9L*-n Tuinbouwcommissie vergaderde Zwakke stemming op de fruitmarkt DINGEN VAN DE WEEK BETER SOCIAAL EN FiSCAAL KLIMAAT NODIG I-IET Nederlandse belastingstelsel is moordend voor de kleine zelfstandige. Reservering is vrijwel on mogelijk, met gevolg dat bij elke tegenslag de boeren en tuinders massaal naar de Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen van de Bijstandwet worden verwezen. Aldus de heer M. J. Goud in zijn openingswoord tijdens de op woensdag 28 november j.l. gehouden vergadering van de Tuinbouw- kommissie der ZLM. De heer Goud benadrukte dat het fiscale inkomen van de zelfstandige slechts wat het verteerbare deel betreft vergelijkbaar is met dat van een loontrekkende. De laat ste kan desgewenst alles schoon opmaken. Dat mag de agrarische ondernemer niet. Hij moet overhouden voor nieuwe investeringen, voor zijn oudedagsvoorziening en vooral ook voor het opvangen van risico's. De noodzaak van dat laatste is dit jaar duidelijke dan ooit tot uiting ge komen. De bedrijven zijn echter door de fiscus zo uitge hold, dat eventuele reserves meestal geleidelijk verdwe nen zijn. De toezegging van minister Van der Stee, dat geen levensvatbaar bedrijf verloren mag gaan als gevolg van de wateroverlast is een zeer bekend geluid. Het zijn pre cies dezelfde woorden die de toenmalige minister Lardi- nois bezigde bij het aankondigen van de overbruggings regeling voor de fruitteelt. Het is ook een herhaling van hetgeen minister Van der Stee zei tegen de fruittelers in Limburg en Noord-Brabant, toen hun oogst dit jaar door nachtvorst verloren was gegaan. Tot nu toe betekende het doodgewoon dat er geld geleend kon worden via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Althans, wanneer men zodanig in de knoei zit dat de bank anders geen geld meer wil verschaffen. Maar met die leningen worden de bedrijven nog zwaarder belast dan ze al waren en zo gaan ze dus verzwakt een nog moeilijker toekomst tegemoet. HET MOET ANDERS IVE vergadering ondersteunde volledig de opmerkin- gen van de heer Goud. Unaniem was men van me ning dat met klem moet worden aangedrongen op verbe tering van 'het fiscale en sociale klimaat. De kollega's in onze buurlanden verkeren hierbij in een veel gunstiger positie, speciaal wat de belasting betreft. Sociaal gezien verkeert de kleine zelfstandige ook in een weinig benij denswaardige positie. Aan mooie woorden en beloften heeft men niets; de werkelijkheid is dat er te weinig ge beurt. Bedrijfsbeëindiging lost ook niets op, want het heeft geen zin om het leger werklozen te vergroten. Overigens was er ook nog wel waardering voor de Rijks groepsregeling Zelfstandigen. Maar het moet naar het oordeel van de kommissie zo zijn dat daar slechts een en keling in bijzondere omstandigheden gebruik van moet maken Niet dat honderden of duizenden daar op aange wezen zijn, omdat ze de normale bedrijfsrisico's niet meer kunnen opvangen. INKOMEN KLEINFRITTELERS 40 LAGER IN een overzicht betreffende de gang van zaken in de diverse tuinbouwsectoren kwam naar voren dat de moeilijkheden zich opstapelen. De bloembollentelers kregen lage prijzen voor hun tul pen, terwijl ze nu zeer hoge kosten moeten maken om hun gadiolen uit de modder te halen ent droog te krijgen. De glastuinders hebben te maken met snel stijgende verwar- mingskosten. Lichte olie is zo duur dat men de kachels maar onbenut laat, doch daarmee komt een winterteelt te vervallen en dus een liinK: stuK van net tuun cu in komen. De fruittelers hebben een redelijk jaar. Gezien de kleine oogst in de EEG vallen de prijzen echter tegen. De Golden Delicious is zelfs goedkoop eni dat is de appel waar men het op de moderne bedrijven van moet hebben. Zeer somber is de situatie bij de teelt van klein fruit. Vorig jaar was de omzet bij de veiling te Kapelle afge