maaidorser E521 Steeds gebruiksklaar voor topprestaties Zo kreeg men vroeger meer trekkracht De nieuwe manier: Ford Dual Power F0RT5CHRITT (16 versnellingenmet de 540/1000 omw/m.aftakas Ford trekkers - om op te vertrouwen. v W CEBECO-HANDELSRAAD Regeling voor bedrijfsbeëindiging op termijn op komst Nog even volhouden 12 apn hpfpro mothnHo nm Kiï -r l Er is nu een betere methode om bij slechte en ongelijke bodemgesteldheid door te kunnen gaan Ford Dual Power. Met het omzetten van de Dual Power handle vertraagt u de snelheid van elke versnelling met 22%zodat onmiddellijk extra kracht vrijkomt. Handle terug en u bent weer in de gewone versnelling. Alles zonder stoppen en ontkoppelen. Er is geen vrijloop en remmen op de motor blijft altijd mogelijk. Zo heeft u maar liefst 16 versnellingen vooruit en 4 achteruit tot uw beschikking. De dubbeltoeren aftakas met snel verwisselbare asuiteinden levert 540 of 1.000 omw./min. Met de juiste uitrusting kunt u meer werk aan bij minder belasing v trekker. Dual Power en de .o00 aftakas zijn leverbaar op de Ford 5000 en standaard op de Ford 7000, 8600 er 9600. Vraag uw Ford dealer om meer inlichtingen. DISTRICTS FORD TRACTOR-DEALERS VOOR ZEELAND EN W.-BRABANT Gebrs. WESTSTRATE Krabbendijke 01134-15 81 GOES 01100-57 07 DIFOGA B.V. Bergen op Zoom 01640 - 3 55 59 C. KLOET Zierikzee 01110-2218 C. VERMEULEN Oostburg 01170 - 32 55 Axel 01155-18 45 Te koop wegens overcom pleet fonkelnieuwe Kongs- kilde heteluchtkanon Aarden Hazeldonk 2, Ze venbergen tel. 01680-3823. TE KOOP: 1 andbou wwagen merk DAF, laad vermogen 5 ton, afmeting 2x4 mtr. In prima staat. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan-West 2, Goes, tel. 01100—5351 of 14141. 4. Ar* '«Y tv N*«3 -v -y - v - De technische uitvoering en het rij- en bedieningskomfort van de Fortschritt maaidorser maken topprestaties mogelijk. De konstruktie is solide eh desondanks zeer eenvoudig. De verliezen zijn gering en de reiniging uitstekend. De machine heeft een grote kapaciteit met zijn werkbreedte van 4.20 meter. Het maaibord en de haspel zijn uiteraard hydraulisch te bedienen. Door de jarenlange ervaring van de Fortschritt-fabriek - één der grootste maaidorser-fabrieken van Europa - is de machine volwaardig en betrouwbaar. Een maaidorser die elke vergelijking, ook met veel duurdere maaidorsers, glansrijk kan doorstaan. Redenen genoeg om u snel en volledig te laten informeren door GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-8110 VERHOGING AFBRAAKPREMIE STAAND GLAS OVERWOGEN LANDBOUWMINISTER mr A. van der Stee zal be vorderen dat binnenkort de bedrijfsbeëindiging op termijn zal worden ingevoerd. Het bestuur van het Ont- wikke'lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw gaat 5 december a.s. over een desbetreffende regeling vèr- gaderen. Uiteraard speelt goedkeuring in „Brussel" van een dergelijke regeling bij de invoering een grote rol. De bewindsman meent dat deze vorm van beëindiging het meest zinvol voor grondgebonden bedrijven is. An dere produktietakken vergen afzonderlijke studie. Mede tegen de achtergrond van de energieprijzen zal b.v. in de glastuinbouw de directe bedrijfsbeëindiging zinvoller zijn. Om deze reden wordt een verruiming van de af braakpremieregeling voor glas overwogen. Minister Van der Stee wees op een en ander in zijn op 20 november j.l. gehouden rede in de algemene vergade ring van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. JONGE AGRARISCHE ONDERNEMER IN de kringen van de georganiseer Je landbouw in het algemeen en bij de jongerenorganisaties in het bij zonder is de problematiek van de financiering van land en tuinbouwbedrijven door jonge agrariërs in steeds sterkere mate in discussie. Hierbij zijn globaal twee fa sen te onderscheiden: de financiering vóór de bedrijfsoverdracht de financiering tijdens de eerste jaren na de bedrijfs overdracht Over een oplossing van deze problematiek is nog geen duidelijkheid, ook niet bij het bedrijfsleven. In de dis cussies zijn de meningen zelfs verdeeld, vooral als het gaat om eventuele oplossingen, aldus de minister. Voorkomen moet namelijk worden, dat eventuele hulpmaatregelen leiden tot ongewenste toename van de opvolgingsdruk, en voorts dat er niet-levensvatbare be drijven ontstaan. Ook moet worden voorkomen, dat de hulp niet aan de jonge 'agrariërs doch indirect aan de familieleden ten goede komt. De bewindsman, die zich intenstief met deze problemen bezig -houdt, is bereid met het bedrijfsleven te zoeken naar een oplos sing die een bijdrage levert aan de verlichting van de problematiek. Gezien de eerder genoemde moeilijkheden twijfelt hij of het een juiste weg is, de oplossing te zoe ken in directe subsidies bij