TUINBOUW- KLANKEN Produktieslag 1974 Welkome hulp bij de oogst Doyènné was gevraagd DINGEN VAN DE WEEK 11 Na de vele weken met regelmatig slecht weer, hebben we afgelopen week mogen profiteren van enkele dagen droog weer. Op SCHOUWEN en DUIVELAND zijn, zij het dan niet op grote schaal, toch weer wat produkten geoogst. Het over grote deel daarvan is met handkracht op de kant gebracht. Op de meest gunstig liggende percelen was machinaal oog sten mogelijk en maar dan met een zeer beperkte capaciteit. Zo is dan ook in ons THOOLSE DISTRIKT, met de eerste week in november de hulpaktie op gang gekomen, om nog zoveel als mogelijk is uit de grond te halen. Het ons toege wezen aantal hulpkrachten, bestaande uit leerlingen van de M.A.V.O. en 'het voortgezet landbouwonderwijs in Dronten, werden hier allereerst ingezet voor het rooien en binnen halen van de zaaiuien en gladiolen. Deze twee produkten, waarvan nog het overgrote gedeelte niet mechanisch ge oogst kon worden, hadden wel een bijzonder grote achter stand met het rooien. Vanzelfsprekend zijn uien en gladio len nog het meest geschikt voor het handwerk waarvoor de hulpkrachten zijn ingezet. Gelukkig kon dinsdagsmiddags met droog weer begonnen worden. Jammer genoeg heeft dat maar tot vrijdagsmiddags geduurd. Het is te hopen dat er m deze week een weersverbetering mag zijn geweest, want voor verschillende ondernemers wordt het anders een steeds hopelozere zaak. Inzonderheid ziet het er voor de grotere aardappeltelers maar zéér donker uit, nu de kwaliteit van het produkt hard achteruit gaat. Wanneer alle nog niet ge rooide aardappelen niet mechanisch gerooid kunnen worden, zal dit jaar véél in de grond blijven zitten. Van de zaaiuien kan vermoedelijk nog veel met ongeschoolde arbeidskrach ten binnengehaald worden, maar ook hier gaat de kwaliteit iedere week hard achteruit. Bovendien lopen de totale on kosten zo schrikbarend op dat, gezien de niet zo 'beste prijs van het produkt, en de mindere 'kwaliteit, de totale rooi en opslagkosten er bijna niet uit te halen zijn. Voor de gladio len waar ook een geweldige, bijna niet in te halen achter stand in is, zijn gelukkig de prijzen wat aan de oplopende kant. Dat geldt echter alléén maar voor diegenen die ze niet vóórverkocht hebben! Zo nu en dan wordt nog geprobeerd om alsnog mechanisch te rooien, maar het gaat eenvoudig niet! Meest alle produkten zijn in hun oppervlakte afgesteld op mechanisch rooien, en dat zit er nu reeds twee volle maanden niet in. Een lichtpuntje in deze miserabele toestand is nu wel, dat allerwege de hulpakties op gang zijn gekomen. Om zoiets op gang te brengen en te coördineren, is geen eenvoudige zaak en kost véél tijd en zorg. 'Misschien dat niet altijd alles precies naar wens ver loopt, want wie werkt, maakt fouten. En dit zeker op mo menten waar op korte termijn beslissingen moeten worden genomen. Dankbaar dienen wij te zijn dat zo'n groot aantal scholieren van 17 tot 21 jaar uit de Flevopolder ons de hel pende hand hebben toegestoken. Van dichtbij weten wij, dat véél van deze jongens uitstekend hun best hebben gedaan, ondanks de kille en natte bedoening in de vette klei. Niette genstaande het bijna voldongen feit, dat de produktieslag 1974 niet gewonnen gaat worden, ploeteren velen nog voort, omdat men niet gemakkelijk een volgroeid gewas prijs geeft. De tijd zal wel uitmaken in hoeverre deze niet ge slaagde produktieslag 1974 nog gevolgen zal hebben in het volgend jaar. Hulp bij de gladiolenoogst; hier leerlingen van de Groninger Landbouwschool aan de slag op een gladiolenperceel op Noord-Beveland. We zagen dezer dagen nog knolselderij rooien met de machine op zeer