Bestrijding leverbot Is uitzieken de weg Ongunstige markt ontwikkelingen slachtvee en varkens Het drogen van uien vraagt nu bijzondere aandacht Veiling Walcheren op de tweesprong tuinbouwklanken 10 Van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren werd ver nomen dat mag worden verwacht dat de kansen op een lever- botbesmetting bij weidevee dit najaar, evenals in voorgaande jaren niet erg groot zal zijn. Daar op dit ogenblik nog niet precies vaststaat hoe de leverbottoestand zich dit najaar verder zal ontwikkelen, geldt voor de schapen het navolgende behandelingsadvies. In de maand december zal aan de hand van de dan bekende gegevens een mededeling volgen over de behandeling van rundvee. Door de droogte in april en mei zijn veel van de overwin terde levetbotslakjes afgestorven. Pas in juli bij veel regen en oplopende temperaturen werden op veel plaatsen de slak jes talrijker. Hun ontwikkeling werd echter door de droogte in augustus op de meeste plaatsen weer afgeremd en de be smettingsgraad van de slakjes bleef over 'het algemeen laag. Uit het onderzoek van de levers van sladhtlammeren is ge bleken dat het aantal aangetaste levers zeer laag is en de aantasting meestal zo gering dat zij onbetekenend is. Omdat voorjaarsbesmettingen Van enige omvang praktisch niet zijn voorgekomen is er geen reden om nu reeds tot een algemene behandeling over te gaan. Op bedrijven waar in voorkomende jaren leverbot voorkwam, zijn eventuele infec ties in de komende maanden te verwachten. Bij de schapen zal over het algemeen één behandeling vol doende zijn. Deze behandeling dient plaats te vinden in de cember. Op bedrijven of in gebieden waar de bodem ook in droge perioden door bijzondere omstandigheden nat bleef, zijn de slakjes beter in staat geweest zich te ontwikkelen waardoor de besmettingskans van het vee boven het landelijk gemid delde ligt. Op deze bedrijven is het waarschijnlijk dat er vaker zal moeten worden behandeld. De beoordeling hiervan kan het beste worden overgelaten aan de plaatselijke dieren arts of de Gezondheidsdienst voor Dieren. PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES IN de openbare bestuursvergadering van 'het Produkt- schap voor Vee Vlees die woensdag 6 november in Rijswijk werd gehouden is uiteraard de ongunstige markt situatie voor slachtvee en varkens onc'.arwerp van discussie geweest. Nu de regering zowel wat de varkenssektor en wat de slachtveesektor betreft weinig animo toont tot duidelijke steun aan de markt, zou het beter zijn als dit dan ook maar duidelijk gezegd werd, aldus de heer Bikker. Nu de grote uitstoot voor rundvee achter de rug is wordt de mogelijk heid tot interventie wat uitgebreid. Interventie van koeien van 2e kwaliteit is in Nederland vooralsnog niet mogelijk, zulks in tegenstelling tot andere lidstaten! Deze koeien zouden verwerkt kunnen worden tot vleesconserven en opgeslagen worden om eventueel bestemd te worden voor voedselhulp. De industrie is in staat tot het inblikken, mits maar vol doende geschikt vlees beschikbaar is. Dat zal er alleen zijn als men ook interventievlees van elders uit de Gemeenschap zou kunnen verwerken. De Nederlandse aanvoer is, doordat geen interventie van koeien 2e kwal. mogelijk is, niet vol doende. Bij de bespreking van de marktsituatie deelde de secreta ris de 'heer F. Bikker mee dat de aankopen van rundvlees in de Gemeenschap tot boven de 300.000 ton is gestegen, ter wijl in de afgelopen vijf weken resp. 485, 619, 970, 1685 en 1952 dieren werden aangeboden bij het VIB. Daarbij valt overigens op te merken dat er een verschuiving in de aan kopen is opgetreden van stieren naar vaarzen. Interventievlees dat is opgeslagen vóór 15 september (aan vankelijk was dat vóór 1 juli) is thans voor verkoop be schikbaar. Daardoor is in Nederland ongeveer 2300 ton be schikbaar gekomen, die praktisch geheel naar derde landen zijn verkocht. VARKENSPRIJZEN OMLAAG |\E heer Homburg verwachtte op niet al te lange termijn een prijsdaling voor varkens van 5 cent/kg, mogelijk zelfs oplopend tot 30 cent/kg. Als oorzaken gaf hij aan de vermindering met 20 van de restitutie derde landen, die het effect van een gunstiger Amerikaanse markt voor ham men weer teniet gedaan heeft. De interventievoorraden varkensvlees in de Gemeenschap van rond 23.000 ton, noemde de heer Homburg maar „een druppel op de gloeiende plaat". Hij had een voor velen aan spreekbare oplossing van het probleem. Van vakantie terug was hij zich zorgen gaan maken, door de persberichten over een zo noodzakelijke vermindering van het vleesverbruik in West-Europa. De daarvoor aangewende voedermiddelen en granen kunnen dan in de hongerende landen blijven. Vandaar dat hij voorstelde dat de regering het gëhele kwantum inter ventievlees overneemt na in blikken naar de hongerlijdende landen zendt. Voorzitter Meyer noemde dat een emotionele benadering. Voor Homburg was het hét middel bij uitstek om een te grote prijsval te voorkomen. De heer Griffioen meende dat er bij de overheid geen visie is. Hij memoreerde dat eerder de produktie van rundvlees sterk was aangemoedigd, mede door het verstrekken van premies bij de omschakeling van melk en vlees. Hij onder streepte nog eens dat de welvaart goeddeels is toe te schrij ven aan de landbouw. Niettemin blijft de overheid afwach tend met het nemen van maatregelen voor een in nood ver kerende landbouw. Bij velen is de liefde voor 'het vak kapot gemaakt. Dat zal zijn konsekwenties hebben voor de komen de tijd, aldus de heer Griffioen. De heer J. de Veer memoreerde dat thans alle taktieken om tot oplossingen te komen zonder succes zijn toegepast. Hij vroeg zich af of de wil aanwezig is om, iets te doen. De heer Kuiper meende dat men niet direct met de vinger naar de overheid dient te wijzen, maar eerst zelf maatregelen moet nemen, waar dat mogelijk is. In dit verband doelde hij op b.v. een verlaging van het slachtgewicht van varkens. Alsof dat iets meer dan een druppeltje op een gloeiende plaat zou betekenen! CLASSIFICATIE SLACHTVARKENS QE ontwerp verordening classificatie slachtvarkens en al wat daarbij behoort werd van de agenda afgevoerd. De bezwaren ertegen, aanvankelijk zich concentrerend op de handel, hebben zich ook in andere kringen meer en meer doen gevoelen. Er zijn „kikkers uit de kruiwagen" gespron gen, zo drukte de heer De Veer helt praktisch uit! De classificatie zal blijven plaats vinden in de sfeer van vrijwilligheid, de prijsverschillen tussen de kwaliteitsklassen zullen in de concurrentiesfeer een rol blijven spelen. Dat zij'n enkele principiële punten waarop men zich ongeveer kon verenigen. Ir. Y. Kroes was van mening dat de classificatie en de uit betaling naar kwaliteit een belangrijke basis vormen voor de varkenshouderij. Nu er voldoende medewerking uit het bedrijfsleven komt en een wat men noemt waterdichte per fectionistische regeling niet mogelijk blijkt, meende de heer Kroes dat men, „toch de vinger aan de pols" dient te houden wat de ontwikkeling van de kwaliteit betreft. Dit is een levensbelang voor de varkenshouderij in Nederland. Grif fioen: we zijn te lamlendig een goede regeling op te zetten! v. d. W. SNUiF - Middelharnis Na aanleiding van de zich voordoende problemen bij de opslag van de in de laatste weken geoogste uien kunnen voor de droging van het nog binnen te brengen produkt de volgende richtlijnen worden gegeven. 