Kontaktreiniger en AMP Kabel adhesive Waterstootdemper Kuxmann precisie-kunstmeststrooier voor grote oppervlakten Standaard Tape stopt lekkages Terreinmatten bij transportmoeilijkheden op de akker AktueelVoorraadrooien van aardappelen onder moeiljjke omstandigheden KORTE WENKEN 9 tm Kontaktreiniger of wel AMP Industrial Solvent Cleaner is een reinigingsvloeistof die speciaal ontwikkeld is om oiie, vet, vuil, vocht en andere verontreinigingen te verwijderen van metalen en andere materialen, zonder dat eerst afvegen noodzakelijk is. Dit sneldrogend, onbrandbaar oplosmiddel, is verpakt in een handige spuitbus zodat ook moeilijk be reikbare plaatsen behandeld kunnen worden. De cleaner droogt snel, laat geen sporen na, tast geen verf of isolatie materiaal aan en is dus bijzonder geschikt om kontaktopper- vlakken, kabelschoenen en electrische verbindingen te reini gen. De inhoud van de spuitbus is ca. 450 gr., de prijs 7,95 expl. BTW. De AMP Kabel Adhesive is speciaal ontwikkeld voor het beter hechten van isolatieband en -kit op alle soorten ver bindingen en isolatiematerialen. Door de grote hechtings eigenschappen geeft deze adhesive permanente afdichting tegen vocht ook bij grote temperatuursverschillen. Tevens is het middel bijzonder goed geschikt voor bescherming tegen vocht van bijv. bougiekabels en verdeelkappen en bescherming tegen corrosie van accuklemmen, boutverbin dingen enz. De verpakking is eveneens in een spuitbus van ca. 450 gr. en de prijs 11,30 per bus exol. BTW. Nadere inlichtingen bij Ampliversal-Holland B.V. - postbus 309 - 's-Hertogenbosch - tel. 073>130400. De hydrostatische schok die in vrijwel elke waterleiding- installatie optreedt bij het sluiten van een tappunt kan ern stige schade veroorzaken aan leidingen maar vooral verbin dingen. Bovendien is de schok vaak duidelijk waarneembaar met het oor, wat irriterend werkt. Volautomatische was- en vaatmachines zijn over het algemeen uitgerust met zeer snel sluitende tappunten waardoor het effect nog wordt versterkt. Door installatie van afgebeelde „waterslag drukstootdemper" kan in deze situatie een belangrijke verbetering worden be reikt. Het is een klein apparaat met aansluitingen van of 1" dat eenvoudig is aan te brengen. Nering Biigel te Weert, tel. 04960—34833 brengt deze in de handel. De prijs voor een Vz duims leiding is 135,excl. BTW, voor één- duimsleidingen afhankelijk van het type vanaf 249,excl. BTW. Tijdens de DLG tentoonstelling in september 1974 te Frankfurt heeft de firma Kuxmann een vereenvoudigde uit voering van haar in 1972 geïntroduceerde precisie-kunst meststrooier ivoor grote oppervlakten uitgebracht. Het nauwkeurige strooisysteem van een eindiloze band met strooivingers is gehandhaafd, maar de vrij kostbare voorraadbak in de vorm van een hydraulische kipwagen is vervallen. De machine wordt nu aan de hydr. herinrichting opgehan gen en' het strooi-mechanisme wordt door de trekker-aftakas aangedreven. De strooiarmen ter breedte van 6 meter in de toekomst ook 9 of 12 meter worden gevuld1 vanuit een voorraadbak met een inhoud van 1000 liter, die voor 'het bijvullen kan worden neergelaten. Bij de huidige hoge kunstmestprijizen is het van belang dat deze nauwkeurig en in de juiste gewenste hoeveelheid wordt uitgebracht en daartoe beschikt de machine over 52 afstel mogelijkheden; waarbij het bandsysteem er voor zorgt dat over de volle breedte dé gelijke hoeveelheid wordt gestrooddi. Een dindscherm over de volle breedte is beschikbaar voor het strooien van poedervormige kunstmest of kalk. De prijs zal minder dan de helft van die van de oorspron kelijke machine bedragen en er is een speciaal model be schikbaar voor gebruiker® van Unimog trekkers. De machine wordt geïmporteerd door O. de Leeuw Land bouwwerktuigen B.V. te Zwolle die ook de Kuxmann scho tel- en centrifugaal-kunstmeststrooiers