Opvouwbare trechter van Curver MECHANISATIE EN ANDER NIEUW! Uitbreiding Lely Industries N.V. Nieuwe Westfalia melkklauw houdt melk van vier kwartieren gescheiden Kongskilde bestaat 25 jaar Boeke-Heesters helpt bij oogsthulpaktie Een Duitse erkenning voor de Lelyterra - Type 500 8 4» Een trechter is in iedere werkplaats, garage of hobbykamer van de knutselaar wel te vinden. Dit onmisbare hulpje heeft één nare eigenschap: het is moeilijk op te bergen. Curver heeft er nu een oplossing voor gevonden: dankzij de plastische eigenschappen van kunststof is n.l. een op vouwbare trechter ontwikkeld, die zonder enig bezwaar dichtgeklapt en als een plat voorwerp in een la opgeborgen kan worden. De prijs zal ca. 2,95 bedragen. Westfalia in Nederland vertegenwoordigd door G. W. van Driel van Dorsten B.V. te Hoofddorp brengt een nieuw type melkklauw op de markt. Het bijzondere van deze melkklauw ligt o.a. in het feit, dat deze inwendig in vier kamers is verdeeld, zodat de melk van elk kwartier tot in de klauw gescheiden blijft. De kans, dat een ziek of een ontstoken kwartier via de melk een ge zond kwartier besmet, wordt op deze wijze tot een minimum beperkt De nieuwe klauw met een gemakkelijk te bedienen kraan heeft een grote inhoud (96 cm3), zodat er geen schommelin gen in het vacuumi optreden. Vooral bij snelmelkende koeien is deze grotere inhoud een belangrijk voordeel. Verder is de melkklauw aangepast aan de bouw van de uier. In het algemeen staan de voorspenen verder uit elkaar Lely Industries N.V. te Maasland bericht ons dat naast de bouw-activiteiten voor de fabrieksuitbreiding, thans ook de bouw van een nieuw pand voor de beproevingsafdeling een aanvang heeft genomen. Dit ndeuwe gebouw zal een op pervlakte beslaan van 2.000 m2. Door het nieuwe gebouw beschikt Lely Industries N.V. in combinatie met de ruim 100 ha proef terreinen, waar onder boomgaarden, weilanden en akkers over zeer uit gebreide mogelijkheden voor het testen van nieuw ontwik kelde machines. Speciaal voor het testen van nieuwe machinés wordt op de akkers een veelheid aan gewassen geteeld, die met zorg voor het beproeven van deze machines gekozen zijn. De foto geeft een indruk van de staalbouw-constructie van het nieu we pand. Deze maand is het 25 jaar geleden, dat de Kongskilde Maskinfabrik A/S in Sore, Denemarken werd opgericht. In deze 25 jaar heeft zich uit een bescheiden start in een ce- mentgieterij één van de modernste fabrieken op het gebied van landbouwwerktuigen en het smeden van kultivatortan- den ontwikkeld, die met haar dochterondernemingen aan bijna 600 medewerkers een werkkring verschaft. In 1959 werd in Nederland gestart met het importeren/ verkopen van de Kongskilde apparatuur, terwijl daarnaast in 1967 een zelfstandige produktie werd opgezet van hete luchtkanonnen en vonkenvangers. In korte tijd werden nog acht dochterondernemingen in een buiten Europa opgericht. Met haar uitgebreid produktie- programma op het gebied van grondbewerking, graandro gen, opslag, pneumatisch transport en heteluchtkanonnen heeft Kongskilde zich in 63 landen een naam van betekenis opgebouwd. BoekenHeesters b.v., deel uitmakend van Thyssen-Borne- misza Group te Amstelveen, heeft enkele vrachtwagencom binaties, een aantal zware traktoren en 10 vakbekwame medewerkers voor enige tijd gratis voor de oogsthulpaktie ter beschikking gesteld om op deze wijze hulp te bieden bij de moeilijke en zware oogstomstandigheden in het Z.W.- kleigebied. Een voorbeeld ter navolging en waar dankbaar door het Coödinatiecentirum te Goes gebruik van wordt ge maakt! Het zaaiklaarmaken van geploegd land kan met de Lely- terra goed gedaan worden. 'In lichte tot zware grond kon door slechts één bewerking een kant en klaar, goed geëga liseerd zaaibed verkregen worden. Door de roterende wer king van de eg wordt de gehele bovenlaag van de grond be werkt; het resultaat is een vlak veld, waarop het zaad op gelijke diepte ingezaaid kan worden. De achter de eg lopen de kooirol drukt de grond licht aan. De zijplaten voorkomen een ophoging van de grond aan beide zijden, waardoor een egaal zaaibed verkregen wordt. Bij een rotortoerental van 265 omw./min. en een rijsnelheid van 5 tot 6 km/uur was de kwaliteit van het werk goed; bij een rotortoerental van 333 omw./miin. kon met een rijsnelheid tot 7 km/uur nog een goed zaaibed verkregen worden. Voor de stoppelbewerking werd de Lelyterra, met gebruik making van speciale stoppeltanden, met succes ingezet, als de stoppel niet te lang was. Stoppel- en hakselstro werden ook na voorbewerking met de cultivator goed verdeeld en voldoende ondergewerkt. Daar de gehele bovenlaag van de grond door de rotors