MECHANISATIE NIEUWS FLYGT Kompakte zuiveringsinstallaties voor „doe het zeivers" E 7 haald is. In de ruimte onder de pomp is plaats voor 1.000 liter slib. De pomp staat op een afscherming, die voorkomt dat het water gaat wervelen waardoor laag ziwevend slib rn.ee opgezogen zou kunnen worden. Het gezuiverde water wordt via een afsluiter bovenin de schacht naar een 15 m lange infiltratieleiding weggepompt. Als de klok de pomp uitschakelt, is de tank leeg tot op het aamzuigniveau van de pomp. Nu schakelt de klok de ventilator weer in. Het slib wordit voorbelucht en het zuive ringsstation staat klaar om het rioolwater van een nieuwe dag op te nemen. PRAKTISCH ONDERHOUDSVRIJ Eén-, hoogstens tweemaal per jlaar moet de tank geleegd worden, d.w.z. het teveel aan bezonken slib eruit gehaald worden. Daar er in het station geen nauwe kanalen of ope ningen voorkomen, waar ongezuiverd water of slib doorheen moet, bestaat er geen gevaar voor verstoppingen en geen behoefte aan schoonmaakbeurten. Om te voorkomen, dat het dagritme verschuiven zou als de elektrische stroom tijdelijk uitvalt, is de sdhakelklok van het station uitgerust met een synchroonmotor. De klok blijft nog 12 uur doorlopen als de stroom uitvalt. Alweer geruime tijd geleden werd in ons land aandacht besteed aan zuiveringsinstallaties. Deze hadden echter voor al betrekking op het zuiveren van afvalwater in grotere een heden en vergden dus verhoudingsgewijs nog al grote tot zeer grote investeringen. Ook op het gebied van afvalwater zuivering staat de technische ontwikkeling echter niet stil. Vandaar dat wij deze week aandacht besteden aan een kom pakte zuiveringsinstallatie voor kleinere eenheden die in de recreatiesektor ails campings, zomerwoningen en wellicht ook in bepaalde gevallen voor de veredelingssektor toege past kunnen worden. Alhoewel de installatie eenvoudig en snel geïnstalleerd ikan worden, en het nodige in zelfwerk zaamheid verricht zal kunnen worden zal de vakman er voor de technische voorzieningen en aansluitingen toch wel bij ge haald moeten worden. Flygt Pompen b.v. te Rotterdam Stadionweg 37d, tel. 010—320022 verstrekte ons desgevraagd de volgende tech nische informatie, waaraan wij e.eja. ontlenen. MINIZUIVERINGSINSTALLATIE FLYGT 4291 Gebruikt men de stille uren van de nacht voor het bezin ken, dan kan de hele cyclus van het contactstabilisatiepno- ces volgens de actiefslibmetihode in één, ruimte verlopen. Het resultaat is dan een zuiveringsstation voor betrekkelijk klei ne hoeveelheden afvalwater (verschillende formaten zijn mo gelijk, voor max. 1.500, 3.000 en 5.000 liter rioolwater per etmaal). Bovendien wordt zulk een installatie dan eenvou diger van opbouw en betrouwbaarder in het gebruik. De zui veringsgraad ervan voldoet aan alle eisen die gesteld 'kunnen worden en de prij® blijft laag. Gedurende sommige uren van het etmaal moeten grote hoeveelheden afvalwater verwerkt worden, 's Nachts worden er veelal slechts kleine hoeveelheden geproduceerd. iDit af wisselende verloop van de rioalwatertoevoer is altijd een probleem geweest voor zuiveringsstations. Met behulp van grote voorraadbekkens, waarin het rioolwater opgeslagen wordt tijdens de perioden van grote toevoer, is men erin geslaagd een gelijkmatiger doorstroming te bereiken in dé bewerkingsbassins van de zuiveringsinstallaties. Flygfs researchafdeling koos een andere weg: het zuive ringsproces kan ook het dagritme volgen men kan daar gebruik van maken inplaats van het tegen te wericen. EENVOUDIGE CONSTRUCTIE Een plastic tank (1) met een buisvormige schacht (2) is uitgerust met twee Flygt beluchtingseiementen (9), een pomp (6) en een ventilator (3). De tank wordt zover ingegraven, dat de bovenkant van de schachtbuis, gelijk of iets boven de grond komt. Bij voldoend dragende ondergrond is geen fun dering van beton hierbij nodig. De toevoerleiding (7) en de afvoerleiding (8) voor het afvalwater worden aangesloten. Elektrische stroom voor de pomp en de ventilator, en lucht voor die ventilator kamen van een paneel (10), dat binnens huis gemonteerd wordt, bij voorkeur dn het toilet, dat dan gelijktijdig wordt geventileerd. Op het paneel zit een sdha kelklok mét twee