rond 3 miljoen gulden; dit jaar slechts 2 miljoen. Houdt men rekening met de inflatie, dian komt het neer op een daling van ongeveer 40 Dat is natuurlijk catastrofaal en de gevolgen zijn dan ook al merkbaar. Vooral wat be treft de bramen kwam de klap erg hard aan. GEEN ROOIPREMIE rEiR teleurgesteld was de vergadering over het niet doorgaan van de rooipremie. Er is nog steeds te veel fruit. Uit de markt nemen door interventie kost meer dan rooien met subsidie. Het is weliswaar niet gewenst dat er op grote schaal wordt gerooid op de specifieke fruitbe- drijven, maar wel zou een rooipremie een belangrijke bij drage kunnen leveren bij de structuurverbetering, b.v. via ontmenging en ook bij bedrijfsbeëindiging van oudere telers zonder opvolger. Het is onbegrijpelijk dat EEG-landbouwcommissaris Lardinois het voorstel voor de rooipremie van de agenda heeft afgevoerd nadat er voordien al een positief besluit was genomen. Volgend jaar is er wellicht weer een fruit- crisis. Maar als men dan een beslissing heeft genomen, kan een nieuwe opleving opnieuw worden gebruikt om maar ades op zijn beloop te laten. Uiteindelijk wordt waarschijnlijk het toch een doorgaan van de koude sane ring, met verkapte nationale maatregelen in Frankrijk en Italië om daar de telers op de been te houdeh. Dit alles is erg deprimerend voor de Nederlandse fruit telers. Voorzitter Goud wees er op dat door dit alles het voortbestaan van de fruitteelt in ons land op het spel komt te staan. Dat blijkt ook uit de voorlopige gegevens van het ZLM fruitteeltstructuurrapport dat wordt samenge steld. Er zijn bijna geen bedrijf sop volgers, want de jon- gexen zien net niet meer zitten, bovendien ontoreez.t het geld voor de noodzakelijke vernieuwing en herinplant. DURE OLIE VOOR GLASTUINDERS yOORAL op de kleinere glasbedrijven, zoals die in Zeeland en Noord-Brabant voorkomen, werd veel lichte olie gebruikt voor verwarming. Die is nu zo duur, dat de stookkosten in de winter op 15 ct per krop sla zou den komen. Wie niet op aardgas kon overschakelen is dus de dupe. Voor aardgas zijn de prijzen nu bekend De grootver bruikers, boven 170.000 m3 per jaar, betalen 4.440,aan vastrecht per jaar en tot 1 april 1975 8.11 ct per m3, daar na tot 1 oktober 1975 8.88 ct per m3. De vastrechtkosten meegerekend betekent dat in de praktijk een m3-prijs tus sen de 9V2 en lil Va ct. Per 1 oktober volgend jaar is er echter weer kans op een aanzienlijke verhoging. Voor* de kleinverbruikers (95 van de glastuinders in ons gebied) met een afname van minder dan 170.000 m3 per jaar, wordt het vastrecht verlaagd tot 96.per jaar. Verder zal het gehele jaar, dus van 1 januari tot 31 december 1975. 'n prijs gelden van 16 ct per m3, waarbij vanaf 30.000 m3 een reduktie zal worden gegeven van 6.2 ct. Dit houdt in dat men bij een verbruik van b.v. slechts 30.000 a 40.000 m3 aardgas per jaar vrij duur uit is, met eeni gemiddelde prijs van 15 a I6V2 ct per m3. Gebruikt men 80.000 m3 of meer per jaar dan daalt de gemiddelde prijs tot 11a 12 ct per m3. "Wel moet bedacht worden dat er nog meterhuur bovenop komt. Is de metercapaciteit 16 m3 of minder per uur, dan wordt geen metemuur be rekend maar bij een capaciteit van b.v. 50 m3 is de meter- huur 18,per maand en bij een capaciteit van 100 m3 zelfs 35,per maand. (Zie verder volgende pagina.) Op de fruitmarkt was ook de vorige week sprake van een zwakke stemming. Nu is dat geen bijzondere om standigheid in deze tijd van het jaar waarin er zovele aanslagen op de huishoudportemonnai worden gepleegd en we bovendien ook moeten erkennen dat er gewoon teveel appelen van mindere kwaliteit worden aange voerd. Er is dit najaar veel opgeslagen in de schuren van de telers. Dat fruit moet nu weg maar de kwaliteit is niet optimaal, integendeel, de appels zijn erg geel ge