vertegenwoordigt. Lekkages veroorzaken altijd schade en vaak bovendien gevaarlijke roestvorming. Maar doorvretend vocht tast niet alleen materialen aan, het doet ook een aanslag op de porte- monnaie. Een geheel nieuwe, radicale oplossing voor lekkages en andere afddchtingsproblemen wordt nu eens niet als kit of vulmiddel, maar in de ongebruikelijke vorm van een „plak band" geïntroduceerd door Sylglas Nederland B.V. te Haar lem. Deze volkomen weerbestendige en waterdichte Standaard Tape heeft als eigenschap plooibaar te zijn, het zelfklevende band vlijt zich soepel in alle bochten, over elke bobbel en oneffenheid van het oppervlak dat afgedicht moet worden. Het maakt ndet uit of dat nu een lange scheur in de dakgoot is of een gat in de bocht van een regenpijp. Men behoeft geen naden of scheuren centimeter voor cen timeter met kit vol te stoppen (met het risico van onvol doende opvulling, haarscheuren of barsten). Slechts de Stan daard tape afrollen, plakken of wikkelen en licht aandruk ken. De tape hecht bijlzonder sterk op elk materiaal en blijft elastisch. Deze manier van afdichten kost weinig ook weinig tijd en het vergt geen speciale handigheid of gereed schap. Standaard Tape bestaat uit een katoenen weefsel, dat met een siliconen-emulsie geïmpregneerd is. De lange praktijkervaring in Engeland, het produkt werd 15 jaar geleden voor het eerst door de Sylglas Company voor broei kasdaken ontwikkeld heeft aangetoond, dat dit afdich tingshand uitermate geschikt is voor duurzame reparaties van dakgoten, afvoerpijpen, gebarsten dakpannen e.d. Maar de doediet-zelver en vakman kunnen het ook veilig en doel treffend gebruiken voor het waterdicht maken van glazen daken en lichtkoepels, het afdichten van caravans en boten, het afplakken van geschroefde naden, overlappingen van banen dakvilt en golfplaten, het corrosiebestendig bekleder (omwikkelen) van buizen en chassisdelen, of bij voorbeeld het luchtdicht maken van verbindingen in ventilatiekanalen. Sylglas Standaard Tape is verkrijgbaar op rollen van 8 meter lengte in breedten van 25 mm, 51 mm, 76 imm en 102 mm bij de ijzerhandel en Doe het zelf winkels. Om onder de 'huidige natte modderige omstandig heden de moeizaam gerooide bieten, met de hand ge raapte aardappelen, uien enz. van het land te krijgen, geeft de nodige problemen. Vooral de dammen, de ver binding tussen akker en de weg leveren grote moeilijk heden voor het landbouwtransport op. Het storten van puin op de nu te natte modderige ondergrond zonder enige draagkracht of het leggen van betonplaten blij ken niet altijd een afdoende oplossing te bieden. Door Englebert N.V. te Voorschoten is sedert enkele dagen in Zeeuws-Vlaanderen hiervoor de Columfbusmat, een Zweedse vinding, geïntroduceerd. Deze zg. C.matten, sa mengesteld uit 'n krachtig vlechtwerk van polyetheen- buizen met staaldraad onderling verbonden, zijn met succes uitgeprobeerd. Ook zeer zware trekkers (230 pk) bleken op deze matten geen moeilijkheden te ondervin den. De afmetingen van een dergelijke lichtgewicht en gemakkelijk hanteerbare mat is 4% x '5 m. Gezien de kosten, n.l. 6850 per mat excl. BTW, be paald geen aanschaf in de tegenwoordige tijd, die zo maar even gedaan zal worden. Wellicht iets voor Coöpe- ratie's of handel die deze matten tegen een redelijke vergoeding kan doorverhuren aan die boeren die er dringend verlegen om zitten! Maandag j.l. werd op het aardappelbedrijf van De Feijter B.V. te Breskens de geheie dag een demonstratie met deze matten gegeven. Ze blijven voorlopig daar nog liggen en belangstellenden kunnen daar een kijkje gaan nemen. Nadere inlichtingen A. Englebert N.V„ tel. 017117—2010, toestel 37. iHpOR de bijzondere oogstomstandigheden waarbij verzamelrooien van aardappelen niet mogelijk is, moet veelal worden teruggevallen op het vroegere sy steem van voorraadrooien. Het C.A.R. Goes geeft dienaangaande de volgende methoden aan, die voor voorraadrooien in aanmerking komen: 1. Aangepaste wagenrooier (zonder dwarsafvoer en af- voertransporteur, maar met geleidegoot). 