MECHANISATIE EN ANDER NIEUWS Eigen huis - Selfsupporting t.a.v. energie enz. Poiesz B.V. Expositie-informatieshow Terug naar vroeger tijden! Schmotzer werprad-aardappelrooier Samenwerking in de landbouwmechanisatie Autobanden steeds duurder Suikerbieten als veevoeder Rundveevoeding bij moeilijke ruwvoederwinning 6 In de week van 9—13 december a.s. houdt van 917 uur Poiesz B.V. - divisie van Brinkmann Niemeijer N.V. te Zutphen - een expositie en informatieshow in de expositie hal van B N te Zutphen over stallen voor rundvee en erf- mechanisatie van mest en kuilvoer. Op deze show wordt een overzicht gegeven van een aantal in ons land vrijwel onbekende werktuigen, die de huidige arbeidsmethoden op het rundveebedrijf gunstig kunnen beïnvloeden, door betere benutting van bedrijfsgebouwen en bedrijfstechnieken in de rundveehouderij. Tevens zal door specialisten te Wagenin- gen (elke dag een bepaald onderwerp) met betrekking tot de rundveehouderij belicht worden. De aanvang hiervan is steeds 's morgens om 11.00 uur. Op het programma staan: Maandag 9 december: Ir. S. Schukking van het Proefsta tion Rundveehouderij te Wageningen .Onderwerp: „Winning en opslag van kuilvoer". Dinsdag 10 december: Ing. L. van Loo van het Consulent schap Landbouwwerktuigen en arbeid te Wageningen. On derwerp: „Mechanisatie op het veld en -het vullen van rij kuilen, sleufsilo's en torensilo's". Woensdag 11 december: Ing. L. Prinsen van het Consu lentschap Boerderijbouw en -inrichting te Wageningen. On derwerp: „Mogelijkheden Van ruwvoermechanisatie en de in vloed hiervan op erf en stal". Donderdag 12 december: Ir. D. Hoogerkamp, Consulent Boerderijbouw en -inrichting te Wageningen. Onderwerp: .Adviezen bij de bouw van ligboxenstallen". Vrijdag 13 deoember: Ing. J. A. Gels van het instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen te Wageningen. On derwerp: „Het torensilobedrijf in de praktijk". Een bijdrage tot de oplossing van energie- en milieupro blemen waarmee vele landen te kampen hebben, is een huis waaraan thans in Groot-Brittannië wordt gewerkt en dat geheel onafhankelijk is van de gebruikelijke voorzieningen, omdat het zijn eigen energie, licht, warmte en water produ ceert. Het zelfsupportinghuis krijgt een door de wind aangedre ven rotor op het dak die elektrische stroom levert voor het opladen van batterijen voor verlichtingsdoeleinden. Zonne collectors zullen de zonnestraling gebruiken om water te verwarmen voor ruimteverwarming. Een zonne-destilleervat voor de zuivering van regenwater dat op het dak verzameld wordt zal het huis onafhankelijk maken van de waterleiding. Een rioolontsluiter moet methaangas voor kookdoeleinden leveren; het residu kan gebruikt worden als mest voor de tuin. Overal waar dat mogelijk is zal „re-cycling" worden toegepast. Een model van het huis is al aan verslaggevers in Londen getoond, maar begin volgend jaar zal in de buurt van Cam bridge een dergelijk echt zelfvoorzieningshuis verrijzen. Het wordt ontwikkeld door de Raad van Wetenschappelijk Speurwerk, in samenwerking met het Ministerie voor het Milieu; het speurwerk wordt uitgevoerd door de afdeling bouwkunde van de Universiteit van Cambridge onder lei ding van de Alexander Pike. De afdeling landbouwmechanisatiebedrijven van de BOVAG in Den Haag en SMECOMA (Stichting Centrale Sectie Landbouwmechanisatiebedrijven) in Utrecht hebben besloten tot nauwe samenwerking over te gaan op het ge bied van de landbouwmechanisatiebedrijven. De organisaties stellen een Centraal Orgaan Mechanisatiebedrijven in, afge kort COM. Het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de besturen der beide organisaties. De voorzitters van deze organisaties fungeren bij jaarlijkse toerbeurt als voorzitter van het COM. Het COM behartigt vanaf 1 januari 1975 de voor beide organisaties gemeenschappelijke branchebelangen met uitzondering van de sociale aangelegenheden en is bevoegd om in dit kader bindende besluiten te nemen die van toepassing zijn op de op dit moment circa 1.200 aange sloten leden. In de op 2il november getekende samenwerkingsovereen komst verklaren beide organisaties intensief te zullen na gaan op welke wijze de behartiging