worden en de smaak is meestal niet meer wat de mo derne consument van een appel verwacht. Het is op nieuw een vervelende zaak waar we mee te maken hebben want de appelmarkt in het algemeen en de naam van de Golden Delicious in het bijzonder wordt -er niet mee gediend. Hierdoor kon het vorige week gebeuren dat de meeste partijen Golden Delicious verkocht moesten worden voor 39—-35 cent per kg. Vanuit Zeeland werd plaatselijk nog al wat verladen vcror Finland in de maat 60-70 mm. Hier voor werd dan 35 ct per kg betaald en de animo bij de telers om hiervoor te leveren was groot. Cox's Orange Pippin uit het koelhuis werd wat duur der en kwam op 99—98 cent per kg voor de grote maten en rond 80 cent voor de klasse I 66-70 mm. Goudreinette deed voor de gewone variëteiten klasse I in de meest gevraagde maten rond 75 cent per kg en de rode noteer den ongeveer 10 cent hoger. Het aanbod werd de vorige week op de veilingen bewust klein gehouden vanwege de aktie van de vrachtwagenchauffeurs. Hierover meer in de rubriek „Dingen van de Week". Het ontbreken van exportmogelijkheden had ook ge volgen voor de perenmarkt. Conference kwam in de gro te maten op 4548 cent per kg en de maat 55-60 mm werd rond 40 cent per kg verkocht. Legipont steeg in Goes-Krabbendijke in de grote maat tot even boven 50 cent per kg voor de grote maat klasse I. Zwak in de markt lag de Doyenné du Cornice waarvan het aanbod groot bleef. De meest gevraagde maten kwamen op rond en soms zelfs nog iets beneden 50 cent per kg en dat betekende een dieptepunt voor dit seizoen. In de komende weken zal er nog een groot aanbod komen van deze op zich fijne handpeer. waarvan echter het grote nadeel is, dat de exporthandel er weinig belang stelling voor heeft. Saint Remy stoofperen stegen tot rond 55 cent per kg voor de meest gangbare maten. De industrie zorgde voor een goede bodem in de appel markt op 27 cent per kg voor de witte industrie-appelen. TN de afgelopen periode hebben we kennis kunnen nemen vah het voorstel van de Europese commis sie inzake de landbouwprijzen voor het seizoen 1975 1976. We hebben begrepen dat het zal gaan om een ge middelde stijging van plm 10%. Voor wat onze sektor betreft is er het voorstel de garantieprijzen met 11 te verhogen. Dat wil zeggen dat het interventieprijsniveau met 11 zal worden opgetrokken. We kunnen overigens alleen maar hopen dat dit systeem niet in werking zal moeten treden voor de oogst van het volgend jaar want wanneer men zijn groenten en fruit moet verkopen tegen de interventieprijs. Dan maakt men op geen stukken na de kostprijs! Daarom kan ook worden gesteld dat onder normale omstandigheden de verhoging van de garantie prijs in onze sektor geen gevolgen heeft voor het prijs peil van de consument. Wij kunnen eenvoudig niet pro duceren tegen de prijzen die als minimumprijs gelden. We hebben ook begrepen dat voor tomaten en komkom mers de minimuminvoerprijs met 10 extra zal worden verhoogd en dat is op zich een belangrijke zaak want vooral van de Nederlandse kant is dikwijls gepleit voor een betere bescherming van de E.E.G.-markt tegen dum pende invoer uit met name de Oostbloklanden. Overigens zal de Europese commissie voor 1 april met een geheel nieuw voorstel komen voor de sektor kas- groenten en er gaan stemmen op om monetaire E.E.G. compensaties voor deze sektor geheel af te schaffen. I7R is binnen de E.E.G. nog al wat kritiek op het be- leid dat Nederland voert met betrekking tot de gasvoorziening aan tuinders. Men stelt dat dit te goed koop ter beschikking wordt gesteld. Overigens is het ook zo dat de prijs welke onze tuinders voor het aardgas moeten betalen nog altijd hoger ligt dan de prijs waar voor wij het aardgas aan b.v. West-Duitsland aan de grens afleveren! Toch vrezen wij dat de tuinders in de toekomst reke ning