verschillende tijdschakelprograimma's. Deze klok regelt de beluohtings- en de pompfuncties. CONTACTSTABILISATIE IN ÉÉN RUIMTE D.M.V. TIJDREGELING De gehele dag en avond werkt de ventilator continu. (Dé lucht wordt door de fijne poriën van de polyaetherplastic beluchtingselementen geperst en komt als een stroom fijne luchtbellen in het rioolwater, dat de tank binnenstroomt. De opstijgende luchtbellen slepen het omgevende water mee naar boven het water 'komt in beweging, en wordt voort durend rondgeroerd. Het bodamslib wordt mee opgewerveld. Al spoedig is de gehele inhoud van de tank een homogeen mengsel van nieuw toegestroomd afvalwater, fijne luchtbellen en slib, dat vol levende organismen zit. Het afbraakproces kan beginnen. Aan alle voorwaarden voor de biologische waterzuivering is voldaan. Er is water, zuurstof en micro- organisme in overvloed. Alles is fijn verdeeld en in voort durende beweging, en daardoor verloopt het proces snel. In de loop van de nacht hoe laat, dat hangt van de om standigheden af en van de tijd waarop de sdhakelklok is in gesteld stopt de ventilator. De laatste luchtbellen stijgen op en al spoedig staat het water volkomen stil. De veront reinigingen in het water zijn bewerkt en door het proces afgebroken. In het kalme water worden kleine deeltjes door andere aangetrokken. Grotere eenheden, vlokken, ontstaan. Naarmate deze vlokken groeien, worden ze ook zwaarder en zinken naar de bodem. Na enkele uren bezinken hebben alle verontreinigingen zich verzameld in een troebele laag op de bodem, waair de concentratie van slib hoog is. Verder naar 'boven is het water gezuiverd en helder. De schakelklok zorgt voor het aan- en afzetten van de pomp. Gewoonlijk stelt men de klok in op 3 uur bezinken en een half uur pompen. De pomp is zo hoog in het water geplaatst, dat hij uitslui tend gezuiverd water verpompt, ook als het station lang in gebruik geweest is zonder dat het bezonken slib eruit ge- Indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven kan een aanmerkelijke besparing op het stroomverbruik worden verkregen door de schakelklok op het tweede programma in te stellen. Er wordt dan niet gepompt en in beperkte mate belucht. Voor een camping of bij zomerwoningen bijv. kan dat het geval zijn buiten het seizoen als er geen gasten zijn. Enkele technische gegevens Flygt 4291 type 030 type 060 type 090 Rioolwater, in liters 1.500 3.000 5.000 Tankinhoud, in liters 3.200 6.000 9.000 Maximaal slibvolume, in liters 1.000 1.500 2.500 Stroomverbruik, watt .Dageli jks'M nstelhng 350 350 350 W eekeand'-i nstel 1 i ng 200 200 350 Zuiveringsgnaad (B.O.D.5) 90—95 90—95 90-95 Gewicht Ikg ca. 200 ca. 350 ca. 500 Lengte van de infiltratie- leiding in meters 15 30 45 Prijsinstaflatie (excl. BTW) zonder bijkomende kosten 6350, 9Ö25,— 12360,— ZUIVERINGSINSTALLATIE FLYGT 4750 VOOR GROTERE EENHEDEN Is grotere zuiveringscapaciteit noodzakelijk dan kunnen Flygt 4750 kompakt zuiveringen oplossing bieden. Deze ge heel uit geprefabriceerde onderdelen op te bouwen zuivering kan zeer snel worden geplaatst aan de hand van de bijge leverde tekeningen. Het inbourwpakket is geheel uit 'kunst stof vervaardigd, gemakkelijk hanteerbaar en daardoor zon- 1 Tank 2 Buisvormige schacht 3 Ventilator 4 Condensator 5 Monsterflesje 6 Pomp 7 Toevoerbuis 8 Afvoerbuis 9 Beluchtingselementen 10 Paneel 11 Slang voor luchttoevoer 12 Kabel voor stroomtoevoer 13 Deksel 14 Slot INTENSIEVE BIOLOGISCHE ZUIVERING De zuivering werkt volgens de z.g. kontaktstabilisatie- methode. c 3 1 flokkuleren -► bezinken reaktiveren C 3 o> der 'hijswerktuigen te plaatsen. Door de kompakte bouw is slechts een relatief klein oppervlak nodig. De apparatuur van de „4750" moet, m.u.v. de besturings unit, worden geplaatst in twee uit betonnen putringen op gebouwde tanks. De diameter van deze putringen bepalen de kapaciteit van de zuivering. Een derde tank is nodig voor de opslag van het surplusslib. De kleinste unit is geschikt voor de behandeling van 9 m-'! afvalwater per dag en een BOD5 belasting tot 5 kg/24 h. Voor de grootste zijn deze getallen 40 m3/24 h en een BQD5 belasting tot 16 'kg/24 h. Het is natuurlijk mogelijk, dat meerdere zuiveringen pa rallel