De oogsthulpaktie Zuid-West Nederland N°° even over bet cursusonderwijs: het merendeel der cursussen is gestart. Er komt nog een cursus ziekte bestrijding (het jongerenkontakt houdt U wel op de hoogte) en we hebben ook nog wat aanmeldingen voor een cursus klauwverzorging. 'Maar nog niet het vereiste aantal van 8. Wellicht hebben nog anderen interesse. Willen ze zich dan spoedig aanmelden (de cursus duurt 24 uur)! 6 Schouwen-Duiveland Tholen-St. Philipsland Noord-Beveland 200 150-Bosbouw Cult. Techni sche School - Velp 187 - 147 H.L.S. - Dronten - 40 Middelb. Agr. soholen - Doetin- chem 50 77- 20 R.K. M.T.S. Doe- tinchem - 57 H.L.S. Groningen Oost-Zuid-Beveland West-Zuid-Beveland 100 50 Middelbaar Agr. Scholen - Doetin- chem 160 125 - 50 H.L.S. Dronten - 35 M.L.S. Zwolle - 40 H.L.S. Deventer Zoals wij de vorige week reeds stelden kan het geven van cijfers, betreffende stand van zaken bij de oogsthulpaktie, voor een weekblad als het ZLM Land- en Tuinbouwblad nu eenmaal is, niet anders zijn dan „achter de feiten aanlopen". Toch kan het nuttig zijn, om aan bepaalde zaken nog eens aandacht te schenken die veelal niet zo gedetailleerd in de dagbladpers worden vermeld. Zo werden door het landbouw- hulpaktiecentrum omtrent de beschikbare hulp deze week de volgende gegevens verstrekt betreffende de inzet van het aantal hulpkrachten gesplitst in militairen en groepen/ scholen. Deze inzet bedroeg aan: Mili tairen scholen/groepen Walcheren 200 207 -190 Scholengemeen schap - Wageningen - 17 L.T.S. Kerk Ave- zaath VEEL TE LAAT -INGEZONDEN— Gericht beleid, grote produktie, machine park, geen personeel; Importvliegtuigen zonder piloten. Met dit voor af is de hulp in de landbouw veel te laat en te weinig op gang gebracht. Want toen er op 15 oktober j.l. nog zoveel produkten geoogst moesten worden kon je het op je vingers uittel len dat dit fout zou lopen. Toen reeds was de uiterst^ datum om de landbouw te gaan helpen! Nieuw-Vossemeer A. DE GREEF. Oost Z.-Vlaanderen West Z.-Vlaanderen Goeree-Overflakkee West-Brabant Totaal 100 144 - 88 Chr. M.L-S. Groningen - 28 Ped. Academie - Amsterdam - 28 IH.L.S. Den Bosch 220 202 - 80 M.L.S. Sneek - 73 M.L.S. Drachten - 49 M.L.S. Utrecht 412 155 - 28 Haagse Academie - !Den Haag - 30 Groep Gorris - Den IHaag - 50 Stanislau College - Delft - 30 BjB.T.K. - Friesland - 17 Bosbouw Guit. Technische School Velp 400 201-150 M.L.S. Boxtel - 51 Soc. Academie Den Bosch 1842 1498 (Zie verder pagina 9) yyE hopen dat U het dit weekend zo druk heeft met het werk (vanwege het hetere weer) dat U weinig tijd hebt om dit schoolnieuws te lezen. Overigens gaan we het niet over het weer hebben (daar is al genoeg over gepraat) maar over ons land. en tuinbouwonderwijs te Kapelle. En wel ditmaal speciaal over het vervolgonderwijs na onze school. Althans over een deel van dat vervolgonderwijs: het leerlingstelsel. Er blijven altijd leerlingen die na 4 jaar lagere Land- en Tuinbouwschool er genoeg van hebben en liever niet meer hele dagen naar school gaan. Wel begrijpen ze dat hun opleiding nog niet helemaal vol tooid is. Welnu voor die leerlingen kan het leerlingstelsel een uitkomst zijn. Dat is dit jaar wel gebleken, nu er 16 leerlingen aan het leerlingstelsel akkerbouw deelnemen. Het leerlingstelsel biedt een goede praktijkopleiding. De leerlingen komen gedurende 2 jaar 1 dag per week naar school, waar ze theorie en praktijk krijgen. De andere dagen van de week moeten de leerlingen op een bedrijf werken, 't Liefst op een vreemd bedrijf, maar 't mag ook het ouder lijk bedrijf zijn. Deze opleiding hoeft wat de praktijk betreft niet onder te doen voor een middelbare opleiding. Wel is van het grootste belang dat: de leerlingen niet alleen moeten willen meewerken, maar