van de belangen van de leden kan worden geïntegreerd, zodat zij over en weer met name zullen kunnen gebruikmaken van de speciale activi teiten die beide organisaties ontplooien. De secretariaten van de organisaties blijven los van elkaar bestaan, op basis van taakverdeling. Het secretariaat van de BOVAG afdeling landbouwmecha nisatiebedrijven zal zich onder meer bezighouden met de begeleiding van het COM, het onderhouden van internatio nale contacten, contacten met de overheid, landbouwschap en leveranciers. Het secretariaat van SMECOMA zal zich onder meer bezighouden met contacten met de Federatie „Het Landbouwwerktuig" voor wat betreft tentoonstellingen en demonstraties, vakopleiding, vestigingswet, Mechanisatie- Centrum en het blad „Landbouwmechanisatie". Banden voor personenauto's, maar ook die voor vracht auto's, bussen en trakteren, zijn de eerste tien maanden van dit jaar aanmerkelijk duurder geworden. Gemiddeld is er sprake van een prijsstijging van 20 procent en nog dit jaar moet rekening worden gehouden met een verdere stijging. Deze ontwikkeling is voornamelijk het gevolg van de sterk stijgende aardolieprijzen, welke direkt van invloed zijn op de bandenfabricage, omdat de daarvoor benodigde grond stoffen in hoofdzaak afkomstig zijn uit aardolie. BOVAG (autobedrijven) en VACO (bandenbedrijven) waar schuwen voor aanbiedingen van autobanden tegen zoge naamd voordelige discountprijzen. Het is daarbij namelijk niet ondenkbaar dat er sprake kan zijn van minder verant woorde kwaliteiten. Beide organisaties wijzen de gebruiker erop niet alleen prijsbewust te zijn, maar ook terdege te letten op de kwali teit van de band en de daarbij benodigde technische dienst verlening. Beide criteria zijn maatgevend voor de veiligheid in het verkeer en de bedrijfszekerheid. Alhoewel wel wat laat vestigt Schmotzer Nederland B.V. te Roermond, tel. 0475017613, de aandacht op de Schmot zer werpradrooier AR 1 K 3 die bijzonder geschikt is voor de aardappeloogst in de door wateroverlast geteisterde noodgebieden. Deze éénrijige rooimachine is geschikt voor trekkers met driepuntshefinrichting en wordt aangedreven door de aftak- as. Een verticaal geplaatst werprad verspreidt de gerooide aardappelen breedwerpig over het land, zodat ze gemakke lijk kunnen worden geraapt. De bediening geschiedt door de trekkerchauffeur. Deze goedkops rooimachinq de prijs is 1.545,inclu sief aftakasverlenging, exclusief B.T.W. is solide ge bouwd en eenvoudig te bedienen. Het opbouwen aan en af nemen van de trekker 1 hetgeen door één man kan worden gedaan is het werk van enkele ogenblikken. Door de gedrongen bouw is de machine zeer wendbaar. Een veiligheidskoppeling biedt bescherming tegen overbe lasting. Door het omwisselen van het rooimechanisme kan deze aardappelrooier ook voor het rooier van bieten worden gebruikt. Onder normale omstandigheden kan met een lichte trek ker per dag 2 tot 3 ha aardappelen gerooid worden. In de huidige situatie zal de prestatie van de werkomstandigheden afhangen! De specialist voedervoorziening, C.A.R. - Goes C. DEN ENGELSEN. Het ziet er naar uit dat een deel van de suiker bieten niet tijdig geoogst kan worden voor afleve ring aan de suikerfabrieken. Kunnen we deze bie ten als veevoeder aanwenden? Ja dat kan! In vele gevallen zal het zelfs welkom zijn, maar het is wel oppassen met dit produkt. De voederwaarde van suikerbieten voor rundvee wordt opgegeven als 230 g ds, 140 g ZW en 5 g vre per kg. Gezien het lage suikergehalte dit jaar kunnen we wel met een lagere voederwaarde reke nen, wellicht 20 a 21 ds met circa 130 g ZW. De voederwaarde in de ds is ongeveer 610 g ZW en 22 g vre. Het lage suikergehalte is uit een oog punt van veevoeding eigenlijk wel gunstig. Even als snijmais en aardappelen zijn suikerbieten arm aan eiwit en mineralen. De houdbaarheid van suikerbieten is geringer dan van voederbieten. In elk geval de koppen er aan laten als de bieten vervoederd moeten worden. Desondanks moet verwacht worden dat bij bewa ring de suikerbieten gemakkelijk zullen rotten en schimmelen en dit zeker als de bieten nog door nachtvorst worden beschadigd. Rotte en beschim melde bieten vormen een