Uienprijs voorlopig onder druk? Verbeterde „Split Pill" Golden Delicious werd wat duurder DINGEN VAN DE WEEK H0E, 11 producenten worden genoemd. In onderstaande tabel komt dit duidelijk naar voren. oppervlakte in ha aantal bedrijven met uien 1972 1973 1974 1972 1973 1974 Zeeland 2791 3562 3856 1847 2098 2162 Zuid-Holland 1120 1294 1365 765 835 881 N.O. Polder 1796 2188 2467 690 713 776 O. Flevoland 531 752 751 186 225 251 Noord-Holland 672 727 870 980 969 1055 Overig Nederland 451 614 753 478 554 642 ET beeld van de Westeuropese uienmarkt is nog niet geheel duidelijk. Hier te lande en in Engeland en naar verluidt ook in Polen zijn de oogstwerkzaamheden ernstig vertraagd door de weersomstandigheden. Vast staat echter al wel dat er zowel in Nederland als in Engeland meer werd uitgezaaid en dat de gewassen een beter beschot geven dan vorig jaar. Deze beide feiten deden record-oogsten verwach ten. Verder schijnt de oogstvertraging de opbrengsten per ha nog groter gemaakt te hebben. Onduidelijk is echter hoe veel hectaren er uiteindelijk ongeoogst zullen moeten blij ven en vervolgens hoe de houdbaarheid van het te laat ge rooide, maar vooral van het te laat geraapte produkt zal blijken te zijn. Voorlopig lijkt de markt (te?) ruim voorzien te zullen blij ven met uien die niet of althans niet lang houdbaar zijn. Dat heeft in dubbel opzicht een drukkende uitwerking op de prijzen: een groot aanbod en een onbetrouwbare kwaliteit. In de tweede helft van het bewaarseizoen na medio januari? lijken de prijzen te kunnen aantrekken, maar aantrekkelijke prijzen zoals vorig seizoen lijken gegeven het ook dan vermoedelijk nog forse aanbod niet erg waar. schijnlijk. Aldus luidt het begin van een markt- en prijsbericht van het Produktschap voor Groenten en Fruit. In het overzicht wordt er op gewezen dat de oppervlakte zaaiuien de laatste jaren sterk is uitgebreid. In 1972 was het areaal 7.361 ha, vorig jaar 9.137 ha ,dit jaar ruim 10.000 ha. Ook in het afgelopen jaar waren er dus veel uien uitge zaaid. Door het overwegend droge weer was het beschot echter relatief laag, terwijl de kwaliteit en houdbaarheid bij zonder goed waren. Daardoor verliep de afzet vlot tegen hoge prijzen. Omdat'nu eenmaal nog steeds velen achter de markt aan zaaien, volgde dit seizoen weer een flinke uitbreiding. In tegenstelling met vorig jaar is thans de produktie per ha hoog, doch de kwaliteit en houdbaarheid van veel laat geoogste partijen laat veel te wensen over. HELFT VAN DE UIEN IN T ZUIDWESTEN De uienteelt is vooral geconcentreerd in het zuidwesten van ons land, dus in het huidige rampgebied. Daarnaast kun nen de IJsselmeerpolders en Noord-Holland als belangrijke 7361 9137 10062 4946 5394 5767 De oppervlakte per bedrijf neemt geleidelijk toe. In Zee land bedraagt deze nu gemiddeld 1.78 ha per bedrijf, in de IJsselmeerpolders ca. 3 ha per bedrijf. HOGE PRODUKTIE PER HA Aanvankelijk waren de verwachtingen betreffende de op brengst per ha niet hoog gespannen. Met de regen kwamen echter ook de kilo's en de raming steeg van 37% ton per ha tot 42y2 ton gemiddeld per ha voor Zuidwest Nederland. Van het totaal van ruim 10.000 ha zaaiuien in ons land, moest 15 november nog bijna 3.000 ha worden geoogst in Zeeland, ZuidHolland en West Noord-Brabant. Een cjeel daarvan moet als verloren worden beschouwd. In het marktoverzicht wordt het volgende sommetje ge maakt: stel dat de oogst van ruim 2.000 ha alsnog wordt binnen gehaald, met een beschot van 42% ton per ha. Dan wordt de uiteindelijke oogst 388.000 ton, tegenover 335.000 ton in 1973 en 305.000 ton in 1972. ONDANKS ALLES UIEN IN OVERVLOED Er is dus een grote kans dat ondanks alle tegenslagen (droogte en regen) de uienoogst belangrijk groter zal uit vallen dan voorgaande jaren. Met dat verschil dat er zeer veel uien slecht houdbaar zullen zijn en snel geruimd moe ten worden. Deze uien zullen in 't algemeen niet geschikt zijn voor export en dat kan tot gevolg hebben dat de binnen landse markt overvoerd wordt. We hopen dat het meevalt, maar voorlopig laat de afzet zich allesbehalve gunstig uit zien. Terecht wordt dan ook aan het slot van het marktover- zicht de volgende conclusie getrokken: „Al met al betekent de gang van zaken in Z.W.