EEN BEGRIP VOOR OPRAAP PERSEN CEBECO-HANDELSRAAD Bevredigende resultaten Cebeco-Handelsraad Boekjaar 1973/1974 WELGER maakt Uw keus gemakkelijk lage onderhoudskosten voor elk bedrijf een geschikte pers lange levensduur met capaciteiten variërend van 10 tot 22 ton/uur eenvoudige bediening Dus ook voor Uw bedrijf een Weiger pers. bedrijfszeker (\E bijzondere moeilijkheden als gevolg van de algemene economische toestand, de energie- en de eiwitcrisis op de veevoedergrondstoffenmarkt in aanmerking nemende, zijn de financiële resultaten van Cebeco-Handelsraad over het per 30 juni 1974 afgesloten boekjaar 1973-'74 niet onbe vredigend. Voorgesteld wordt om ter handhaving van het effectief vermogen een bedrag van 2,3 miljoen aan de reserves toe te voegen. Na deze voorziening en een toevoe ging aan het fonds voor prijsverschillen van ruim 0,6 mil joen en na afschrijvingen tot een totaal bedrag van 7,6 miljoen resteert een batig saldo van 1.396.000,Aan het algemene vergadering wordt voorgesteld dit bedrag in zijn geheel in het reservefonds te storten. Voornoemde resultaten zijn berekend, nadat een bedrag van 3,9 miljoen over reeds aanwezig vermogen dat door een aantal transacties binnen de deelnemingen zichtbaar is geworden, aan de reserves is toegevoegd. De totale omzet bedroeg in boekjaar '73-'74 bijna miljard gulden hetgeen een omzetstijging t.o.v. het vorig boekjaar van ca. 300 miljoen of \9V2 betekent. Volgens de geconsolideerde resultatenrekening, omvattend de omzet van Cebeco-Handelsraad en die van haar meerderheidsdeel nemingen bereikte de totale omzet een bedrag van bijna 2 miljard, tegenover 1,6 miljard in 1972-'73. De omzet van de ledencoöperaties, Cebeco-Handelsraad en de deel nemingen tezamen, die in het vorige boekjaar 2,5 miljard beliep, bereikte in 1973-'74 een totaal van 3,2 miljard. RESULTATEN VAN DE AFDELINGEN |\E voorziening met meststoffen in totaal circa 7 in omzet gestegen tot 1,1 miljoen ton werd dit jaar bemoeilijkt, niet alleen door een al eerder opgetreden tekort- situatie, maar ook, als gevolg van de energiecrisis door grondstoffenschaarste en daarmee gepaard gaande prijsstij OOGSTHULP VAN DE DORTSE LANDBOUWSCHOLEN De hulp die door leerlingen van scholen wordt gebo den om de landbouw bij de oogst te helpen, duurt reeds bijna drie weken. Nu de slechte weersomstandigheden steeds maar 'blijven voortduren, kan zelfs in handwerk niet veel meer worden uitgericht, aldus een bericht van de Dortse Landbouwscholen. Daardoor gaan niet alleen dagen verloren voor het binnenhalen van de oogst, maar eveneens voor het on derwijs, met als gevolg een stagnatie in de opleiding. Naast de gezamenlijke inzet in organisatorisch verband, zijn er ook vele leerlingen die op eigen initiatief bij de hulpaktie betrokken zijn. Het kontakt met de indivi duele helpers, verspreid over het gehele Z.W. Kleigebied is echter moeilijker en kost tijd. Ouders van leerlingen, ook zij die zelf nog rooigewas- sen in de modder hebben zitten, beginnen zich wat on gerust te maken over de langdurige onderbreking van de studie van hun kinderen. Veel scholen, waaronder ook al landbouwscholen, hebben deze week hun studen ten en leerlingen dan ook weer teruggeroepen. Na uitgebreid overleg met de Commissie van Beheer van het Agrarisch Opleidingscentrum van het Konink lijk Landbouw-Comité te Dordrecht en met het betref fende lerarencorps hebben de directies van de drie hierbij ondergebrachte scholen dan ook besloten in ieder geval voor de examenklassen na deze week de hulpakties te stoppen. Voor wat betreft de andere klas