2. Kettingvoorraadrooiers. 3. Werpradrooiers Typen met aftakasaandrijving bieden meer mogelijkheden dan typen met wielaandrijving. 4. Stoppelploegen met werkbreedte van 25 cm per schaar. Alleen het eerste, vierde en eventueel het 7e ploeg- lichaam kunnen worden gebruikt; de overige ploeg- lichamen moeten worden afgenomen. 5. Wintervoorploegen. Hiervoor komen in aanmerking de één- en driescharige ploegen, waarbij bij laatstge noemde het middelste ploeglichaam moet worden af genomen. 6. Cultivatoren met vaste tanden. Gewerkt kan worden met één, twee of 3 tanden per rug. Met één tand per rug is een ganzevoet nodig, met twee of drie tanden, kan met beitels worden gewerkt. Twee tanden vóór (le balk) en één achter (2e balk) geven een gunstige indruk. 7. Aanaardgarnituur met aanaarders zonder vleugels. WERKMETHODEN BU ROOIEN OP VOORRAAD bij voorkeur twee ruggen tussen de trekkerwielen. bij voldoende brede strook op voorraad rooien (b.v. 8 a 10 rijen). 1 bij gébruik van ploegen, cultivatoren en aanaard- garnituren moet de herinrichting worden vastgezet (stabilisatorkettingen of -stangen). (Zie verder pag. 12) C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW TRACHT ALS HET OOK maar even kan al het stuk gereden aardappel- en bietenland voor de winter nog te ploegen. Hier en daar zal het nodig zijn, vooraf het water af te laten, b.v. door een greppel te ploegen. Bij niet ploe gen blijft de grond in het voorjaar te lang nat en koud en is het moeilijk een goed zaai- en pootbed te maken. HET WERKEN MET EEN EIGEN gebouwde zaagma chine zonder voldoende beveiliging is zeer gevaarlijk voor uw vingers. U behoeft maar een fraktie van een sekonde met uw gedachten afwezig te zijn en U bent een gedeelte van uw hand kwijt. Het laten aanbrengen van een goede beveiliging op eigen gebouwde zaagmachines' is dan ook noodzakelijk om ongelukken te voorkomen. EEN PARTIJ AARDAPPELEN met zieke knollen en veel grond moet extra goed worden geventileerd. Wil het drogen niet vlot verlopen, dan verdient het aanbeveling de buitenlucht met 5 a 7° C op te warmen. De maximale luchttemperatuur mag niet boven 15° C komen, dit om onnodige uitbreiding van knolziekte te voorkomen. DOOR REGELMATIG de bewaartemperatuur op ver schillende plekken in de bewaarplaats te kontroleren kan rotting van de aardappelen worden vastgesteld. Rotte knollen zijn ook te ruiken doordat ze stinken. Komt onder in de cel of het kanaal vocht voor, dan is het vrij wel zeker dat ernstige rotting voorkomt. Zulke partijen moe ten zo snel mogelijk worden afgezet. HET VERDIENT AANBEVELING wintertarwe voor Kerstmis te zaaien. Voor jan-zaai komen in aanmerking Cyrano, Norda en Cama. Ook Manella kan dan nog wel worden gezaaid, maar minder goed dan voornoemde ras sen. VEEHOUDERIJ WEIDEPOMPEN EN WEIDE-INSTALLATIES voor het melken hebben dit jaar hun werk weer gedaan. Het is nu de geschikte tijd voor een goede onderhoudsbeurt. Schoonmaken, invetten en verven zijn middelen om vele jaren een goede werking te bereiken. KWALITEITSVERMINDERING bij voordroogkuilgras komt nog vaak voor omdat onvoldoende nagegaan wordt of het plastik zeil geen gaatjes of scheuren vertoont. Er mag beslist geen regenwater in het produkt kunnen ko men. Regelmatige kontrole en herstel is noodzakelijk om broei, schimmel of rotting te voorkomen. KLAUW VERZORGING bij het rundvee is noodzakelijk om moeilijkheden bij het staan en gaan te voorkomen. Nalatigheid leidt tot lagere produktie. Op enkele plaatsen worden bijeenkomsten gehouden waar klauwv er zorging wordt gedemonstreerd. Verzuim niet U op de hoogte te stellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9