-Nederland voor de meeste telers aldaar een bijzonder zuur jaar: oogstverlies, kwaliteitsver lies, bederf van de grondstructuur, hoge oogstkosten, on voorstelbaar zware oogstdagen en dreigende verliezen op de volgteelten. En dat terwijl het met andere gewassen als b.v. aardappelen niet beter, maar vaak nog minder is ge steld!" Het is alweer 6 jaar geleden dat Royal Suis te Enkhuizen een zaadomhullingsprocede ontwikkelde, „Split Pill" ge naamd, waarmee bij de uitzaai van tuinbouwzaden en op kweek van planten een belangrijke arbeidsbesparing kon worden bereikt. Zowel door de specifieke eigenschappen van het omhullingsmateriaal als de hoge eisen die door Royal Sluis steeds aan het zaad werden gesteld zijn de met de Split Pill bereikte teeltresultaten bijzonder goed geweest. Aspekten als kiemkracht, kiemrust, planttype worden van elke zaadpartij zowel voor het omhullen als er na in de laboratoria bepaald. Voldoen zaadpartijen niet aan de hoog gestelde normen dan volgt afkeuring. Bij nader onderzoek naar nog verdere verbetering van de Split Pill bleek dat vooral de sterke wisseling in kiemgedrag van het zaad het probleem was waarvoor een oplossing moest worden gevonden. Diepgaand onderzoek naar het kiemgedrag van sla- en andijviezaad dat met medewerking van het Rijks Proefstation voor Zaadcontrole te Wageningen werd verricht leverde als resultaat op dat door een speciale behandelingsmethode van het zaad de aanwezige kiemrust geheel of gedeeltelijk doorbroken kan worden. Bijkomend voordeel daarbij is een versnelling van het kiemproces en een betere kiemkracht bij hogere temperaturen. Het resul taat: een betere beheersing van het opkweekresultaat bij; sla- en andijviezaad. Royal Sluis verwacht dat deze toegepaste regulerende kiemkraobt zaadbehandelingsmethode ook bij andere groen tegewassen, zoals tomaat, tot gunstige resultaten zal leiden. Door eet^ speciale zaaizaadbehandeling wordt de kiemrust van het zaad doorbroken en geeft de verbeterde Split Pill een nog gunstiger resultaat. Op de fruitveilingen in ons gebied was de vorige week het aanbod van Golden Delicious weer groot. De vraag nam echter ook toe en dat resulteerde in over de gehele lijn wat hogere prijzen. Vooral de kleine maat (6070 mm) was ge vraagd voor West-Duitse rekening en de prijs hiervan steeg tot 35 a 40 ct per kg zowel voor klasse I als klasse II. De maat 70 mm en, opwaarts klasse I liep, al naar gelang van de kleur, tussen 45 en 55 ct per kg en de klasse II in deze maat noteerde 4045 ct. Goede vraag bleef er ook bestaan naar de Cox's Orange Pippin waarvan prima kwaliteiten uit de koelcellen worden aangeboden De grote maten noteerden steeds rond en soms iets boven een gulden per kg en de klasse I 65/70 mm werd verkocht voor 9095 ct. Klasse II was al naar gelang van de kwaliteit 5 h 10 ct per kg goedkoper. Ook Goudreinette kon steeds vlot worden verkocht tegen stabiele of nog wat stijgende prijzen De gewone partijen deden gemiddeld steeds rond 75 ct per kg en de rode Goud reinette noteerde in de meest gevraagde maten tot 95 ct per kg. In de perenhoek was de stemming wat luier, met uitzon dering van de Legipont die op vraag van West-Duitse zijde aantrok tot rond 55 ct per kg voor de grote maten. Het toenemende aanbod van Doyenné du Cornice kon slechts tegen wat lagere prijzen worden geplaatst. In hoofd zaak wordt hiervan klasse II kwaliteit aangeboden vanwege wat windbeschadiging. De prijs van de meest gevraagde maten lag tussen 70 en 75 ct per kg. Conference bleef voor wat de grote maten betreft goed op peil met rond 58 ct per kg maar de maat 50/55 mm zakte van 40 naar 30 ct per kg door een teruglopende exportvraag. Wekelijks worden er in Zeeland thans voorverkoopveilin gen gehouden van fruit uit het koelhuis. Op dinsdagmiddag om 1 uur gebeurt dat in Goes door de centrale veiling Goes- Krabbendijke en op vrijdagmiddag om 1 uur in Kapelle dooi de centrale veiling Kapelle-Terneuzen. TWEE onderwerpen hielden ons in de afgelopen pe riode in het bijzonder bezig. Dat was in de eerste plaats de aanhoudende regen en de onmogelijkheid om met machines op het land te komen voor de oogst. Voor al in het eind van de vorige week was het bar en boos wat het weer betreft. Een andre zaak die bij herhaling de aandacht vroeg was die van de economische situatie in ons land en in heel de westelijke wereld en het toenemend aantal werk lozen. De regering heeft in overleg met de vakcentrales en or ganisaties van werkgevers een plan ontwikkeld om im pulsen te geven, teneinde de economie te stimuleren. Op het moment dat we dit overzicht klaar moeten maken is nog niet definitief bekend waaruit deze maatregelen zul len bestaan. Volgens de voorlopige berichten zal er een verlaging