TUINBOUW- KLANKEN De strijd om de oogst duurt onverminderd voort! Over ekonomische- en veilingsperikelen Gemakkelijke stemming op de fruitmarkt Voorstellen Landbouwschap - hulp aan glastuinders met oliestook Direkteur V.B.N. benoemd 10 Hifi* Éb%C.~! Bij alle narigheid die dit najaar over ons komt, komt er bovendien nog een schep economische onrust bij. Geen reportage of krant of er wordt een sluiting of werktijdverkorting aangekondigd. En meestal gaat het dan om honderden, soms duizenden mensen. Uw WAL- CHERSE briefschrijver dacht hieraan toen hij zich aan deze twee-weekse rubriek, te schrijven zette. De enige, zij het schrale troost uit het bovenstaande valt te trek ken, hetgeen velen onderons reeds wisten, is dat een bedrijf zonder winst vroeg of laat ten ondergaat! De helaas negatief ingestelden. tot onbegrijpelijk, zelfs in onze gewone land- en tuinbouwers toe, die het woord winst voor een bedrijf als een haast kwalijk iets be schouwen, komen nu ras op hun schreden terug. Zelfs orthodox linkse kringen zingen nu eensklaps de lof der winstgevendheid en gelukkig wordt ook in Den Haag de winst weer hoger genoteerd. Helaas zijn het voor velen reeds krokodillentranen! En hoe sociaal of we ook wezen willen, ieder even veel zal niet gaan. We vinden het eerlijk dat ieder evenveel verdiend voor gelijke arbeid althans, maar door de algemene verhoging die er door de nieuwe CAO komt, zal er. alle eerlijkheid ten spijt, weer een rij ont slagen volgen in onze sectoren. Uw schrijver is zelf betrokken in deze kwestie's en helaas zien we reeds op voorhand zware moeilijkheden die ons daar het om men- sengaat, menig nachtelijk slapeloos uur zal bezorgen. Zo schreven we vorige artikel dat op onze veiling met toch niet zo'n groot personeelsbestand door 2 man afvloeiing de loonpost niet zal dalen. Voeg hier nog het korter werken bij. en het eind is zoek! Ook de be paling dat men hoogstens 3/4 uur langer mag werken, is o.i. een ideologisch stokpaardje. Immers in 't hoogsei zoen moet elk land- en tuinbouwbedrijf een flexibel be leid kunnen voeren. En niet gehinderd door CAO's, vakbonden, etc., etc. Aan „het mag niet" stoort Moe der Natuur zich niet. Nu niet en nooit! En o.i. moet de kans er zijn dat een bedrijf zich aanpast aan de natuur. Uiteraard zijn ook wij voorstanders van extra beloning naar werken. We zien het niet anders dan dat er weer Op de fruitveilingen in ons gebied was het in de afgelopen periode vooral Doyenné du Cornice de Golden Delicious waarvan de aanvoeren groot waren. Vooral in de tweede helft van de week was er sprake van een wat terughoudende stemming en de prijzen van de meest gevraagde maten lie pen wat terug over de hele lijn. Vooral gold dat voor de Doyenné du Cornice die in hoofdzaak als klasse II wordt aangeboden vanwege de windbeschadigingen. De prijs van deze peer kwam op 55—60 ct per kg en dat was bijna 20 ©t minder dan twee weken geleden voor deze peer uit het koel huis werd betaald. Conference deed in de grote en middelmaten rond 55 ct per kg en de maat 55/60 mm kwam op 45 ct. Met name de exportvraag naar de Conference is wat minder geworden dan enkele weken geleden. Ook de Legipont werd goedkoper en Beurré Alexander Lucas, waarvan toch nog een vrij ruime voorraad, is, bracht erg lage prijzen op. Nogal een teleurstellende ontwikkeling dus op de perenmarkt, waarover dit seizoen nog weinig op- Het is zaterdag 22 november als wij deze regels voor SCHOUWEN en DUIVELAND neerschrijven. Gelukkig is het vandaag droog gebleven, zodat zij die wilden hel pen bij de oogstwerkzaamheden zich produktief konden maken. Overigens is er afgelopen week weer de nodige neer slag gevallen. Gisteren viel in onze omgeving maar liefst 30 mm, zodat de landerijen weer gedeeltelijk onder water kwamen te staan. De tijd draait echter door en velen met ons gaan uit van de gedachte dat we al ploeterende naar het eind