, Postbus 97, Bergen N.H. (tel. 02208 - 3101/6144). De afdelingen Goes/N. Beveland hebben afgelopen zomer een groep landbouwstudenten van de IOWA - State - University op bezoek gehad. Met dit bezoek was een kontakt gelegd, dat uitmondde in een uitnodiging voor een tegenbezoek. Het h.b. van de PJ.Z. heeft deze uitnodiging aanvaard en de sekr/vorml. de opdracht gegeven om het programma samen met een programmakommissie van ex - V.S.-gangers) uit te werken. Dit is nu gebeurd en het sekretariaat is nu met de mensen van de IOWA - State- University in onderhandeling voor een DRIEWEEKSE REIS door de V.S. Je zult begrijpen dat dit we! veel gaat kosten, maar hier tegenover staat dat een bezoek aan dit werelddeel een belevenis is, waaraan je je hele leven terugdenkt. Bovendien maak je kennis met andere mensen, een andere mentaliteit en de nieuwste methoden van landbouwbedrijven. Kortom de moeite/en kosten: 2000,zeker waard. Deze trip wordt gehouden in 3 CJ.O.-verband, zodat het wel zal lukken een groep van 35 personen bij elkaar te krijgen. In de komende weken horen jullie er nog (veel meer) van! (We zijn bezig subsidie los te krijgen om de deel nemers prijs te drukken) Een bericht van PJZ. - Zeven her oen Voor zover jullie het nog niet wisten PJZ. K.PJ. te Zevenbergen doen veel dingen gezamenlijk. We lichten er één geval uit: de kursus KREATIVITEIT. Sindg 4 oktober draait er in Zevenbergsehoek een kursus handvaardigheid voor plattelandsjongeren. Ruimte en materialen worden beschikbaar gesteld door S.K.W.= Sociaal Kultureel Werk, een stichting voor jeugd- en jongerenwerk in Zevenbergsehoek. De P.J.Z. en de K.PJ. zijn tijdelijk lid geworden van S.K.W. en het lidmaatschapgeld is de "huur" voor ruimte en materialen. Tevens dragen de P.J.Z. provinciaal (Goes) en de K.P.J. provinciaal (Tilburg) een steentje bij in de vorm van een subsidie, terwijl Je deelnemers zelf nog 2,per avond betalen. (Totale begroting van de onkosten: 700, Er hebben 18 kursisten zich ingeschreven en we hebben nu 4 avonden achter de rug. De opkomst is relatief groot en konstant: op de 18 personen varieert die tussen 14 en 17 personen. De docente doet het leuk; wij hebben zelf de docente gezocht en gevonden. Willen we een keer een avond doen, die buiten d« kompetentie ligt van onze docente, dan kan het S.K.W. vooi gastdocenten zorgen. Het gaat er ook tamelijk demokratisch toe. De deelnemers en de docente pleegden gezamenlijk overleg over het programma van de 10 k 12 kursusavonden Elke 2 weken, op vrijdagavond, zijn de avonden. Een kort overzicht van wat we tot nu toe gehad hebben. 4 okt onderwerpskeuze fingerpainting 18 okt. algemene oriëntering op 4 onderwerpen die later ic de kursus verder uitgediept worden 1 klei 2 hout en spijkers 3 sierraden 4 solderen 1 nov= klei 15 nov hout en litho-sneden 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23