EERSTE RESULTATEN OOGSTAKTIES MERKBAAR maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant land- en tuinbouwblad VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 62e Jaargang - No. 3257 ONS COMMENTAAR JJTADAT vorige week de oogsthulpaktie eerst goed op gang is gekomen door de inzet van een 1000-tal militairen en vele honderden scholieren, kon afgelopen week op nog groter schaal de oogst in handwerk voort gezet worden. Ingezet werden nu naast ruim 1800 mili tairen, ongeveer 1600 vrijwilligers (voornamelijk scholie ren) van elders en omstreeks 500 a 700 scholieren van uit het Zuid-Westen. In totaal dus ongeveer 4000 man. Gezien de aanmeldingen mag verwacht worden, dat ook de komende week dit aantal weer beschikbaar zal zijn. Overigens is dit uiteraard nog niet voldoende om het merendeel van de oogst te kunnen bergen, als de ma chines in met name <Je aardappelen en uien er helemaal niet meer aan te pas zouden kunnen komen. Vandaar dat door het hulpcentrum in Goes doorlopend wordt aan gedrongen op inzet van meer militairen. Gesteld mag worden, dat de ingezette hulpkrachten reeds goed werk hebben verricht, vaak met een verheugend enthousiasme en dat al heel wat boeren dankbaar naar hun, althans voor een deel gerooide akkers kunnen kijken. Dat er toch wel voortgang wordt gemaakt blijkt ook uit de recente cijfers van de nog te oogsten oppervlakte, zoals weergegeven in onderstaand staatje. Te oogsten gewassen in Zuid-Westelijk akkerbouwgebied per 1 nov. 1974 per 11 nov. 1974 ha *ot. opp. ha tot. opp. Aardappelen Uien Suikerbieten Bruine bonen iGladiolen 19.000 4.380 26.650 4.090 1.270 65% 80% 70% 90% 90% 17.275 3.480 17.400 1.450 1.005 55% 60% 40% 30% 70% Met name in de suikerbieten en bruine bonen is dus de laatste 10 dagen flink vordering gemaakt, terwijl naar verwachting deze week vooral een belangrijk deel van de gladiolen geoogst zal kunnen worden. Zorgenkind blijft natuurlijk het grote areaal aardappelen dat nog in rde grond zit. Zeker nu het machinaal rooien door de laat ste regenbuien steeds meer problemen zal gaan opleve ren. Hetzelfde geldt trouwens voor de uien die nog vast staan. Zowel voor de aardappelen als voor de uien zijn nu wel een aantal machines uit andere delen van het land aangevoerd en direct inzetbaar. Wat dat betreft is het wachten dus op een droge periode van een dag of tien. Naast een dertigtal aardappelrooiers zijn ruim 60 tracto ren, 45 kipwagens en een beperkt aantal stortbakken, boxenvullers e.d. aangevoerd. De meeste van de aange voerde bietenrooiers hebben gelukkig de laatste dagen wel veel werk kunnen verrichten. Dat komt dan ook met een in het areaal gerooide bieten tot uiting. Voorts kuri- nen we door aanbod van met name leerlingen van middel bare en hogere landbouwscholen nu in elk geval over voldoende vakbekwaam personeel beschikken. Al met al kan zonder meer gesteld worden dat de oproep om in het Zuid-Westen te komen helpen bij het binnenhalen van de oogst door zeer velen is beantwoord. Zowel door collega's uit andere delen van het land, als door velen van buiten de landbouw. Dankzij deze hulp en de finan ciële toezeggingen van het Ministerie van landbouw en de betreffende provincies mag toch verwacht worden dat althans een belangrijk gedeelte van de oogst in de ko mende weken nog geborgen zal kunnen worden. Houden wij er rekening mee dat voor 10 a 15 van de aardappe len en uien het niet meer rendabel is om in handwerk te oogsten, dan zal voor de komende twee weken toch nog tenminste het dubbele aantal hulpkrachten nodig zijn om het nog in de grond zittende areaal binnen te halen. Ten zij natuurlijk de machines nog op grote schaal ingezet kunnen worden. Dat zou niet alleen voor de boer maar zeker ook voor de zwaar gedupeerde loonwerker, onge twijfeld de beste oplossing zijn. OOSTERSCHELDE T-IET besluit van de regering om de Oosterschelde af te sluiten met een stormstuwcaissondam betekent in wezen een verder uitstel van de datum waarop de be volking in de aan de Oosterschelde grenzende gebieden zich veilig kan voelen. Immers de technische mogelijk heden van een stormstuwcaissondam zijn nog onvoldoen de bestudeerd en zal nog omstreeks 11/2 jaar studie ver gen. Blijkt na deze periode dat de bouw van de storm stuwcaissondam toch technisch onuitvoerbaar is, ofwel te veel extra geld zal gaan kosten, dan zal alsnog tot af damming volgens het oorspronkelijke plan worden beslo ten. Dat betekent dus dat, of wel de afbouw van de oor spronkelijke dam weer 1V2 jaar wordt uitgesteld, of wel dat er een stormstuwcaissondam komt, die eerst in 1985 klaar is. Intussen zou dan met onmiddellijke ingang begonnen moeten worden met de slechtste dijkvakken te verbete ren, zodat uitstel tot 1985 aanvaardbaar is. Maar wat zijn de slechtste dijkvakken? Het jarenlang onthouden van financiële middelen door het rijk aan de waterschappen om de noodzakelijke dijk verzwaringen aan te brengen heeft er immers toe geleid dat grote delen van de dijken rondom de Oosterschelde niet zijn verbeterd om althans een acceptabele beveili ging tot 1985 te verkrijgen. Afgezien nog van de vraag of dit technisch mogelijk is, zijn wij -bet dan ook absoluut niet eens met de „over tuiging" van de regering, dat met dit besluit de belan gen van de veiligheid op aanvaardbare wijze zijn gediend. In feite heeft men afgezien van een zo snel mogelijke af doende veiligheid voor de bevolking omwille van een zo optimaal mogelijk handhaven van het milieu. Nu zijn ook wij voorstander van handhaving van het zeer waardevolle milieu in de Oosterschelde. Het is evenwel onaanvaard baar, dat daarbij de veiligheid geweld wordt aangedaan. Waarom niet gekozen voor algehele afsluiting volgens het oorspronkelijke plan en tegelijkertijd een nadere studie te starten over de mogelijkheden van het bouwen van een stormstuw in de afgesloten dijk? Dan zou de veiligheid op zo kort mogelijke termijn ge waarborgd zijn, terwijl de mogelijkheid om zo veel moge lijk milieufacetten te redden, volledig open blijft! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 1