gevaarlijk voer en kunnen vergiftiging en verwerpen bij drachtige dieren ver oorzaken. Suikerbieten zijn veel harder dan voederbieten en kunnen ongesneden of ongemoesd maar moei lijk door het rundvee worden opgenomen. Paarden weten beter weg met hele suikerbieten. In elk ge val verdient snijden of moezen van de bieten aan beveling. Voorts is goed reinigen van belang. Bij suikerbieten is dat niet gemakkelijk. Wassen is dan wel ideaal. Per volwassen rund kan zeer goed 12 kg ds, dat is 5 tot 10 kg bieten per dier per dag in het rantsoen worden opgenomen. Het vervoederen van grotere hoeveelheden kan wel maar de kans op moeilijkheden neemt dan wel sterk toe. Voeder stoornissen en produktiedaling vooral bij melkvee zijn dan te verwachten. Bij een goede rantsoenop- zet kan een bescheiden aanvulling met suikerbie ten zeer waardevol zijn. De voederwaarde van de suikerbieten kan dan worden getaxeerd op f 55, f 65,per ton. Bij royale voedering en lange bewaring moet de waarde van de suikerbieten mede gezien de arbeid lager worden gesteld. Gedroogde suikerbieten kunnen, mits niet te royaal gebruikt, worden aangewend als droge pulp. C. DEN ENGELSEN, C.A.R. specialist Voedervoorziening f\E vele regens van cle laatste maanden spelen niet al- leen de akkerbouwers in het Zuid-Westen parten. Ook vele veehouderondervinden daarvan de lasten. Om maar enkele zaken te noemen: suikerbietenkoppen en -bladeren komen nauwelijks voor vers voederen en vrijwel niet voor inkuilen be schikbaar, omdat de omstandigheden een redelijke winning onmogelijk maken; doordat het aardappelrooien niet op gang komt, zijn er vrijwel geen voeraardappelen beschikbaar; wegens vertrappen van de te drassige zode is een groot deel van het rundvee veel vroeger dan andere jaren opgestald; de snijmais komt eerst weken later in de kuil en thans veelal met toenemende verliezen. Al deze omstandigheden leiden ertoe dat het voorge nomen rantsoen aan het rundvee niet kan worden ver strekt. Er moet worden geïmproviseerd. Ook kunnen deze omstandigheden aanleiding zijn wintervoorraden te snel aan te spreken. Dit leidt direct of in de loop van het stal- seizoen tot aankoop van duur ander ruwvoer en door gaans extra krachtvoer. JTF//J raden de veehouders aan. zoveel als mogelijk is, de voeding van het melk-, mest- en jongvee op het normale peil te houden. Waar mogelijk dit te doen met ruwvoer, maar als het niet anders kan met extra kracht voer. Ga er niet te snel toe over, als er minder ruwvoer beschikbaar is, versneld vee af te zetten! Hierin schuilt het gevaar van een nog lager inkomen op langere ter mijn. Men komt dan van de regen in de drop. Bovendien wordt hierdoor de marktprijs bedorven en mogelijk ook het veebestand aangetast als deze handelwijze op grote schaal zou worden toegepast. Het is altijd verstandig de extra vervoerkosten te tota liseren. Mocht bet bedrijf zodanig in likwidatiemoeilijk- heden komen dat er een beroep gedaan moet worden op ean bijdrage via de Rijksgroepregeling Zelfstandigen, dan heeft men aan deze totaaltelli)ig reeds een houvast. Voor een aanvrage kan men zich wenden tot de dis trictsbureauhouder van de St. U.L.M. op de gemeente secretarie. Iedere zelfstandige die, buiten zijn schuld, in likwida- tiemoeilijkheden geraakt, heeft hei recht om hulp in te roepen via deze Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. OOGSTRAMP EN FISCALE FACILITEITEN Staatssecretaris van Financiën Van Rooyen heeft voor ondernemers die financieel nadelige invloeden op hun bedrijfsinkomen ondervinden in verband met de oogstramp, enkele bijzondere fiscale maatrege len getroffen. Hen zal op schriftelijk verzoek, zo snel mogelijk een vermindering van inkomstenbelasting op de voorlopige aanslagen en premieheffing volksverze keringen 1974 worden verleend eventueel ook over 1973. Daarnaast zal uitstel van betaling worden toege staan zolang de vermindering van deze voorlopige aanslagen nog niet is verleend. In bijzondere ge vallen wordt ook uitstel van betaling voor definitieve aanslag 1973 voor I.B. en premieheffing volksver zekering verleend zonder dat rente wegens uitstel word; berekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6