komen van de loon-, en inkomstenbelasting en een verlichting van de druk der sociale premies. Hierdoor zou een koopkrachtverbetering moeten ontstaan van 2 3 Ook schijnen er plannen uitgewerkt te worden, om de bouwaktiviteiten te stimuleren en ook dat is hard no dig want voor deze bedrijfstak zijn de perspectieven op dit moment uiterst somber. We konden er kennis van nemen dat het volgend jaar alle werknemers welke onder een c.a.o. vallen naar een veertigurige werkweek gaan. Ook kwam het bericht dat men wat betreft de tuinbouw c.a.o. het in principe eens geworden is over een achturige werkdag met daarbij de bepaling dat gedurende maximaal 13 weken uur per dag langer gewerkt mag worden, wat dan moet worden gecompenseerd door minder werken in een andere tijd van het jaar. groot de loonstijging zal zijn waarmee we het volgend jaar te maken krijgen, is op dit moment nog niet bekend, maar de deskundigen houden ons voor, dat het wel om minstens 13% zal gaan en mogelijk nog enkele procenten meer wanneer de vakorganisaties hun zin krijgen. We kunnen dus weer al gaan rekenen wat ons te wachten staat. Op zichzelf vinden we het niet erg dat er meer betaald moet worden aan onze medewerkers. Ook zij hebben immers dagelijks te maken met stijgende kosten op alle terrein. Het moet echter wel betaald kun nen worden uit de bedrijfsuitkomsten en helaas is dat dikwijls niet het geval. We staan niet op onszelf met onze bedrijfstak tuinbouw en we moeten wel degelijk rekening houden met wat er om ons heen gebeurt. Daar hebben we dan ook geen moeite mee. Wel moeite hebben we er mee wanneer we onvoldoend inkomsten hebben om de stijgend kosten te kunnen betalen. Het is een bijzonder moeilijke zaak om zelfstandig on dernemer te zijn met enkele medewerkers. Gelukkig gaat toch steeds meer het besef veld winnen dat het heel ver- kerd zou kunnen zijn om de kleine zelfstandige onder nemer om zeep te brengen. Ook binnen de politieke par tijen wordt het besef toch wel levendig dat er wat moet gebeuren om deze groep voor onze samenleving te be houden. We zijn er vast van overtuigd dat een grote meer derheid van onze volksvertegenwoordigers zeker wel het grote belang van de kleine zelfstandige ondernemer in ziet. Het is alleen jammer dat door politieke faktoren dit niet altijd duidelijk naar buiten komt. Dat wil niet zeggen dat we steeds alles bij het oude moeten laten en moeten doen alsof er niets aan de hand is. Ook dat is onmogelijk. We hebben het in deze rubriek reeds meerdere keren geschreven en we willen het nodj eens herhalen: het is onmogelijk om een heleboel oude en vertrouwde dingen vast te houden. Onze samenleving verandert zo snel en de inflatie grijpt dermate diep in ons relatiepatroon dat er dikwijls bijsturing noodzake lijk is. Daarvoor zullen we dan ook beslist niet de ogen mogen sluiten. T)AT men dit elders ook zo ziet en er naar handelt blijkt uit een bericht dat we lazen over de Zuid hollandse veilingen welke hun krachten hebben gebun deld met de instelling van het zgn. Veilingbureau Zuid- Holland. Daaraan zijn velen taken toegedacht. Dit bureau krijgt in de eerste plaats tot taak de algemene belangenbeharti ging van de leden. We kunnen hier niet uitvoerig behan delen waaruit dit allemaal bestaat maar we zijn onder de indruk gekomen van de grootse en eigentijdse opzet van dit Zuidhollandse Veilingbureau, opgericht als sa menwerkingsorgaan voor veilingen in een gebied waar reeds zulk een grote veilingconcentratie heeft plaats ge vonden. Wanneer we bedenken dat de veilingen die thans sa menwerken in Zuid-Holland bijna 50 van de totale om zet van de Nederlandse veilingen voor hun rekening ne men, zegt dat wel wat! In ons blad konden we vorige week lezen over de moeilijkheden die er zijn rond de veiling Walcheren. Deze veiling dreigt het eerste slachtoffer te worden van de tijdsomstandigheden. Voor ons staat vast dat het niet het laatste slachtoffer zal zijn wanneer we voort willen blij ven gaan in deze sektor op de manier zoals we het vijftig jaar en langer hebben gedaan. De loonkostenstijging van 13% waarmee we het vol gend jaar minstens te maken zullen krijgen treft niet al leen onze individuele bedrijven maar werkt ook door in b.v. onze afzetorganisatie. Het zou verleidelijk zijn daar weer eens dieper op in te gaan maar toch willen .we dat deze week niet doen. Het is echter dringend gewenst dat er ook over deze dingen wordt nagedacht!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11