zullen moeten houden met hogere gasprijzen. We zijn beslist niet optimistisch over de ontwikkeling van de energiekosten in de toekomst. We lazen een uitspraak van een direkteur van de Kon. Shellgroep over de ont wikkeling van de energie behoefte in de toekomst en de noodzaak om geweldige investeringen te doen om aan deze energiebehoefte te voldoen. De hogere olierekening welke de olieproducerende lan den hebben gepresenteerd trekt zijn diepe sporen door het Westeuropese economische leven dat geheel was in gesteld op stijgende energieconsumptie tegen een lage prijs. We zullen moeten leren leven met duurdere ener gie en dat zal zoals we in ons gebied dikwijls zeggen „uit de lengte of uit de breedte" moeten komen. Ook als tuinders die veel energie gebruiken, zullen we ons in moeten stellen op hogere kosten in de komeqde jaren en deze zullen waarschijnlijk alleen opgevangen kunnen worden door een nog grotere en efficiëntere produktie per bedrijf met hierdoor grotere bedrijven en een markt welke een niet veel grote produktie vraagt. De gevolgen hiervan zullen naar we aannemen zijn dat het aantal kleine ondernemers verder zal afnemen. We verwachten beslist geen gemakkelijke tijd voor onze kastuinbouwsektor. Dat geldt echter voor vele sektoren en niet alleen in de tuin bouw. \70RIGE week zijn we ook in ons gebied bepaald ge worden bij de aktie van de vrachtwagenchauffeurs tegen de invoering van de tachograaf en het rijtijdenbe sluit. Toen de aktie vrijdagmorgen werd beëindigd meen de elke partij dat hij gewonnen had en dat is een be langrijk gegeven! De export van onze land- en tuinbouwprodukten lag stil toen de vrachtwagenchauffeurs tot blokkade van vei lingen over gingen. De aanvoer werd zoveel mogelijk af geremd maar zeker is dat er een belangrijke schadepost is ontstaan voor onze tuinbouw in het algemeen. De Nederlandse veilingen stelden dat ze begrip had den voor de bezwaren tegen het rijtijdenbesluit. Er zul len vooral voor onze sektor ook aanpassingen noodzake lijk zijn. Van vele kanten is in de afgelopen maanden het ministerie van Verkeer en Waterstaat benaderd over de wenselijkheid van aanpassing van het besluit voor het vervoer van snel bederfelijke produkten. Wanneer wij onze verse groenten, bloemen enz. niet meer op de ge groeide snelle wijze bij de afnemers in het buitenland kunnen brengen, zal dat een terugslag voor onze afzet mogelijkheden betekenen. De organisaties van veevoerders hebben de laatste maanden bij herhaling aangedrongen bij de Minister op een gesprek. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen en de bond van groenten en fruitexporteurs heeft begin oktober schriftelijk bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op aanpassing en overleg voor het vervoer van onze produkten. Tot nu toe is er nog niet eens antwoord op dat schrifte lijk verzoek ontvangen. We moeten zeggen dat staatssecretaris van Huiten in dezen een bijzonder halstarrige houding heeft aangeno men. Wanneer we zien hoe deze staatssecretaris zich heeft bezig gehouden met b.v. het Oosterschelde zaak en hoe hij al heel gauw met zijn portefeuille zwaaide voor het geval de Tweede Kamer zijn zienswijze niet zou vol gen, dan hadden we toch een andere houding verwacht ten aanzien van een voor een belangrijke Nedeilanase bedrijfstak zo urgente zaak. Dat er eerst een blokkade moest komen alvorens de regering bereid was tot be spreking over herziening van het rijtijdenbesluit vinden we een kwalijke zaak. Waarom moet het in ons land steeds zover komen alvorens er aan redelijke wensen voldaan kan worden. We weten helemaal niet wat er uit de onderhandelingen naar voren zal komen maar om het gesprek dat er nu komt hebben de verschillende or ganisaties maanden geleden reeds gevraagd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19