van de oogst zullen moeten. Indien een weersverbetering komt, nemen ook de vorst- kansen toe. Vroeg invallende vorst zou voor diverse produktén de genadeslag betekenen. De hulpverlening draait nog steeds op volle toeren, terwijl voor de komende week extra versterking is toe gezegd. Machinaal is een klein beetje produkt geoogst. Op een bijzonder gunstig gelegen perceel kon met extra trekkracht worden gewerkt. In onze regio zijn heel wat uien geoogst, dank zij de hulpverlening. De kwaliteit loopt sterk uiteen. Een en ander is afhankelijk van diverse faktoren o.a. ligging van het perceel, en onder welke omstandigheden uien zijn uitgereden. Daar waar veel grond tussen het pro een exodusje plaats vindt, want elke werkgever, direk- teur, manager, enz. bedenkt zich wel dubbel voor hij mensen aantrekt. Dit zal ook weer meer gaan gelden voor onze bedrijven als veiling- en loonbedrijven, zaad- en boomkwekers, onze toeleveringsbedrijven, enz. Ge volg, steeds minder moeten de kost verdienen voor steeds meerderen. De vergadering onzer veiling heeft gelukkig een goed verloop gehad, gezien de noodzaak van deze vergade ring als achtergrond nemend. Alle bestuursvoorstellen zijn aangenomen en voorlopig is in elk geval liquidatie afgewend. Dat ons hele apparaat momenteel topzwaar is, is zo overbekend, dat we dit even laten rusten. De consequentie is wel dat we een dure veiling worden, maar toch nog steeds goedkoper voor ons als leden dan het alternatief: veilen in Zwijndrecht of Goes, enz. Wel willen we hier eens stellen, als persoonlijke noot, dat velen en vooral onze fruitleden toch eens goed onderstaande lezen. Wist U dat op 1 veilingdag soms 2000 colli aangevoerd worden door grossiers en dat hieronder grote partijen fruit zijn uit de Zeeuwse regio. Eerste kwaliteit. Er is hier in Walcheren een grote markt voor. Dus in Walcheren gegroeid! Vervoerd naar de regio, daar gekocht door handelaar a of b en weer met winst verkocht op ons veilingsterrein in Middel burg. Hoe groot de afnamemogelijkheden in Walcheren zijn met zijn twee grootsteden, moge blijken dat er vorige week op 1 dag 800 colli bloemkool uit Holland was aangevoerd. Als men nu ook nog weet dat ons dure koelhuis niet gevuld is door de telers, dan zullen vooral outsiders e.e.a. niet kunnen volgen. Als insider durven we stellen dat de handel in Middelburg op flu weel zit. dat door onze kortsluitingen zullen we maar zeggen, duur betaald wordt. Met een beetje goede wil en sterk flexibel beleid, geloven we nog niet dat we het eerste slachtoffer hoeven te worden van de „tijds omstandigheden", zoals onze geachte collega-schrijver uit „Dingen van de Dag" het vorige week zo juist omschreef! (Zie verder pag. 12) gewekts te vertellen is geweest. De hoop dat het met de koelhuisperen beter zou gaan, gaat op dit moment niet in vervulling. Wat de appelmarkt betreft, was vooral in de tweede helft van de week de stemming ook wat flauwer. Golden Delicious in de allerbeste kwaliteiten die aanvankelijk tot 60 ct per kg deed, kwam later in de week nog maar met moeite aan 50 ct. Gemiddeld lag de prijs van de Golden Delicious de vorige week voor wat de grote maten klasse I betreft, slechts weinig boven 40 ct per kg en de klasse II bleef daar iets onder. Cox's Orange Pippin werd in een goede kwaliteit aange boden. De prijs van de meest gevraagde maten kwam op 8590 ct per kg en bat was ook ongeveer 10 ct per kg min der dan in de voorgaande weken werd betaald. Goudreinette hield zich beter op plm. 70 ct per kg voor de gewone kwaliteit en tot 90 ot of iets daarboven voor de rode. Industrie-appelen kwamen op 26 ct. dukt is gekomen laat de kwaliteit veel te wensen over. Bij droging geven dergelijke partijen veel tarra. De te lers die hun uien zelf in bewaring opslaan, zullen wel de nodige voorzorg moeten nemen. Een matige stort- hoogte in acht nemen en een ventilatie met overcapaci