sen zal in de loop van deze week een nadere beslissing worden genomen afhangende van de weersomstandig heden. Bij voortdurende regenval zullen ook andere klassen voorlopig naar de school worden teruggeroepen. Naarmate de tijd in het herfstseizoen verstrijkt wordt het geven van vrij ten behoeve van oogst werkzaamhe den in het algemeen minder zinvol. Mocht evenwel de toestand zo veranderen dat nog wel zinvol hulp kan worden geboden, dan zullen de direkties niet aarzelen deze te realiseren. Aldus een mededeling van <Te Dordtse Landbouwscholen. AKTUEEL VOORRAADROOIEN VAN AARDAPPELEN ONDER MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN (Vervolg van pag. 9) om het zijwaarts wegdrijven van de ploeg tegen te gaan dient deze aan de achterzijde te worden voor zien van een mes- of schijfkouter, welke dieper loopt dan de ploegschaar. OPRAPEN EN TRANSPORT De aardappelen bij voorkeur rapen in manden, krat ten of grote emmers van kunststof. de wagen staat of rijdt naast de op te rapen strook. De manden kunnen dan rechtstreeks op de wagen worden leeggestort. bij voorkeur achterop het perceel beginnen (voor komt draaien met geladen wagen). direkte afvoer naar de bewaarplaats verdient de voorkeur boven tussenopslag in zakken e.d. (grote) kisten zijn bruikbaar mits mechanisch laden en lossen mogelijk is. bij wagens met een automatisch heffend achter schot kan dit het best worden verwijderd om het leegmaken van manden te vergemakkelijken; een extra man op de wa£en is dan nodig. gingen. De fosfaatexporterende landen verhoogden de prij zen van ruwfosfaat. Dit jaar bleek een sterke uitbreiding van de vraag naar kalk en kalkammonsalpeter, terwijl die naar kalizouten, fosforzure en gemengde meststoffen terug liep. De omzet in bestrijdingsmiddelen steeg, zowel in volume als in prijs, met in totaal circa 28 waarbij uiteraard ook hier de invloed van de energiecrisis en de daarbij cntredende voorzieningsproblemen zich voordeden. De afdeling mengvoedergrondstoffen ondervond bij een omzetstijging van rond 2,5 tot ruim 2,2 miljoen ton de gevolgen van de reeds aangeduide „eiwitcrisis", de valuta wijzigingen, de onzekere marktverhoudingen en de sterk wijzigende kosten bij verlading en verscheping. Regelmatige toelevering vereiste grote aandacht, waarbij risico's niet vermeden konden worden. Als gevolg van de gewijzigde prijsverhoudingen steeg in de mengvoeders het aandeel der granen en verminderde dat der plantaardige eiwitrijke grond stoffen. De veredelingslandbouw vraagt regelmatige en aan gepaste advisering en begeleiding. De daartoe ingestelde Voorlichtings en Integratie Dienst, overkoepelend functio nerend vanuit Deventer, heeft naar bevrediging gewerkt. Bij de afzet van Westeuropese granen werd met name de afzet van tarwe die op zich is toegenomen bemoeilijkt door het verlagen van de denaturatiepremie per 1 oktober 1973 met 1,65 per 100 kg en het volledig wegvallen daar van op 10 februari 1974, maar ook door het op 15 augustus 1973 instellen van een exportheffing De omzet in gerst en brouwgerst steeg, die in haver en rogge verminderde in overeenstemming met de areaalwijzigingen. Consumptieaardappelen werden dit jaar, bij gelijkblijvend kwantum, op een lager prijsniveau dan vorig jaar afgezet. Een nauwere afzetsamenwerking met Agrico, Zuiderdel en de B.V. Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland kreeg per 1 augustus 1974 nader gestalte. De uienafzet, groter in omvang dan vorig jaar, verliep gunstig. De afzet van peulvruchten is dit jaar vanuit Middelburg verzorgd. Het prijspeil was wisselend en lag over het alge meen op een hoog niveau. De afdeling Zaaizaad en Pootgoed kan op een goed jaar terugzien. iDe verspreiding van Cebeco- rassen in het buitenland blijft voortgaan. Binnen het onderzoekprogramma van het veredelingsbe- drijf te Lelystad werd op een breed terrein voortgewerkt. Circa 50 Cebeco-rassen zijn in de Nederlandse rassenlijst opgenomen, alsmede vele in buitenlandse lijsten. Bij de te Deventer gevestigde afdelingen Landbouwbedrijfsuitrusting en Be^-'jfs- en Winkelartikelen steeg de omzet met respec tievelijk 24 en 42 Melding kan worden gemaakt van de goede start van een franchise-systeem in de Welkoop- organisatie. Stallen en stalinrichtingen werden veel ge vraagd. Voor de bungalows bleef er een goede belangstel ling. Bij de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie, waarvan het hoofdbedrijf is gevestigd in Steenwijk, kan van een dui delijke omzetstijging van ruim 40 worden gesproken, zo wel in de groothandelsfase als bij de dealerbedrijven. Vooral de omzetstijging in trekkers, cirkelmaaiers, pootmachines en landbouw- en opraapwagens dient te worden genoemd. Een daling voor het komende verslagjaar wordt echter voorzien. De toelevering van aardolieprodukten heeft in dit verslag jaar sterk de voorzienings- en prijsproblematiek als gevolg van de energiecrisis ondervonden. De aanvoer van produkt werd bemoeilijkt en verminderd. De produktvoorziening van land- en tuinbouw heeft evenwel niet gestagneerd. De ver koop van auto's en aanhangwagens is toegenomen. Aan de vraag naar vaste brandstoffen kon worden voldaan, evenals aan de gestegen vraag naar veenprodukten. Het Ingenieurs- en bouwbureau kan op een redelijke be zetting terugzien, met een toenemende buitenlandse belang stelling. De afdeling Publiciteit verzorgde, behalve haar nor male werkzaamheden, een ontwerp voor nieuwe voorlich tingsorganen in de organisatie, die begin 1975 zullen ver schijnen. RESULTATEN VAN DE DEELNEMINGEN Uit de resultaten van de deelnemingen, waarvan vele het boekjaar afsluiten per eind december, komt duidelijk naar voren de invloed van de sterke stijging van grondstoffen- prijzen en kosten. Er dient rekening te worden gehouden met de omstandigheid dat in het jaar 1974 dit nog betekenend doorwerkt. De deelnemingen, werkzaam op het terrein van of aan sluitend op de pluimveehouderij, verkeren in een moeilijke periode, gezien de prijsval op de markten, waarop deze on dernemingen produkt aanbieden. Hoewel de resultaten bij de deelneming Fri-Ki in 1973 belangrijk beter waren dan in 19712, zijn er toch zodanige structurele problemen aan de dag getreden, dat tot een ingrijpende reorganisatie bij Fri-Ki moest worden gekomen. Groenhoven B.V., waarin Cebeco-Handelsraad samen met een zestal zusterorganisaties participeert, mocht ook haar derde boekjaar met positieve resultaten afsluiten. Aviko B.V. te Hoogkeppel, een fabriek van aardappelpro- dukten, heeft in het afgelopen jaar een nieuw bedrijf te Steenderen geopend. Ook thans kan worden gewaagd van een goede omzetontwikkeling en goede resultaten. De B.V. Chemische Pharmaceutische Industrie „Luxan" te Eist sloot het jaar 1973 af met een bevredigend exploita tieresultaat. Verbreding van haar basis had ook in dit ver slagjaar verdere aandacht. De resultaten van de deelnemin gen komen in de resultatenrekening met ruim 2,5 miljoen gulden tot uitdrukking. Dit zijn de resultaten nadat met de verschuldigde vennootschapsbelasting is rekening gehouden. GOES Dr. A. F. Philipsstraat Telefoon 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12