1. De thans binnengebrachte uien zijn dermate vochtig, dat ze alleen nog voldoende gedroogd kunnen worden door ventilatie met opgewarmde lucht. Het droogpro- ces mag echter niet te snel verlopen omdat het toch al zwakke produkt hierdoor snel kaal kan worden. Een opwarming van de buitenlucht met meer dan 5 graden Celsius wordt dan ook beslist ontraden. Als vuistregel kan hierbij gelden dat de capaciteit van de verwarmingsbron (kilo cal. per uur) niet groter mag zijn dan 11/2 maat de luchtverplaatsing (m! per uur) van de ventilator. 2. In natte en soms met veel grond binnengebrachte par tijen verloopt als gevolg van de plaatselijke verschil len in weerstand in de partij de droging onregelmatig. Op plaatsen met geringere weerstand zijn de uien eer der droog. Hier ontwijkt nu de meeste lucht, waardoor op andere plaatsen de droging wordt vertraagd. Dit bezwaar kan worden ondervangen door op de droge plekken de weerstand te vergroten door dze tijdelijk af te dekken. Dit kan gebeuren met b.v. een zeil, zak ken of plastic. 3. Bij het voorkomen van stortkegels geeft bovenge noemde maatregel evenwel onvoldoende resultaat. De enige mogelijkheid om de uien in de stortkegel te laten drogen is deze in het midden minstens 1 tot 1*/j meter diep ui? te graven. 4. De droging met opgewarmde lucht mag niet te lang L duren. De warmtebron moet worden uitgeschakeld zo dra de uien in de bovenlaag van het gestorte produkt bijna droog zijn. Het nog resterende vocht wordt dan wel verwijderd door de hierna volgende ventilatie met buitenlucht. SAMENWERKING C.M.C. MELK UNIE - C.V. NOORD-HOLLAND IN MELKSECTOR NU DEFINITIEF Het dit voorjaar aangekondigde plan om te bezien in hoe verre samenwerkingsvormen tussen de melkverwerkende ondernemingen van CV Noord-Holland en C.M.C. mogelijk heden en perspectieven bieden, heeft nader uitgewerkt in de ledenraden van beide veehouderscoöperaties een gunstig onthaal gevonden. De samenwerking, waartoe thans de defi nitieve stappen worden ondernomen, houdt enerzijds de bun deling in van de Noordhollandse kaasbela'ngen van beide coöperaties. Samen verwerken zij in die sector in zes fabrie ken op jaarbasis rondweg 350 miljoen kilo melk. De exploi tatie van de zes Noordhollandse kaasfabrieken, met een aan deel van 80 van de kaasproduktie in die provincie, af te zetten via NCK/NH in Alkmaar, wordt ondergebracht bij CV Noord-Holland. Anderzijds houdt de samenwerking in, dat de consumptie- melkbelangen van C.M.C. en CV Noord-Holland in het verband van CMC/Melk Unie B.V. (met 10 fabrieken, waar van 2 in de sector speciale melkprodukten waaronder Mona) en Horna B.V. (2 fabrieken) gebundeld worden in CMC/ Melk Unie. Dit betreft de afzet van ruim 550 miljoen kilo consumptiemelk per jaar. Deze samenwerking vormt een verdere versterking van de voorgenomen bundeling van het consumptiemelkbeleid van C.M.C., Coberco en Domo, die eind september aangekondigd werd. De samenwerking tus sen Noord-Holland en C.M.C., via gespecialiseerde bedrijfs voering en coördinatie van 'het ^beleid zonder dat van een fusie gesproken kan worden, wordt binnen enkele weken vastgelegd in een aantal vijfjarige, automatisch te verlengen, overeenkomsten. Na drie jaar zullen alle aspecten van deze samenwerkingsvorm door beide partners in breed verband worden bezien met het oog op de verder te bewandelen weg. D verdere uitwerking en ontwikkeling van de samenwer king, die per 1 januari 1975 aanvangt, is in handen gelegd van een delegatie uit de besturen en directies van de beide partners, in coördinatie met de eerder genoemde samenwer- kingscommissie uit de beide centrale ondernemingsraden. Hoe feilbaar een prognose kan zijn en bijgevolg ook hoe voorzichtig men moet zijn als men iets publiceert, onder vindt uw tuinbouwschrijver uit WALCHEREN momenteel zéér concreet. In ons eerste stukje in '74 schreven we woor delijk dat we voor onze veiling optimistisoh gestemd waren. De veiling had n.l. in vrij korte tijd een omzetvergroting van 4 naar 5 miljoen. 