ROVAL SLUIS Spruitkoolhybriden van Royal Sluis TOPSCORE®.,oeg CITADEL - middelvroeg tot laat BASTIONS, c- (§eluid Zekerheid door kwaliteit en kwantiteit met DE VIERWEEKSE volkshogeschool AFDELING THOLEN ENKHUIZEN - TEL.02280-2741 L(JNE' 1 - middelvroeg tot laat De hybriden, die ook nog gemakkelijk plukken! Voor bezichtiging van praktijkpercelen of proefvelden kunt u telefonisch een afspraak maken op toestel 123. 15 Redaktie: Kees Schipper Hier is afdeling Tholen met haar verhaaltje over de ver eniging en wat verder uit onze pen moge vloeien! Allereerst iets over de afdeling. Onze club, eigenlijk be staande uit de afdeling Tholen en St. Philipsland, telt onge veer 75 leden, waarvan het overgrote deel op Tholen woont. Vroeger waren er nog verschillende afdelingen op Tholen, maar deze zijn op een gegeven moment samengevoegd tot één vereniging, omdat deze groepen te klein werden. Het resultaat was en is goed: de afdeling Tholen en St. Philips land floreert! Nu iets over de samenstelling van het ledenbestand. Bijna alle leden hebben, direkt of indirekt, met de landbouw te maken! Of het zijn zelf aardbolstoffeerders, of hun vader is boer, terwijl de rest op een of andere manier ook bij de land bouw betrokken is. Dit is, als je het goed bekijkt, wel vreemd. Want je zou verwaohten dat op een eiland als Tho len, waar maar één algemene jongerenvereniging bestaat, toch ook wel veel jongeren uit andere groeperingen lid zou den zijn. Als je die mensen vraagt, waarom ze geen lid zijn van de P.J.Z., zeggen ze: „Kunnen dan ook niet-boeren lid zijn van de club?" Met andere woorden de P.J.Z. komt niet over als jongerenvereniging, maar als boerenkliek! HOE dit komt, mag Joost weten, want als deze mensen onze plaatselijke krant, de Eendrachtbode, wat beter zouden lezen, zouden ze wel beter kunnen weten! Want het bestuur zorgt ervoor dat van bijna iedere aktiviteit een stuk je onder plaatselijk nieuws wordt opgenomen. Een groot deel van onze leden werkt nog niet, maar volgt voortgezet onderwijs, of studeert elders. In verband hiermee is het moeilijk om in de week iets te organiseren, waarbij een grote opkomst gewenst is. En natuurlijk de jonge boe ren: in de drukke seizoenen kun je niet om 5 uur zeggen: „nou, tabeh dan, ik ga d'r vandoor". Uiteindelijk gaat werk voor het meisje! Vergaderingen e.d. worden in verband hier mee altijd op vrijdag georganiseerd, terwijl ook onze weke lijkse volleybal avond staat op vrijdag, om juist de mensen die* elders studeren of werken en alleen het weekend thuis zijn de gelegenheid te geven een balletje te slaan. JTR worden op Tholen veel aktiviteiten georganiseerd, en het pleit voor bestuur en leden dat deze aktiviteiten meestal op een succes uitdraaien. Zo zijn er jaarlijks de ploegwedstrijden, de trekkerbehendigheidswedstrijden, ver der worden o.a. georganiseerd: schuurfeesten, vistochten op de Oosterschelde, kreatieve avonden, droppings, volleybal wedstrijden tegen andere afdelingen van de P.J.Z., voetbal wedstrijden, een cursus koken voor de heren, en natuurlijk onze jaarlijkse uitwisseling, waarover later meer. Verder wordt jaarlijks een toneelstuk ingestudeerd voor onze Grote Aivond, en dit is de laatste jaren steeds een groot succes gebleken. Een ding, wat bij de meeste P.J.Z. afdelingen wel een bezwaar zal zijn, is, dat bij aktiviteiten waarbij door een aantal mensen de handen uit de mouwen gestoken moet worden, dit meestal moet gebeuren door het bestuur plus een kleine kern van de leden. Dit is weieens minder leuk, als het b.v. erg druk is op 't land en er zijn mensen die hun werk moeten laten liggen omdat anderen zich niet geroepen voelen ook een handje te helpen. ^HOLEN, sinds kort geen eiland meer, is één gemeente met 7 woonkernen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vösse- meer. Deze 7 gemeenten werden in juli 1971 samengevoegd tot de gemeente Tholen, met ongeveer 16.000 inwoners. De gemeenteraad .bestaande uit 17 zetels heeft de volgende ver deling. 