Bijdrageregeling particuliere cultuurtechnische werken Veehouder Van Nieuwenhuis: JE KUNT EENVOUDIG NIET ZONDER VERHARDING VAN ERF EN BEDRIJFSWEGEN" 11 yOOR een bijdrage komen in aanmerking: een natuurlijk persoon, die voor eigen rekening een landbouwbedrijf uitoefent en die zijn hoofdberoep in de landbouw heeft dan wel een samenwerkings verband van zodanige personen; een rechtspersoon, die blijkens de statuten de exploi tatie van landbouwbedrijven ten doel heeft; een exploitant van een agrarisch loonbedrijf. Voorwaarde voor het verkrijgen van een bijdrage is, dat de kosten van de voorgenomen investering tenmin ste ƒ3.000,bedragen en niet uit hoofde van een an dere regeling een bijdrage is of zal worden verleend. Geen bijdragen worden verleend in de kosten van in vesteringen die zijn aangevangen voordat een bijdrage is toege zegd; in de sector pluimvee en eieren met uitzondering van investeringen in de aanleg of verbetering van toe gangswegen, daaronder begrepen erfverharding. De werken mogen door de ondernemers zelf worden uitgevoerd. Inschakeling van loonwerkers of aannemers is mogelijk. Vooruitlopend op de definitieve regeling kunnen aanvraagformulieren worden verkregen en in gediend bij de districtsbureauhouder in wiens werkge bied de ondernemer woont. De beslissing over het al of niet verlenen van de bijdrage moet worden geno men door de H. I. D. Landinrichting in de provincie. Deze neemt niet eerder een beslissing dan nadat de Natuurbeschermingsconsulent op grond van de betref fende beschikking zijn instemming heeft betuigd met de voorgenomen werken. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering met inbegrip van het verkrijgen van even tueel noodzakelijke vergunningen ligt bij de aanvrager. TOAiLS door de minister van landbouw is aangekon- digd in de Memorie van Toelichting op de Land bouwbegroting 1975 zal binnenkort een bijdragerege ling voor particuliere cultuurtechnische werken worden ingevoerd. De mogelijkheid tot het indienen van aan vragen is nu reeds opengesteld. Bijdragen kunnen ech ter eerst worden verleend nadat over de bijdragerege ling een gunstig advies van de Europese Commissie is ontvangen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op grond van het advies van de Europese Commissie af wijkingen in het hier onderstaande kunnen worden aan gebracht. Dit betekent, dat de bijdragen zullen worden verleend met inachtneming van het bepaalde in de als nog vast te stellen definitieve regeling. De voorgestelde regeling opent de mogelijkheid een bijdrage toe te kennen in de kosten van goedgekeurde investeringen in: de verbetering van de ontsluiting van landbouwbe drijven^ de verbetering van de detailontwatering; de vergroting en vormverbetering van percelen; de profielverbetering. De bijdrage bedraagt: 50 in de goedgekeurde kosten van de investerin gen in toegangswegen, erfverharding daaronder be grepen en In veetunnels ondei' openbare wegen; 33 van de goedgekeurde kosten van de overige hiervoor genoemde investeringen. „Voor mij is het heel simpel. AJs de financiële middelen het toelie ten, zou ik nog veel meer op m'n bedrijf verharden. Voor de koeien die van en naaf de melkstal gaan is dit onontbeerlijk". Aan 't woord is de heer J. A. M. van Nieuwen huis. Zijn 45 ha veehouderijbedrijf ligt in het Gelderse Varselder. De nieuwe ligboxenstal, waarin 96 melkkoeien zijn ondergebracht, is riumschoots van erfverharding voorzien. De toegangsweg van de openbare weg naar de ligboxenstal is in asfalt uitgevoerd. De verhar ding achter deze stal en de kavel- weg (plm. 200 m.) gebeurde met betonstenen. Een lange toevoerweg naar het bedrijf. Hier voor komt 50 subsidie beschikbaar Een deugdelijke erfvertiarding voor mens en dier onontbeerlijk GEZAMENLIJK Ï\EZE gezamenlijke actie had voor betrokkenene nog- al wat voordelen. De aanvraag voor subsidie, als mede het maken van een plan en kostenbegroting, werd "geheel verzorgd. Door de gezamenlijke inkoop van ver hardingsmaterialen en de inzet machines verminder den de uitvoeringskosten