ook meedenken over de bedrijfsvoering. Dan pas worden ze zelfstandig! yiANAF 1 mei '64 zijn we al bezig met deze opleiding. Eerst vakschool voor fruitteelt en groenteteelt en later kwam er ook akkerbouw bij. Voor fruit- en groente teelt hadden we de laatste jaren te weinig leerlingen en ook voor akkerbouw liep het sterk achteruit. In 1972 startten we nog maar met slechts 9 leerlingen, waarvan er dit jaar 7 slaagden. We dachten toen dat het gelijk het einde was van de vakschool voor het leerlingstelsel! Maar evenals het aan tal leerlingen van de L.L. en T. School te Kapelle sterk steeg zo was dit ook bij het leerlingstelsel het geval. Ineens kwa men er 16 aanmeldingen binnen. Zes er van waren eerst op gegeven in Dordrecht, maar dat was ook voor hen te weinig om mee te .beginnen. We hebben nu leerlingen uit het hele Zuidwestelijk klei gebied: Biesbosch, Westbrabant, Hoeksewaard, Tholen, Schouwen, Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland. Tevens is ons leerlingstelsel akkerbouw het enige in Nederland! Wel zijn er in andere gebieden ook leerlingstelsels, maar dan voor andere vakrichtingen: veeteelt, bloementeelt enz. We zijn blij dat ook onze vervolgopleiding toch weer de nodige belangstelling krijgt en levensvatbaar is gebleken. Ook hopen we een en ander met andere opleidingen te kun nen uitbreiden! Mocht U verder vragen hebben betreffende het onderwijs. U weet het adres: Groene School, Biezelingseweg 10, Kapelle, tel. 01102—1812 of 1603 thuis. OVEREENSTEMMING OVER TUINBOUW-C.A.O. Partijen bij de cao voor de tuinbouw zijn het vrijdag 8 november j.l. in principe eens geworden over de cao voor het jaar 1974/1975. De belangrijkste wijzigingen zijn de vol gende: Met ingang van 1 januari 1975 wordt de 8-urige werkdag ingevoerd. In de loop van het contractjaar mag de nor male werkdag voor vaste werknemers gedurende ten hoogste 13 weken uur langer zijn en dus 8% uur be dragen. De afwijking van de 40-urige werkweek die hier door ontstaat, moet in de rest van het jaar door een kor tere werktijd worden gecompenseerd. Voor de losse werk nemers zal de 8-urige werkdag het gehele jaar door gelden. De mogelijkheid van de waarderingstoeslag van 6 ver valt en wordt in de normale tijdlonen van de geoefenden en de vakarbeiders opgenomen. De diplomatoeslagen worden met 13 verhoogd. De minimumvakantietoeslag wordt van 1.000,ver hoogd tot 1.150,—. De verdere uitwerking van de overeengekomen wijzigin gen is aan een redactiecommissie opgedragen. Deze zal op korte termijn bijeenkomen, waarna de cao bij het Loonbureau zal worden ingediend. SPECIALE REIS NAAR „GRüNE WOCHE" BERLIJN In velband met de van 24 januari t/m 2 februari '75 te houden internationale tentoonstelling op het gebied van de land- en tuinbouw te Berlijn, organiseert Mondial Reizen b.v. te Groningen een speciale reis naar deze „Groene Week". Per luxe toeringcar wordt op maandag 27 januari vertrok ken en vindt de thuisreis op vrijdag 31 januari plaats. In het reserveerd en een dag voor een rondrit door Berlijn. Er programma is twee dagen voor tentoonstellingsbezoek ge wordt getracht, zoveel mogelijk opstapplaatsen in het sche ma op te nemen, danwel vanaf een centraal punt uit ons land te vertrekken. De onderbrenging in Berlijn is gebaseerd op 2-persoons- kamers met bad/douche/WC en telefoon in hotel Plaza aan de bekende Kurfürstendamm, van waaruit het tentoonstel lingsgebouw per ondergrondse eenvoudig is te bereiken. Ver. zorging op basis van halfpension (logies, ontbijt en diner). Prijs per persoon is 255, Op de laatste dag zal onderweg worden geluncht en 's avonds wordt dan tenslotte op Nederlandse bodem een afscheidsdiner aangeboden. De deelname is beperkt tot ongeveer 45 personen. Belang stellenden kunnen zich telefonisch of schriftelijk melden on der gelijktijdige overmaking van de reissom op o.m. giro 10.82.300 of AMRO Bank rek.no. 44.60.46.817 t.n.v. Mondial Reizen b.v. - Poelestraat 44 - Groningen, tel. 050—124447. Bevestiging volgt onmiddellijk en ongeveer twee weken voor vertrek zal het uitgebreide reisprogramma aan de deel nemers worden toegezonden. Indien de eerste reis is volgeboekt, zal worden getracht een tweede te organiseren. BESTEMMINGSPLANNEN Eindhoven. Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter inzage het 'bestemmingsplan III „Winkelcentrum Woen- sel". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Hulst. Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Trvoli". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen ge durende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Rucphen. Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde^bestemmingsplan „Vissenberg II". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwa ren indienen bij G.S. 's-Hertogenbosch. Vanaf 11 november ligt gedurepdè een maand ter inzage het bestemmingsplan „Boschmeerplein 1974". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen schriftelij. ke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 11 november ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Poeijers A" en het bestem mingsplan „XII De Lakerlopen". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen 'bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Hulst. Vanaf 11 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde-bestemmingsplan „Nieuw-Namen". Slechts diegenen die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen gedurende bovengenoem de termijn beroep instellen bij de Kroon. Oss. Vanaf 11 november ligt gedurende een maand ter in zage het onteigeningsplan „Schadewijk". Belanghebbenden kunnen uiterlijk 14 dagen na verloop van de termijn van de nederlegging van het plan bezwaren indienen bij de gemeen teraad. WINTERPROGRAMMA PRAKTIJKSCHOOL TE SCHOONDIJKE In verband met de rampzalige situatie in vele landbouw gebieden tengevolge van de weersomstandigheden moest de publicatie van hef winterpnograirama van de Praktijkschool Schoondijke steeds weer uitgesteld wonden. En hoewel veilen deze winter door die situatie wellicht niet aan cursussen zullen kunnen deelnemen kan om organisatorische redenen publicatie thans niet langer uitgesteld worden. Het schema is als volgt: LASCURSUSSEN 25 now. t/m 6 dec. '1974 gevorderden 9 dec. t/m 20 dec. 1974 beginners en gevorderden 6 jan. t/m 17 jan. 1975 'beginners 20 jan. t/m 31 jan. 1975 beginners en gevorderden 10 t/m 17 febr. en 24 t/m 28 febr. 1975 gevorderden voor gevorderden is diploma beginners vereist! HlYDRAULIEK 25 t/m 29 nov. 1974 9 t/m 13 dec. 1974 2 t/m 6 dec. 1974 24 t/m 28 febr. 1975 ELECTRISCHE INSTALLATIES (aansluitingen, beveiligin gen, 220 en 380 V, enz.) 2 t/m! 6 dec., 9 t/m 13 dec. en 16 t/irtt 20 dec. 1974 MDTORENGEBRUIK EN -ONDERHOUD 16 t/m 20 dec. 1974 De kosten bedragen: voor de lascursussen: 207,per persoon per cursus voor de overige 91,per persoon per week (prijs is inclusief verblijfkosten). Gegadigden! gelieven zich zo spoedig mogelijk op te gieven, schriftelijk of telefonisch (01173551). De inschrijving zal In volgorde van aanmelding plaats vinden. RADIO Dinsdag 19 november a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Gebruik van Veenkoloniaal afvalwater in de landbouw-I", m.m.v. ir. J. Drent van het I.C.W. te Wageningen. Vrijdag 22 november a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Op welke wijze afvalwater in de landbouw weer wordt dienstbaar gemaakt-II", m.m.v. ir. J. Drent van het I.C.W. te Wageningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6