teit. De telersprijs van de uien ligt overigens bedroe vend laag. En dan te bedenken hoevee^. moeite en kos ten moeten worden aangewend om wat op de kant te krijgen. De knolselderij is een eindweegs geborgen. Hoewel de loofontwikkeling vrij redelijk was, viel de grootte van de knol over het algemeen niet mee. De witlofwortels, die tot heden zijn geoogst, is meest gedund met hand kracht, terwijl de wortels vooraf zijn losgereden met een lichter. De prijs van het lof is bijzonder hoog. Wat dat aangaat is de start goed te noemen. Het is te hopen dat alle wortels kunnen worden geoogst, want er liggen nogal wat percelen, die bepaald weinig opbrengst geven. De bloembollentelers worden ook nog steeds gekon- fronteerd met grote problemen. Gelukkig dat nogal wat hulpkrachten zijn ingezet bij de oogst van gladiolen. Op Schouwen en Duiveland waren deze week ongeveer 200 personen ingezet, meest bestaande uit militairen. Naar schatting staat thans nog 25 van de gladiolen in onze streek in de grond. Een gunstig cijfer vergeleken met bijv. Flakkee. 'Bij de gladiolen wordt de moei zame strijd tot heden wel beloond met een goede vei- lingprijs. Dat is ook wel nodig, want onder deze om standigheden blijft wel wat op het iand achter. In Duiveland zijn begin van de week nog tulpen en irissen geplant. Betreffende telers hebben afgezien van planten op eigen grond, maar zijn uit gaan zien naar gunstig liggende lichte grond. Beter elders een huur prijs betalen dan op eigen terrein bij voorbaat te moeten vrezen op mislukkingen! Zo gaat de strijd onverminderd voort. Volgens de oude re generatie is een dergelijke langdurige natte periode ■bij hun weten nog niet voorgekomen. IN MEMORIAM D. P. VAN ES, VICE-VOORZITTER AFDELING TUINBOUW K.N.L.C. OVERLEDEN Op ruim 61-jarige leeftijd is 19 november j.l. vrij onverwaohts de heer D. P. van Es te De Heen (N.-Br.), vice-voorzitter van de Afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands- Landbouw-Gomité, overleden. Tot voor enige maanden nog aktief in het organi satieleven en op zijn gemengde akkerbouw-, fruit teelt- en bloembollenbedrijf is voor hem het einde wel heel abrupt gekomen. Voor zijn vrouw, kinderen en overige familie, maar ook voor ons in de Afdeling Tuinbouw van het KjN.L.C., is zijn verscheiden een harde slag. Wij leven mee met zijn gezin, dat het nu zonder hem moet stellen. Wij wensen zijn nabestaanden van harte veel sterkte toe om dit zo onverwachte, zware verlies te dragen. Ook wij zullen hem missen en niet alleen op dei vele plaatsen die hij in onze organisatie open laat. WSj zul len hem vooral ook missen als mens. Zijn rondbor stigheid, zijn oprechtheid, zijn sympathieke optreden leverden hem veel vrienden in het vaak zo moeizame organisatiewerk. De heer Van Es was een man van weinig woorden, hij had een sterk ontwikkeld gevoel voor de mogelijk heden die het organisatiewezen biedt. Hij kon daar door een belangrijke bijdrage leveren aan de oplossing van de vele problemen, zowel voor de ondernemer en zijn gezin als betreffende het beleid in. de verschillen de sektoren van de Nederlandse tuinbouw. De overledene heeft een indrukwekkende staat van dienst bij het Koninklijk Nederlands Landbouw-Gomi té: sedert 1959 plaatsvervangend .spoedig lid van de Afdeling Tuinbouw; vanaf 1962 lid van de Commissie Bloembollenteelt; vanaf 1966 vice-voorzitter van de Afdeling Tuinbouw; sedert 1967 dagelijks bestuurslid van de Afdeling Tuinbouw; vanaf 1969 adv. lid van de Commissie Fruitteelt en sedert begin van dit jaar plv. lid van het hoofdbestuur van het K.N.L.C. Van al deze organen bezocht de heer Van Es trouw de vergaderin gen. Samen met een grote schare belangstellenden heb ben de voorzitter en de secretaris van de Afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. zijn crematie bijgewoond. Wij zullen zijn nagedachtenis lang in hoge ere hou den. C. G. TROUW. Het