behoorlijk. Vorige week bekeken we het resultaat van deze actie. Het relaas van veehouder Van Nieuwenhuis kent u. Een bedrijfsweg naar de percelen had hij al. De verharding Veehouder Van Nieuwenhuis vindt dat de betonstenen gemakkelijk schoon te houden zijn vindt het wenselijk de materiaalkeuze afhankelijk te stellen van een grondonderzoek. Dit voorkomt later teleurstellingen. Asfalt is gemakkelijk aan te brengen en direct te gebruiken. Bij beton kan dit laatste niet. Deze verharding moet een week tijd gegund worden om hard te worden. Als de keuze op betonstenen valt, kan bij de uitvoering de straatmaker wel eens in weg liggen. Asfalt heeft als nadeel, dat het door mest en olie wordt aangetast. De betonstenen zijn gemakkelijk schoon te houden. Bovendien kunnen ze gemakkelijk worden opgebroken en daarna opnieuw worden ge bruikt. Dit is vooral van belang bij aanleg of reparatie van leidingen. Herstraatwerk kan in verloren uren, zon der bezwaar zelf worden uitgevoerd. Een betonuitvoe- ring is meestal gewenst op de klei- en veenbedrijven. Anders gezegd op bedrijven, waar de ondergrond blijft leven. GEZAMENLIJKE AANPAK i IN DE MODDER noodzaak tot verharding kwam deze herfst extra naar voeren. Het slechte weer maakte de niet verharde bedrijfswegen en erven op veel plaatsen on begaanbaar. „Stel je al die koeien eens voor. Op weg naar de melkstal, zakten ze tot de uieres in de modder. Het storten van puin op de allerergste plaatsen is een lapmiddel. Het vee bezeert er zich gemakkelijk aan, met alle gevolgen vandien. En wat denk je van het machinepark, waarmee de boer op zijn bedrijf om springt. Je kunt eenvoudig niet zonder een verharding. Dat geldt vooral voor het erf en de toegangsweg. Het verkeer van en naar de boerderij, neemt nog steeds toe. De buikwagen voor aanvoer van veevoer en kunstmest en de rijdende melkontvangst is een bekend verschijn- §\E gezamenlijke aanpak van deze boeren plaatsen we hier eens in de belangstelling, omdat zoals uit het bovenstaande blijkt, dat een nieuwe subsidierege ling op komst is. De subsidie die op deze werken wordt verleend is aanzienlijk. Op goedgekeurde investeringen in toegangs wegen. erfverharding en in veetunnels onder openbare wegen is dit zelfs 50 Op de andere werken wordt 33 subsidie verstrekt. Voorwaarde voor het verkrij gen van deze subsidie is, dat de voorgenomen investe ring tenminste 3.000,moet zijn. Alhoewel voor deze nieuwe regeling nog het voorbehoud geldt dat deze sel. Steeds zwaarder materiaal komt op de bedrijven af'. Dit verhaal van de jonge veehouder Van Nieuwenhuis toont onomstotelijk de waarde van goede toegangs- en bedrijfswegen, alsmede erfverharding aan. Als het niet zo duur was, zou hij nog meer verhardingen op het be drijf uitvoeren. Toen vorig jaar de mogelijkheid werd geopend met subsidie de kosten te verlichten, maakte hij er prompt gebruik van. Hij deed mee aan de actie van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Een twin tigtal boeren, droeg de uitvoering op aan één aannemer, in dit geval de Heidemaatschappij. van het erf en de toegangsweg waren onderdeel van de actie. Totaal 500 m2. Door de HeideMij werd hiervoor 9.895,in rekening gebracht. Van Nieuwenhuis krijgt hierop 25% subsidie (plm. 23 a 2400 gulden). Een toe gangsweg (426 m.) van een ander bedrijf kostte 18.500,Ook hierop wordt 25 subsidie verleend. VERSCHILLEND l\E kosten zijn voor elk bedrijf verschillend. Dit u wordt veroorzaakt door de materiaalkeuze, de on dergrond, uitvoeringsomstandigheden, etc. De HeideMij op goedkeuring van „Brussel" wacht en afwijkingen dus nog mogelijk zijn, zijn inmiddels hier en daar al acties gaande om tot een gezamenlijke uitvoering van deze werken te komen. We hoorden, dat zuivelfabrieken, waterschappen en verenigingen voor bedrijfsontwikke ling hiertoe initiatieven nemen. De kostenbesparingen geven daarvoor terecht aanleiding. Denkbaar is, dat af delingen deze initaitieven ondersteunen aanmoedigen of zelf ter hand nemen. R. v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11