4 P.v.d.A., 6 S.G.P., 2 C.H.U., 3 V.V.D., 1 A.R.P., 1 K.V.P. Uit deze verdeling haalt men niet het beeld wat de gemiddelde Nederlander heeft over Tholen, n.l. dat het overgrote deel van de bevolking bestaat uit een streng reli gieuze en behoudende groep. Dit is ook niet zo! Tholen is voorbestemd om woongebied te worden, d.w.z. niet te veel grote industrie en ontsluiting van het eiland door bruggen en dammen. Door aanleg van het ScheldeRijn kanaal zijn er nu 3 vaste verbindingen met West-Brabant en St. Philipsland: de bruggen bij Tholen en Oud-Vossemeer, en een dam naar St. Philipsland. O.a. door deze verbeterde verbindingen is het voor veel mensen aantrekkelijk gewor den om rustig te gaan wonen op Tholen, en hun werkkring in West-Brabant te zoeken. Ook het tourisme heeft op Tho len een grote vooruitgang geboekt, er zijn al heel wat mooie campings te vinden, voornamelijk aan de buitenkant van het eiland, zodat de gasten dicht bij het water zitten, en de zondagsrust voor de autochtone bewoners gehandhaafd blijft. Ook veel mensen hebben op ons eiland een tweede woning gevonden. Het enige waarvoor we wel moeten op passen is dat door de grote immigratie de stem van de oor spronkelijke Tholenaar, en daarmee de sfeer op het eiland niet verloren gaat. DE ZESKAMP (PJ.Z. PROV.) ZATERDAGMIDDAG 30 NOVEMBER OM 14.00 UUR! GEVRAAGD: Ontzèttènd vèèl supporters. We hebben nog steeds 8 teams, die zich hebben opgegeven. WAAR: blijven jullie? Goes?, Noord-Beveland?, Schouwen?, Sprang?, Steenbergen? In elk geval gaven zich al op opbellen 20,stor ten!): Bladel, O. Z.-Vlaanderen, W. Z.-Vlaanderen, 's-Heer Abtskerke, Tholen, Fijnaart (jongens enkele dames), Fij naart (meisjes enkele heren) en Zevenbergen. ENKELE WETENSWAARDIGHEDEN: ■5|é De deelnemers doen mee op eigen risiko, d.w.z. er is (eventueel) niets te verhalen op de P.J.Z. Wel is een E.H.B.O. aanwezig. Dit geldt ook voor de supporters. ■Sjé De veilingloods staat in Bergen op Zoom, Moerstraatse- baan 25. Hoe er te komen? Laatste afslag B. op Zm; van- Zaterdagochtend 23 november om 10.00 uur in hotel de „Korenbeurs", Grote Markt in Goes komt KURSUSLEIDER Dick Eveleens Het is een informatieve bijeenkomst over de vierweekse. De kursusleider en enkele oud-kursisten zullen je een en ander vertellen over de kursus en je kunt zelf vragen stellen. WIL je er 4 weken tussenuit om er eens midden in te dui ken? WIL je een kursus van vier weken (intern, op de volks hogeschool) meemaken, speciaal georganiseerd voor platte landsjongeren? WIL je een paar weken met jezelf eri de samenleving bezig zijn? Kom dan 23 november om 10.00 uur naar Goes voor meer informatie. ^E grootte van de bedrijven op Tholen is erg wisselend: naast de grote bedrijven van 40 ha, en meer, komen er veel kleine bedrijfjes van zo'n 510 ha voor. Deze be drijfjes hebben op ons eiland een volledig bestaansrecht, wat een Mansholt ook beweren mag. De mensen telen op deze bedrijfjes veel vroege aardappelen en uien, en ook b.v. de bloemenzaadteelt is voor deze mensen dikwijls aantrekkelijk. Ook zijn er zo'n jaar of 10 geleden nogal wat glastuinders bijgekomen. Op deze manier kunnen op Tholen de kleine bedrijven zich, ten opzichte van de rest van Nederland, nog best handhaven. (Volgende week vervolg) af Zeeland komend langs flats, voorbij stoplicht en spoor bomen, dan le. weg rechts, aan het eind weer rechts, dan aan het eind links en dan rechts bij A.N.W.B.-bord- richting Moerstraten aan de linkerkant staat de veiling- loods. ifc Als we klaar zijn met de zeskamp 18.30 uur) dan gaan we even wat eten (frites en zo) en dan blijven we in Bergen op Zoom alwaar we bal gaan houden. ADRES: nog nader te regelen. AANVANG: 20.00 uur: prijsuitreiking en dansen m.m.v. „De Mini-stars. SUITING: 24.00 uur (nogmaals: „Weet je wetje). De jury bestaat uit: Izaak Haartsen en Tinus Suurland met twee hulpscheidsrechters, Hans Geelhoed is kom- mentater/aan-elkaar-prater en Kees en Margriet Schip per bewerken het score-bord. In de loods is een kantine aanwezig voor de dorstigen er hongerigen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15