Bestuur van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (V.B.N.) heeft drs. G. Hogewoning te Noordwijk aan Zee benoemd tot Directeur van de nieuwe veilingorganisatie (omzet in 1974 ca. 900 miljoen gulden). Voorts heeft het Bestuur besloten hem overeenkom stig de statuten op de eerstvolgende algemene leden vergadering voor te dragen als voorzitter. Als streef datum van indiensttreding wordt 1 maart 1975 aange houden. De heer Hogewoning (53), geboren in Rijnsburg, is in Rotterdam afgestudeerd als econoom en was werkzaam o.m. bij veiling „Flora" (Rijnsburg) en aansluitend als directeur van de Rotterdamse Veiling Z.H.E. In 1963 werd hij als economisch medewerker aange trokken voor het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland. Momenteel is hij tevens werk zaam als directeur van de C.B. II, de centrale afzetorga nisatie van het Centraal Bureau. In deze functie heeft hij veel ervaring opgedaan met buitenlandse handelstransacties en de verbetering van de efficiency van het veilingwezen. De prijsverhoging van f 11,10 voor zware stookolie betekent voor de glastuinders een onoverkomelijke las tenverzwaring. In brieven aan de ministers van Landbouw en van Economische Zaken protesteert het Landbouw schap tegen deze lastenverzwaring, vooral ook omdat het overgrote deel van de prijsverhoging noodzakelijkwas om een verlaging van de benzineprijs te realiseren. Het Landbouwschap heeft er bezwaar tegen dat op deze wijze gezien de koppeling tussen olie- en gasprijs' uitein delijk de benzineprijs de hoogte van de aardgasprijs kan gaan bepalen. Het Landbouwschap verzoekt de voorschotregeling in de glastuinbouw tegelijk met het ingaan van de olieprijs verhoging aan te passen. In zijn brieven wijst het Landbouwschap er op, dat de extra lasten die nu op de tuinders worden gelegd alle andere tegemoetkomingen voor deze zelfstandigen die in de afgelopen maanden werden bereikt, volledig hebben weggenomen en dringt aan op een spoedige oplossing voor de problemen van de glastuinders, die zijn aangewezen op het gebruik van olie Het Landbouwschap acht de po sitie van deze tuinders zeer zorgelijk, ondanks de toezeg ging van de bewindsman om de voorschotten tot 1 okto ber 1974 te zullen overnemen. De bestaansmogelijkheid voor een zeer groot deel van deze groep van bedrijven verdwijnt, indien een vérgaande tegemoetkoming uit blijft Het Landbouwschap doet de volgende voorstellen: De beperkende bepalingen van het Energiememoran dum van de Europese Commissie ten aanzien van de omvang en tijdsduur van de hulp aan de oliestokers, moeten worden aangepast. Er zal een beleidsplan moe ten komen, gericht op een aanpassing over zes jaar. Voor het seizoen 1974/1975 zal de voorschotregeling moeten worden omgezet in een directe subsidie om een gelijke benadering te verkrijgen tussen de gebruikers van oli en gas*. Deze aangepaste regeling zal bovendien verhoogd moe ten worden voor het seizoen 1974/1975 met 10 cent per liter voor lichte olie en 10,per ton voor zware olie. Voor de daaropvolgende jaren zal telkenmale de omvang van de bijdrage moeten worden vastgesteld in relatie met de aardgasprijs. De omschakelingsregeling zal moeten worden aange past. In februari/maart 1975 zal een beleidsplan tot ontwik keling moeten zijn gebracht, zodat alle oliestokende bedrijven voor eind 1975 een inzicht kunnen verkrij gen in hun bedrijfsontwikkelingsmogelijkheden. Deze bedrijfsontwikkeling dient te zijn gericht op een ge lijkwaardige keuze tussen olie en gas. Ook dan zal een directe bijdrage moeten worden gegeven voor die be drijven welke niet of nog niet kunnen omschakelen. Indien geen van beide wegen: omschakeling op aard gas dan wel voortzetting van het bedrijf op olie, aan vaardbaar moeten worden geacht, dan dient een ver beterde bedrijfsbeëindigingsregeling soulaas te bie den.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10