0.a. schreven we ook dat dit een aanspo ring voor de leden moest zijn om met het bestuur de weg der consolidatie en uitbreiding verder te gaan. Wel waar schuwden we ook, dat de onkosten de pan uitgingen rijzen. Om deze de baas te blijven vroegen we de volle inzet der leden. Ook op het feit dat veilingen onderling soms onder eikaars duiven (leden) schoten attendeerden we. Alhoewel we niet hadden gedacht dat deze reserve in ons Nieuwj'aarsoptimis- me nodig zou zijn, moeten we helaas thans constateren dat ons optimisme te groot was. Om een lang verhaal kort te houden: De veiling Middelburg zit zéér moeilijk en aan ver gaande beslissingen zal niet zijn te ontkomen. Voor insiders (en voor outsiders hebben we deze zomer enkele artikeltjes gewijd aan dit onderwerp) is reeds lang bekend dat de veiling Walcheren in de rode cijfers zit. In de circulaire die we nu allen hebben gekregen wordt een tekort van 75.000,over 1974 verwacht. Uit de reserve's putten mag niet, dus zal een modus gevonden moeten wor den voor deze tekorten. Op enkele punten uit deze circulaire willen we wat nader ingaan: Het lijkt of nu ook alles dit najaar tegen zit. De pro- dukten staan te rotten op 't veld. Het tuinders en dus ook het veilinginkomen zal door verminderde aanvoer in de knel komen stelt men terecht. Per 1 januari 1975 zal het loods- personeel met twee man verminderd worden door pensio nering en vervroegd ontslag. Door de loonsverhoging en kor ter werktijd heeft dit geen invloed op de te betalen lonen alleen zal de loonpost niet stijgen. Insiders weten dat een heet hangijzer was en is: de verkoop buiten de gevestigde kanalen om. Ondanks het besluit van augustus om de veil plicht te handhaven en de verkoop buitenom onder de admi nistratieve veilingverkoop te brengen, zo nodig in overleg met bestuur, is hier met voldoende gevolg aangegeven. En kele, vooral grote leden, zijn uitgetreden en zusterveilingen laten de leden, die niet uit kunnen treden rustig veilen als gastlid! Dat daardoor de vele goedwillende collega's, er zijn er gelukkig nog vele, zwaar worden gedupeerd sohijnt niet van belang te zijn. Voor het bestuur een situatie om moedeloos van te worden! Zeker ook wij nemen aan dat er van be stuurszijde fouten zijn gemaakt en soms misgetast is. Ver wijten dienaangaande van te star en te weinig soepel optre den worden nogal eens gehoord. Maar hoe hadden ze het dan moeten doen? Wat ons n.l. in elk gesprek, met wie dan ook, verbaast, is dat eigenlijk niemand een bruikbaar alter natief, om uit de moeilijkheden te geraken, naar voren kan brengen. Het bestuur beroept zich op een in meerderheid genomen beslissing waar de minderheid zich .op basis van onze democratie bij neer zou behoren te leggen. Maar daar schort het juist aan! Het bestuur heeft, zo beslist de circulaire, intern en met accountant, Raad van Toezicht en topmensen van de Rabo bank de gehele problematiek doorgesproken, en is van me ning dat het door hen gevoerde beleid juist is geweest. Op de aanstaande ledenvergadering op 22 november moeten de leden nu maar beslissen hoe het dan wèl moet! Komen er dan geen bruikbare alternatieven op tafel dan zal de enige oplossing, n.l. liquidatie onder ogen moeten worden gezien. En dan zijn we daardoor met zijn allen op het punt gekomen waar we niet moeten zijn en waar ook de grote meerderheid van de leden niet heen wil!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10