lichte grond. Het rooiwerk verliep zelfs op deze grondsoort uiterst moeizaam, terwijl de trekkracht al waa verdubbeld. Bij de zaaiuien is aan kg-produkt het mees te nog wel op de kant gebracht. Op gunstig liggende perce len was machiniaal werken mogelijk. Verder zijn met hand kracht ook heel wat uien opgezakt. Hulde aan de scholieren van de hoogste klassen der middelbare scholen, die voor het oogstwerk een dag vrijaf hadden gekregen! Het doet ons toch goed dat we als land- en tuinbouw in deze omstandigheden niet worden vergeten. Uiteraard is de inzet van de hulpverlening te gering om de oogst .u ao;.. tijd te redden, maar is goed in beweging. Onze regio is via het coördinatiecentrum in Goes ook een contingent militairen toegewezen. Voorzover ons diegenen die vrijwilligers hebben toegewezen gekregen bij zonder tevreden over de inzet bij de uit te voeren werk zaamheden. We weten zelf miaar al te goed wat het bete kent onder deze omstandigheden onze produkten te moeten oogsten. Lof aan het adres van de vrijwilligers is dunkt ons dan ook op zijn plaats. Prioriteit is verleend aan de oogst van gladiolen, een pro dukt dat in onze regio vrij veel wordt geteeld en een kapi taalintensieve teelt genoemd kan worden. Nog nimmer zijn de gladiolentelers gekonfronteerd met zulke problemen, als zich nu voordoen! Daar waar geoogst kan worden, zullen de kosten van verwerking ongetwijfeld veel hoger uitvallen dan normaal. Bij diverse drogerijen zijn pelmachines aangeschaft om van het arbeidsintensieve pellen af te komen. Van succes in het gebruik is alleen daar sprake, als men werkt met ge spoelde gladiolen. Bij bollen met aangedroogde klei is het na-pellen nog een te kostbare zaak gebleken. Mede door de abnormaal natte omstandigheden zijn nog steeds geen tulpen en irissen geplant. Het wordt laat! Maar als de winter niet al te vroeg invalt kan een en ander hope lijk neg wel terecht komen. Het zal er nu maar op aankomen geduld op te - igen tot de grond geschikt is om te planten. Het is ons bij het lezen van het officiële prgaan van de Kon. Ver. voc Bloembollencultuur opgevallen, dat tot heden nog geen aanc' -'.cht is besteed aan de problematiek waarmee de bloembollentelers in het Zuidwesten de laatste weken zijn geconfronteerd. Als men een en ander overdenkt rijst de vraag, of wij in het Zuidwesten alleen maar meetellen bij het betalen van de contributie, die bepaald niet laag is. Zou een oproep voor hulpverlening bij de vakgenoten in „de streek" niet op zijn plaats zijn geweest? Het is zaterdag 9 november als we deze bijdrage samen stellen. Nog heel wat ha's gladiolen moeten worden gerooid. We hopen vurig dat het weer mee mag werken en alle ge plante percelen mogen worden gered. Gelukkig is de kwaliteit van de bollen nog vrij goed. Van wege de achteruitgang van het loof zal handwerk wel steeds moeilijker worden. Zeker is wel dat 1974 de geschiedenis zal ingaan als een zeer bewogen jaar voor veel ondernemers in de land- en tuinbouw. Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week een groot aanbod van Doyènne du Cornice uit de koelhuizen. Deze konden worden geplaatst tegen belangrijk hogere prij zen dan in de voorgaande weken voor deze peer werd be taald. De klasse I deed in de meest gevraagde maten rond 78 ct en voor de klasse II kwaliteit (dit is de meest aange voerde maat) kwam de prijs op 75 ct per kg, wat in ver gelijking met de voorgaande week een prijsverbetering be tekende van 20 tot 25 ct per kg. Nu was de kwaliteit ook belangrijk beter omdat er meest harde peren te koop waren terwijl daarvoor veel rijpe partijen aan de markt waren die op korte termijn geruimd moesten worden. Bovendien