wordt bewerkt, worden gunstige voor waarden geschapen voor het kiemen van het zaaizaad. Bij een niet juiste afstelling van rotortoerental en rijsnelheid kunnen de stoppels in een soort zwad komen, waarbij stop pels en stro niet meer door grond bedekt worden. De grens van de werksnelheid, zonder zwadvorming, ligt ongeveer op 6 km/uur. Voor het onderwerken van lang stro is de machi ne niet ontworpen. Voor de bewerking worden, naar onderen toe dunner wor dende tanden van staal gebruikt, die iets schuin staan en slepend in de draairichting gemonteerd moeten worden. Voor de stoppelbewerking zijn speciale stoppeltanden ont wikkeld, die aan de onderzijde iets gebogen zijn. De door het D.L.G. bekroonde Lelyterra 300. Het onderhoud is gering. Het dagelijks doorsmeren kost enkele minuten. Regelmatig moeten de tanden op het vast zitten gecontroleerd worden. Het oliepeil in de tandwielbak moet van tijd tot tijd gecontroleerd .worden. De duurzaamheid is goed. Het werktuig heeft geen noe menswaardige slijtage vertoond. De slijtage van de tanden was normaal. Tijdens het werk traden geen verbuigingen of breuken op. Men moet er echter rekening mee houden dat de aftakas zwaar belast wordt, wat bij oudere trekkermodel len tot schade kan leiden. De verflaag is duurzaam. Navraag bij eigenaars van dezelfde soort Lelyterra's be vestigde de essentiële resultaten van de test. Enkele eige naars noemen de diepteinstelling van de kooirol onpraktisch en omslachtig. Een groot deel van de eigenaars van de Lely terra benadrukken de combinatiemogelijkheden met een zaaimachine als werkbesparing. Zodoende kan het zaaiklaar- maken en het uitzaaien in één werkgang geschieden. Op aanvrage stuurt Lely Industries N.V., Weverskade 10 te Maasland aan belangstellende lezers gratis het Duitse rapport toe met een Nederlandse vertaling. en geven de achterkwartieren iets meer melk. Daarom zijn de twee voorste aansluitpijpjes langer dan de achterste. De beide tepelbekers, die aan de voorspenen worden aange sloten, komen daardoor iets verder uit elkaar te staan, ten gevolge waarvan het melkstel beter hangt en goed uitmel ken wordt bevorderd. De aansluitpijpjes hebben geen scher pe randen om beschadiging van de korte melkslangen te voorkomen. ^ELY Industries N.V. te Maasland meldt ons, dat tijdens de grote internationale D.L.G. tentoonstelling, die on langs in Frankfurt, West-Duitsland werd gehouden, de Lely- terra-300 „D.L.G.-erkend" werd. Deze erkenning is geba seerd op de resultaten die men gedurende een testperiode van april 1972 tot juni 1974 verkregen heeft. In deze test periode werd de Lelyterra-300 voor het zaaiklaarmaken en het stoppelen ingezet op lichte tot zware grond, op vlak terrein en op hellingen en tevens vergeleken met andere werktuigen. De testresultaten wezen uit dat de verdeling van de grondfracties verkregen met de Lelyterra belangrijk gunstiger waren dan met de andere vergelijkende werktui gen. |N het rapport dat over deze test verschenen is wordt o.a. aandacht besteed aan de verkruimeling van de grond, het benodigd trekkervermogen, snelheden en rotor- toerentallen, capaciteit, slijtage, duurzaamheid, enz., enz. De Lelyterra-300 is een aangedreven eg voor 3-punts op hanging voor aftakasaandrijving met een werkbreedte van 3 m. De eg werkt in het algemeen midden achter de trekker, terwijl voor speciale bewerkingen de mogelijkheid bestaat om de driepunts ook 12^ cm te verplaatsen. De werkdiepte is goed in te stellen door een achter de as gemonteerde kooirol die in hoogte verstelbaar is. Een vaste werkdiepte wordt bij, een goede afstemming van rotortoerental en werk snelheid verkregen. De oppervlaktecapaciteit is tevredenstellend; deze bedroeg bij het zaaiklaarmaken 1,7 ha/uur en bij de stoppelbewer king 1,5 ha/uur. Onder normale omstandigheden zijn trekkers vanaf 60 pk voor de Lelyterra nodig. De benodigde hefkracht voor het opheffen van de Lely terra bedraagt aan de koppelingspunten van de hefarmen, al naar gelang de afmetingen van de driepunts aankoppe ling bij kategorie II, tot 1000 kg. De voorasontlasting bedraagt bijvoorbeeld bij een wiel basis van de trekker van 2,00 m 485 kg. i De bedrijfszekerheid is bij zorgvuldige instelling goed. Storingen zijn gedurende de gewerkte tijd niet opgetreden. De hantering is betrekkelijk eenvoudig. Voor alle af- en verstellingen moet men van de trekker afstappen. Het wijzi gen van het rotortoerental door het omwisselen van tand wielen in de tandwielkast is eenvoudig uit te voeren; het zelfde geldt voor de afstelling van de werkdiepte. Het ver wisselen van tanden aan de rotors is goed mogelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8