geschakeld worden, zodat een veelvoud van de boven genoemde kapacdteiten gezuiverd kan worden. De installatie is onderverdeeld; in het gedeelte waarin de mechanische voorzuivering en de toevoeregalisatie plaats vindt de bezink- en siibstabilisatieruimte. opslagtank voor surplusslib. de besturingsunit elektronische regelingsapparatuur met een ventilator en luchtafsluiters in een geluiddichte test. De kast moet zo dicht mogelijk bij het station wor den geplaatst. De ventilator zorgt voor de luchtaanvoer naar de beluchtingskussens en de airliftpompen. De onderdelen, welke met het afvalwater in kontakt ko men, zijn gemaakt van korrosiebestendig materiaal, zoals PVC en met glasvezel versterkt polyester. Deze materialen vragen geen onderhoud. surplusslib Deze methode houdt in, dat de verontreinigingen in het te behandelen afvalwater bioohemisch uitgevlokt worden met behulp van geaktiveerd slib. Het aktiveren van het slib vindt plaats in een aparte z.g. reaktiveringskamer, waar het slib voortdurend wordt belucht. Dankzij dit voortdurend beluchten wordt een groot zuur stofoverschot verkregen, waardoor niet alleen een 'biologi sche afbraak plaats vindt, maar tevens in zekere mate een oxydatie van de in het afvalwater voorkomende ijzerver bindingen. Deze gevormde ijzeroxydes dragen bij tot het versneld neerslaan van fosfaten tijdens het uitvlokken, hetgeen een hoge graad van zuivering betekent. Zo wordt b.v. een BOD5-reduktie van 90 bereikt. De fosfaat, en nitrtaatreduktie is ongeveer 50 hetgeen groter is, dan in konventionele aktiefslibinstallaties wordt bereikt. Het gezuiverde water kan dan ook zonder gevaar voor verontreiniging worden geloosd op sloten, rivieren, meren e.d. of in de grond worden geïnfiltreerd. MECHANISCHE VOORZUIVERING EN TOEVOER EGALISATIE: Het afvalwater wordt in de zuivering eerst door een mand- vonnig rooster geleid. Dit rooster heeft twee funkties. Het houdt te grove verontreinigingen achter en zorgt voor een verkleining daarvan. Deze verkleining wordt bereikt door het afvalwater heftig te beluchten. Voldoende verkleinde delen verlaten het rooster door de mazen en worden in het zuiveringsproces opgenomen. Door onze behandeling in de egalisatieruimte wordt de toevoer naar het overige deel van de zuivering gelijkmatiger, terwijl het afvalwater bovendien reeds krachtig voorbelucht wordt. Een airliftpomp voert het water ikontinu naar een uitvlokkingstank, waar het onder een rustige beluohting wordt gemengd met aktieslib. BEZINK- EN SLIBSTABILISATIERUIMTE Het sïib-watermengsel treedt een centraal in de bezink konus aangebrachte cilinder binnen, welke voorkomt, dat eventueel drijvend slib met het gezuiverde water wordt af gevoerd. De» bezinkkonus* heeft een zeer stijl en gepolijst oppervlak, waardoor het slib snel naar de 'bodem zinkt. Het gezuiverde water verlaat het station via een effluent- overlaat aan de bovenzijde van de bezinkkonus. Het op de bodem van de bezinkkonus liggende slib wordt door eer airliftpomp naar de stabilisatieruimte overgebracht. In deze ruimte vindt d.m.v. een krachtige beluchting het reaktive- ringsproces van het slib plaats. Een gedeelte van dit slib wordt teruggeleid naar de egalisatieruimte, waar het direkt in kontakt komt met het 'binnenkomende afvalwater. OPSLAGTANK VOOR SURPLUSSLIB Het surplusslib wordt automatisch uit het proces verwij derd en in een tank opgeslagen. Het in deze tank vrijkomen de water wordt teruggevoerd naar de egalisatiekamer, waar het wordt gemengd met het binnenkomende afvalwater. De kompaktzuivering is weinig gevoelig voor stootbelas- tingen. Zo kan het station gedurende een korte periode zelfs tweemaal de normale kapaciteit verwerken met behoud van het zuiveringseffekt. Ook lange periodes zonder toevoer van afvalwater worden overbrugd. De grove verontreinigingen, waarvoor enige tijd nodig is om ze te verkleinen, zorgen na melijk gedurende een lange periode voor een regelmatige voeding van het biologisch proces met organisch materiaal. De richtprijzen voor de 4750 typen liggen afhankelijk van de capaciteit op resp. 10.000,13.500,en 19.500, excl. BTW en bijkomende installatiekosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7