is de kwaliteit van de Doyènne du Cornice uit het koelhuis bijzon der goed. Dat er veel klasse H wordt aangeboden komt door dé windschade op de schil die nogal eens voorkomt. In de komende weken zullen de fruitveilingen voor de Doyènne du Cornice een zeer belangrijke plaats blijven innemen want er is een ruime voorraad in het koelhuis opgeslagen-die in hoofdzaak in de kamende weken geruimd gaat worden. Te genover de toenemende vraag naar Doyenné du Cornice staat een geringere vraag naar Conference. Vooral de kleine maten zijn wat goedkoper. De klasse I in de grote en mid delmaat handhaafde zich rond €0 ct per kg en de klasse I 55/60 deed tussen 50 en 55 ct. Legipont is er ook steeds wat te koop. De gróte maat deed rond 48 ct en de maat 60/65 mm rond 40 ct per kg. Saint Rémy werd weer wat duurder op 50 tot 55 ct per kg. In de appelhoek daalden de industrie-appelen nog iets tot rond 21 ct per kg. Dit had vooral invloed op het prijspeil van de Golden Delicious die in toenemende mate uit de schu ren werd aangevoerd. De kwaliteit was dikwijls wel goed, maar deze appel is kennelijk nog niet „in de mond" bij de consument in binnen, en buitenland want de prijzen daalden regelmatig. Klasse I 70/80 mm kwam op 40 ct per kg en de klasse II rond 30 ct. Zeer mooi geel gekleurde partijen waren 5 ct per kg duurder. De prijsontwikkeling van dit ras stelt echter erg teleur. Beter ging het met Cox's Orange Pippin, waarvan de prijs voor de grote maten opliep tot rond en iets boven 1,per kg, terwijl de klasse I 65/70 mm op 90 ct per kg kwam. Klasse II was slechts weinig goedkoper dan klasse I. Uit het koelhuis werd een zeer goede kwaliteit Cox's Orange Pippin aangeboden. Ook de vraag naar Goudreinette bleef zeer groot met hoge prijzen. Vooral voor de grote aan voeren van Rode Goudreinette die in de meest gevraagde maten weer tussen 90 en 95 ct per kg deden en een prijs van 80 tot 85 ct noteerden voor de klasse I 85/95 mm. De ge wone Goudreinette was 10 ct per kg goedkoper dan de rode. Jonathan is er ook regelmatig nog wat te koop. De grote maten met een goede kleur deden rond 45 ct per kg. Klasse I 65/75 mm rond 35 ct. \7ELE zaken hebben ons weer bezig gehouden in de week die voorbij ging. Daar waren in de eerste plaats de zorgen van hen die produkten in de grond heb ben en niet konden oogsten vanwege de regen. Met man en macht is er met handkracht vorige week heel wat werk verzet geworden. Dankbaar waren dikwijls degenen die werden geholpen. Tegelijk zagen we duide lijk hoe afhankelijk we zijn geworden van de machine en hoe weinig er behoeft tegen te zitten of het zit fout. Fouten zijn er ook gemaakt. We spraken enkele jonge lui van een school die zich vol enthousiasme gemeld had den om te helpen. Ze hadden de gehele dag uien opge raapt. Doodmoe en zwaar onder de modder met stinken de handen kwamen ze thuis. Dat vonden ze niet erg. Wel erg vonden ze het dat ze nog geen bedankje hadden ge had, laat staan een kopje koffie of een plaats in een schuur om tussen de middag hun meegebrachte boter hammen op te eten. De stichting public relations land- en tuinbouw zal veel moeten doen om de groep van jonge ren die dat ondervond weer boerenminded te maken. Er zijn gelukkig ook andere voorbeelden maar de negatieve ervaringen worden verteld en breed uitgemeten, vooral wanneer het jongelui betreft van 1516 jaar die van hun vrienden en vriendinnen horen hoe goed ze het had den bij sommige boeren en bovendien nog ƒ15,of 25,kregen voor een dag werken, welk bedrag dan overigens dikwijls in de schoolkas ging of voor een goed doel werd bestemd. Wanneer we zien wat er allemaal met de hand moet gebeuren dan is