bedrijfsovername. Hij over woog, of de vraagstelling zich niet eerder in de volgen de richting moet ontwikkelen: zouden we niet meer en sterker, met gebruikmaking van de huidige en toekom stig fiscale mogelijkheden de vorming van meer eigen vermogen voor de agrariër, alvorens hij het bedrijf over neemt, bevorderen? Hij wees hierbij op het positieve as pect indien er vóór de bedrijfsoverdracht een maat schapsverhouding tussen vader en zoon heeft bestaan. Het kernpunt van de problematiek na de bedrijfsover dracht is, dat de jonge agrariër in de eerste jaren als re gel voor zware financiële verplichtingen staat. Zowel de banken alsook het Borgstellingsfonds kunnen in het af lossingsschema hiermede rekening houden. De jonge agrariër staat evenwel tegenover de hoge rentelast, die met name in de eerste jaren zwaar drukt. Kan daarom een deel van deze rentelast naar de toekomst worden verschoven? Dit zou een belangrijke bijdrage kunnen zijn voor de versterking van de liquiditeit van de jonge agrariër in de eerste jaren. De bewindsman* sprak de hoop uit, in overleg met het georganiseerde landbouwbedrijfsleven binnen afzienbare tijd deze vragen te kunnen omzetten in concrete maat regelen. Ondanks de nog steeds op geregelde tijden neerstro mende regen, wordt er in het THOOLSE land, iedere keer „wanneer het maar effe kan", gewerkt om nog wat van de oogst binnen te halen. Dank zij de hulpaktie's gaat men nu toch zien dat er wat schot in komt. De kleine produkten, zoals witlof, knolselderij, zijn nu prak tisch geoogst. De uien en gladiolen schieten nu goed op, ofschoon toch een zeker percentage niet zal worden ge oogst en alleen de aardappelen van de grote onderne mers zullen het laatst uit de grond komen, wanneer het niet gaat vriezen en de kwaliteit van de aardappelen het rooien nog rendabel maakt. De bestaande veilingen op ons eiland bewijzen nu wel hun nut met het in bruik leen geven van de aardappelkisten om de aardappelen en uien van de grond te krijgen, zodat het water er wat van kan uitzakken Het is wel een omslachtig werk en kostenverhogend, maar het was op deze manier van „alles in handwerk" zéér nuttig! Praktisch aLe veiling fust zat de laatste tijd onder de leden, wat in de maand november nog niet veel is voorgekomen! Toch hebben de laatste weken de ondernemers zich nogal eens afge vraagd wanneer alles wéér flink onder water zat, of ze er wel goed aan deden om kostte wat kost aardappelen en uien uiLde grond te halen? Want, zo vragen zij zich af, zullen ze, gezien de kwaltieit, de kosten nog wél op brengen? Maar iedere keer wanneer de regen ophoudt, en wéér iets doorgezakt is, gaat men het wéér proberen! Soms wacht men niet eens tot dat de regen ophoudt en gaat gestaag door met rooien. Zo was er pas iemand, die zei: In de afgelopen drie maanden heeft het praktisch altijd iedere dag. véél of weinig geregend, maar regen verlet heb ik maar drie dagen genomen! Hij had steeds (Vervolg van pag. 10) ÏUINBOUWKLANKEN twee petten in gebruik, zodat de één kon drogen, wan neer de andere weer natregend. En zijn sokken zaten steeds in de punt van zijn laarzen vanwege de zuigkracht van de klei. Hierom kunnen wij misschien glimlachen, maai- het blijft een trieste zaak, die de boer en tuinder buitengewoon veel kopzorg geeft, .,oe of het werk iedere dag versierd moet worden. Voor zéér velen zal het óók in de nabiie toekomst extra financiële zorgen geven. Onder deze omstandigheden ailes in handwerk te moe ten rooien, kost kapitalen aan uurlonen! Evenzo zal het produkt van het land vervoeren nu niet bepaald goed koop zijn! Een lichtpuntje is nu wel, dat degene die in moeilijkhedèn geraakt, voor twee jaar een renteloos krediet kan krijgen. Te grote geldzorgen hoeft men dus voorlopig niet te hebben, maar het zal toch een keer afgelost moeten worden! Voor 't grootste gedee.te zal de boer er toch zelf voor moeten zorgen om zijn broek op te houden, maar dat gaat zo bezwaarlijk, wanneer hij tot zijn navel in de modder staat (letterlijk en fi guurlijk). Er wordt dit jaar door de boer hard geploe terd, om alsnog ieder het zijne te kunnen geven, maar waarblijft zijn eigen verdienste? De zwaarste klappen zullen wei vallen in de grote bedrijven waar voorheen alles voor 100 mechanisch gerooid werd en nu alles in handwerk! De kleinere kwekers hebben hier de aard appels vóór september al voor 90 uit de grond. Prak tisch zal er door iedereen schade geleden worden, maar er blijven verschillen. Laten wij nog effen de broek-- riem wat nauwer aanharen en proberen om nog zoveel mogelijk te redden wat er te redden valt. Met oudjaar zullen velen ons nazeggen ,Het was me het jaartje wel!"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12