dat nog zeer veel en we kunnen maar één ding hopen en dat is dat het goed weer mag wor den en blijven! Dan kan er nog iets van terecht komen, ook binnen onze sektor. TA7E moesten overigens ervaren dat de uienprijs nog weinig luistert naar de grote hoeveelheden die op het land zullen blijven of in kwaliteit achteruit gaan. Ze blijft onveranderd laag, zeker voor de grove maten die er dit jaar overwegend zijn. Voor een exportklaar pro dukt werd eind voige week hoogstens 17 cent per kg betaald. Iets meer weliswaar dan enkele weken geleden maar toch nog veel te weinig voor de teler. De uien die nu binnen komen zullen niet lang bewaard kunnen wor den en hierdoor is helaas te verwachten dat de prijs voorlopig onder druk zal blijven staan met als gevolg lage prijzen. Er is een flinke export van uien maar er zijn er ook enorm veel dit jaar. pEN andere zaak waar we deze week kennis van konden nemen is die van het sluiten van een con tract met de D.D.R. voor de levering van 5 miljoen kg appelen. Via C.B. 2, de afzetorganisatie van de Nederlandse fruit veilingen, en door bemiddeling van de exporteur van Za- linge van Dijk te Hoorn werd dit contract afgesloten. Vanaf februari zullen de Nederlandse appelen naar de D.D.R. worden verladen en hiermede wordt dan een tra ditie van de laatste jaren voortgezet. De Nederlandse fruitteelt is de laatste jaren gek kkig met de afzetmoge lijkheden voor hun produkt in Oost-Duitsland en naar we vernemen is men daar goed te spreken over de kwaliteit van het Nederlandse produkt. Hopelijk zal dat zo blijven en zal het contract ook dit jaar een belangrijke steun aan de markt geven. Vooral de Golden Delicious kan dat wel gebruiken! In de maand september gingen vanuit ons tand 2,5 mil joen kg peren naar de D.D.R. Nog niet eerder tevoren waren er peren naar dit land verladen geworden. Dat was toen voor de markt van Beurré Hardy en Bonne Louise een belangrijke steun. Er is 'dit najaar ook heel wat sla naar dit land verladen en ook hierdoor werd de markt gesteund. We hebben als tuinders soms, en ook wel terecht, kritiek op de importen uit Oosteuropese lan den maar er staat toch tegenover dat er ook wel export mogelijkheden naar die kant zijn. I^ONKURRENTIE uit Oost-Europa wordt er op dit ogenblik in sterke mate ondervonden op de Duitse tomatenmarkt. Er komen daar veel tomaten uit Roeme nië. Deze zijn goed van kwaliteit en betekenen een zware concurrentie voor het Nederlandse kasprodukt dat de laatste tijd nog in grote hoeveelheden werd aangevoerd, ook in ons gebied. Er heeft een behoorlijke uitbreiding plaats gevonden van de teelt van late tomaten. Hierdoor waren de aan voeren groot, zulks ondanks het erg koude en sombere weer. Er moest wel aanzienlijk meer worden gestookt dan normaal cm do laatste tomaten goed te krijgen. De prijs lag de laatste tijd meestal 2030 cent per kg lager dan het vorig jaar in dezelfde periode maar ze was voor de telers toch redelijk te noemen. Niet alleen Roemenië zorgt overigens voor konkurren- tie op de internationale tomatenmarkt, in Engeland heb ben we te maken met zware concurrentie van dit produkt uit Spanje. De wereld is open vandaag de dag en we ervaren dat als tuinders steeds weer opnieuw. Er is veel gemopperd op het weer van deze zomer en najaar en terecht! De kooltelers zijn er echter wel bij gevaren want zij hebben een enorm grote oogst. In ons gebied wordt nog al wat rode kool op contract voor de industrie geteeld. Deze werden gecontracteerd voor 9 10 cent per kg. Door het grote aanbod van kool ligt de vrije markt op het ogenblik gemiddeld op het niveau van de fabrieksprijs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11